Choroby dróg moczowych u kota a odpowiednia dieta

Choroby dróg moczowych u kota a odpowiednia dieta

Na liście najczęstszych dolegliwości występujących u kotów znaleźć można choroby układu moczowego. Utrudnione oddawanie moczu, załatwianie się poza kuwetą czy też wielomocz to tylko niektóre z objawów chorób dróg moczowych. Choroby dróg moczowych u kota dotyczyć mogą zarówno górnych dróg moczowych (nerki oraz moczowody), jak i dolnych dróg moczowych (np. zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej).

Zdecydowana większość konsultacji lekarsko-weterynaryjnych wiąże się z chorobą dolnych dróg moczowych. Ze względu na predyspozycje gatunkowe schorzenia te dotyczą głównie kotów, choć mogą dotykać także psów. Gdy u zwierzęcia stwierdzi się skłonności do tego rodzaju chorób, należy niezwłocznie wprowadzić celowane leczenie, które zwykle jest dożywotnie, a bardzo ważną jego częścią jest odpowiednie żywienie, bez którego w większości przypadków ryzyko nawrotu objawów wzrasta.

Infekcje bakteryjne i inne przyczyny schorzenia w obrębie układu moczowego

Blisko 90% chorób dróg moczowych u kotów jest wywołanych infekcjami – najczęściej bakteryjnymi. Istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się oraz nawrotów choroby – są to między innymi: nadwaga i otyłość, nieodpowiedni poziom nawodnienia organizmu, a także niewłaściwa dieta.

Objawy wskazujące na problemy w drogach moczowych

Warto wiedzieć, na jakie objawy należy zwracać uwagę. Można do nich zaliczyć symptomy ogólne, np. apatia, spadek apetytu i pragnienia, a także charakterystyczne dla tego typu schorzeń:

  • obecność krwi lub też innych nieprawidłowych domieszek w moczu,
  • nadmierne zainteresowanie okolicą narządów płciowych,
  • problemy z oddawaniem moczu (częstomocz lub też bezmocz),
  • ból w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych, objawiający się nadmierną wokalizacją zwierzęcia.

Takie objawy u kotów powinny niezwłocznie skierować opiekuna na konsultację do gabinetu weterynaryjnego.

Diagnostyka związana z problemami w układzie moczowym

Postawienie diagnozy zwykle jest kilkuetapowe. Podczas wizyty lekarz weterynarii przeprowadza niezbędny wywiad z opiekunem zwierzęcia. Dzięki temu ma on istotne informacje związane z nasileniem i czasem trwania niepokojących objawów. Następnie wykonywane jest podstawowe badanie kliniczne i badania dodatkowe. Można do nich zaliczyć badanie obrazowe, np. badanie USG jamy brzusznej, a także badania laboratoryjne obejmujące m.in. analizę moczu.

Dzięki przeprowadzaniu badania moczu można stwierdzić między obecność bakterii, kryształów oraz innych domieszek w moczu lub też wykryć zmianę jego pH. Odczyn moczu (pH) zwierząt mięsożernych powinien oscylować w granicach 6,2-6,4. Dzięki kwaśnemu odczynowi możliwe jest więc między innymi utrzymanie jałowego środowiska w pęcherzu moczowym. Wyższe pH będzie więc sprzyjać nie tylko rozwojowi infekcji, ale także wytrącaniu się w moczu kryształów.

Kryształy moczowe to najczęstsza przyczyna chorób związanych z syndromem urologicznym kotów. Syndrom urologiczny kotów to niebezpieczna choroba, w wyniku której może nastąpić brak drożności w cewce moczowej – zatkanie wymusza niezwłoczne chirurgiczne usunięcie kryształów. Warto jednak pamiętać, że SUK dotyka nie tylko kastrowane kocury – narażone może być każde zwierzę, niezależnie od płci i wieku.

Sprawdź: Choroby nerek u kota – objawy i leczenie

Żywienie kota z problemami urologicznymi – Brit VD Struvite

W procesie utrzymania właściwego pH moczu ogromną rolę odgrywa właściwa dieta. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników w karmie lub diecie domowej możliwe jest nie tylko regulowanie odczynu moczu, ale także zawartości składników mineralnych, gdyż to one są odpowiedzialne za obecność kryształów i powstające kamienie moczowe.

Zakwaszanie moczu jako prewencja kamicy moczowej

Jedną z gotowych diet weterynaryjnych dla kotów z problemami dotyczącymi układu moczowego jest Brit VD Struvite. Zastosowane w diecie Brit VD Struvite połączenie metioniny i związków zakwaszających pozwala utrzymać kwaśny odczyn moczu, w którym utrudnione jest namnażanie bakterii, powstawanie, a także rozpuszczanie między innymi kryształów i kamieni struwitowych. Wytrącanie kryształów i kamieni moczowych zostało dodatkowo ograniczone przez obniżenie w diecie zawartości magnezu, wapnia i fosforu wchodzących w ich skład.

W diecie znajdziemy także żurawinę i sód – zwiększają one pragnienie, co prowadzi do wzrostu spożycia wody, a to przyczynia się do produkcji mniej zagęszczonego moczu, dlatego warto pamiętać o zapewnieniu kotu stałego dostępu do świeżej wody. Żurawina stosowana w połączeniu z obecnymi w karmie kwasami omega-3, witaminą C, E, a także selenem wycisza reakcje zapalne błony śluzowej pęcherza i zmniejsza jego bolesność, łagodząc objawy zapalenia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm weterynaryjnych Brit dla kotów z chorobami dróg moczowych

Kamica układu moczowego a czynniki stresogenne

Kolejnym ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób dróg moczowych u kotów jest również stres, który sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych. Koty z racji przynależności gatunkowej wykazują ogromną tendencję do rozwijania negatywnych skutków stresu oddziałującego na ich organizm.

Dodatek w diecie L-tryptofanu zwiększa produkcję wielu hormonów w tym serotoniny, znanej jako hormon szczęścia – wzrost zawartości L-tryptofanu zaowocuje więc zwiększoną syntezą tego związku, przyczyniając się do redukcji stresu u kota. Już po krótkim czasie suplementacji tego związku zauważalne są pozytywne rezultaty.

Opieka nad kotem z problemami urologicznymi

Celowane leczenie w połączniu z profilaktyką, a także dietoterapią zwiększa szansę na odniesienie sukcesu. Opiekunowie zwierząt dotkniętych chorobami dróg moczowych wiedzą, że jest to często trudna i długa walka, w której dopomóc można natomiast za sprawą poprawnie zbilansowanych posiłków. Wśród ważnych aspektów pozostaje także ograniczenie ewentualnych czynników stresogennych, dbałość o oferowanie świeżej wody i zachowywanie czystości w kąciku toaletowym kota.

Udostępnij