Choroby stawów u psów
Czy Twój pies cierpi na sztywność stawów?
Schorzenia i problemy związane ze stawami są bardzo powszechne wśród psów. Szczególnie na nie narażone są psy niektórych ras, zwłaszcza duże psy, a także czworonogi aktywne lub po zabiegach czy urazach układu ruchu. Na problemy ze stawami narażone są również szczenięta, które nadmiernie obciążają stawy w okresie wzrostu.
Sztywność stawów to zmiany, do których dochodzi w stawach w wyniku fizjologicznego i patologicznego zużywania lub ścierania. U psów, które cierpią na sztywność stawów, chrząstka stawowa pomiędzy kościami w stawie zużywa się szybciej, niż jest w stanie się zregenerować. Prowadzi to do problemów z poruszaniem się, sztywnego chodu, dyskomfortu i bólu. Problemy ze stawami mogą znacznie pogorszyć jakość życia psa, dlatego należy o nie zadbać i leczyć wynikłe problemy przy pomocy odpowiednich ćwiczeń oraz zbilansowanego żywienia.
Przyczyny sztywności stawów u psa
Do problemów ze stawami mogą prowadzić nie tylko urazy czy wypadki. Czynniki takie, jak nieprawidłowa waga, nieodpowiednio zbilansowane żywienie, wiek, rasa i wielkość rasy, a także nabyte lub wrodzone problemy mogą stanowić predyspozycję do problemów ze stawami.
Czym jest spowodowana sztywność stawów?
Wiek
Wypadki i urazy
Rasa
Nadwaga
Zaburzenia dziedziczne i wrodzone
Objawy sztywności stawów u psa
Problemy ze stawami powodują u psa dyskomfort lub ból, a także problemy z poruszaniem się. Jeśli zauważysz u pupila jeden z poniższych objawów, może to oznaczać, że pies choruje na stawy. Należy wówczas bezzwłocznie skonsultować się z weterynarzem, by ustalić najlepszą drogę leczenia pupila.
Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
- sztywność ruchów, zwłaszcza po odpoczynku,
- niechęć do chodzenia po schodach,
- szybkie męczenie się,
- wybieranie pozycji leżącej zamiast siedzenia lub stania,
- tkliwość stawów – pies nie pozwala dotknąć kończyn, odsuwa się lub negatywnie reaguje na dotyk.
Aktywność fizyczna a kondycja stawów psa
Umiarkowana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stan stawów psa. Regularna aktywność pomaga psu zachować odpowiednią wagę, co zmniejsza obciążenie stawów. Równocześnie ruch pomaga pupilowi zachować mobilność stawów i możliwość swobodnego poruszania się. Warto jednak mieć na uwadze, żeby zachować umiar – nadmierny wysiłek prowadzi do przeciążenia. Psy uwielbiają się wybiegać na otwartej przestrzeni aż się zmęczą, co w przypadku psów z problemami ze stawami może prowadzić do bólu po wysiłku. Kontroluj zatem psa pozwalając mu na swobodne bieganie, a następnie biorąc go na smycz i skłaniając do spokojnego spaceru. Dzięki temu zadbasz o ruchomość stawów i prawidłową wagę pupila bez obciążania układu ruchu.
Jeśli masz wątpliwości, na ile ruchu Twój pies może sobie pozwolić, by nie wpłynęło to niekorzystnie na jego stawy, skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże Ci ustalić odpowiedni plan aktywności dla pupila.
Odpowiednie żywienie może pomóc
Sposób odżywiania psa oraz podawana mu karma ma niemały wpływ na kondycję jego stawów oraz na mobilność. Psy cierpiące na problemy ze stawami lub wykazujące do nich predyspozycje powinny mieć dietę zawierającą składniki wpływające korzystnie na stawy, takie jak chondroityna, glukozamina, kolagen i kwasy tłuszczowe omega-3. Składniki te mogą być również zawarte w suplementach dla psa. Karma powinna ponadto pomóc psu utrzymać odpowiednią wagę.
W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem – otrzymasz profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniej karmy.
Porady dla właścicieli
Jeśli zauważysz objawy mogące świadczyć o problemach ze stawami u pupila, należy bezzwłocznie skonsultować się z weterynarzem, by ustalić odpowiednie leczenie oraz dietę. Warto także dowiedzieć się więcej o stanie zdrowia pupila, by lepiej zrozumieć jego dolegliwości i potrzeby.