Choroby uszu u królików

Choroby uszu u królików

Króliki to niezwykle popularne zwierzątka domowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników zwierząt. Jeśli planujesz adopcję królika lub też zostałeś opiekunem zwierzaka, warto wiedzieć, że króliki są w szczególności narażone na problemy skórne oraz choroby uszu. Choroby uszu u królików mogą prowadzić do groźnych powikłań, a nawet stanowić zagrożenie dla ich życia. Na jakie choroby uszu są narażone króliki i jak im zapobiegać? Dowiedz się więcej.

Choroby uszu u królików – objawy

W przypadku zaobserwowania zmian w zachowaniu królika lub w wyglądzie jego skóry czy uszu należy natychmiast reagować, gdyż wczesne leczenie zmniejsza ryzyko groźnych powikłań lub ciężkiego przebiegu choroby. Co więcej, szybka diagnoza zmniejsza szanse zarażenia innych królików czy też gryzoni.

Jakie objawy mogą wywołać choroby uszu u królików?

  • utrata apetytu,
  • wycieńczenie,
  • świąd,
  • potrząsanie głową,
  • silne drapanie,
  • zwykle stojące uszy zwisają,
  • nerwowe zachowanie,
  • problemy z równowagą,
  • wysoka temperatura,
  • krwawienie,
  • guzki, pryszcze, kropki lub owrzodzenia na uszach (guzki są objawem groźnej myksomatozy).

Zapalenie ucha u królika

Infekcje ucha u królika mogą być spowodowane przez rozmaite czynniki, w tym wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby. Zapalenie ucha to jedna z najpowszechniej występujących chorób. Są na nią narażone w szczególności króliki o zwisających uszach, na przykład rasy baran francuski oraz baran angielski. Infekcje tego rodzaju mogą dotknąć trzech rejonów w uchu – w zależności od tego, gdzie występują, mogą bywać bardziej groźne.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Ucho wewnętrzne odpowiada za równowagę, dlatego jeśli zauważysz, że Twój królik ma problemy z jej utrzymaniem i często się przewraca albo potyka lub też występuje u niego oczopląs, może to wskazywać na ten rodzaj zapalenia. Jest to jedno z najpoważniejszych schorzeń, dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy reagować natychmiastowo. Jest ono niestety trudne w leczeniu i niebezpieczne.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie to łatwo pomylić z zapaleniem ucha zewnętrznego, jednak jest dużo bardziej groźne, gdyż może rozprzestrzenić się na zewnątrz i do wewnątrz jeśli nie jest odpowiednio leczone. Powoduje duży ból, więc królik może się drapać, potrząsać głową i tracić energię do zabawy czy chęć do jedzenia. Może też podczas niego dojść do pęknięcia błony bębenkowej – wówczas uszy są zaropiałe. W razie wystąpienia objawów niezwłocznie zgłoś się do weterynarza.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie to może być przyczyną jeśli zaobserwujesz u pupila nadmierne nagromadzenie woskowiny, a także utratę apetytu i energii, potrząsanie głową, krwiaki, obrzęk lub zaczerwienienie. Nie wolno lekceważyć tych objawów i należy natychmiast się z nimi zgłosić do lekarza weterynarii.

Zobacz też: Królik domowy – najważniejsze informacje o gatunku

Choroby pasożytnicze

Choroby uszu u królików

Choroba uszu u królika może być również spowodowana atakiem pasożytów. Mogą one doprowadzić nie tylko do zapalenia ucha, ale także do szeregu poważnych chorób, które ponadto mogą skutkować groźnymi lub trudnymi w leczeniu powikłaniami.

Parch

Warto wiedzieć, że parch u królika to nie jest właściwie nazwa konkretnej choroby – przyjęło się nazywać tak zmiany na skórze w postaci strupów, które spowodować mogą różnego rodzaju choroby, w tym opisany w dalszej części artykułu świąd lub też grzybica. Parch najczęściej występuje na głowie, uszach oraz kończynach – objawia się on jako strupy, wilgotne w dotyku i szarożółte.

Leczenie parchu wymaga zdiagnozowania jego przyczyny, także w przypadku wystąpienia objawów zwróć się do weterynarza. Chorobie można zapobiegać poprzez przestrzeganie higieny, a także dbanie o dietę pupila, gdyż niedobory prowadzą do osłabionej odporności.

Pchły i wszy

Choroby uszu u królików

Pchły i wszy to pasożyty, którymi królik może zarazić się od innych zwierząt, przy czym wszy atakują króliki raczej rzadko. Z kolei pchły powodują silny świąd, co więcej, roznoszą szereg groźnych chorób takich, jak myksomatoza. Dotknięte nią uszy są bardzo tkliwe, królik doświadcza bólu, ponadto występuje obrzęk. Jest to szczególnie groźna choroba, która przeważnie jest śmiertelna, dlatego szczepienia przeciwko niej to podstawa profilaktyki i opieki nad królikiem.

W przypadku wszawicy u pupila zadbaj o to, by nie miał on styczności z innymi zwierzętami oraz przestrzegaj bezwzględnie zasad higieny, a także skonsultuj z weterynarzem użycie preparatu na pasożyty. Nie stosuj podobnych środków na własną rękę.

Świerzb uszny u królika

Jest to choroba wywołana przez świerzbowca naskórnego, który atakuje zewnętrzną część ucha królika. Choroba powoduje wyjątkowo silny świąd – zarażony królik silnie się drapie, potrząsa głową i przechyla ją na bok. W wyniku drapania tworzą się strupki. Podstawą zapobiegania zarażeniu jest odpowiednia higiena.

Jeśli zauważysz podobne objawy, odseparuj królika od innych zwierząt i bezzwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Na szczęście choroba jest uleczalna, choć czasochłonna w leczeniu.

Sprawdź: Klatka dla królika – co trzeba wiedzieć przed wyborem klatki dla królika?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór kometyków dla zwierząt z aktywnym srebrem Safe Animals by Silveco

Choroby uszu u królików – profilaktyka

Choroby uszu u królików

Warto mieć na uwadze, że leczenie chorób u królików, w tym chorób uszu, bywa bardzo trudne, a także kosztowne. Z tego względu odpowiednia profilaktyka jest kluczowa  jeśli chodzi o zdrowie królika.

Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu stanu uszu i skóry królika, a także dbaj o czystość i utrzymanie porządku w jego klatce. Zapewnij pupilowi odpowiedni pokarm, który zapewni mu niezbędne wartości odżywcze, a także nie zaniedbuj pielęgnacji pupila. Pamiętaj o regularnej wymianie ściółki, a także miej na uwadze, że inne króliki oraz gryzonie mogą przenosić rozmaite choroby i zarazić nimi Twojego pupila.

Safe Animals Ear Drops – krople, które chronią uszy pupila

Uszy naszych czworonożnych przyjaciół są narażone na infekcje o podłożuwirusowym, bakteryjnym i grzybiczym, dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja i zadbanie o przewody słuchowe oraz małżowinę uszną. Świetnie sprawdzą się w tym krople Safe Animals Ear Drops o dodatkowym działaniu wspierającym regenerację błony bębenkowej.

Preparat nie tylko wspomaga leczenie zapaleń  i zapobiega nawrotom infekcji, ale też stanowi doskonałą alternatywę dla antybiotyków oraz wspiera rozpuszczanie  woskowiny. Dzięki zastosowanym w preparacie nanocząstkom srebra jego skuteczne działanie jest zwielokrotnione, ponieważ srebro ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Krople są delikatne i bezpieczne dla zwierząt.

Zaleca się je profilaktycznie stosować raz w tygodniu.

Jak działa preparat w postaci kropli Safe Animals Ear Drops?

  • wspomaga leczenie zapaleń,
  • zapobiega nawrotom infekcji,
  • zmniejsza pieczenie i świąd skóry,
  • nawilża i regeneruje,
  • wspiera rozpuszczanie woskowiny,
  • stanowi alternatywę dla antybiotyków.

Zadbaj o zdrowie naszych uszatych przyjaciół!

Udostępnij