Świnka morska, inaczej kawia domowa, to niezwykle sympatyczny i popularny gryzoń, który gości w wielu domach. Jest częstym wyborem na pierwsze zwierzątko domowe albo jako pupil do małego mieszkania. Decydując się na przyjęcie świnki morskiej pod swój dach, należy przede wszystkim zasięgnąć informacji na temat ich diety, by zapewnić pupilowi dobre warunki bytu. Z czego zatem składa się ich naturalna dieta? Co może jeść świnka morska, a czego jeść nie może lub nie powinna? Przybliżamy temat w poniższym artykule.
Spis treści
Żywienie świnki morskiej
Świnka morska to gryzoń roślinożerny – oznacza to, że mięso i produkty zwierzęce nie są i nie powinny być elementem ich diety. Dieta świnki morskiej opiera się na roślinach. Jej absolutnie niezbędnym elementem oraz podstawą jest siano. Kawia domowa powinna mieć stały dostęp do zapasu siana – należy przy tym regularnie je wymieniać, by gryzoń zawsze miał zapewniony świeży pokarm.
Siano jest szczególnie istotne w diecie świnki morskiej, gdyż to właśnie na nim kawia ściera swoje zęby (trzonowce i przedtrzonowe). Jeśli zęby świnki nie ścierają się prawidłowo, prowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego nie wolno zaniedbywać składników diety, które wspomagają ścieranie zębów. Co więcej, siano stanowi także źródło cennego błonnika, który wspomaga działanie układu pokarmowego.
Gdyby zdarzyło się, że świnka nie je siana i nie zmienia się to po jego wymianie na świeżą porcję, można spróbować podać je razem z ziołami. Jeśli i to rozwiązanie nie podziała, udaj się do weterynarza, gdyż może to świadczyć o problemach z zębami.
Kolejnym niezbędny elementem diety świnki morskiej jest zielenina. Zielonki należy podawać świeże, umyte i osuszone (aby nie spowodować biegunki). Można je również podawać pod suszoną postacią. Świnka morska może spożywać na przykład oregano, miętę, melisę, koper, koniczynę, natkę pietruszki i marchewki, lucernę, pokrzywę, rozmaryn, a także liście malin i jeżyn.
W diecie świnki powinny znaleźć się także – z umiarem – warzywa i owoce. Poniżej przybliżamy, które z nich warto włączyć do diety kawii.
Zobacz też: Świnka morska a kawia domowa – jakie są różnice?
Co może jeść świnka morska?
Warzywa i owoce stanowią cenny element diety kawii domowej, jednak należy mieć na uwadze, że ich nadmiar może się okazać dla pupila szkodliwy – nie wolno przekarmiać świnki. Szacuje się, że świnka morska powinna spożywać nie więcej niż pół szklanki warzyw i owoców dziennie. Jednocześnie pamiętaj, że niektóre warzywa i owoce powinny być podawane jedynie raz na czas, inne natomiast mogą śwince zaszkodzić i nie powinny się pojawiać w jej diecie wcale.
W diecie świnki morskiej dozwolone są składniki takie, jak:
- korzeń marchewki,
- korzeń pietruszki,
- natka pietruszki,
- papryka,
- ogórki,
- cykoria,
- mięta,
- liście malin,
- burak,
- gruszka,
- śliwka,
- cukinia,
- seler,
- brzoskwinia,
- arbuz,
- jabłko,
- jagody,
- truskawki.
Przed podaniem śwince owoców lub warzyw pamiętaj, by je dokładnie umyć, a także osuszyć. Nie podawaj kawii niemytych owoców ani warzyw. Mogą one nosić ślady substancji stosowanych do oprysku upraw dla ochrony przed szkodnikami.
Sprawdź: Wyprawka dla świnki morskiej – co powinniśmy kupić?
Czego nie może jeść świnka morska?
Każdy właściciel świnki morskiej powinien pamiętać, że niektóre składniki diety są dla świnek szkodliwe lub wręcz niebezpieczne. Mogą one spowodować problemy zdrowotne od razu po spożyciu lub też mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pupila długoterminowo. Wyklucz z diety świnki składniki takie, jak:
- słodycze,
- produkty mleczne,
- rabarbar,
- liście pomidorów,
- czosnek,
- cebula,
- chrzan,
- sałata,
- orzechy,
- pieczywo,
- ziemniaki,
- winogrona,
- fasola,
- groch.
Nie podajemy także śwince ostrych ziół ani przypraw.
Uważaj także na rośliny doniczkowe i nie pozwól kawii ich podjadać. Niektóre rośliny domowe są dla świnek szkodliwe lub trujące. Uważaj na takie rośliny, jak aloes, azalia, konwalia, fiołki, hiacynty czy goździki.
Przeczytaj też: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?
Żywienie świnki morskiej – niezalecane składniki diety
W diecie świnek morskich niezalecane są składniki i pokarmy takie, jak:
- kapusta,
- brokuły,
- kalafior,
- kalarepa,
- brukselka,
- banany,
- nasiona i pestki.
Warto przy tym mieć na uwadze, że świnki morskie nie powinny spożywać zbyt dużych ilości owoców. Należy zachować umiar w ich podawaniu z uwagi na wysoką zawartość cukru. Z kolei warzywa takie, jak kapusta i brukselka mogą wywołać u pupila wzdęcia. Nasiona, orzechy i pestki zawierają natomiast duże ilości kalorii, dlatego można je podawać raz na czas. Ich nadmiar może skutkować zaburzeniami w pracy organizmu.
Pamiętaj też, by nie podawać śwince morskiej karmy dla królika – choć zwierzaki te mają podobne diety, należy mieć na uwadze, że ich potrzeby żywieniowe są inne. Podawanie śwince króliczej karmy miałoby niekorzystny wpływ na jej samopoczucie i zdrowie.
Pokarm dla świnki morskiej
Na rynku zoologicznym dostępny jest niezwykle szeroki wybór rozmaitych pokarmów, kolb i przysmaków dla świnek morskich. Wśród nich można znaleźć zarówno pełnoporcjowe mieszanki, jak i dodatki na uzupełnienie diety. Wybierając pokarm dla świnki morskiej należy pamiętać o tym, że wiele gotowych mieszanek zawiera znaczne ilości ziaren, które są dla świnek szkodliwe w nadmiarze. Dobra karma dla kawii domowej będzie zawierała ziarna w najwyżej śladowych ilościach.
W ofercie KrakVet dostępny jest szeroki wybór karm dla świnek morskich od marek takich, jak Alegia, Beaphar, Brit, Vitapol i FactoryHerbs. Sprawdź ofertę!
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla świnek morskich
Świnka morska powinna być karmiona dwa razy dziennie, o stałych porach, do których będzie mogła się przyzwyczaić. Zapewnij śwince stały dostęp do wody. Pamiętaj też, że witamina C jest niezbędna dla zdrowia świnki, dlatego dieta zwierzaka powinna zawierać jej odpowiednio zbilansowane ilości.
Pamiętaj przy tym, że z uwagi na budowę układu pokarmowego świnki, nie jest u niej wskazana głodówka – nawet jednodniowa może okazać się niebezpieczna. Jeśli świnka przestała jeść, zwróć się bezzwłocznie do weterynarza.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!