Tresowanie psa. Co warto wiedzieć o psim treningu?

Tresowanie psa. Co warto wiedzieć o psim treningu?

Wychowanie psa i wykształcenie u niego określonych nawyków nie jest łatwe, ale duma z pupila, który jest posłuszny i słucha naszych komend wynagradza trud, jaki wkładamy w długie szkolenia. Tresowanie psa wymaga konsekwencji, cierpliwości, a także odpowiedniego przygotowania. Jak tresować psa, aby było to skuteczne? W jaki sposób samodzielnie przeprowadzić trening czworonoga?

Po co trenować psa?

To pytanie powinniśmy postawić sobie jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia. Czy chcemy, aby nasz pies był posłuszny? A może chcemy oduczyć go określonych zachowań? Wbrew pozorom nie są to błahe pytania, ponieważ określenie celu szkolenia pozwoli nam na lepsze dobranie metod, pomocy treningowych oraz sposobu treningu. Ułatwi nam też sam trening – będziemy wiedzieli, czego chcemy uczyć, zamiast trenować przypadkowe komendy.

Konsekwencja to klucz do skutecznego treningu

W treningu najważniejsza jest konsekwencja. Czas wdrażania konkretnego nawyku jest zależny od każdego czworonoga – jeden będzie potrzebował miesiąca, inny w trakcie kilku lekcji nauczy się danej komendy. My powinniśmy być przez cały czas trwania szkolenia konsekwentni w działaniu. Komenda powinna być zawsze wypowiadana podobnym tonem głosu i nazywana tym samym słowem, powinna również nieść ze sobą te same, określone czynności. Tylko w ten sposób uda nam się wykształcić u psa skuteczne przyzwyczajenie.

Aktywny pies

Tresowanie psa – jak uczyć?

Aby przystąpić do treningu psa, sami powinniśmy nauczyć się przeprowadzać trening. Wybierzmy metodę jaką będziemy stosować – miejmy na względzie, że za dobre postępowanie psa powinno się nagradzać zamiast karać za niepożądane zachowanie. Coraz więcej behawiorystów poleca system nagradzania, który wzmacnia dobre nawyki – tak zwana metoda pozytywnych wzmocnień. Stosując kary przykładamy uwagę do złych czynności i wzbudzamy strach oraz agresję u czworonoga.

Przed rozpoczęciem treningu warto także ustalić komendy, jakie będziemy stosować w jego trakcie, zarówno na określenie danej czynności, jak i na zwrócenie uwagi na niepoprawne elementy.

Tresowanie psa – jak przeprowadzić trening?

Wyznacz osobę, która będzie trenowała czworonoga – zwierzę będzie bardziej posłuszne, jeśli jego szkoleniem będzie kierowała jedna osoba. Będzie to też jasny znak, kto jest „przywódcą stada”. Nie oznacza to jednak, że inne osoby nie mogą używać komend! Powinny to robić, również nagradzając za dobre zachowanie. Jeśli chcemy oduczyć psa konkretnego zachowania, poinformujmy o tym członków rodziny – nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której pies nie może czegoś wykonywać na treningu, a w innym czasie jest to tolerowane.

Treningi nie muszą być długie. Wystarczy 10-15 minut każdego dnia. Profesjonalne sesje treningowe również nie trwają bardzo długo, gdyż są kończone zanim pies zdąży się zmęczyć i rozproszyć. Bardziej istotna od długości sesji jest konsekwencja, o której wspomniano wcześniej, a także regularność we wprowadzaniu nawyków.

Zwracaj uwagę na ton głosu

Często zapominamy o tym, że psy nie rozumieją wszystkich naszych słów, ale zwracają uwagę na nasz głos. Z tego powodu komendy powinny być wypowiadane w tych samych słowach, spokojnie, ale zdecydowanie, a także wysokim tonem. Jeśli natomiast pies robi coś źle, zwracajmy uwagę mówiąc niskim głosem, używając krótkiej komendy np. stop. Aby nauczyć zwierzaka reakcji na jego imię, również musimy poświęcić trochę czasu na naukę – wołajmy pupila jak najczęściej i twórzmy skojarzenia z przyjemnościami (podawanie jedzenia, głaskanie, wychodzenie na spacer).

Zaplanuj szkolenie

Rozpoczynanie treningów od trudnych komend nie jest dobrym sposobem na sukces. Jako pierwsze powinniśmy wykształcić nawyki związane ze spaniem w legowisku, spokojnym chodzeniem w trakcie spacerów i tym podobne. Z czasem możemy zacząć naukę coraz trudniejszych i bardziej skomplikowanych komend. Musimy też pamiętać, że każdy pies uczy się w swoim tempie i nie warto porównywać naszych postępów do jakichkolwiek innych.

Używaj pomocy treningowych

Wzmacnianie właściwie wykonanych czynności zdecydowanie przyspieszy szkolenie. Jako nagrodę podczas treningu możesz stosować nagrody oraz pochwały: większa różnorodność wpłynie pozytywnie na skutki treningów. Doskonałym pomysłem na nagrodę dla pupila są chrupki jego ulubionej suchej karmy, lub też odpowiedni przysmak treningowy. Wykonywanie poleceń zacznie się Twojemu pupilowi kojarzyć z przyjemnością, dlatego będzie bardziej skłonny utrwalić sobie odpowiednie nawyki. Smakołykami nagradzajmy każdy postęp w treningu, nawet najmniejszy. Zachowaj jednocześnie umiar, zwłaszcza jeśli tresura psa obejmuje dużo ćwiczeń fizycznych. Nie chcesz przekarmić pupila, zwłaszcza podczas aktywności.

Pomoce treningowe – co wybrać?

Podczas treningów zawsze miej ze sobą smakołyki treningowe dla psa. Warto wybierać mięsne przysmaki wykonane z naturalnych składników, a przy tym nie przesadzać z ich wykorzystaniem. Pamiętaj, że przekąski to również posiłek, który w zbyt dużych ilościach może powodować otyłość.

Oprócz smakołyków mogą nam się przydać różnego rodzaju akcesoria treningowe. Smycze lub szelki pomogą nam utrzymać pupila przy sobie i szybko przywołać go do siebie. Gwizdki i inne sygnały dźwiękowe w prosty sposób pomogą nam komunikować się ze zwierzęciem i podkreślać dobre lub złe zachowania.

Tresura psa wymaga wiele czasu i determinacji, zarówno ze strony właściciela, jak i czworonoga. Takie szkolenia wniosą jednak wiele dobrego do zachowania psa, a dodatkowo zacieśnią więzi między człowiekiem i jego pupilem.

Data publikacji: 6.04.2017

Udostępnij