Cocker spaniel – najważniejsze informacje o rasie

Cocker spaniel – najważniejsze informacje o rasie

Cocker spaniel to rasa, która największą popularnością cieszyła się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Na dzień dzisiejszy czworonogi te wciąż mają swoich miłośników, ceniących je za dużą inteligencję, żywiołowy charakter, a także niezwykły wygląd. Warto jednocześnie pamiętać, że cocker spaniel będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji, zbilansowanej diety, a także możliwości zaspokojenia swoich najważniejszych potrzeb.

Przed zakupem wymarzonego przedstawiciela tej rasy zdecydowanie warto więc zapoznać się z takimi kwestiami, jak chociażby charakterystyka zwierzęcia, jego preferencje, a także spotykane odmiany.

Zobacz: Rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 13–16 kg

wzrost: 38-43 cm

 maść jednolita ruda, czarna, czekoladowa, podpalana
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  radosny, czuły, cichy

Wygląd i wzorzec rasy

Cocker spaniel - wygląd i wzorzec

W związku z tym, że rasa występuje w trzech różnorodnych odmianach, każda z nich cechuje się własnym wzorcem. Springer spaniel angielski to największa odmiana, która jednocześnie nadal wykorzystywana jest użytkowo. Cocker spaniel amerykański jest natomiast typowo towarzyską rasą, która cechuje się niewielkimi rozmiarami oraz wyraźnie zaznaczonym stopem. Jako, że cocker spaniel angielski to najczęściej spotykana odmiana rasy, wszelkie poniższe opisy dotyczą właśnie jej.

Powszechnie przyjęło się uznawać, że cocker spaniel jest średniej wielkości czworonogiem, którego wzrost mieści się w granicach od 38 do 41 cm w kłębie. Waga nie powinna natomiast przekraczać około 15 kg. Budowa zwierzęcia przyjmuje mocną oraz niezwykle proporcjonalną formę. Głowa cechuje się wyraźnym stopem, choć nie jest on nadmiernie cofnięty. Kufa ma delikatnie prostokątny kształt, natomiast nos jest stosunkowo duży i szeroki. Oczy są okrągłe, jednocześnie przyjmując ciemną barwę. Tym, co wyróżnia cocker spaniela, są jego zwisające i długie uszy pokryte gęstą sierścią, która często kręci się w delikatne fale.

Tułów psa jest mocny, a kończyny proste oraz bardzo wytrzymałe. Cocker spaniel porusza się w swobodny, a zarazem niezwykle lekki sposób, niejednokrotnie wzbudzając przy tym podziw.

Sierść cocker spaniela

Cocker spaniel - umaszczenie

Wśród charakterystycznych cech rasy należy również zaznaczyć okrywę włosową jej przedstawicieli. W znaczącej większości przypadków przyjmuje ona gładką i jedwabistą formę, która okazuje się nadzwyczajnie miła w dotyku. Co więcej, na niemal całym ciele sierść jest mocno przylegająca, choć kończyny, uszy, ogon oraz dolna część tułowia nieraz wyróżniają się dłuższym, a także opadającym włosiem.

Wzorzec dopuszcza cztery rozmaite grupy umaszczenia, wśród których wyróżnia się:

  • Jednolite – na przykład czekoladowe, czarne, złote, rude i podpalane (czarne lub czekoladowe). Nieakceptowane są natomiast czworonogi o białej barwie, choć nie dotyczy to niewielkich plamek.
  • Dwubarwne – czyli połączenie bieli z takimi kolorami, jak czarny, czekoladowy, pomarańczowy lub cytrynowy. Może również występować nakrapianie.
  • Trójbarwne – to odmiana, która łączy w sobie podpalanie z bielą i czernią lub bielą i odcieniem czekoladowym.
  • Przesiane – na przykład niebieskie, pomarańczowe, cytrynowe lub czekoladowe z podpalaniem.

Cocker spaniel – odmiany

Wyróżniamy bardzo wiele ras spanieli. Popularne rasy spanieli to również spaniel kontynentalny, czyli papillon, springer spaniel angielski czy cavalier king charles spaniel. Cocker spaniel z kolei występuje w odmianach cocker spaniel angielski i cocker spaniel amerykański.

Jeśli zastanawiasz się, o jaką odmianę spaniela może pytać krzyżówka, podpowiadamy, że hasło odmiana spaniela krzyżówka może mieć odpowiedź koker albo papillon.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

W związku z tym, że cocker spaniele przez lata cieszyły się ogromną popularnością i zainteresowaniem, wzorzec rasy został zaniedbany za sprawą rozmaitych pseudohodowli. Na dzień dzisiejszy warto więc dołożyć odrobinę starań w celu znalezienia renomowanej hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Wówczas potencjalni opiekunowie zyskują bowiem pewność, że mają do czynienia z rasowymi psami, które są pozbawione chorób genetycznych oraz traktowane w humanitarny sposób.

Niezwykle istotnym okazuje się również unikanie ogłoszeń hodowców oferujących miniaturowe cocker spaniele, gdyż oficjalny wzorzec FCI najzwyczajniej nie uznaje tego typu odmian rasy. Takie psiaki mogą więc zmagać się z rozmaitymi dolegliwościami, a ich zakup wiąże się z rozpowszechnianiem pseudohodowców.

Cena cocker spaniela

Ceny rasowych cocker spanieli najczęściej zaczynają się od granic około 5 000 zł. Niektóre hodowle oferują jednak droższe szczenięta, gdyż ich rodzice szczycą się znaczącymi osiągnięciami lub psiaki cechują się wyjątkowym wyglądem. Na cenę zwierzęcia wpływają również czynniki takie, jak chociażby renoma hodowli.

Jednocześnie wszelkie ogłoszenia oferujące zaskakująco tanie szczenięta rasy cocker spaniel powinny wzbudzać podejrzenia, gdyż w znaczącej większości przypadków świadczą one o pseudohodowli.

Historia rasy

Historia rasy i odmiany

Jednoznaczne określenie pochodzenia cocker spanieli okazuje się niezwykle problematyczne. Rozmaite źródła zakładają bowiem, że przodkowie rasy wywodzą się z Hiszpanii. Inne mówią natomiast, że czworonogi te znalazły się na terytorium Wielkiej Brytanii za sprawą wojsk Juliusza Cezara, będącego rzymskim przywódcą.

Wzmianki o psach zbliżonych wyglądem do dzisiejszych cocker spanieli datowane są nawet na początki VIII wieku, choć ich potwierdzenie jest problematyczne. Niezaprzeczalnym okazuje się jednak fakt, iż wizerunki tych czworonogów pojawiały się w rozmaitych dziełach takich artystów, jak chociażby William Shakespeare.

Oficjalnym początkiem istnienia rasy jest rok 1570, gdy angielski lekarz John Caius stworzył klasyfikację psów zamieszkujących Wielką Brytanię. W obrębie spanieli mężczyzna dokonał podziału na czworonogi lądowe oraz wodne. Przy okazji pierwszej grupy wyróżnił on także dwie podgrupy – starter spaniel i sitting spaniel.

W roku 1892 rasa została uznana przez Organizację Kynologiczną w Wielkiej Brytanii, natomiast oficjalny wzorzec pojawił się w 1902 roku. Wówczas dokonano także rozróżnienia poszczególnych odmian spanieli, tym samym dzieląc rasę na cocker spaniela angielskiego, a także springer spaniela angielskiego. Ponadto w momencie, gdy rasa zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych, a hodowcy zaczęli dokonywać zmian w ogólnym wyglądzie i charakterze czworonogów, stworzono również wzorzec rasy cocker spaniel amerykański.

Cocker spaniel – charakter i usposobienie

Charakter i usposobienie cocker spaniela

Niegdyś cocker spaniele były wykorzystywane jako psy, które towarzyszyły ludziom w rozmaitych polowaniach lub tropieniu zwierzyny. Dziś są to jednak czworonogi charakteryzowane jako łagodne, przyjazne i towarzyskie. Ponadto rasa wykazuje również stosunkowo duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną oraz uwielbia spędzanie czasu na świeżym powietrzu – najlepiej w towarzystwie ukochanych opiekunów, z którymi zwierzę kształtuje niezwykle silną więź.

Cocker spaniel źle znosi samotność, dlatego też pozostawianie pupila w domu na długie godziny może skutkować znaczącym pogorszeniem samopoczucia psiaka. Niezwykle istotnym okazuje się więc przyzwyczajanie zwierzęcia do chwilowej nieobecności już od okresu szczenięcego.

Pomimo tego, iż spaniele doskonale odnajdują się w roli psów rodzinnych, ich łowiecka natura nieraz daje o sobie znać. Szczególną uwagę na zachowanie zwierzęcia należy zwracać podczas spacerów lub rozmaitych wycieczek, gdyż pogoń za napotkaną wiewiórką lub ptakiem może okazać się nieco problematyczna.

Warto również zaznaczyć, że rasa cechuje się dużą inteligencją. Nieumiejętne obchodzenie się z czworonogiem niejednokrotnie skutkuje wykształceniem rozmaitych zachowań mających na celu wymuszenie na opiekunach dodatkowych porcji pokarmu, smakołyków lub pieszczot i uwagi. Zdecydowanie warto więc poświęcić odrobinę czasu na wychowanie i szkolenie pupila, aby w przyszłości nie zdominował on domowników.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Cocker spaniel to niezwykle wszechstronny pies, który wykazuje szereg rozmaitych umiejętności. Co więcej, jego przyjazna natura oraz pozytywne usposobienie sprawiają, że zwierzę chętnie nabywa nowe umiejętności. Duża inteligencja przyczynia się natomiast do łatwego zapamiętywania poleceń oraz konkretnych schematów działania.

Rasa doskonale sprawdza się przy okazji tropienia zwierzyny, pracy w wodzie, a nawet różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Z łatwością można więc stwierdzić, że spaniel nie będzie zadowolony z ciągłego przesiadywania na wygodnym fotelu, choć z pewnością doceni pieszczoty i uwagę swojego opiekuna.

Niejednokrotnie cocker może jednak wykazywać chęć do osiągnięcia własnych założeń, tym samym sprzeciwiając się poleceniom właścicieli. Czworonogi tej rasy wymagają konsekwencji w działaniach, ale również spokojnego podejścia, przyjaznej atmosfery szkolenia, a także pozytywnych wzmocnień. Nie zaleca się natomiast stosowania jakichkolwiek metod awersyjnych, gdyż wówczas zwierzę całkowicie traci chęci do dalszej współpracy, tym samym okazując wycofanie. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc nagrody, pochwały i uznanie ze strony opiekunów.

Naukę podstawowych umiejętności warto rozpocząć już od momentu, gdy pies trafia do nowego domu. Co więcej, renomowane hodowle przykładają uwagę do aspektów takich, jak chociażby socjalizacja lub załatwianie potrzeb fizjologicznych jeszcze w trakcie okresu wczesno – szczenięcego.

Cocker spaniel uwielbia naukę poprzez zabawę. Z tego względu treningi będą o wiele bardziej efektywne w momencie, gdy pupil ma odpowiednią motywację, a także czuje się w pełni swobodnie. Jednocześnie warto urozmaicać wszelkie wprowadzane ćwiczenia, gdyż rasa wykazuje pewne skłonności do szybkiej utraty zainteresowania wówczas, gdy konkretne aktywności nie są wystarczająco atrakcyjne.

Sprawdź: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?

Zabawki dla cocker spaniela

Zabawki dla cocker spaniela

Cocker spaniel to radosny, żywiołowy i niezwykle aktywny psiak, który lubi pożytkować swój czas na rozmaite zabawy, często połączone z nauką nowych umiejętności. Opiekunowie powinni więc zadbać o odpowiednie wyposażenie czworonoga – w tym również w niezbędne akcesoria.

Wśród zabawek dla rasy niezwykle przydatne mogą okazać się dopasowane piłki, frisbee, a także akcesoria sznurkowe. Ponadto zdecydowanie warto zaopatrzyć się również w zabawki typu Kong oraz produkty interaktywne. Ich zadaniem jest bowiem dostarczanie zwierzęciu stymulacji intelektualnej oraz zajmowanie jego uwagi nawet na długi czas. Co więcej, akcesoria z tych kategorii rozwijają również zdolności umysłowe czworonoga, jednocześnie zaspokajając jego potrzeby.

Pielęgnacja

Cocker spaniel – pielęgnacja

Każdy pies, niezależnie od swojej rasy, będzie wymagał odpowiednio dopasowanej pielęgnacji. Okrywa cocker spaniela nieraz może okazać się stosunkowo wymagająca, gdyż czworonogi te gubią sierść przez cały rok, a szczególnie w okresie wiosennym oraz jesiennym. Z tego względu absolutną podstawą jest regularne szczotkowanie włosia, które powinno odbywać się nawet co drugi dzień. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wszelkich uciążliwych kołtunów, a także zachowanie porządku w obrębie domu lub mieszkania.

Spaniel będzie wymagał również kąpieli, których częstotliwość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb oraz trybu życia pupila. W momencie, gdy okrywa wyraźnie utraci swoją świeżość, a skóra jest wyraźnie zabrudzona, należy zaplanować ich umycie. W tym celu niezbędnymi okazują się jednak specjalistyczne kosmetyki o możliwie najbardziej naturalnym składzie. Wśród nich wyróżniane są nie tylko szampony, ale również odżywki. Ich zadaniem jest utrzymanie sierści pupila w dobrej kondycji, a także ułatwianie rozczesywania okrywy.

Jak dbać o cocker spaniela?

Zabiegi pielęgnacyjne nie dotyczą jedynie włosia psa. Na uwagę zasługują również jego uszy, oczy, zęby, a nawet pazury.

W związku z tym, że rasa cechuje się długimi, a zarazem zwisającymi uszami, które stanowią wręcz idealne środowisko dla rozwoju różnorodnych chorób oraz infekcji, regularne kontrolowanie ich stanu okazuje się wręcz niezbędne.

Duże oczy cockera niejednokrotnie są bardzo wrażliwe, delikatne i narażone na rozmaite podrażnienia. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wybrany płyn do przemywania okolic oczu, a także kontrolować ich stan na porządku dziennym.

Stosunkowo częstym zjawiskiem, które obserwowane jest w obrębie rasy, jest odkładanie się kamienia nazębnego, co z kolei może skutkować poważnymi konsekwencjami dla stanu zdrowia jamy ustnej zwierzęcia. W celu usunięcia kamienia nieraz zaleca się więc dedykowane gryzaki dentystyczne lub też szczotkowanie zębów przy użyciu specjalnej szczoteczki i konkretnego preparatu, najczęściej występującego pod postacią pasty.

Jeśli pies nie jest w stanie ścierać swoich pazurków w naturalny sposób, nieraz koniecznym jest ich przycinanie. Opiekunowie często obawiają się jednak wykonywać ten zabieg na własną rękę, dlatego też korzystają wówczas z usług lekarza weterynarii bądź groomera.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie

Cocker spaniel to rasa, która zdecydowanie może pochwalić się dobrym apetytem. Czworonogi te nie należą do wybrednych, co z kolei przyczynia się do podjadania, a także szybkiego przybierania na wadze. W konsekwencji wiele psiaków cierpi z powodu nadwagi, otyłości oraz dolegliwości będących ich następstwami. Z tego względu każdy opiekun spaniela powinien zadbać o to, aby dieta jego pupila była odpowiednio zbilansowana, a zarazem dostosowana do rzeczywistych potrzeb zwierzęcia.

Przy wyborze karmy dla cocker spaniela należy uwzględnić takie kwestie, jak wiek psa, jego waga, stopień aktywności fizycznej, płeć, a także ogólny stan zdrowia lub sprecyzowane wymagania żywieniowe związane z poszczególnymi chorobami. Każda porcja pokarmu powinna dostarczać zwierzęciu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które wspierają jego prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie.

Opiekunowie mogą wybierać spośród dwóch opcji żywienia. Pierwszą z nich jest zakup karmy komercyjnej w suchej lub mokrej wersji. Tego typu rozwiązanie z pewnością okazuje się mniej czasochłonne, a także wygodniejsze. Co więcej, wysokiej jakości karmy gwarantują czworonogom wszystko to, co jest im potrzebne na porządku dziennym. Wówczas dieta może być jednak uzupełniana o poszczególne witaminy lub minerały, jednak zagadnienie to warto uzgodnić z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Dla spaniela idealne będą karmy odpowiednie dla psów średnich ras, a także – w razie potrzeby – karmy typu light.

Drugą możliwość stanowi samodzielne przygotowywanie posiłków czworonoga zgodnie z zasadami diety BARF. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż taka forma żywienia wymaga nie tylko czasu i zaangażowania, ale również odpowiedniej wiedzy.

Podstawą diety cocker spaniela powinno być wysokiej jakości mięso. Unikać należy natomiast wszelkich sztucznych dodatków, substancji zapychających, a także polepszaczy smaku lub zapachu. Ponadto w żywieniu czworonoga nie może zabraknąć również warzyw i owoców, które dostarczą zwierzęciu wartościowych minerałów, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przeczytaj także: Otyłość u psów — przyczyny i przebieg leczenia

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla cocker spanieli

Zdrowie i długość życia

Cocker spaniel - zdrowie i długość życia

Cocker spaniel to rasa, którą uznaje się za niezwykle odporną, wytrzymałą, a także długowieczną. Osobniki pozbawione chorób genetycznych żyją średnio od 12 do 15 lat. Ponadto czworonogi te stosunkowo dobrze znoszą rozmaite warunki atmosferyczne, choć przy skrajnie niskich lub wysokich temperaturach koniecznym jest zadbanie o komfort zwierzęcia.

Wśród przypadłości, które mogą towarzyszyć cocker spanielom, wyróżnia się:

  • Dolegliwości oczu (np. podwinięcie powieki lub postępujący zanik siatkówki).
  • Infekcje i zapalenia uszu,
  • Dysplazję stawu biodrowego i łokciowego,
  • Choroby serca,
  • Nowotwory,
  • Dolegliwości nerek (np. nefropatia rodzinna, czyli choroba, przy której młode osobniki cierpią z powodu wczesnej niewydolności nerek).

Choroby genetyczne, do których zalicza się między innymi postępujący zanik siatkówki oraz nefropatię rodzinną, są stosunkowo łatwe do wykrycia. Wysokiej jakości hodowle przeprowadzają specjalistyczne badania, dzięki czemu przyszli opiekunowie zyskują pewność, że ich pies nie będzie cierpiał z powodu genetycznego obciążenia wspomnianymi dolegliwościami.

W przypadku cocker spanieli niejednokrotnie zaznacza się również, iż rasa może zostać dotknięta przez „syndrom szaleństwa”, zwany również „zespołem wściekłego cockera”. W naturze rasy nie leżą skłonności do agresji, jednak zjawisko to przejawia się nagłymi i niekontrolowanymi atakami złości, która może zostać skierowana na najbliższe otoczenie spaniela, a także znajdujących się w nim ludzi, zwierzęta lub przedmioty. Wszelkie zachowania wskazujące na rozwój tej dolegliwości powinny więc być niezwłocznie konsultowane ze specjalistą w dziedzinie weterynarii, który wskaże kolejne kroki w powrocie do pełnego zdrowia.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Cocker spaniel odnajdzie się w rozmaitych warunkach. Jego przyjazne i towarzyskie usposobienie sprawia, że chętnie powita nawet całkowicie obce osoby, co z kolei czyni go niezbyt dobrym psem stróżującym. Spaniel będzie wesołym i kochającym czworonogiem, który wszystkich domowników traktuje jako członków własnego stada, tym samym darząc ich całkowicie bezwarunkową miłością.

Należy jednak zaznaczyć, że rasa wykazuje duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną. Z tego względu pies będzie wymagał nie tylko regularnych spacerów, ale również rozmaitych zabaw i możliwości „wybiegania się”. Cocker spaniel zdecydowanie nie będzie więc kanapowcem, a raczej chodzącym wulkanem energii.

Rasa potrzebuje konsekwentnego opiekuna, który poświęci zwierzęciu stosunkowo duże ilości czasu. Długotrwała samotność źle wpływa na samopoczucie czworonoga, jednocześnie skutkując nawet zachowaniami destrukcyjnymi. Pies nie odnajdzie się również w roli pupila dla osoby starszej.

Cocker spaniel a dzieci

Psy tej rasy doskonale odnajdują się w towarzystwie dzieci, choć preferują raczej starsze z nich. Jeśli jednak dziecko ma świadomość, że zwierzę również czuje i nie jest pluszową zabawką, spaniel doceni towarzystwo małych domowników, tym samym chętnie wykładając się do głaskania lub zachęcając do wspólnych zabaw.

Cocker spaniel a inne zwierzęta domowe

Cocker spaniel a inne zwierzęta domowe

Stosunek cocker spaniela do innych zwierząt znajdujących się w domu jest uzależniony od jego przeszłych doświadczeń oraz socjalizacji. Jeśli więc pupil miał do czynienia z rozmaitymi psami lub wychowywał się z kotami, ich towarzystwo nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. W przeciwnym razie pies może wykazywać brak zaufania, a nawet obawę względem pozostałych zwierząt.

Cocker spaniel – ciekawostki

Ciekawostki

Cocker spaniel to najmniejsza rasa uznawana przez AKC Sporting Group jako czworonogi sportowe. Z tego względu psiaki niejednokrotnie konkurują (i wygrywają) z takimi rasami, jak chociażby seter angielski, barbet, pointer, golden retriever i wiele innych.

Dawniej cocker spaniele były wykorzystywane przy okazji rozmaitych polowań, głównie na ptaki. Co ciekawe, to właśnie od jednego z gatunków ptaków (słonka zwyczajna, ang. woodcock) wywodzi się nazwa rasy.

Duża inteligencja oraz niezwykłe zdolności cocker spanieli sprawiły, że niektóre z nich odnajdują się nawet w roli pomocników naukowców. W 2004 roku grupa badaczy doszła do wniosku, że czworonogi są w stanie wykrywać raka poprzez zmysł powonienia. Psem o najwyższym wskaźniku skuteczności okazał się cocker spaniel zwany Tangle.

Niezwykły charakter rasy uczynił ją inspiracją dla wielu twórców, w tym wspomnianego już Williama Shakespeare’a. Wizerunek cocker spanieli można jednak obserwować nawet w uroczych animacjach, do których należy zaliczyć znaną produkcję Walta Disneya, czyli „Zakochany kundel”.

Popularne imiona dla cocker spaniela

Popularne imiona dla cocker spaniela

Wybór idealnego imienia dla psa często stanowi ogromną zagwozdkę. Dlatego też poniższa tabela zawiera propozycje, które mogą okazać się przydatne lub inspirujące zarówno w przypadku suczek, jak i psów rasy cocker spaniel.

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Ollie, Toby, Max, Winston, Rocky, Leo, Teddy, Baxter, Simba, Gizmo, Oreo, Hunter. Lady, Daisy, Coco, Ellie, Nala, Millie, Cookie, Poppy, Gigi, Trixie, Sally, Nina, Bella.  

Najczęściej zadawane pytania

Cena cocker spaniela
Ile żyje cocker spaniel

Psy te żyją 12-15 lat.

Ile kosztuje cocker spaniel

Ceny zaczynają się od ok. 5000 zł.

Jak wygląda cocker spaniel

To średniej wielkości spaniele o sierści w kolorze rudym, czarnym, brązowym lub podpalanym i długich, zwisających uszach. Ich sierść jest długa i jedwabista.

Ile powinien ważyć cocker spaniel

Dorosły pies tej rasy powinien ważyć 13 do 16 kg.

Kiedy cocker spaniel jest dorosły

Osiągają dorosłość około pierwszego roku życia.

Co je cocker spaniel

Polecamy wysokiej jakości karmę odpowiednią dla psów średnich ras. Spaniele mają tendencję do nadwagi, więc warto rozważyć karmę typu light w razie potrzeby.

Cocker spaniel jak wychować

Psy tej rasy wymagają konsekwentnego, ale cierpliwego podejścia. Lubią naukę poprzez zabawę. Metoda pozytywnego wzmocnienia w połączeniu z urozmaiconymi lekcjami pozwoli im szybko się uczyć.

Cocker spaniel jak czesto kapac

Zaleca się je kąpać co ok. 3 miesiące.

Data publikacji: 28.09.2022

Udostępnij