Kluczem do dbałości o zwierzę jest jego stała obserwacja i zwracanie uwagi na zmiany w codziennym harmonogramie dnia. Jeśli zauważyłeś, że Twój kot pije więcej niż zwykle, częściej odwiedza kuwetę i usilnie dopomina się o kolejną dokładkę jedzenia, być może zaobserwowałeś u swojego zwierzęcia pierwsze objawy zwiastujące pojawienie się cukrzycy. To schorzenie co prawda w mniejszym stopniu dotyka koty niż psy, ale cukrzyca u kota nadal stanowi wyzwanie pod względem wdrożenia leczenia oraz zmiany diety.
Spis treści
Cukrzyca u kota – czym jest i jakich zwierząt dotyka?
Cukrzycą nazywamy stan, gdy następuje całkowite lub częściowe zaburzenie zdolności wydzielania insuliny, które prowadzi do hiperglikemii i niezdolności wykorzystywania aminokwasów, glukozy i kwasów tłuszczowych jako źródeł energii. W wyniku tego schorzenia organizm traci zdolność do normalnego funkcjonowania. Można wyróżnić jej dwa rodzaje: pierwotna (typ 1 i 2) oraz wtórna (typ 3). O ile typ 1 należy to rzadziej występujących, to dwa pozostałe są w stanie dotknąć niemalże każdego kota. Choroba potrafi pojawić się w różnym wieku, ale najczęściej diagnozuje się ją u osobników dorosłych i starszych, szczególnie tych, które ukończyły 10. rok życia. Bardziej narażone są zwykle kastrowane samce, u których poziom insuliny w organizmie jest niższy. Zwiększone ryzyko wystąpienia odnotowuje się u kotów rasy syjamskiej oraz birmańskiej.
Przyczyny i objawy występowania cukrzycy u kota
Występowanie cukrzycy u kota najczęściej jest bezpośrednio powiązane z mało aktywnym trybem życia albo wyczerpaniem komórek trzustki spowodowanym otyłością. Są to zdecydowanie główne przyczyny, które predysponują do wystąpienia schorzenia. Wśród innych czynników wyróżnić można także: zapalenie trzustki, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub nadczynność tarczycy. Niemniej zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu zwierzęciu jest kwestią absolutnie podstawową.
Pierwsze objawy cukrzycy u kota
Wśród pierwszych objawów świadczących o możliwości pojawienia się choroby występuje przede wszystkim zwiększone pragnienie oraz częstsze odwiedzanie kuwety. Zazwyczaj dołącza do tego zachowania także nieposkromiony apetyt, który nie ma odzwierciedlenia w przybieraniu na wadze. Wręcz przeciwnie, zwierzę chudnie, a do tego nie ma ochoty na zabawę, jest apatyczne i osowiałe. Po pewnym czasie można zauważyć także problemy neurologiczne: specyficzny chód zwierzęcia, które stawia całą powierzchnię stopy na podłożu lub problemy z wysuwaniem i chowaniem pazurów.
Jak leczyć cukrzycę u kota
Najczęściej pacjentami są koty borykające się z cukrzycą typu 2, jednakże niezależnie od wariantu choroby niezbędne jest wdrożenie leczenia oraz wsparcia dietetycznego. Przede wszystkim należy wyeliminować bezpośrednie przyczyny cukrzycy (zespół Cushinga, zapalenie trzustki), regulować podaż insuliny i wprowadzić stałe monitorowanie poziomu glukozy w moczu i krwi, a także rozpocząć walkę z nadwagą i otyłością.
Dieta kota z cukrzycą
Niezwykle istotne jest wprowadzenie właściwej diety, która ograniczy glikemię poposiłkową (stężenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku). Właśnie dlatego kotom borykającym się z cukrzycą zaleca się pożywienie o odpowiednim indeksie glikemicznym, taką jak Brit VD Diabetes. Jej bezzbożowa formuła, niski indeks glikemiczny i obniżona wartość energetyczna pomagają zapobiegać hiperglikemii posiłkowej. Dzięki właściwie zbilansowanej dawce rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego włókna spowolnione zostaje wchłanianie cukrów prostych w organizmie. Niezwykle ważnym składnikiem jest także probiotyk Enterococcus faecium, który pomaga w ochronie odpowiedniego składu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. To z kolei wpływa na układ immunologiczny, czyli kreowanie odporności – niezwykle ważnej kwestii w terapii wielu chorób.
Receptura karmy Brit VD Diabetes
Receptura karmy jest oparta na łatwo przyswajalnym białku z kurczaka i żółtym grochu, które pomagają utrzymać właściwą masę mięśniową i optymalizować metabolizm tłuszczu. Tę kwestię wspomaga także dodatek L-karnityny. Formuła Brit VD Diabetes zawiera także składniki, które wspomagają i chronią chrząstkę stawową. Glukozamina i chondroityna przyczyniają się do poprawy ruchliwości kota, a także są niezwykle ważne w walce z nadwagą. Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, witamin C, E oraz selenu tłumi ewentualne reakcje zapalne w organizmie.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór specjalistycznych karm dla zwierząt BRIT
Jak dbać o kota z cukrzycą?
Niestety, niektóre choroby potrafią pojawić się nieoczekiwanie i być sporym wyzwaniem dla opiekuna i jego zwierzęcia. Oprócz wdrożenia leczenia oraz stosowania się do zaleceń lekarza weterynarii należy zadbać o stosowanie właściwej diety. Odpowiednio zbilansowana karma będzie w stanie wspomóc wszelkie wprowadzone zmiany i pozwoli zaobserwować skuteczność prowadzonego leczenia. Wytrwałość w stosowaniu się do porad pozwoli zwierzęciu na powrót do dawnej sprawności, zapewniając dodatkowe lata wspólnej przyjaźni.