Cukrzyca u psa – objawy i leczenie

Cukrzyca u psa – objawy i leczenie

Cukrzyca należy do jednych z często występujących chorób metabolicznych u psów. Podobnie jak u ludzi związana jest ona z zaburzeniami wydzielania insuliny. To schorzenie nieuleczalne, wymagające dożywotniej terapii lekowej, a także specjalistycznej diety. Problem dotyka najczęściej psy starsze, w wieku 7-10 lat, ale predyspozycje do niej mogą także przejawiać niektóre rasy: np. jamniki, pudle, sznaucery i samoyedy. Nierzadko może być także związana z chorobami współistniejącymi. Warto wiedzieć, że psy z nadwagą mają większą skłonność do wystąpienia schorzenia. Dowiedz się, jak objawia się cukrzyca u psa i jak ją leczyć.

Cukrzyca u psa – objawy

Kiedy pies staje się seniorem

W początkowym okresie choroby objawy mogą być niespecyficzne, należy więc zwracać uwagę nawet na najmniejsze zmiany w zachowaniu pupila.

Do najczęstszych symptomów należą:

  • zwiększone pragnienie i picie dużej ilości wody,
  • zwiększone wydalanie moczu,
  • zwiększony apetyt lub jego utrata,
  • chudnięcie i zaniki mięśniowe.

Zwierzę z cukrzycą jest apatyczne i ospałe, brakuje mu też energii i chęci do zabawy. W fazie zaawansowanej do objawów mogą dołączyć problemy neurologiczne.

Diagnostyka cukrzycy

Pies u weterynarza

W momencie zaobserwowania niepokojących objawów niezwłocznie należy udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii. Nieleczona cukrzyca upośledza nieodwracalnie działanie całego organizmu i uszkadza narządy wewnętrzne, powodując m.in. niewydolność nerek czy stłuszczenie wątroby. W diagnostyce choroby kluczowe są badania krwi oraz moczu, które określą poziom glukozy. Konieczne może być też wykonanie badania USG, aby ocenić stan nerek, wątroby czy trzustki. Chore zwierzę wymaga regularnych badań w gabinecie weterynaryjnym, które umożliwią kontrolę postępów w leczeniu i ustalenie dalszych działań.

Żywienie psa z cukrzycą

Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i wymaga dożywotniej terapii farmakologicznej. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, która złagodzi wahania cukru, będzie przeciwdziałać otyłości oraz pozytywnie wpłynie na apetyt pacjenta. Karma Brit Veterinary Diets Diabetes nie zawiera w swoim składzie zbóż, dzięki czemu cechuje się niskim indeksem glikemicznym, co ogranicza skoki glukozy po posiłku. Receptura stworzona jest na podstawie dietetycznego i wysokoprzyswajalnego białka z indyka, które pozwala zachować odpowiednią masę mięśniową.

Dobrze zbilansowane poziomy tłuszczu i gęstości energetycznej zapobiegają przybieraniu na wadze. Łuski babki psylium stanowią źródło błonnika, który usprawnia trawienie oraz przeciwdziała zaleganiu pokarmu w jelitach. Karma Brit Veterinary Diets Diabetes zawiera dobroczynne pre- i probiotyki, które nie tylko wpływają na zdrowie układu pokarmowego, ale także wspierają odporność organizmu. Glukozamina i chondroityna wspomagają działanie układu ruchu i stawów, natomiast kwasy omega-3, selen, witamina C i E wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit dla psów z cukrzycą

Jak można pomóc psu z cukrzycą

Kluczowe znaczenie w leczeniu cukrzycy ma odpowiednia terapia farmakologiczna oraz ściśle przestrzegana dieta wspomagająca zdrowie pacjenta. Dobroczynny wpływ na funkcjonowanie zwierzęcia ma także codzienna aktywność. Odpowiednia dawka ruchu sprzyja utrzymaniu glukozy na odpowiednim poziomie, wspomaga pracę serca, zapobiega zanikom mięśni, a przede wszystkim przeciwdziała otyłości, która ma wpływ na pogłębienie choroby. Cukrzyca u psa jest ciężką chorobą, jednakże właściwe prowadzenie pacjenta oraz odpowiednia terapia jest w stanie pomóc mu zachować witalność i poprawić kondycję.

Udostępnij