Szynszyla to sympatyczne i urocze, lecz wyjątkowo wymagające zwierzątko domowe. Aby szynszyla mogła cieszyć się dobrym zdrowiem, należy jej zapewnić odpowiednie warunki bytu, a także zdrową i zbilansowaną dietę. Potrzeby gryzoni różnią się w zależności od gatunku. Jeśli jesteś opiekunem szynszyli lub planujesz nim zostać, należy zapoznać się z ich specyficznymi potrzebami żywieniowymi. Czego nie może jeść szynszyla i jak powinna wyglądać jej dieta? Omawiamy te kwestie w poniższym artykule.
Spis treści
Czego nie może jeść szynszyla?
Jak wiadomo, dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie inaczej jest w przypadku szynszyli. Ich naturalna dieta oparta jest o składniki, które nie tylko zapewniają im niezbędne wartości odżywcze, ale także pomagają ścierać ich stale rosnące zęby, których przerost jest dla szynszyli niebezpieczny. Oprócz zapewnienia im odpowiedniego odżywienia należy również dbać o to, by w ich diecie nie znalazły się składniki dla nich szkodliwe.
Czego pod żadnym pozorem nie może jeść szynszyla? Przede wszystkim zabronione w ich diecie są składniki takie, jak nabiał, szparagi, awokado, kapusta, sałata, groch, szpinak oraz rabarbar. Do składników mniej niebezpiecznych, ale niezalecanych zaliczamy banany, orzechy ziemne, kukurydzę i słonecznik.
Poniżej omawiamy składniki, które często są podawane szynszylom pomimo tego, że nie powinny one być elementem ich diety lub powinny być podawane z umiarem.
Orzechy
Orzechy są dla szynszyli wyjątkowo smakowite, jednak nie powinno się ich podawać tym gryzoniom w nadmiarze. Co prawda orzechy są bogate w wartości odżywcze, jednak przy tym są wyjątkowo kaloryczne. Ich nadmiar może doprowadzić do niekontrolowanego przybierania na wadze, co będzie miało dalsze konsekwencje dla zdrowia pupila.
Świeża zielonka
Świeże zioła, warzywa, owoce i trawy należy szynszylom podawać w umiarze. W przeciwnym razie może się to skończyć biegunką oraz innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Niskiej jakości granulat
Kolorowy granulat może przykuwać oko, a niska cena zachęca do zakupu, jednak nie warto wprowadzać żadnego niskiej jakości pokarmu do diety szynszyli. Pokarm tego typu zawiera niepotrzebne barwniki, a także dużą ilość zbóż i cukrów. Tego typu pokarm nie zapewni szynszyli niezbędnych w jej diecie wartości odżywczych. Postaw zamiast tego na wysokiej jakości granulat, który nie jest oparty na zbożach.
Przeczytaj też: Szynszyla – najważniejsze informacje o gatunku
Co jest trujące dla szynszyli?
Szynszyle muszą stale ścierać zęby, dlatego należy im zapewnić stały dostęp do gałązek. Warto wobec tego wiedzieć, jakie rośliny są dla nich trujące. Nie podawaj szynszyli gałązek ani pędów takich drzew i roślin, jak kasztan, świerk, wiśnia, sosna, bez, buk, jałowiec, cis, fikus, morela, migdałowiec, orzech włoski, wierzba biała, cedr, aronia, dąb, oleander, brzoskwinia, śliwka, klon oraz akacja. Szkodliwe są dla nich również drzewa cytrusowe.
Czego szynszyla nie może jeść w nadmiarze?
Producenci pokarmów i przysmaków dla gryzoni kuszą smakołykami takimi, jak dropsy, herbatniki czy kolby, które mają zapewnić szynszyli uzupełnienie diety i przekąskę pomiędzy regularnymi posiłkami. Zawierają one duże ilości cukru i tłuszczy, ponadto mogą zawierać produkty pochodzenia mlecznego, do trawienia których układ pokarmowy szynszyli po prostu nie jest przystosowany.
Tego typu przysmaki to nic innego, niż gryzoniowi odpowiednik słodyczy i fast foodów. Pokarmy tego typu należy stosować z dużym umiarem, by nie doprowadzić do nadmiernego przybierania na wadze oraz problemów zdrowotnych.
Zamiast tego postaw na naturalne przysmaki dla szynszyli, takie jak suszone pomidory, gałązki jabłoni czy liofilizowane mango.
Zobacz: Szynszyla a profilaktyka problemów zdrowotnych. Jak dbać o zdrowie szynszyli?
Co może jeść szynszyla?
Podstawą diety szynszyli jest siano oraz suszone zioła. Sianko podawane szynszylom zwykle składa się z takich roślin jak owies, tymotka, lucerna czy kupkówka pospolita, a także z ziół takich, jak rumianek, nagietek, mięta, pokrzywa czy babka lancetowata. Można im także podawać suszone owoce i warzywa, w tym jabłka, gruszki, wiśnie (ale bez szkodliwych dla szynszyli pestek), truskawki, maliny i pigwy, a także buraka, pietruszkę, marchew i seler. Warzywa i owoce należy jednak podawać w umiarze. Szynszyle jedzą także liście i kwiaty, takie jak liście brzozy, maliny i czarnej porzeczki oraz kwiaty malwy, nagietka czy bławatka.
Warto postawić na specjalnie opracowane karmy dla szynszyli o zbilansowanym, wartościowym składzie.
Sprawdź ofertę karm dla szynszyli w KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla szynszyli
Ile razy dziennie karmić szynszylę?
Ze względu na to, że zęby szynszyli stale rosną i muszą być ścierane poprzez odpowiedni pokarm, należy im zapewnić stały dostęp do siana oraz suszonych ziół. Jeśli zauważysz, że pokarm ten się kończy lub jest zabrudzony, wymień lub uzupełnij zapas w paśniku. Karmę dla szynszyli podaje się natomiast dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Należy stosować się do instrukcji podawania zawartych na opakowaniu wybranej karmy.
Co się stanie, jeśli przekarmisz szynszylę?
Przekarmianie pupila prowadzi do groźnej w skutkach nadwagi, a nawet do otyłości. Warto mieć na uwadze, że otyłość skraca życie, a nawet niewielka nadwaga może doprowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy nadmierne obciążenie stawów. Należy unikać przekarmiania szynszyli za wszelką cenę – choć może Cię kusić, by rozpieszczać pupila smakołykami, nie warto ryzykować jego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!