Czerniak nowotwór, którego diagnoza natychmiast budzi poważne obawy – może on wystąpić nie tylko u ludzi, ale także u psów i kotów. Inaczej zwany melanomą, jest to złośliwy nowotwór skóry, który może skutkować przerzutami. Z uwagi na ryzyko, które ze sobą niesie, w przypadku jego podejrzenia należy jak najszybciej zdiagnozować pupila. Dowiedz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność i jakie zwierzęta mają do tego nowotworu predyspozycje. Przybliżamy także, jak wygląda diagnoza i leczenie czerniaka u psów i kotów.
Spis treści
Co to jest czerniak?
Czerniak, inaczej zwany melanomą, to złośliwy nowotwór skóry, który występuje nie tylko u ludzi – może się pojawić także u psów i kotów. Wywodzi się on z melanocytów, czyli komórek pigmentowych. Rolą melanocytów jest produkcja melaniny, czyli barwnika, który odpowiada za pigmentację skóry oraz włosów. Może on się pojawić nie tylko na skórze, ale również w jamie ustnej. U kotów występuje rzadziej niż u psów i umiejscawia się właśnie przeważnie w jamie ustnej. Na skórze występuje rzadziej i jest stosunkowo łagodniejszy.
Nowotwór ten wymaga podjęcia jak najszybszej terapii, dlatego w przypadku jego podejrzenia należy jak najszybciej zwrócić się do weterynarza.
Przeczytaj też: Kostniakomięsak u psów i kotów – predyspozycje, objawy i leczenie
Czerniak u psów i kotów – możliwe przerzuty
Ryzyko wystąpienia przerzutów w przypadku czerniaka u psów i kotów jest w dużej mierze uzależnione od miejsca wystąpienia nowotworu. Przerzuty do płuc oraz do kości najczęściej występują w przypadku czerniaka jamy ustnej oraz pazura. Warto przy tym wiedzieć, że ryzyko przerzutów u psów i kotów jest znacznie mniejsze niż u ludzi.
Zobacz: Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?
Czerniak u psów i kotów – predyspozycje
Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, niektóre psy i koty mogą mieć szczególne predyspozycje do wystąpienia czerniaka. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, podobnie jak w przypadku większości nowotworów. Czynniki, które mogą zwiększać na ryzyko są również genetyczne, takie jak rasa albo ciemna pigmentacja skóry psa lub kota.
Na wystąpienie melanomy w szczególności są narażone:
- psy w wieku 7-14 lat,
- koty powyżej 8. roku życia,
- ciemna pigmentacja skóry,
- rasy takie, jak terier szkocki, jamnik, golden retriever oraz czarne pudle miniaturowe.
Sprawdź też: Zwierzęcy onkolog – specjalista od nowotworów
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji
Objawy czerniaka u psów i kotów
Czerniak u psów i kotów może dawać objawy takie, jak:
- szybko rosnące lub nagle pojawiające się zmiany skórne,
- guzki w ciemnym albo czerwonym kolorze (ale nie tylko – melanoma nie musi być ciemna),
- owłosione plamy pozbawione pigmentacji,
- możliwe krwawienie z guzka,
- obrzęki,
- swędzenie,
- zwiększony łojotok,
- ból,
- wzmożone ślinienie w przypadku wystąpienia w jamie ustnej,
- trudności z oddychaniem lub z gryzieniem,
- utrata masy ciała,
- osłabienie organizmu.
Jeśli czerniak zostanie późno wykryty i doszło do przerzutów, może on także skutkować szeregiem dolegliwości ze strony różnych układów.
Zobacz też: Tłuszczak u psa – predyspozycje, postacie nowotworu i leczenie
Czerniak u psów i kotów – diagnoza i leczenie
Na początkowym etapie czerniak może być trudny do zdiagnozowania, dlatego należy uważnie obserwować wszelkie zmiany na ciele pupila. W razie podejrzeń zwróć się do weterynarza. Dokona on oględzin zmian, zwracając uwagę na ich kształt, wielkość, barwę teksturę zmian, a także przeprowadzi badania palpacyjne.
W razie podejrzeń czerniaka weterynarz następnie może dokonać badań histopatologicznych albo mikroskopowych. Po zbadaniu próbki przez laboratorium będzie możliwe rozpoznanie natury zaobserwowanej zmiany skórnej. Badania krwi oraz badania obrazowe takie, jak tomografia mogą pomóc ocenić ogólny stan zdrowia psa oraz wykryć ewentualne przerzuty.
Leczenie jest w dużej mierze uzależnione od czynników takich, jak umiejscowienie i wielkość zmiany, stopień zaawansowania choroby, a także wiek pupila i jego ogólny stan zdrowia. Częstym zaleceniem jest chirurgiczne usunięcie zmiany z szerokim marginesem, nawet do 2-3 centymetrów. W przypadku zmian na pazurach dokonuje się amputacji. Stosowana jest również chemioterapia w połączeniu z radioterapią, a także immunoterapia. Rokowania również są uzależnione od wyżej wymienionych czynników, a także od tego, jak szybko nowotwór został wykryty i jak szybko wprowadzono odpowiednie leczenie.
Pamiętaj o regularnej kontroli stanu zdrowia pupila – nie zaniedbuj regularnych wizyt u weterynarza. Zwracaj też szczególną uwagę na stan jego jamy ustnej i skóry, dbaj o pielęgnację i bądź czujny w przypadku podejrzenia zmian skórnych. Dbaj także, by pupil nie był zbyt często wystawiony na ostre słońce i nie zaniedbuj zbilansowanej diety.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!