Czy można przewozić psa lub kota w pociągu?

Czy można przewozić psa lub kota w pociągu?

Wakacje i sezon urlopowy to czas, w którym opiekunowie czworonogów planują wspólne wyjazdy oraz podróże. Nieraz pojawiają się jednak pewne problemy, czy też wątpliwości, związane z przepisami i zasadami dotyczącymi przewozu psów oraz kotów zarówno pociągiem, jak i wszelkimi dostępnymi środkami komunikacji publicznej. Jak upewnić się, że pies i kot będzie czuł się komfortowo w pociągu i jednocześnie przejazd odbędzie się zgodnie z przepisami?

Przed wyjazdem z pupilem warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami, które umieszczane są przez konkretnych przewoźników. Należy również mieć na uwadze fakt, że zasady te nieraz mogą się różnić oraz zmieniać, przez co bieżące kontrolowanie nowych komunikatów odgrywa ważną rolę.

Spis treści

Pies i kot w pociągu – przepisy i porady

Przepisy i porady dotyczące podróżowania z pupilem

Zgodnie z informacjami, które znajdują się na oficjalnej stronie Urzędu Transportu Kolejowego, wszystkie spółki przewozowe umożliwiają podróżowanie z pupilem. Kierują się one jednak odmiennymi zasadami, a najważniejsze z nich zostały umieszczone w poniższej tabeli.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że wszelkie przepisy nie obejmują czworonogów asystujących osobom z niepełnosprawnościami, a także psów przewodników i służbowych. Regulacje są również skierowane do opiekunów, którzy nie przewożą swojego pupila w transporterze. W takim przypadku zwierzęta są traktowane jako bagaż, dlatego też konieczność zakupu biletu nie obowiązuje.

Przewoźnik

Zasady

Cena biletu

PKP Intercity

–       Jeden pies na dorosłego podróżnego,

–       Konieczny jest zakup biletu,

–       Brak sprzeciwu współpodróżnych,

–       Pies nie może być trzymany w miejscach do siedzenia, ani zakłócać porządku.

15,20 zł

POLREGIO

–       Jeden pies na dorosłego podróżnego,

–       Konieczny jest zakup biletu,

–       Brak sprzeciwu współpodróżnych.

4,50 zł

Koleje Mazowieckie

–       Jeden pies na podróżnego,

–       Pupil nie może zakłócać spokoju, ani zachowywać się agresywnie

Bezpłatny

Koleje Dolnośląskie

–       Możliwość przewozu zwierząt domowych, jeśli nie są one uciążliwe dla współpodróżnych.

4,50 zł

Zasady transportu czworonogów w przypadku pozostałych przewoźników są niemal identyczne. Koniecznym jest więc zadbanie o komfort nie tylko zwierzęcia, ale i współpasażerów. W momencie, gdy nie wyrażą oni zgody na przesiadywanie w przedziale z psem, konduktor jest zobowiązany umieścić czworonoga wraz z opiekunem w innym przedziale. Dopiero w momencie, gdy będzie to niemożliwe, pasażer będzie musiał opuścić pociąg na następnej stacji. W takim przypadku podróżnemu przysługuje prawo do zwrotu kosztów zakupionych biletów.

Niestety, takie sytuacje mogą mieć miejsce nawet wówczas, gdy pies jest spokojny i całkowicie bezproblemowy. Inni pasażerowie nie muszą bowiem argumentować swojego sprzeciwu, czy też podawać konkretnych powodów, przez które zwierzę im przeszkadza. Rozwiązaniem tego problemu może jednak okazać się wybór środków transportu bez przedziałów.

Pies i kot w pociągu – jak przygotować zwierzę do podróży pociągiem?

Jak przygotować zwierzę do podróży pociągiem?

Podróżowanie z czworonogiem może okazać się stresujące nie tylko dla samego pupila, ale i jego opiekunów. Przygotowania powinny więc rozpocząć się z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zadbać o wszystko to, co niezbędne.

Do obowiązków właścicieli należy wyposażenie zwierzęcia w smycz, bilet, książeczkę zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, a także miskę i wodę lub butelkę podróżną. Należy również zaznaczyć, że pies w transporcie publicznym powinien posiadać kaganiec. I choć w wielu przypadkach koniecznym jest jedynie zaopatrzenie się w akcesoria tego typu, tak nieraz konduktor lub współpasażerowie mogą upomnieć się o ich założenie.

Pies i kot w pociągu

Kaganiec może okazać się niezbędny również wtedy, gdy pies nie radzi sobie ze stresującą sytuacją i rzeczywiście wykazuje jakiekolwiek zachowania agresywne. Wszelkie warianty taśmowe oraz takie, które utrudniają zwierzęciu oddychanie, powinny być jednak omijane szerokim łukiem.

Do niezbędnych akcesoriów podczas podróży zalicza się również matę lub kocyk, ulubioną zabawkę, która uspokoi zwierzę, a także odpowiednie smakołyki. Przed odjazdem konieczny jest także długi spacer, dzięki któremu pies będzie w stanie załatwić swoje potrzeby, ale i rozprostować łapy. Jednocześnie warto zrezygnować z posiłków zaraz przed podróżą, szczególnie jeśli nie mamy pewności, czy pupil nie cierpi na chorobę lokomocyjną.

Jak uspokoić psa w pociągu?

Jak uspokoić psa w pociągu?

Każdy pies może zareagować na podróż nieco inaczej. Dlatego też przed wyjazdem warto zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie przygotowanie pupila, ale i sposoby jego uspokojenia.

Przydatnymi akcesoriami są wspomniane już maty, kocyki, czy też poduszki, na których pies będzie mógł się położyć. Znajome zapachy są bowiem w stanie skutecznie uspokoić zwierzę, a także zagwarantować mu poczucie bezpieczeństwa. Spakowanie ulubionej zabawki również przyniesie sporo korzyści. Warto jednak zadbać, aby nie była to najgłośniejsza piszcząca piłka, za którą pupil będzie gonił po całym wagonie.

Często niezbędne są także smakołyki oraz nagradzanie czworonoga za dobre zachowanie. Niektórzy pasażerowie mogą jednak narzekać na nieprzyjemny zapach poszczególnych przysmaków, szczególnie jeśli będzie on zbyt intensywny.

Podróż z psem - jak uspokoić pupila?

Wszelkie komunikaty kierowane w stronę pupila nie powinny być współczujące, czy też pocieszające. Zwierzę może bowiem wyczuć nasze zakłopotanie lub stres, co z kolei zdecydowanie nie przyniesie pozytywnych skutków. Warto mówić do psa normalnym, energicznym tonem.

Niektórzy opiekunowie mogą zastanawiać się nad zastosowaniem konkretnych środków farmakologicznych, mających uspokajać czworonoga. Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie wszelkich preparatów tego typu powinno być nie tylko skonsultowane z lekarzem weterynarii, ale i przetestowane. Jednocześnie warto wystrzegać się środków zwiotczających mięśnie, ponieważ działają one jedynie na ośrodek ruchu. Pies wciąż będzie więc odczuwał stres i niepokój, ale nie będzie miał możliwości poruszania się, co z kolei może potęgować jego lęk.

Przewożenie psa lub kota komunikacją miejską

Przewożenie psa lub kota komunikacją miejską

Przejazd komunikacją miejską nieraz okazuje się koniecznością. Wówczas warto zapoznać się z informacjami oraz wymogami konkretnych przewoźników, choć w rzeczywistości zasady te są niemal identyczne.

W znaczącej większości polskich miast poruszanie się tramwajami, autobusami, czy też metrem w towarzystwie pupila nie podlega opłatom. Do powszechnie obowiązujących zasad zalicza się jednak stałe utrzymywanie podopiecznego na krótkiej smyczy, a także wyposażenie zwierzęcia w kaganiec. Działania te mają na celu utrzymanie kontroli nad pupilem, a także zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim innym pasażerom.

Środki komunikacji miejskiej często bywają niezwykle zatłoczone, co z kolei może przyczyniać się do wywołania znaczącego stresu u czworonoga. Obowiązkiem opiekunów staje się wówczas nie tylko zadbanie o jego komfort, ale i bezpieczeństwo. Pupil powinien więc znajdować się blisko właściciela. Ten z kolei musi na bieżąco kontrolować otoczenie, aby inni pasażerowie nie stanowili zagrożenia dla zwierzęcia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów do podróży dla psa i kota

Data publikacji: 14.09.2018

Udostępnij