Czy karma wpływa na samopoczucie kota? Każdy właściciel kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wybredne w kwestii pożywienia potrafi być to stworzenie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie każda karma będzie odpowiednia dla czworonoga – nawet, jeśli mu smakuje.
Koty są zwierzętami drapieżnymi, przez co ich zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze ma ogromne znaczenie. Czy karma wpływa na samopoczucie kota? Tak! Dieta pupila wpływa bowiem na cały jego organizm – rozpoczynając od układu pokarmowego, a kończąc na samopoczuciu, zadowoleniu i dobrostanie psychicznym. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby dostarczane pożywienie zapewniało zwierzęciu wszystko to, co niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
Spis treści
Kryteria wyboru odpowiedniej karmy dla kota
Część gotowych karm dla kotów w swoim składzie zawiera dużo składników pochodzenia roślinnego. Niestety tego typu rozwiązania często nie dostarczają zwierzęciu wszystkich składników odżywczych, a także nie zaspokajają jego potrzeb pokarmowych.
Czy karma wpływa na samopoczucie kota? Wybór odpowiedniej karmy wiąże się ze sporą ilością różnorodnych kryteriów. Pierwszym z nich jest to, czy mamy do czynienia z kotem wychodzącym lub chowanym tylko i wyłącznie w domu. Domowe czworonogi będą miały znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, dlatego też ich pokarm powinien być bogatszy w białka, ale jednocześnie nie może zawierać zbyt dużo składników wysokokalorycznych. Powinien również mieć właściwości odkłaczające, tak jak mokre karmy dla kota z serii Animonda Carny. Natomiast kotom wychodzącym należy dostarczać składników bogatszych w wartości energetyczne, które będą im niezbędne do przechadzek i polowań.
Na potrzeby żywieniowe wpływa także to, czy pupil przeszedł zabieg sterylizacji lub kastracji. Takie koty mają bowiem skłonności do szybkiego przybierania na wadze, a co za tym idzie – nadwagi oraz wszelkich chorób z nią związanych. Otyłość u kotów może być bardzo dużym problemem, ponieważ obciąża ich stawy, a także wpływa na ogólne samopoczucie. To właśnie w obowiązku człowieka leży odpowiednie zbilansowanie diety zwierzęcia tak, aby nadwaga nie utrudniała mu życia. Warto podawać im karmy dla kotów po sterylizacji lub karmy typu light, takie jak ANIMONDA Vom Feinsten Mildes Menu Pute pur.
Do pozostałych kryteriów wyboru odpowiedniej karmy dla kota należą kwestie takie jak:
- Wiek zwierzęcia,
- Rasa,
- Płeć,
- Stan zdrowia,
- Preferencje smakowe.
Co powinna zawierać dobra karma dla kota?
Oczywistym jest fakt, że każdy właściciel kota chce dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze. Należy więc zaznaczyć, że istnieje 5 głównych grup związków niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także funkcjonowania każdego organizmu żywego – w tym kotów. W związku z tym dobra karma powinna dostarczać odpowiednio zbilansowanej ilości składników z każdej grupy. Należą do nich:
Białka
Mające niezwykle duże znaczenie w kwestii wzrostu i rozwoju kota, a także utrzymania go w dobrej kondycji i zdrowiu. Co ciekawe, kot będzie potrzebował aż pięć razy więcej białka niż pies, przez co wspólna dieta tych dwóch pupili jest bardzo złą decyzją. Zbyt mała ilość białka w diecie zwierzęcia może bowiem prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Do ról białek zalicza się:
- Udział w procesach metabolicznych oraz transportu komórkowego,
- Umożliwianie poruszania się,
- Ochrona immunologiczna organizmu,
- Pełnienie funkcji strukturalnych.
Tłuszcze
Przede wszystkim jest to składnik energetyczny odgrywający również rolę w utrzymywaniu odpowiedniego stanu skóry oraz sierści pupila. Co więcej, tłuszcze rozpuszczają witaminy, przez co mają one ogromne znacznie w wielu procesach wewnętrznych zwierzęcia. Niedobór składników tego typu znacząco pogarsza kondycję skóry kota, a także niekorzystnie wpływa na jego układ nerwowy.
Węglowodany
Głównym ich źródłem w diecie są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak warzywa lub ryż. Węglowodany, czyli cukry, stanowią główne źródło energii. To właśnie od nich zależeć będzie więc temperament kota, a także jego usposobienie. Zbyt mała ilość cukrów znacząco pogarsza stan psychiczny zwierzęcia, czyniąc go ospałym i zmęczonym. Należy jednak pamiętać o tym, że nadmiar węglowodanów odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej. W związku z tym ich ilość w wybranej karmie powinna być utrzymywana na optymalnym poziomie.
Witaminy i minerały
Składniki takie jak wapń, fosfor, potas, chlor czy magnez to elementy niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju zwierzęcia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zarówno ich nadmiar, jak i niedobór może nieć za sobą poważne konsekwencje. Aby dostarczać pupilowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, jego dieta powinna zostać bogato urozmaicona. Producenci w celu wprowadzenia różnorodności pokarmowej oferują specjalne zestawy, w których skład wchodzą rozmaite rodzaje danej karmy. Naszą propozycją jest mix smaków ANIMONDA Carny Adult dla dorosłych kotów lub ANIMONDA Carny Kitten dla kociąt, zestawy obejmujące zdrowe karmy bogate w naturalne składniki.
Woda
Jest to element niezwykle istotny w codziennym funkcjonowaniu zwierzęcia. Woda stanowi bowiem rozpuszczalnik i środek transportu wielu substancji chemicznych. Niezwykle istotnym jest fakt, że koty z natury nie odczuwają zbyt dużego pragnienia. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują wody – wręcz przeciwnie! Czworonogi nawadniają swój organizm poprzez pokarm, który spożywają, dlatego też ich dieta nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na suchej karmie. Co więcej, pupil powinien mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody aby po zjedzeniu suchego pokarmu mógł z niej skorzystać.
Jaką karmę dla kota wybrać?
Każdy właściciel kota ma do wyboru trzy możliwości żywienia. Pierwszą z nich jest sucha karma, która cechuje się długim okresem ważności, łatwością w przenoszeniu i przechowywaniu, a także bezproblemowym porcjowaniem danej ilości. Wybierając ten rodzaj pożywienia należy jednak zwrócić szczególną uwagę na naturalność wszystkich składników oraz brak sztucznych dodatków. Warto więc postawić na wysokiej jakości karmę, która dostarczy kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, utrzymując go w dobrej kondycji i zdrowiu.
Drugim wariantem jest karma mokra będąca konserwowanym posiłkiem zamkniętym w saszetce lub puszce. Często są to przysmaki uwielbiane przez czworonogi, ponieważ zawierają rozmaite mięsa, ryby, a także dodatki w postaci warzyw lub owoców. W tym przypadku koniecznym jest jednak zapoznanie się ze składem wybranej karmy, ponieważ niejednokrotnie marki z niższej półki jakościowej dodają do opakowania produkty uboczne z żywności dla ludzi, które są nieodpowiednie dla kotów. Wybór dobrego i sprawdzonego producenta może więc okazać się niezwykle istotny.
Polecamy w szczególności szeroką ofertę marki Animonda. Oprócz karm bytowych oferta marki obejmuje także weterynaryjne karmy z serii Integra Protect, takie jak ANIMONDA Integra Protect Sensitive, które zapewnią kotu dietę dopasowaną do jego specyficznych potrzeb związanych ze stanem zdrowia.
Ostatnim wariantem żywieniowym jest wprowadzenie diety BARF (Bones And Raw Food), która polega na samodzielnym przygotowywaniu posiłków dla pupila. Takie rozwiązanie wiąże się z całkiem sporą ilością czasu oraz posiadania wiedzy niezbędnej do prawidłowego zbilansowania kociej diety. Odpowiednie proporcje wszystkich niezbędnych składników odgrywają w tym przypadku kluczową rolę.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Czego nie może jeść kot?
Po podjęciu decyzji o wyborze rodzaju karmy oraz zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, które będą przyczyniały się do podjęcia prawidłowej decyzji należy wspomnieć o tym, czego nie wolno podawać kotom, a także czego unikać w danej karmie.
Składniki, których należy się wystrzegać, to:
- Surowe białka jajek – zawierają one bowiem awidynę, która blokuje wchłanianie biotyny. Ta z kolei odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu neurologicznego oraz moczowego u kota. W związku z tym jej brak może prowadzić do poważnych chorób, a także problemów dermatologicznych. Co więcej, surowe jajka mogą przenosić salmonellę, dlatego też koty (jak i ludzie) nie powinny ich spożywać. Nie oznacza to jednak, że jajka są całkowicie zakazane w diecie kota – wręcz przeciwnie! Po odpowiedniej obróbce termicznej mogą bowiem stanowić źródło dodatkowego białka.
- Czekolada i słodycze – w czekoladzie znajduje się teobromina, czyli substancja toksyczna dla czworonogów. Zaledwie 20 dekagramów może zabić małego psa, a zasada ta tyczy się również kotów. Dzieje się tak ponieważ powyższy składnik jest w stanie uszkodzić układ pokarmowy, a także nerwowy. Ponadto czekolada może doprowadzić do zaburzeń akcji serca. Warto zaznaczyć, że teobromina znajduje się również w kakao. Pomimo tego, że pozostałe słodycze nie są tak szkodliwe jak czekolada, nie należy podawać ich kotu. Zdecydowanie nie wniosą one nic dobrego, a jedynie zaszkodzą. Ponadto cukier w nich zawarty może prowadzić do uszkodzenia zębów i dziąseł, a także chorób takich jak otyłość lub cukrzyca.
Do składników, których należy się wystrzegać, należą również:
- Karma dla psa – nieraz spotyka się sytuację, w której właściciele kotów posiadają także psy, przez co (często w celu oszczędności) są one karmione tymi samymi produktami. Niestety – podawanie karmy dla psa kotu może nieść za sobą poważne niedobory wielu składników odżywczych, takich jak tauryna.
- Niektóre warzywa – udowodniono, że produkty takie, jak cebula, czosnek oraz szczypiorek mogą doprowadzić kota do anemii. Co więcej, wpływają one również na obniżenie samopoczucia zwierzęcia. Wszystko to przez zawarte w nich związki siarki, które mogą powodować biegunki oraz wymioty. Zdecydowanie będą to więc składniki, których należy unikać w każdej kociej karmie.
- Mleko – stwierdzenie, że koty potrzebują mleka przez całe swoje życie to jeden z największych mitów. Koty nie trawią laktozy, która zawarta jest w każdym mleku zwierzęcym. W związku z tym spożycie tego napoju przez zwierzę może powodować biegunkę, wymioty, a także pogorszone samopoczucie.
- Kości i ości – podawanie kotu kości oraz ości pozostałych po obiedzie może okazać się bardzo złą decyzją. Zaledwie skrawek resztek tego typu jest w stanie przebić przełyk lub żołądek zwierzęcia, co często bywa śmiertelne. Pozostałości z jedzenia dla ludzi zdecydowanie nie sprawdzą się w przypadku kotów, a jedynie przysporzą im problemów.
Posumowanie – Czy karma wpływa na samopoczucie kota?
- Wybór odpowiedniej karmy wiąże się ze sporą ilością różnorodnych kryteriów.
Pierwszym z nich jest to, czy mamy do czynienia z kotem wychodzącym lub chowanym tylko i wyłącznie w domu. Domowe czworonogi będą miały znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, dlatego też ich pokarm powinien być bogatszy w białka, ale jednocześnie nie może zawierać zbyt dużo składników wysokokalorycznych. Natomiast kotom wychodzącym należy dostarczać składników bogatszych w wartości energetyczne, które będą im niezbędne do przechadzek i polowań. Na potrzeby żywieniowe wpływa także to, czy pupil przeszedł zabieg sterylizacji lub kastracji, wiek, rasa, płeć, stan zdrowia, preferencje smakowe.
- Dobra karma powinna dostarczać odpowiednio zbilansowanej ilości składników z każdej grupy. Należą do nich:
- Białka, tłuszcze, witaminy, minerały, woda i węglowodany.
- Czy karma wpływa na samopoczucie kota?
Tak! Dieta pupila wpływa bowiem na cały jego organizm – rozpoczynając od układu pokarmowego, a kończąc na samopoczuciu, zadowoleniu i dobrostanie psychicznym.Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby dostarczane pożywienie zapewniało zwierzęciu wszystko to, co niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
Data publikacji wpisu: 11.10.2021r.