Czy każdy pupil powinien nosić ubranka dla psa?

Czy każdy pupil powinien nosić ubranka dla psa?

Jeszcze całkiem niedawno psy w ubrankach wywoływały zaskoczenie, rozbawienie, a nieraz również i oburzenie. I choć niektórzy wciąż uznają ubranka dla psa za „fanaberię” lub „wymysł nadopiekuńczych właścicieli”, tak na chwilę obecną stanowią one często nieodłączny element spacerów dla wielu czworonogów, gdyż skutecznie chronią je przed deszczem, śniegiem oraz zimnem. Dowiedz się, kiedy ubranka dla psa są szczególnie przydatne.

Zobacz: Wyprawka dla psa – co musi zawierać?

Ubranko dla psa – komu będzie niezbędne?

Ubranko dla psa – komu będzie niezbędne?

Prawdą jest, że nie każdy pies będzie potrzebował specjalnego ubranka. Czworonogi, które dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to przede wszystkim rasy o długiej i gęstej sierści, a także obfitym podszerstku (np. husky, malamut, leonberger). Jeśli jednak ukochany pupil, niezależnie od swojej rasy, wykazuje specyficzne zachowania (np. drżenie, podkulanie ogona podczas przebywania na dworze, reagowanie oporem lub załatwianie wszelkich potrzeb w ekspresowym tempie, a następnie odwracanie się w stronę domu), zakup ubranka będzie zdecydowanie wskazany.

W obrębie psów, które zdecydowanie warto zaopatrzyć w odpowiednio dopasowane okrycie, wyróżnia się w szczególności rasy miniaturowe, z włosami zamiast sierści, krótkowłose lub pozbawione okrywy, a przy tym również takie, które nie posiadają podszerstka. Wśród nich znajdują się chociażby yorki, chihuahua, maltańczyki, bolończyki, shih tzu, boston terriery, charty włoskie, grzywacze chińskie, ale i dobermany oraz amstaffy.

Ubranko dla psa będzie również całkowicie niezbędne w przypadku czworonogów w podeszłym wieku, o niskiej odporności, a także pogorszonym stanie zdrowia. Wówczas niskie temperatury w połączeniu z wilgocią mogą bowiem skutkować nabyciem rozmaitych infekcji i poważnych chorób, którym zdecydowanie należy zapobiegać.

Czy ubranka dla psów są dobre?

Czy ubranka dla psów są dobre?

Przekonanie, że ubranka dla psów stanowią jedynie wymysł opiekunów, zdaje się odchodzić w niepamięć. Na ten moment uważa się bowiem, że tego typu akcesoria doskonale sprawdzają się w momentach, gdy czworonogowi należy zapewnić ochronę przed chłodem, deszczem lub śniegiem. Co więcej, niektóre psiaki odmawiają wyjścia na spacer w momencie, gdy za oknami panują niekorzystne warunki, dopóki nie zostaną odpowiednio ubrane. Nie każdy pies przepada więc za odczuwaniem zimna i przemakaniem do suchej nitki.

Odpowiednio dopasowane ubranka, które spełniają swoje funkcje i skutecznie chronią zwierzę podczas spacerów, są więc jak najbardziej dobre. Niejednokrotnie przynoszą one również korzyści samym opiekunom, ponieważ niwelują konieczność suszenia, wycierania, a nawet i mycia psa po spacerze w deszczu lub śniegu. Ponadto zapobiegają one również wychłodzeniu organizmu zwierzęcia, co z kolei sprawia, że nie będzie on aż tak podatny na zachorowanie. 

Jak nauczyć psa nosić ubranka?

Nauka noszenia kurtki

Nauka noszenia ubranka niejednokrotnie stanowi proces, który wymaga czasu i zaangażowania ze strony opiekunów. Niewskazanym będzie wówczas zmuszanie zwierzęcia do natychmiastowego przebywania w ubranku, czy też karanie nieposłuszeństwa krzykiem oraz przemocą. Kluczowym jest natomiast zachowanie odpowiedniej cierpliwości względem czworonoga i przygotowanie sporej ilości smaczków. Po odhaczeniu tych punktów, czas przejść do działania:

  1. Zapoznaj psa z ubrankiem – czworonogi te odkrywają świat poprzez zmysł węchu, dlatego też pierwszym krokiem jest pokazanie zwierzęciu ubranka, umożliwienie powąchania go, a następnie nagrodzenie w wybrany przez opiekunów sposób.
  2. Stopniowo zachęcaj do zakładania poszczególnych części ubranka – w zależności od rodzaju ubranka, możliwe jest delikatne zakładanie danych jego elementów. Zaleca się, aby zaczynać od głowy, a następnie łapek. Na każdym etapie warto nagradzać pupila jego ulubionymi smakołykami, a także pochwałami. W idealnym scenariuszu psiak samodzielnie przekłada główkę i łapy przez poszczególne otwory, dzięki czemu stale wyrabia sobie pozytywne skojarzenia. W praktyce jednak czasem pupil będzie potrzebował delikatnej pomocy ze strony opiekunów, co obejmuje między innymi unoszenie jego łapek.
  3. Załóż całe ubranko – gdy psiak zostanie już zapoznany z ubrankiem, a także rozpracuje mechanizm, który jest konieczny do jego założenia, możliwe jest pełne ubranie czworonoga. Po wykonaniu tej czynności warto nagrodzić zwierzę.
  4. Zachęć psa do przejścia się w ubranku – nie musi to być od razu pełnoprawny spacer, a jedynie kilka kroków w obrębie domu lub mieszkania. Wiele psów po założeniu ubranka staje w miejscu i odmawia dalszych działań. Wówczas konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej zachęty, czyli przywoływania pupila do siebie, a następnie nagradzania go .

Psy nieraz określane są mianem „zwierząt nawyków”. W praktyce oznacza to, że powtarzanie poszczególnych czynności sprawia, że stają się one niejako nawykami czworonoga, przez co w późniejszych okresach przychodzą mu z łatwością. Podobnie wygląda to w kwestii noszenia ubranek – z czasem, gdy psiak już się do nich przyzwyczai, nie powinien wykazywać oporu lub niechęci przy ich zakładaniu i noszeniu. Niezwykle istotną rolę w tej kwestii odgrywa jednak odpowiednie dopasowanie danego stroju.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ubranka dla psa?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar

Przy wyborze ubranka należy kierować się przede wszystkim wygodą pupila. Akcesoria z tej kategorii nie powinny krępować ruchów psa, hamować jego swobody, czy też uciskać w jakimkolwiek miejscu. W przeciwnym razie psiak może bowiem odczuwać znaczący dyskomfort, co z kolei sprawi, że nie będzie on chętny do noszenia ubranka.

Aby odpowiednio dopasować rozmiar sweterka, kurtki, czy też płaszczyka dla psa, konieczne jest udanie się na zakupy z samym czworonogiem, lub też dokładne zmierzenie pupila. W drugim przypadku należy zmierzyć centymetrem krawieckim:

  • Długość ciała (tułowia) psa – czyli odległość od szyi do ogona zwierzęcia. Dopasowane ubranko powinno zakrywać niemal całe ciało pupila, a także większą część jego brzucha.
  • Obwód klatki piersiowej – pomiar ten powinien być dokonany w najszerszym miejscu, jednak warto zachować przy tym odrobinę „luzu”, aby centymetr krawiecki nie uciskał ciała zwierzęcia.
  • Obwód szyi – warto dokonać go w miejscu, w którym rozpoczynany był pomiar długości ciała.
  • Obwodu łapy – to opcjonalny pomiar wykonywany w momencie, gdy planowany jest zakup ubranka z rękawami. W wielu przypadkach jednak tego typu rozwiązania okazują się dla czworonogów niekomfortowe, gdyż znacznie ograniczają zakres ruchów ich łap. Jeśli jednak obwód kończyn jest niezbędny, należy dokonać go pod pachą lub w pachwinach czworonoga.

Podczas wykonywania wszelkich pomiarów pupil powinien stać prosto i na płaskiej powierzchni. Warto przy tym poprosić o pomoc innego domownika, gdyż pyszczek zwierzęcia musi być skierowany ku przodowi.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że ubranko dla psa nie powinno zawierać jakichkolwiek odstających elementów, które mogłyby drażnić zwierzę lub powodować u niego ból i dyskomfort. Zdecydowanie należy więc zwrócić uwagę na jakość wykonania akcesoriów z tej kategorii.

Buty dla psa – kiedy i dla kogo?

Buty dla psa

Buty dla psa, podobnie jak ubranka, nieraz budzą wiele kontrowersji. Co więcej, same czworonogi bardzo często odmawiają ich noszenia, gdyż tego typu akcesoria wprawiają je w dyskomfort. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach buty dla psów okazują się wyjątkowo pomocne. Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji, jak:

  • Spacery po rozgrzanym asfalcie;
  • Uprawianie psich sportów;
  • Wędrówki po górach;
  • Spacery zimą, gdy opuszki czworonoga narażone są na sól, piach i mróz, co może powodować bolesne mikropęknięcia.

Powszechnie mówi się o tym, że buty dla psa są przydatne wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia opuszek. Jeśli więc domowy pupil ma szczególnie wrażliwe łapki, a po spacerach są one zaczerwienione i pies bezustannie je liże, zdecydowanie warto rozważyć zakup akcesoriów z tej kategorii.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór butów dla psów

Udostępnij