Jak wiadomo, koty to czyścioszki – same zajmują się swoją higieną, wylizując futerko do czysta. Są jednak sytuacje, w których rutynowe kocie mycie nie jest wystarczające. Sytuację komplikuje fakt, że wiele kotów nie przepada za wodą i nie lubi sobie moczyć futerka – przekonał się o tym niejeden właściciel. Czy koty można kąpać? W jakich przypadkach jest to zalecane i jak się do tego zabrać? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Kocia higiena w skrócie
Koty, jak powszechnie wiadomo, to zwierzaki wyjątkowo czyste. Samodzielnie zajmują się swoją higieną poprzez wylizywanie futerka. Utrzymanie czystości ułatwia im budowa kociego języka. Ma on chropowatą strukturę dzięki brodawkom pokrytym rogowatą tkanką. Tego rodzaju kolce na kocim języku są skierowane do tyłu języka, co ułatwia mycie i rozczesywanie sierści. Liżąc futerko, kot nie tylko pozbywa się brudu, ale także wypadającej sierści. Może również usunąć z sierści pasożyty.
Budowa kociego języka wynika między innymi z kociej natury łowcy. Dzięki strukturze języka kot może łatwiej usuwać sierść i pióra upolowanej zdobyczy.
Czy można kąpać koty?
Czy zatem można kąpać koty? Odpowiedź brzmi: tak, jednak nie powinno się przesadzać z kąpielami. Koty powinno się kąpać wtedy, kiedy jest to potrzebne, gdyż codzienne kocie mycie nie wystarczy, by doprowadzić sierść lub skórę pupila do ładu. Stan sierści i skóry kota może zyskać na dodatkowej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o tym, by kąpiele nie odbywały się zbyt często.
Kiedy wykąpanie kota jest potrzebne?
Choć koty to wyjątkowo czyste zwierzaki, zdarzają się sytuacje, w których standardowa kąpiel może być konieczna. W jakich przypadkach kąpanie kota jest konieczne?
- gdy pupil bardzo mocno wybrudzi się podczas przebywania na zewnątrz,
- u bezwłosych kotów, gdyż ich skóra wydziela większą ilość sebum niż kotów z sierścią,
- jeśli sierść pupila się kołtuni,
- w przypadku problemów skórnych, między innymi spowodowanych pasożytami lub grzybicą,
- u długowłosych kotów, które od czasu do czasu mogą wymagać pomocy w higienie,
- gdy starszy lub chory kot nie jest w stanie samodzielnie zadbać o higienę,
- na zalecenie weterynarza,
- w przypadku rasowych kotów wystawowych, przed wystawą.
Jak wykąpać kota?
Z uwagi na dość powszechną wśród kotów antypatię do wody, kąpanie kota może nie być łatwe, dlatego należy się odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik – naucz się, jak przygotować kota do kąpieli i jak go wykąpać, krok po kroku!
Przygotowanie do kąpieli
- Zacznij „na sucho” – przyzwyczaj kota do pojemnika, umywalki, brodzika lub wanny, w której zamierzasz go kąpać. Jeśli kąpiel nie jest wyjątkowo pilna, daj kotu czas na oswojenie się z procesem. Wkładaj go delikatnie do pojemnika, w którym ma być w przyszłości kąpany. Głaskaj go przy tym i nagradzaj smakołykami, by kontakt ze zbiornikiem kojarzył się mu pozytywnie. Pozwalaj mu samodzielnie do niego wchodzić.
- Nie zmuszaj kota do przebywania w zbiorniku, a raczej staraj się go tam zwabić. Zostawiaj otwarte drzwi do łazienki, by kot mógł samodzielnie do niej wchodzić.
- Dzień przed kąpielą przytnij kotu pazurki. Jeśli w trakcie kąpieli pupil okaże niezadowolenie, może się to skończyć nieco boleśnie, jeśli o tym zapomnisz.
Kąpanie kota – instrukcja krok po kroku
- W dniu kąpieli dbaj o to, by kot nie był zestresowany.
- Poproś jednego z domowników o pomoc w kąpieli.
- Przygotuj łazienkę lub pomieszczenie, w którym będziesz kąpać kota. Usuń niepotrzebne przedmioty, które kot mógłby zniszczyć lub przewrócić w trakcie ucieczki.
- Upewnij się, że pomieszczenie jest odpowiednio ciepłe i nie ma w nim przeciągów.
- Przygotuj ręczniki.
- Przygotuj naczynie z wodą o temperaturze około 38 stopni, czyli podobnej, co temperatura ciała kota. Pamiętaj, że koty najlepiej polewać, a nie myć pod bieżącą wodą.
- Zwab mruczka do łazienki i upewnij się, że drzwi są zamknięte.
- Włóż kota do pustego pojemnika, a następnie zacznij powoli polewać go wodą.
- Gdy kot już się przyzwyczai do sytuacji, zacznij powoli myć sierść pupila szamponem. Uważaj, by woda i piana nie dostały się do oczu ani uszu kota – możesz je zabezpieczyć wacikami.
- Po zakończeniu mycia, dokładnie spłucz sierść kota.
- Zawiń kota w suchy ręcznik, a gdy jego sierść lekko podeschnie, rozczesz ją, a następnie wymień ręcznik na inny. Pamiętaj, by nie używać suszarki.
- Nie wypuszczaj kota z ciepłych pomieszczeń do momentu, gdy jego futerko nie wyschnie całkowicie, w przeciwnym razie kot może się przeziębić. Nie pozwalaj mu zbyt szybko wyjść na zewnątrz i pilnuj, by w pomieszczeniach, w których przebywa nie było przeciągów.
Kosmetyki i akcesoria do kociej kąpieli
Czeka Cię kąpiel Twojego kota? Poczyń wcześniej odpowiednie przygotowania, zwłaszcza jeśli Twój mruczek nie toleruje wody. Co więcej, należy przygotować odpowiednie kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji kota.
Przed kąpaniem kota przygotuj wcześniej:
- szampon dla kota – pamiętaj, że szampony ludzkie nie są odpowiednie do kąpania kotów ze względu na pH kociej skóry; dobrym rozwiązaniem jest też szampon z odżywką,
- odżywkę dla kota – może być ona pomocna zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych lub mających problemy z sierścią,
- szczotkę do sierści dla kota – dla długowłosego pupila może się również przydać grzebień,
- matę antypoślizgową, by pupila nie spotkał wypadek przy ewentualnej próbie ucieczki,
- suche ręczniki,
- naczynie do polewania kota wodą.
Pamiętaj też, by odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń przed zachlapaniem. Jeśli Twój kot nie lubi wody lub kąpiesz go po raz pierwszy, mruczek może zareagować paniką i próbować uciec, przy czym nietrudno o bałagan.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji dla kotów
Kąpanie kota – najczęściej zadawane pytania
Koty powinno się kąpać w razie potrzeby, gdyż są one w stanie samodzielnie zadbać o futerko. Koty mogą wymagać kąpieli w przypadku choroby lub trudności z utrzymaniem higieny, przy silnych zabrudzeniach lub pasożytach, jeśli kot jest długowłosy lub bezwłosy, a także w przypadku problemów ze skórą lub kołtunieniem sierści.
Koty należy kąpać w razie potrzeby, dlatego trudno oszacować konkretną częstotliwość. Jeśli weterynarz zaleci regularne kąpiele ze względu na problemy zdrowotne kota, przestrzegaj tych zaleceń. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do wysuszania się skóry.
Przyzwyczaj kota najpierw do zbiornika, w którym będzie kąpany. W dniu kąpieli zapewnij sobie pomoc, zabezpiecz pomieszczenie i zamknij drzwi. Zwab kota do zbiornika i polewaj go wodą, a następnie umyj go szamponem, spłucz pianę i owiń kota ręcznikiem. Gdy jego sierść podeschnie, rozczesz ją. Zadbaj o to, by kot przebywał w cieple dopóki jego sierść nie wyschnie. Sprawdź instrukcje krok po kroku powyżej w artykule.
Tak, koty mogą być myte w wodzie. Zaleca się polewanie mruczka wodą zamiast kąpanie go pod bieżącą wodą.
Po kąpieli owiń kota w suchy ręcznik, a gdy jego sierść podeschnie, rozczesz ją. Następnie owiń kota nowym suchym ręcznikiem. Zadbaj o to, by przebywał w cieple dopóki nie wyschnie. Nie używaj suszarki.
Kotu powinno się myć zęby około dwa razy w tygodniu. W higienie jamy ustnej pomogą też sucha karma oraz odpowiednie przysmaki.
Kocie uszy należy czyścić tylko w razie potrzeby – gdy pojawia się w nich wydzielina w wyniku choroby lub jeśli zabrudzą się na przykład kurzem albo pyłem. Próby regularnego czyszczenia mogą je podrażnić.
Przede wszystkim przyzwyczaj kota do zbiornika, w którym będzie myty – wkładaj go do pustego zbiornika, głaszcz i podawaj mu przysmaki. Dzięki temu zbiornik do mycia będzie się dobrze kojarzył kotu. W czasie mycia nie stosuj bieżącej wody, tylko stopniowo polewaj kota wodą.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!