Kot z miseczką mleka to wizerunek utarty w świadomości wielu z nas. Z tego względu wielu mylnie zakłada, że mleko jest najlepszym napojem lub wręcz odpowiednim pokarmem dla kota. Czas odłożyć ten uroczy widok z bajek i filmów pomiędzy bajki – mleko nie może zastąpić kociego pokarmu, a niektórym kotom wręcz szkodzi. Czy mleko jest dobre dla kota? Dlaczego jego podawanie może nie być dobrym pomysłem i jak może ono kotu zaszkodzić? Co wobec tego powinna zawierać kocia dieta? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Czy koty mogą pić mleko?
Koty bardzo lubią mleko – temu nie da się zaprzeczyć, jednak nie może ono stanowić ani głównego napoju, ani tym bardziej podstawowego elementu diety kota. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy mleko jest zdrowe dla kota należy przede wszystkim sprecyzować, o jakie mleko chodzi. Po urodzeniu kocięta żywią się mlekiem matki – jej organizm produkuje laktazę, czyli enzym sprawiający, że laktoza (cukier mleczny) ulega rozdzieleniu. Dzięki temu kocięta nie mają najmniejszego problemu ze strawieniem mleka matki.
Dlaczego zatem dorosłe koty nie mogą pić mleka? Gdy koty dorastają i przechodzą na karmę dla kota, ich organizm nie przyjmuje już laktazy razem z laktozą. Tym samym mleko krowie dla kota czy też kozie mleko dla kota nie jest przez kota odpowiednio trawione. Nie pomaga przy tym jego rozcieńczenie – rozcieńczone mleko także nie jest odpowiednie dla kota. Co więcej, zbyt zimne mleko dla kota może również doprowadzić do problemów trawiennych.
Lepiej natomiast przez kota tolerowane są na przykład zsiadłe mleko, jogurty czy kefiry, gdyż w procesie fermentacji są one przetwarzane przez bakterie trawiące laktozę. Z tego względu nie są dla kota odpowiednie jogurty pasteryzowane – nie zawierają one bakterii mogących strawić laktozę. Należy jednak pamiętać, że choć koty uwielbiają tego typu przysmaki, nie są one dla nich zdrowym wyborem.
Skutki uboczne podawania kotu mleka
Z uwagi na to, że dorosłe koty nie trawią mleka, jego podawanie może wywołać rozmaite problemy i skutki uboczne. Oczywiście niektóre dorosłe osobniki, zwłaszcza te przyzwyczajone do mleka, mogą je tolerować, jednak zaliczają się one do zdecydowanej rzadkości. Częste picie mleka przez kota może powodować:
- problemy z trawieniem,
- biegunkę,
- bóle brzucha,
- uszkodzenie wątroby ze względu na duże ilości tłuszczu w krowim mleku,
- nadwagę,
- problemy z zębami ze względu na zawartość laktozy.
Jakie mleko dla kota?
Jakie mleko dla kota jest zatem odpowiednie? Jak już wiadomo, mleko krowie nie jest odpowiednie dla kota ze względu na zawartość laktozy oraz wysoką zawartość tłuszczu. Co więcej, toleruje je niewiele dorosłych kotów. Czy zatem mleko bez laktozy dla kota to dobre rozwiązanie? Wydawałoby się, że to idealny pomysł skoro to laktoza powoduje niestrawności, lecz nie można zapominać, że mleko bez laktozy nadal jest bardzo kaloryczne i zawiera dużo tłuszczu. Co więcej, zawiera ono kazeinę – białko, którego nie trawi koci organizm. Nie powinno ono zatem być podawane kotu.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że koty wprost przepadają za mlekiem, dlatego też producenci żywności dla zwierząt pośpieszyli z odpowiedzią. W niektórych sklepach zoologicznych można kupić specjalne mleko dla kota. Takie kocie mleko ma zmniejszoną zawartość kalorii i laktozy, dlatego stanowi doskonały przysmak dla kota. Nie może jednak stanowić podstawy kociej diety – jedynie smakołyk podawany od czasu do czasu. Jeśli Twój kot wprost przepada za smakiem mleka, warto sięgnąć po tego typu przysmak – stanowi on zdrowszą alternatywę dla krowiego mleka.
Jakie mleko dla kociąt?
Oprócz kociego mleka w sklepach zoologicznych można znaleźć również mleko zastępcze dla kota. Tego typu mleko dla kociąt stanowi niezbędne rozwiązanie dla osesków, które wychowują się bez matki lub których matka nie produkuje wystarczającej ilości mleka. Mleko dla małego kota ma postać mleka w proszku, który przygotowuje się zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Preparaty mlekozastępcze dla kociąt znajdują zastosowanie także w hodowlach. Jeśli poszukujesz preparatu mlekozastępczego dla kociąt, sprawdź ofertę marek Trixie oraz Bephar.
Mleko roślinne dla kota
Z uwagi na szerzącą się świadomość na temat nietolerancji laktozy oraz popularność wegańskiej diety, na naszych stołach i jako dodatek do kawy często króluje mleko roślinne. Czy jednak mleko sojowe, owsiane, migdałowe albo kokosowe jest odpowiednie dla kota? Są one stanowczo odradzane – takiego rodzaju urozmaicenia diety lepiej zostawić dla siebie. Zawierają one duże ilości tłuszczów, dlatego mogłyby doprowadzić do nadwagi. Co więcej, składniki takie, jak soja zawierają składniki, których organizm kota nie trawi, gdyż nie produkuje odpowiednich do tego enzymów. Soja może u kota na dłuższą metę spowodować podniesienie cukru we krwi, a nawet problemy z tarczycą. Ponadto wiele kotów nie toleruje soi lub też może być uczulonych na tego typu składniki.
Pamiętaj przy tym, że koty to naturalni mięsożercy. Ich dieta powinna składać się przede wszystkim z wysokiej jakości surowców mięsnych lub bogatych w białko kocich karm. Kot nie powinien się „zapychać” tłustymi przysmakami, a roślinne substytuty nie są dla niego odpowiednie. Tłuszcze w diecie kota powinny pochodzić z mięsnej diety.
Co można dać kotu do picia?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – woda stanowi znacznie lepszy pomysł na napój dla kota niż mleko, którego nie toleruje większość mruczków. Odwodnienie jest dla kotów szczególnie groźne, dlatego należy dbać o to, by kot miał stały dostęp do miski ze świeżą wodą i wystarczająco pił. Jeśli kot jest do tego niechętny, należy szukać sposobów na zachęcenie kota do picia – na przykład poprzez zastąpienie miseczki z wodą fontanną dla kota. Co więcej, warto w takich przypadkach podawać kotu mokrą karmę – stanowi ona dodatkowe źródło wody dla organizmu.
Przeczytaj więcej: Gdy kot nie chce pić… 4 skuteczne sposoby na nawodnienie mruczka
Zadbaj o właściwą dietę kota
Jak już wspomnieliśmy, koty to naturalni mięsożercy, dlatego ich dieta powinna się opierać przede wszystkim na surowcach mięsnych lub też wysokiej jakości karmach dla kota. Karma dla kota bogata w składniki pochodzenia zwierzęcego dostarczy kotu niezbędnych wartości odżywczych, takich jak białko, tłuszcze i kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Wysokiej jakości karma dostarczy także kotu składników, które dieta kota musi suplementować – na przykład taurynę.
Polecamy w szczególności bogate w białko karmy dla kota marki Orijen. Zawierają one aż 85% składników pochodzenia zwierzęcego, natomiast pozostałe 15% stanowią wysoce strawne i bogate w wartości odżywcze składniki roślinne. Dzięki temu karmy Orijen to idealna dieta dla kota jako naturalnego mięsożercy. Szeroki wybór umożliwia dobranie idealnej opcji dla każdego mruczka.
Orijen posiada szeroką ofertę karm dla kotów w każdym wieku, które powstają ze zdrowych mięs uwielbianych przez koty. Wśród nich są dostępne karmy z dziczyzny, wołowiny, kurczaka oraz ryb, za którymi koty wprost przepadają. Karmy Orijen takie, jak ORIJEN Cat Regional Red, ORIJEN Original Cat i ORIJEN Cat Tundra to naturalne i zdrowe diety, które zapewnią Twojemu pupilowi wszelkie niezbędne surowce do zbilansowanej, odżywczej i smakowitej diety.
Sprawdź też: Białko w karmie dla kota – niezbędny składnik diety mięsożercy
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm Orijen dla kotów
Mleko dla kota – najczęściej zadawane pytania
Wiele kotów nie toleruje mleka ze względu na laktozę, ponadto jest ono bardzo kaloryczne. Najlepiej podawać kotu specjalne kocie mleko, jednak wyłącznie jako okazjonalny przysmak.
Mleko krowie zawiera laktozę i jest kaloryczne, więc może szkodzić większości kotów. Jest ono ponadto bardzo tłuste. Najlepiej podawać kotu specjalne mleko dla kota.
Laktoza nie jest jedynym składnikiem zwykłego mleka, który szkodzi kotom – mleko takie nadal jest bardzo kaloryczne dla kota. Najlepiej podawać im specjalne mleko.
Jeśli Twój kociak wychowuje się bez matki lub nie wytwarza ona wystarczająco mleka, najlepiej sięgnąć po preparaty mlekozastępcze dla kociąt. Marki takie, jak Trixie czy Beaphar produkują tego typu mleko zastępcze.
Woda stanowi zdecydowanie lepszy napój dla kota. Mleko nie jest tolerowane przez większość dorosłych kotów i może im szkodzić. Dbaj o to, by Twój kot miał stały dostęp do świeżej wody.
Jest to uzależnione od rodzaju mleka dla kota, producenta oraz pojemności opakowania. Polecamy sprawdzić preparaty oferowane przez marki Trixie i Beaphar, które są dostępne w korzystnych cenach.