Kości w diecie psa – czy pies może jeść kości?

Kości w diecie psa – czy pies może jeść kości?

Podawanie psom kości od lat wzbudza wiele kontrowersji. Zdania w tym kontekście są również niezwykle podzielone, choć jeszcze nie tak dawno temu ludzie serwowali swoim czworonogom kości bez większego zastanowienia. Co więcej, psy niejednokrotnie traktowały je jako rarytasy, którym ciężko się oprzeć, przez co spożywały je wręcz z przyjemnością.

Jak jednak wygląda to w rzeczywistości? Każdy pies wykazuje naturalną potrzebę żucia i gryzienia, a przy tym także pobierania wszelkich niezbędnych składników odżywczych ze spożywanych pokarmów. Dla przodków wszelkich współczesnych psów domowych standardowymi pokarmami były upolowane przez nich ofiary, które zjadali zasadniczo w całości – szczególnie jeśli chodzi o drobne zwierzęta, w tym chociażby zające lub ptaki. Spożywali oni wówczas nie tylko mięso, ale również chrząstki oraz kości, które stanowiły wartościowe źródło wapnia. To właśnie dzięki temu ich dieta zawierała wszystkie komponenty, które umożliwiały im prawidłowe funkcjonowanie.

Na przestrzeni wieków potrzeby żywieniowe psów nie zmieniły się aż tak bardzo, a w jamie ustnej domowych czworonogów nadal znajdują się zęby określane jako łamacze, które służą do rozdrabniania twardych pokarmów. Z tego względu zakłada się, że opiekunowie mogą podawać czworonogom kości, jeśli tylko zadbają o kilka kluczowych aspektów związanych z nimi.

Jakie kości będą więc odpowiednie dla psa? Czy każdy pupil może je spożywać? O czym należy pamiętać przed podaniem zwierzęciu kości?

Zobacz również: Kwasy tłuszczowe w diecie psa i kota

Prawidłowa dieta psa

Prawidłowa dieta psa

Ze względu na fakt, iż każdy pies jest inny, przez co czworonogi te wykazują również odmienne potrzeby żywieniowe, przepis na idealnie dopasowaną dietę zasadniczo nie istnieje. Przy wyborze karmy należy bowiem uwzględniać takie czynniki, jak chociażby rasa, wiek, aktualny stan zdrowia, czy też stopień aktywności fizycznej.

Prawidłowo dobrana dieta psa niezmiennie musi jednak zawierać w sobie wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, w tym białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz minerały. Dzięki temu psiak otrzyma niezbędne komponenty, które umożliwią mu funkcjonowanie w pełnym zdrowiu.

Żywienie domowego czworonoga może odbywać się przy użyciu wysokiej jakości karmy komercyjnej lub zgodnie z zasadami diety BARF. W drugim przypadku konieczne jest jednak nabycie odpowiedniej wiedzy, a także poświęcenie czasu i zaangażowania w przygotowanie posiłków zwierzęcia.

Niezależnie od wybranej formy żywienia, każdy opiekun psa powinien pamiętać o tym, że ich pupil na porządku dziennym potrzebuje szeregu rozmaitych komponentów. Oznacza to, że nawet jeśli do diety zwierzęcia wprowadzone zostaną kości, nie mogą one stanowić podstawy serwowanych posiłków. Wówczas psiak może bowiem doświadczać zarówno szkodliwych niedoborów, jak i nadmiarów poszczególnych składników, co z kolei niejednokrotnie przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Jakie kości można podawać psu?

Jakie kości można podawać psu?

W obrębie kości, które można podawać domowemu pupilowi w formie przysmaku lub jako dodatek urozmaicający dietę, wyróżnia się przede wszystkim surowe kości cielęce okalane mięsem. Są one bowiem stosunkowo miękkie, delikatne i giętkie, przez co znacząco zmniejszają ryzyko urazu przewodu pokarmowego. Ponadto zawierają one wiele składników odżywczych, a jednocześnie sprawdzają się nawet u starszych psiaków, które mogą mieć problemy z rozdrobnieniem twardych pokarmów. Niektórzy twierdzą również, że kości cielęce będą odpowiednie dla szczeniąt.

Alternatywą dla kości cielęcych okazuje się wariant wołowy, choć na uwadze warto mieć fakt, iż jest to o wiele twardsza opcja, z którą nie każdy pies sobie poradzi.

Należy pamiętać o tym, że kości podawane domowemu pupilowi zawsze powinny być surowe, a przy tym również wzbogacone o mięso. Obróbka termiczna sprawia bowiem, że struktura kości ulega zmianie, przez co tracą one swoją elastyczność i stają się znacznie trudniejsze do prawidłowego strawienia. Wówczas mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pupila, gdyż przy rozgryzaniu łamią się na małe i ostre kawałeczki, które ranią i podrażniają przewód pokarmowy zwierzęcia. Ponadto takie kości tracą również swoje własności odżywcze, a także stanowią przyczynę zaparć.

Jakich kości nie dawać psu?

Jakich kości nie dawać psu?

Całkowicie niewskazane dla psów są kości wieprzowe, których czworonogi przede wszystkim nie trawią. Oznacza to, że podanie zwierzęciu tego typu kości stanowi znaczne obciążenie dla jego układu pokarmowego, a także sprawia, że pojawiają się dolegliwości w postaci bólów żołądka oraz uciążliwych zaparć. Co więcej, w kościach wieprzowych można znaleźć włosień kręty, czyli pasożyt odpowiedzialny za włośnicę (trychinozę). Ponadto ich spożycie stwarza również ryzyko wystąpienia choroby Aujeszky’ego (wścieklizny rzekomej).

Wystrzegać należy się także kości drobiowych. Ich krucha budowa sprawia bowiem, że stanowią one znaczne zagrożenie dla przewodu pokarmowego, gdyż po rozgryzieniu przyjmują postać drobnych, ostrych kawałków, które niejednokrotnie wbijają się w przełyk, jelita oraz ściany żołądka. Czworonogi mogą również udławić się drobinkami kości.

Czy kości są zdrowe dla psa?

Czy kości są zdrowe dla psa?

Kości mogą stanowić źródło poszczególnych składników odżywczych, wśród których wyróżnia się przede wszystkim wapń. Minerał ten warunkuje trwałość i odpowiednią strukturę tkanki kostnej, ale również uczestniczy w przewodzeniu impulsów w układzie nerwowym i jest niezbędny do skurczów mięśni. Kości dostarczają również białka, tłuszczu, a także witamin A, D, E i K.

Podczas gryzienia i żucia kości czworonogi są jednocześnie w stanie wzmocnić swoją żuchwę, a nawet w pewnym stopniu oczyścić zęby z osadu.

Biorąc pod uwagę wszelkie powyższe czynniki, kości mogą stanowić zdrowy dodatek do diety czworonoga. Nie dotyczy to jednak kości wieprzowych i drobiowych, które – wręcz przeciwnie – stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Na uwadze należy mieć również fakt, iż kości nie mogą być podstawą diety czworonoga, gdyż nie dostarczą mu one wszystkich najważniejszych składników odżywczych, które wpływają na prawidłową pracę całego organizmu. Należy więc traktować je wyłącznie jako okazjonalny przysmak lub formę urozmaicenia codziennych posiłków

Co zamiast kości dla psa?

Co zamiast kości dla psa?

Nie każdy opiekun czworonoga wyraża chęć podawania swojemu pupilowi kości – i nie ma w tym absolutnie nic złego. Dodatki te można bowiem z łatwością zastąpić, chociażby poprzez zakup specjalnie stworzonych gryzaków, żwaczy, czy też wielu innych smakołyków. Wówczas właściciele psów zyskają pewność, że starannie wybrane przysmaki nie zaszkodzą zwierzęciu, a także nie spowodują u niego rozmaitych niepożądanych konsekwencji. Tego typu rozwiązania umożliwiają również zaspokojenie naturalnych potrzeb gryzienia i żucia wykazywanych przez każdego psa.

Zdrowe przysmaki dla psa – alternatywy dla kości

Zdrowe przysmaki

W obrębie alternatywnych rozwiązań, które nie są kośćmi, wyróżnia się szereg rozmaitych naturalnych przysmaków uwielbianych przez czworonogi. W tej kategorii doszukiwać się można rozwiązań o sprawdzonym pochodzeniu i jasnym składzie, przez co każdy właściciel psa będzie w stanie określić, co posmakuje jego pupilowi.

Popularne gryzaki dla psów

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości kości i gryzaków dla psów

Data publikacji: 04.03.2016

Udostępnij