Czy pozwalać zwierzakowi spać w łóżku?

Czy pozwalać zwierzakowi spać w łóżku?

Miłość do naszych pupili potrafi być nieograniczona chcemy dla nich jak najlepiej i na wszystko im pozwalamy. Dlatego często śpimy razem w jednym łóżku. Jednak czy to rzeczywiście ma dobry wpływ na naszą relację? Czy powinniśmy pozwalać zwierzakowi spać z nami w łóżku? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Spanie w jednym łóżku ze swoim pupilem to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii na wielu forach dla miłośników czworonogów. Grupa zwolenników jest równie liczna, jak przeciwnicy wspólnego łóżka czy kanapy… Jak jest na prawdę? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bezsprzecznie, jeśli pozwalamy zwierzakowi spać ze sobą na jednym łóżku, musimy wymagać od niego posłuszeństwa wobec podawanych komend.

Czy zwierzak może spać blisko człowieka i jakie to niesie konsekwencje dla obu stron?

Używanie jednego łóżka niesie ze sobą pewne skutki. W internecie często napotykamy stwierdzenie, że przez tego typu czynności nasz pupil będzie nad nami dominował nie jest to prawdą. Jednak wpuszczanie go do łóżka na pewno pozwoli mu na większą swobodę. Dzięki bliskości ze swoimi pupilami wytworzymy wyjątkową więź i wzmocnimy naszą przyjaźń. Jeśli jednak rano zostawimy zwierzaka samego, może poczuć się opuszczony, ponieważ zwierzęta nie mają poczucia czasu i nie wiedzą, że po południu znów się zjawimy. Do konsekwencji spania w jednym łóżku należy dodać także kwestie higieniczne. Jest to już sprawa indywidualna i to od nas zależy, w jakim stopniu tolerujemy sierść w łóżku.

Jak ta kwestia wygląda u młodych, a jak u dorosłych zwierząt, które dopiero wprowadzamy do naszego domu, a były przyzwyczajone do spania na łóżku?

Pozwalanie na leżenie na łóżku czy kanapie musi się wiązać z bezwzględnym posłuszeństwem. Behawioryści radzą, aby nie wpuszczać młodych zwierzaków do łóżka, przynajmniej przez pierwsze kilka miesięcy. Muszą przyzwyczaić się do tego, że są w naszym łóżku gośćmi. Jeśli przyzwyczają się do wspólnych nocy, później będzie nam dużo trudniej je stamtąd wyprosić, kiedy będziemy tego oczekiwać.

Dorosłe zwierzęta dużo trudniej oduczyć nabytych nawyków, jednak nie jest to niemożliwe. Aby jak najszybciej nauczyć je komendy na dół najlepiej połączyć ją z pozytywnymi skojarzeniami, np. ze smakołykami. Na początku może być ciężko, dlatego nawet kilka razy dziennie sprowadzajmy zwierzaka z łóżka i nagradzajmy za dobre zachowanie. Z czasem powinien nauczyć się nowego sprawowania i być posłusznym nawet bez oczekiwanej nagrody.

Kot na łóżku

Czy nasz pupil może poczuć się zagrożony, gdy zrzucimy go z łóżka?

Jeżeli przyzwyczailiśmy go do wspólnego leżenia i nagle go wypraszamy z łóżka to prawdopodobnie tak. Zwierzęta, w odróżnieniu od ludzi kierują się utartymi schematami zachowania, a każde odstępstwo od normy może zostać potraktowane jako potencjalne zagrożenie. Z tego powodu warto jak najszybciej nauczyć pupila schodzenia z łóżka na naszą komendę. To zapewni nam posłuszeństwo, a pupilowi jasno wytyczy granice.

A jeśli nie w łóżku to gdzie…?

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów legowisk. Dobrze dobrane legowisko dla psa lub kota będzie dla naszego pupila wyjątkowym miejsce odpoczynku, a dla właściciela będzie stanowiło szczególny element wystroju domu.

  • Legowiska otwarte wygodne materace położone na ziemi, ze ścianami zabudowanymi bardziej lub mniej (a nawet z poduszkami !) będą świetnym zamiennikiem kanapy i z pewnością każdy zwierzak polubi wylegiwanie się w tak przyjemnym otoczeniu.
  • Łóżka, jakich pozazdrościłby zwierzakowi nie jeden człowiek! Taki mebel w naszym mieszkaniu na pewno doda uroku i przedstawi nas jako świetnych właścicieli.
  • Budy w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Budy to nie tylko domki dla psów mieszkających na zewnątrz w mieszkaniu buda może być przyjemnym schronieniem i ciekawym elementem wystroju. Do wyboru mamy materiałowe domki podobne do tych drewnianych, ale także okrągłe zadaszone pomieszczenia, w których pies może liczyć na spokojny sen.

Rezygnacja z dzielenia łóżka ze swoim czworonożnym przyjacielem nie musi oznaczać wyrzucenia go na zimną podłogę. Wybór mamy tak ogromny, że z pewnością znajdzie się coś, co będzie pasowało zarówno nam, jak i naszemu pupilowi.

Udostępnij