Zwierzęta nie są ludźmi, nie mają tak bogatego życia uczuciowo-emocjonalnego, jednak nie można powiedzieć, że nie odczuwają emocji w ogóle. Miłość, radość, przywiązanie czy ból, smutek, depresję można w łatwy sposób odczytać z zachowania psa. A jak to jest z uczuciem zazdrości? Czy psy mogą być zazdrosne o inne zwierzęta lub ludzi?
Psia zazdrość
Według badaczy psich zachowań emocje można podzielić na dwie kategorie: emocje pierwotne, nazywane inaczej uniwersalnymi to strach, złość, obrzydzenie, radość i zaskoczenie. Emocje wtórne to te, które wymagają bardziej złożonych procesów poznawczych. Zalicza się do nich np. poczucie winy, wstyd, zazdrość.
U psów, zazdrość może być wywołana przez poczucie niesprawiedliwego traktowania lub zagrożonej pozycji. Uczucie to objawia się w bardzo różny sposób: skomleniem, warczeniem, szczekaniem, odgradzaniem się się od danego obiektu czy atakiem i gryzieniem.
Jeżeli zaobserwujemy, że w danej sytuacji lub w towarzystwie jakiejś osoby nasz pies zachowuje się inaczej niż normalnie, należy zastanowić się, czy nie jest zazdrosny. Jeśli stało się coś, co mogło sprawić, że pies poczuł się zagrożony, musimy naprawić naszą relację.
Zazdrość o inne zwierzę
Nowy pies czy inne domowe zwierzątko często wywołuje zazdrość u naszego starszego czworonoga. Jest to silne uczucie ze względu na hierarchię u zwierząt, silne poczucie odpowiedzialności za własne terytorium, poczucie przewodzenia w stadzie. Psy, które czują, że tracą dotychczasową pozycję, mogą stać się agresywne lub popaść w depresję.
Co robić?
-
Najważniejsze w pokonywaniu psiej zazdrości są spokój i wytrwałość.
-
Jeżeli w domu pojawia się nowe zwierzę, stare nie może poczuć się opuszczone. Najlepiej zachować identyczny rytm dnia: spacery, zabawy, jedzenie o tej samej porze i tej samej długości co wcześniej.
-
Wszystkim zwierzętom należy poświęcić tyle samo uwagi!
-
Ta sama zasada dotyczy psiej matki i nowo narodzonych szczeniąt. Suczki nie mają takiego instynktu macierzyńskiego, jaki występuje u ludzi. Jeśli po porodzie zajmiemy się tylko szczeniaczkami, pies-mama będzie zazdrosny.
Zazdrość o noworodka
Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to chyba największy problem posiadaczy psów. Dotychczas cała uwaga rodziców była skupiona na czworonożnym pupilu, nagle pojawia się mały człowiek i to jemu poświęca się najwięcej czasu. Dodatkowo noworodek wprowadza do domu nowe zapachy, dźwięki, zachowania aż to wszystko może bardzo źle wpłynąć na zachowania psa i jego relacje z właścicielami.
Co robić?
-
Aby przyzwyczaić psa do płaczu dziecka, hałasu, jego zapachu aż jeszcze przed porodem dobrze jest zapraszać znajomych z dziećmi. Da to szansę psu na oswojenie się z nową sytuacją i przygotuje go na przyjęcie noworodka.
-
Na początku znajomości dziecka i psa należy ich sobie przedstawić. Pies musi poznać nowego członka rodziny, nie należy odseparowywać ich od siebie.
-
Dobrą praktyką jest wspólne spędzanie czasu: siedzenie na kanapie z dzieckiem i psem czy głaskanie czworonoga podczas karmienia. Musimy pamiętać, że mimo wszystko dziecko to konkurent psa o względy właściciela.
-
Wiele osób poleca także wypracowanie u psa pozytywnych skojarzeń związanych z dzieckiem. Przykładowo kontakt z noworodkiem może wiązać się z pełną miską lub smakołykiem.
Zazdrość o nowego domownika lub partnera
Głównym powodem zazdrości u psa jest zmniejszenie ilości poświęcanej mu uwagi. Taka sytuacja ma miejsce często, gdy w życiu właściciela pojawia się parter lub partnerka.
Co robić?
-
Przyczyną agresywnego zachowania psa może być strach człowieka. Na początku powinniśmy więc porozmawiać z parterem lub partnerką czy boi się naszego czworonoga.
-
Jeśli wykluczymy ten czynnik, należy zadbać o relację nowej osoby z psem. Najlepiej, jeśli jej wizyta kojarzy się z zabawą. Wskazane są wspólne spacery, głaskanie, smakołyki itp.
-
Przede wszystkim w relacji z psem należy zachowywać się delikatnie. Po jakimś czasie zwierzę na pewno przyzwyczai się i zaakceptuje nową sytuację.