Jeszcze nie tak dawno temu czworonogi mogły towarzyszyć swoim opiekunom jedynie w poszczególnych miejscach i przestrzeniach. Na chwilę obecną są one jednak w pełni akceptowalne chociażby w komunikacji zbiorowej, wielu sklepach, a nawet centrach handlowych i miejscach pracy. Pies w sklepie nie jest już rzadkim wyjątkiem. Oczywiście istnieją jednak pewne reguły, wyjątki oraz wytyczne, których należy przestrzegać. Warto mieć również na uwadze fakt, iż nie do każdego sklepu można wejść z psem, a do niektórych można udać się tylko z małym pupilem, który znajduje się na rękach opiekuna lub w transporterze.
Wszystko, co należy wiedzieć w tym temacie, znajduje się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz także: Czy można przewozić psa lub kota w pociągu?
Spis treści
Pies w sklepie a polskie prawo
Na chwilę obecną żadna z polskich ustaw, czy też rozporządzeń, nie posiada zapisów, które jednoznacznie zakazywałyby psom wstępu do sklepów. Wiele lokali posiada jednak wyraźne tabliczki mówiące o zakazie wprowadzania czworonogów do danej przestrzeni, a opiekunowie zwierząt są zobowiązani do ich przestrzegania. Wynika to bowiem z faktu, iż właściciele sklepów posiadają w tej kwestii prawo do zarządzania swoimi obiektami tak, jak według nich jest to najbardziej adekwatne. Co więcej, nawet gdy zezwolą oni właścicielom psów na wejście ze swoimi pupilami, są wówczas zobowiązani do utrzymywania w lokalu odpowiednich warunków higienicznych, które narzucane są chociażby przez sanepid. Dotyczy to więc przede wszystkim sklepów spożywczych.
Należy również zaznaczyć, że opiekun decydujący się na wejście z czworonogiem do danego sklepu, nawet jeśli właściciel lokalu wyraża na to zgodę, ma bezwzględny obowiązek dbania o dobrostan zarówno samego pupila, jak i pozostałych osób przebywających w danej przestrzeni. Ponadto właściciele ponoszą także odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody wyrządzone przez czworonoga.
Czy z psem można wejść do galerii handlowej?
Kwestia przebywania z psem w danych lokalach ma się nieco inaczej w kontekście galerii handlowych. W praktyce tego typu miejsca są bowiem klasyfikowane jako budynki użyteczności publicznej, w przypadku których wprowadzenie zakazu wstępu dla ludzi w towarzystwie psów nie powinno mieć miejsca. Wówczas możliwe jest jedynie narzucenie właścicielom czworonogów pewnych wytycznych. Mogą one zakładać przykładowo, że pies w sklepie musi obowiązkowo przebywać na smyczy, czy też posiadać kaganiec, a jego opiekunowie powinni mieć ze sobą książeczkę zdrowia pupila lub zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Z tego typu wytycznymi należy zapoznać się przed wizytą w danej galerii handlowej, gdyż ich nieprzestrzeganie może wiązać się z przymusem opuszczenia budynku.
Zobacz: Wścieklizna u psa – kiedy szczepić pupila, ile to kosztuje?
Z psem asystującym można udać się wszędzie
Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny, wszelkie zakazy, czy też ograniczenia dotyczące wprowadzania czworonogów do konkretnych budynków lub poszczególnych sklepów, absolutnie nie dotyczą psów asystujących. Przepisy te reguluje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Właściciele psów asystujących mają więc zagwarantowaną możliwość wstępu ze swoim pupilem do wszelkich obiektów użyteczności publicznej, sklepów, parków narodowych i rezerwatów przyrody, środków komunikacji w każdej postaci, a nawet rozmaitych kąpielisk. Warto jednak pamiętać o tym, że taki pies powinien być odpowiednio oznakowany, co pozwoli chociażby na uniknięcie wszelkich nieporozumień.
Czy można zostawić psa pod sklepem?
Choć polskie prawo nie reguluje kwestii wchodzenia z czworonogiem na teren sklepu, pozostawienie zwierzęcia pod lokalem bez opieki może stanowić wykroczenie. Dotyczy to sytuacji, w których pies nie posiada smyczy i kagańca oraz swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla otoczenia. Wówczas opiekunowie czworonoga mogą zostać ukarani mandatem, naganą lub nawet karą ograniczenia wolności.
Nie należy jednocześnie zapominać o tym, że psa pod sklepem najzwyczajniej nie powinno się zostawiać. Tego typu sytuacje bardzo często są dla czworonogów stresujące, a jednocześnie psiaki są wówczas narażone na całkowicie niepożądany kontakt z obcymi ludźmi, czy nawet kradzież. Zaleca się więc, aby idąc na zakupy zostawić pupila w domu, nawet jeśli dany sklep znajduje się na trasie spacerowej.
Sprawdź: Dlaczego nie powinno się zostawiać psa pod sklepem?
Często zadawane pytania – FAQ
Czy do Ikei można z psem?
Zgodnie z komunikatem znajdującym się na stronie internetowej sklepu Ikea, opiekunowie czworonogów mają możliwość zabrania na zakupy pupila, jeśli jest on niewielkich rozmiarów, a właściciele będą w stanie nosić go na rękach lub w torbie/transporterze. Psy nie mogą swobodnie przemieszczać się po sklepie, a także przebywać na terenie restauracji. Ponadto komunikat zaznacza również, że nieakceptowanym jest przewożenie zwierząt w sklepowych wózkach.
Czy do Żabki można wejść z psem?
Na chwilę obecną nie istnieją jednoznaczne wytyczne dotyczące tego, czy na obszar każdej Żabki można wejść z psem. Niektórzy właściciele lokali wyrażają na to pełną zgodę, natomiast inni są zdecydowanie na „nie”. Przed wejściem do sklepu warto więc zapytać sprzedawcę, czy psiak może udać się na zakupy razem z nami.
Czy do Castoramy można wejść z psem?
Niestety, w znaczącej większości sklepów Castorama widnieje zakaz wprowadzania czworonogów, przede wszystkim w trosce o ich dobrostan. Po powierzchni sklepu niejednokrotnie przemieszczają się bowiem wózki widłowe, z poziomu których psy mogłyby być niewidoczne. Zakaz ten nie dotyczy oczywiście psów asystujących, a opiekunowie pozostałych czworonogów niezmiennie mają możliwość zapytania obsługi sklepu, czy ich pupil będzie wewnątrz mile widziany.
Czy do Biedronki można wejść z psem?
Biedronka to kolejna sieć sklepów, która jednoznacznie zakazuje wprowadzania psów na ich teren. Komunikaty dotyczące tej kwestii umieszczane są na drzwiach wejściowych, a opiekunowie czworonogów mają obowiązek odpowiednio się do nich zastosować.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór smyczy dla psów