Dieta All Life Stages – karma dla psów w każdym wieku

Dieta All Life Stages – karma dla psów w każdym wieku

Jak wie każdy świadomy właściciel psa, potrzeby żywieniowe naszych czworonożnych pupili nie pozostają takie same przez całe ich życie – zmieniają się one w zależności od wieku i wagi pupila, jego stanu zdrowia i stopnia aktywności, a także specyficznych potrzeb takich, jak tryb życia i przebyte zabiegi lub też alergia czy nietolerancja pokarmowa. Ponadto duże i olbrzymie rasy mają inne potrzeby żywieniowe niż psy małych ras. Pomimo tego na rynku dostępna jest szeroka gama diet typu All Life Stages – jest to karma dla psów w każdym wieku. Jak to możliwe i co to oznacza? Diety takie wcale nie są mniej wartościowe od karm o bardziej specyficznym przeznaczeniu, jednak ich skład musi być wyjątkowo precyzyjnie dopracowany.

Dowiedz się, co to oznacza w praktyce.

Czym się cechuje karma typu All Life Stages?

Karma dla psów w każdym wieku to nic innego, jak karma spełniająca w pełni zapotrzebowanie żywieniowe psa na jego najbardziej wymagającym żywieniowo etapie życia – krótko mówiąc, każda dieta typu All Life Stages to karma dla szczeniaków i suk karmiących. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona odpowiednia dla psów po okresie dojrzewania, gdy ich potrzeby są inne. Dieta tego typu musi mieć bardzo starannie dopracowany skład, który zagwarantuje, że odpowiednie dostosowanie dziennej dawki do wagi i wieku psa zapewni mu wartościową dietę bez nadmiarów lub niedoborów, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu.

Czym się różni karma dla psów w każdym wieku od karmy dla psów dorosłych?

Dieta eliminacyjna u psa i kota

Taka karma musi spełnić zapotrzebowanie żywieniowe szczeniąt, a zatem zapewnić odpowiednie wartości odżywcze w okresie najbardziej dynamicznego rozwoju ciała. Diety typu All Life Stages zawierają więcej białka i tłuszczy, a także pewnych minerałów niż karmy opracowane docelowo dla psów dorosłych. Z uwagi na potrzeby szczeniaków mają one większą dawkę pierwiastków takich, jak wapń, fosfor, żelazo, miedź, mangan i cynk. Co więcej, diety szczeniaków muszą być bardziej kaloryczne, by zapewnić im odpowiednią temperaturę ciała.

Sprawdź: Poradnik żywienia psów dla początkujących

Dostosowanie potrzeb żywieniowych do potrzeb psa

Jak czytać skład karmy?

Co to oznacza w praktyce? Dorosłe psy jak najbardziej są w stanie przyjmować ilości białka i tłuszczy przeznaczone dla szczeniąt, jednak w niektórych przypadkach może to prowadzić do nadwagi. Należy zatem dostosować dawkę do potrzeb żywieniowych psa i odpowiednio reagować, jeśli pies za bardzo przybiera na wadze. Wielu producentów karm chwali się wysoką zawartością białka, jednak należy mieć na uwadze, że dieta o wysokiej zawartości białka nie oznacza lepszej karmy w każdym przypadku – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pupila.

Szczególną ostrożność należy zachować również w poniżej omówionych przypadkach.

Szczenięta dużych ras

Warto zachować szczególną ostrożność w diecie szczeniąt dużych ras. Diety dla szczeniąt zawierają duże dawki wapnia, którego nadmiar może spowodować problemy zdrowotne u szczeniąt dużych ras. Duże rasy psów są bardziej narażone na problemy ortopedyczne niż małe rasy – na przykład występuje u nich dysplazja stawu biodrowego. Z tego względu diety przeznaczone dla szczeniąt dużych ras powinny mieć nieco mniejszą zawartość tłuszczy, wapnia i fosforu niż diety uniwersalne. Jeśli posiadasz szczeniaka dużej rasy, zaleca się karmić go dietą dla szczeniąt dużych ras.

Psy aktywne i pracujące

Pamiętaj także, że tryb życia i stopień aktywności Twojego pupila również wpływa na jego potrzeby żywieniowe. Jeśli Twój pies pracuje lub uprawia sport, jego organizm spala więcej kalorii, a co za tym idzie – potrzebuje on większą dawkę energii niż przeciętny kanapowiec. Pies aktywny może wymagać nawet 2-5 razy więcej energii niż mniej aktywny pupil. Z tego względu dieta aktywnego psa powinna zawierać odpowiednio dużą dawkę białka i tłuszczy, a także chondroityny i glukozaminy na wzmocnienie jego stawów.

Psy z problemami zdrowotnymi i seniorzy

Dieta bezglutenowa dla psa a ziemniaki w karmie

Nie można również zapomnieć, że na potrzeby żywieniowe wpływa też zaawansowany wiek psa lub problemy zdrowotne. Diety dla szczeniąt i karmy dla psów w każdym wieku są bogate w białko, tłuszcze, witaminy i minerały, które mogą być zbędne lub prowadzić do nadmiarów u psich seniorów lub psów borykających się z chorobami.

Dieta seniora powinna być nastawiona na minimalizowanie problemów zdrowotnych związanych z wiekiem oraz wydłużanie życia. Dojrzałe psy mają tendencję do przybierania na wadze, dlatego powinno się ograniczyć tłuszcze i kalorie w ich diecie, gdyż spowalnia to procesy starzenia się i zmniejsza ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Z drugiej strony psy w bardzo zaawansowanym wieku miewają problemy z apetytem i spadkiem wagi – w takich przypadkach zapotrzebowanie żywieniowe na białko i tłuszcze może wzrosnąć.

Tym, co jest szczególnie istotne w diecie psów starszych oraz psów z problemami zdrowotnymi jest większa strawność żywności, wspomaganie procesów trawiennych i ograniczenie pewnych pierwiastków. Starsze psy oraz psy cierpiące na zaparcia będą wymagać diety bogatej w włókno, które ułatwi trawienie i wydalanie. Pierwiastkiem, na który należy szczególnie uważać, jest fosfor. Dieta psów starszych oraz chorujących na nerki powinna zawierać jego mniejsze ilości niż dieta przeciętnego zdrowego lub młodego psa w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów z nerkami lub załagodzeniu objaw postępującej już choroby.

Starsze psy oraz psy z problemami ze stawami powinny również być karmione pokarmem, który wspiera ich stawy. Można też podawać psu odpowiednie suplementy. Składniki takie, jak chondroityna i glukozamina oraz kwasy tłuszczowe omega-3 mogą złagodzić dolegliwości lub im zapobiegać.

Sprawdź: Choroby stawów u psów i kotów – jak leczyć?

Karma dla psów w każdym wieku – jak karmić?

Ziemniaki w karmie dla psa

Karma dla psów w każdym wieku wymaga odpowiednie dostosowanie dziennej dawki do potrzeb psa. Aby zapewnić Twojemu psu odpowiednią dawkę wartości odżywczych, powinieneś kierować się dawkowaniem karmy dostępnym na opakowaniu. Wskazówki dotyczące dawkowania oferowane przez producentów karmy zawierają informacje takie, jak wiek psa oraz jego waga. Niektóre tabele dawkowania uwzględniają także stopień aktywności pupila.

Każdy pies ma jednak specyficzne potrzeby żywieniowe i nie zawsze da się je jednoznacznie określić. W razie wątpliwości zaleca się kontakt z producentem podawanej karmy lub też konsultację z weterynarzem albo psim dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę karmy.

Acana – wysokiej jakości karma dla psów w każdym wieku

Stosowanie karmy typu All Life Stages ma wiele zalet w przypadku psów, które nie mają bardzo specyficznych wymagań żywieniowych. Docenią je zwłaszcza właściciele psów, które niechętnie przestawiają się na nowe pokarmy lub opiekunowie kilku psów w różnym wieku. Wybierając tego typu dietę warto postawić na wysokiej jakości karmy o precyzyjnie dopasowanych formułach, które zagwarantują, że Twój pies otrzyma odpowiednią dawkę niezbędnych wartości odżywczych.

Doskonałym wyborem są karmy dla psów w każdym wieku marki Acana. Marka posiada szeroką ofertę diet typu All Life Stages w seriach takich, jak Acana Classics, Acana Highest Protein i Acana Singles. Karmy cechuje wysoka jakość i naturalne składniki – doskonale odzwierciedlają one naturalną dietę psów dzięki wysokiej zawartości surowców pochodzenia zwierzęcego. Każdą recepturę wzbogaca szeroka gama zdrowych, odżywczych dodatków – warzyw, ziół i owoców. Karmy z serii Highest Protein wyróżnia wysoka zawartość białka. W serii Classics znajdziemy wysokobiałkowe karmy w klasycznych smakach – czerwonego mięsa, ryb i kurczaka. Seria karm Singles to natomiast doskonały wybór dla psów wrażliwych oraz alergików – każdy z pokarmów ma jedno źródło zwierzęcego białka.

Karmy Acana w obrębie danej serii łączy ponadto zbliżony skład, dlatego są idealnym rozwiązaniem do diety rotacyjnej.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Acana dla psów w każdym wieku

Podsumowanie

Potrzeby żywieniowe psa są uzależnione od licznych czynników, dlatego też mówi się, że każdy pies ma własne, indywidualne potrzeby. Zdrowy pies o umiarkowanym trybie aktywności będzie wymagał innej diety niż pies starszy, szczególnie wrażliwy lub chorujący. Kluczowe w doborze diety jest obserwowanie pupila, monitorowanie stanu jego zdrowia i poznanie jego potrzeb, a także świadome podejście opiekuna, aby zapewnić mu wartościową i pyszną dietę.

Udostępnij