Diety wegetariańskie i wegańskie w ostatnich latach stają się bardzo popularne wśród wielu ludzi, w tym także właścicieli psów. Część z nich zastanawia się nad skutkami wprowadzenia takiej diety również u swoich czworonogów. Czy dieta pozbawiona pokarmów mięsnych może służyć psom? Czy żywienie oparte na produktach roślinnych nie zaszkodzi naszemu zwierzęciu?
Czy możliwe jest, by pies był prawidłowo odżywiony na diecie wegetariańskiej?
Ciężko uzyskać jednoznaczną odpowiedź na postawione wyżej pytanie. Zwolennicy diet bezmięsnych zapewniają, że tak, przeciwnicy kategorycznie zaprzeczają. Podaje się wiele argumentów za i przeciw którym poniżej się przyjrzymy.
Badania pokazują, że organizm psa jest przystosowany do jedzenia większości pokarmów. Jego budowa anatomiczna jest dostosowana do trawienia pożywienia pochodzenia roślinnego. Inne zwierzęta domowe, np. koty są zdecydowanie bardziej mięsożerne i potrzebują większej ilości białka zwierzęcego. Z tego względu właściciele psów mogą wprowadzić swoim pupilom dietę bezmięsną, jednak zwracając baczną uwagę na to, co im podają. Jak słusznie zauważają niektórzy organizm psa czy człowieka nie potrzebuje konkretnego pożywienia, takiego jak kurczak czy ryba, ale składników odżywczych w nich zawartych. Jeśli potrafimy skonstruować posiłki, które zapewnią zwierzęciu odpowiednie ilości białek i pozostałych makroskładników zawartych w mięsie, czworonogi mogą bardzo dobrze funkcjonować na takiej diecie.
Zagrożenia czyhające na psa na diecie wegetariańskiej
Podstawowe niebezpieczeństwa, których możemy się spodziewać, przechodząc na żywienie bezmięsne to:
- dysproporcje między dostarczanymi składnikami na diecie wegetariańskiej należy wyjątkowo zadbać o odpowiednią ilość podawanych psu składników mineralnych, szczególną uwagę trzeba zwrócić na ilość białka, aminokwasów, węglowodanów
- ryzyko otyłości ze względu na dużą ilość cukrów prostych w diecie roślinnej istnieje ryzyko nabycia dodatkowych kilogramów, a nawet cukrzycy, jeśli organizm czworonoga nie poradzi sobie z ich odpowiednim strawieniem
- brak energii zwłaszcza u psów, które są wyjątkowo aktywne i potrzebują dużych dawek energii, białko zwierzęce daje więcej siły niż białko roślinne podane w takiej samej ilości
Aby uniknąć podanych wyżej zagrożeń, należy dysponować szeroką wiedzą na temat zapotrzebowania psów na składniki odżywcze, witaminy i minerały oraz informacjami dotyczącymi komponowania posiłków dla psów. Co więcej, dobrze jest skonsultować swoją decyzję z weterynarzem lub psim dietetykiem, którzy pomogą nam odpowiednio przejść proces zmiany diety i nauczą nas właściwego karmienia. Wielu specjalistów sugeruje również regularne badania krwi, dzięki którym będziemy mieć pewność, że wprowadzona dieta nie jest dla psa niebezpieczna.
Czy należy wspomagać psa suplementami diety?
Właściwie skomponowane posiłki powinny dostarczyć organizmowi psa wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wówczas nie zaistnieje potrzeba suplementacji. Jeżeli jednak badania lub konsultacja z lekarzem wykażą, że któryś z niezbędnych do życia składników jest obniżony, warto rozważyć podawanie ich w formie sztucznej. Taka sytuacja może nastąpić zwłaszcza u zwierząt najmłodszych lub w podeszłym wieku, cierpiących na różne choroby lub wyjątkowo aktywnych.
Jakie są powody przejścia dietę wegetariańską u psów?
Dietę wegetariańską wprowadzają u psów najczęściej osoby, które same nie jedzą mięsa. Wiąże się to z ideologicznym podejściem do wegetarianizmu i weganizmu, czyli odrzuceniem pokarmów odzwierzęcych ze względu na chęć oszczędzenia cierpienia zwierzętom lub uznanie spożywania mięsa za nienaturalne dla człowieka. Część osób decyduje się na rezygnację z mięsa, ponieważ chcą zredukować ilość spożywanej chemii dodawanej do żywności.