Większość kotów instynktownie wie, że należy załatwiać się w kuwecie, nawet jeśli nigdy się tego nie uczyły. Ta wyjątkowa cecha wynika z faktu, że mają one głęboko zakorzeniony instynkt nakazujący im zakopywanie swoich odchodów. Jednak często zdarza się, że kopiąc ze zbyt wielką werwą, kot roznosi żwirek na znaczną odległość. Roznoszą go też na łapkach i futrze, przez to często znajdujemy go w innych pomieszczeniach.
Każdy właściciel kota choć raz nadepnął na żwirek wysypany z kuwety, a nawet zaniesiony do pokoju na łapkach lub futerku zwierzęcia. Czasem jednak ilość roznoszonego żwirku jest bardzo duża, a sprzątanie grudek z podłogi kilka razy dziennie staje się bardzo uciążliwe. Jak temu zaradzić?
Dlaczego koty kopią w żwirku?
Zdrowy kot bez problemów behawioralnych załatwia się do kuwety, chyba że ma do swojej dyspozycji ogródek lub podwórko. Zdarza się, że uzna za toaletę inny pojemnik z ziemią lub piaskiem. Zazwyczaj wcześniej robi mały dołek, a potem zakopuje odchody. Jest to instynktowne zachowanie, mające na celu ukrycie swojej obecności przed potencjalnymi drapieżnikami. Chociaż nawyk nadmiernego rozsypywania żwirku może być frustrujący dla opiekunów, jest to całkowicie normalne zachowanie i nie powinno być powodem do niepokoju.
Kopanie może mieć również związek z testowaniem przez kota żwirku – sprawdzaniem, jaka jest tekstura i określaniem, czy mu się podoba. Kot potrafi przez kilka minut testować żwirek łapkami i rozważać, gdzie jest właściwe miejsce do załatwienia potrzeby. Zwyczaje kuwetowe kota mogą się nieco zmienić w przypadku wprowadzenia nowej karmy lub też choroby pęcherza, dlatego warto zwracać na nie uwagę, nie da się jednak całkowicie wyeliminować kopania.
Jak powstrzymać kota przed kopaniem żwirku?
Chociaż niewiele możesz zrobić, aby całkowicie powstrzymać kota przed wyrzucaniem żwirku z kuwety, jest kilka rzeczy, które pomogą w opanowaniu bałaganu:
1. Kup odpowiednią kuwetę.
Niektóre koty nie lubią krytych kuwet (z drzwiczkami z boku lub z góry), ale jest to opcja warta wypróbowania, szczególnie dla młodszych kotów, które dopiero uczą się korzystania z kuwety. Na przykład kuweta JUMBO wyposażona jest w drzwiczki i dodatkowo w filtr węglowy tłumiący nieprzyjemne zapachy. Kocia toaleta powinna być na tyle duża, by zwierzę mogło się w niej swobodnie obrócić dookoła własnej osi i wyciągać przednie łapy. Im większy obszar, w którym kot może kopać, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zrobi bałagan dookoła.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości kuwety dla kota
2. Nasyp do kuwety więcej żwirku.
Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale jeśli koty nie mogą z łatwością przykryć swoich odchodów, będą się bardziej starać, a to znaczy – mocniej kopać.
3. Czyść kuwetę częściej.
Koty bardzo dbają o higienę. W kuwecie po prostu szukają miejsca, w którym znajduje się niezabrudzony żwirek, a tym samym będą przekopywać się przez brudny. Poza tym wilgotny żwirek bardziej przykleja się do łapek i jest przez to roznoszony po całym mieszkaniu.
4. Wypróbuj różne rodzaje żwirku.
Na rynku dostępne są żwirki mineralne, z włókien roślinnych (kukurydziane, drzewne i inne) oraz silikonowe. Każdy z tych typów ma inną strukturę i ciężar, dlatego niektóre mogą roznosić się bardziej niż inne. Postaw na produkt wysokiej jakości, ponieważ będą one mniej pylić. Bardzo lekkie drobiny unoszące się w powietrzu często osadzają się na sierści kota, co sprawia, że zwierzę je roznosi. Dobry żwirek nie unosi się w powietrzu przy najlżejszym ruchu, dlatego kot wyniesie go z kuwety znacznie mniej. Do wyboru masz także żwirki zbrylające się i niezbrylające. Większość właścicieli woli te pierwsze, ale nie oznacza to, że nie warto wypróbować różnych opcji.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
5. Umieść przed kuwetą wycieraczkę.
Musi ona być odpowiednio duża. Wycieraczki zaprojektowane do tego celu będą zatrzymywać żwirek i zapobiegać roznoszeniu go przez kota po całym mieszkaniu.
6. Dodatkowa kuweta.
Generalna zasada jest taka, że w domu powinno znajdować się tyle kuwet, ile kotów, plus jedna. Koty często chętnie załatwiają się do jednej kuwety, pod warunkiem, że jest regularnie sprzątana. Jeśli jednak masz więcej niż jednego kota lub też pojawiają się jakiekolwiek problemy związane z załatwianiem się kotów, dostawienie drugiej kuwety powinno być jedną z pierwszych decyzji. Zdziwisz się, ile problemów może to rozwiązać!
Gdy kot roznosi żwirek – podsumowanie
Na koniec warto dodać, że generalne zdrowie kota ma wpływ na jego zwyczaje toaletowe. Biegunki, zaparcia, ból przy oddawaniu moczu – wszystko to może zaowocować nerwowym zachowaniem zwierzęcia w kuwecie i spowodować, że kot roznosi żwirek. Zdecydowanie warto więc postawić na wysokiej jakości karmę. Jest to inwestycja, która zwróci się nie tylko w mniejszym rozsypywaniu żwirku, ale też w lepszym zdrowiu pupila.
Kot, podobnie jak człowiek, ma swoje upodobania. Jeden będzie wolał krytą toaletę i żwirek silikonowy, drugi będzie spokojniejszy, jeśli zapewnimy mu żwirek roślinny i otwartą kuwetę. Jeśli jednak wypróbowałeś wszystkie powyższe, a Twój kot nadal roznosi żwirek w większym stopniu, niż byś sobie tego życzył, nadszedł czas, by się z tym pogodzić i przenieść kuwetę w miejsce, w którym nie będzie to przeszkadzać.
Sprawdź ranking najpopularniejszych żwirków zbrylających.
Zobacz podsumowanie informacji o żwirkach silikonowych!
Data publikacji: 02.02.2021