Dlaczego kot gryzie?

Dlaczego kot gryzie?

Internet przyzwyczaił nas do widoku słodkich kotów, które aż proszą się o głaskanie. W rzeczywistości jednak nawet tak niewinne zachowanie, jak chęć przytulenia, lub pogłaskania kota, może skończyć się podrapaniem i pogryzieniem. Te charakterne zwierzęta nie zaprzestają swoich kocich praktyk, nawet jeżeli je grzecznie o to prosimy. Dlaczego to koty gryzą? Czy one nas nienawidzą?

Nie. Gryzienie właściciela nie jest ze strony zwierzaka przejawem złośliwości lub złej woli. Nie powinniśmy też tego brać do siebie. Po prostu koty są drapieżnikami i instynkt łowiecki jest w nich silnie zakorzeniony. Czasem więc człowiek pada ofiarą kocich polowań. Dlaczego?

Kot gryzie – przerwana socjalizacja

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie rodzą się z wiedzą o tym, jak mają się zachowywać. Wzorce zachowań wytwarzają się u nich w młodym wieku w wyniku interakcji z rodzeństwem i matką. Choć z pozoru młode kocięta wydają się już na tyle dojrzałe, że można je oddzielić od rodziny gdy np. potrafią korzystać z kuwety, to w istocie proces socjalizacji nie został jeszcze zakończony. Kocię wciąż się uczy! A jedną z umiejętności, którą zdobywa podczas aktywności rodzinnych, jest ustalanie różnicy między zabawą, a walką. Jeżeli takiego delikwenta odseparuje się od matki zbyt wcześnie, może on nie opanować tego „prostego” rozróżnienia. Nie powinno więc zabierać się kota od matki przed upływem 12 tygodni!

Gryzienie kota a złe wychowanie

Błędem byłoby myślenie, że taki maluch uczy się tylko od swojej kociej rodziny. Dużą rolę w ustalaniu sposobu interakcji z właścicielami odgrywają oni sami. Jeżeli – gdy kot jest jeszcze mały – zaczepiają oni zwierzę rękami i nogami, bawiąc się z nim w ten sposób, to nie powinno nikogo dziwić, że ten sposób na zabawę stanie się dla kota normalny i będzie on go kontynuował. Nawet wtedy, gdy wyrosną mu już ostre pazurki. Ręka nie będzie kojarzyć mu się z głaskaniem, a z workiem treningowym. Lepiej więc używać do zabaw zabawek dystansowych!

Zły kot

Kot gryzie właściciela z braku innych obiektów łownych

Kot jest z natury łowcą. I to nieprzeciętnym. Ten wyspecjalizowany w tropieniu i ściganiu gryzoni zwierzak, nie zadowoli się pościgami za rzuconą mu piłeczką. Przecież piłka nie spróbuje mu się wymknąć i skryć w trudno dostępnym miejscu. Spotkane od czasu do czasu pająki i inne żyjątka nie wystarczą. Stąd uwaga tego małego łowcy prędzej czy później może spocząć na innym ruchomym celu – jego właścicielu. To dużo większe wyzwanie, które z pewnością zabije nudę! Wypada więc udawać zabawkę uciekającą mysz i pozwolić kotu się wykazać.

Godne polecenia zabawki dla kotów

Zobacz: Zabawki dla kota >>

Czasem smutno, czasem źle

Kot to nie tylko łowca. Kot to również żywa istota obdarzona uczuciami. Gryzienie bywa czasem reakcją na nieprzyjemne doświadczenia i dyskomfort. Jeżeli zwierzę odczuwa ból, to może być agresywne. Jest to więc czasem sygnał, że może coś się dzieje z jego zdrowiem. Jeżeli kot zaczął być agresywny, choć wcześniej nie przejawiał takich zachowań, to warto udać się do weterynarza. Gryzienie może być również reakcją na stresujące sytuacje, takie jak zmiana miejsca pobytu. Czasem też człowiek sam jest sobie winny, gdyż prowokuje kocią agresję. A jak wiadomo: kto sieję wiatr, ten zbiera burzę!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij