Dlaczego koty mruczą i jak to robią? Dowiedz się, co oznacza mruczenie kota!

Dlaczego koty mruczą i jak to robią? Dowiedz się, co oznacza mruczenie kota!

Dlaczego kot mruczy? Tego typu pytania zadaje sobie każdy koci opiekun oraz miłośnik kotów. Kocie mruczenie to dźwięk, który uwielbia wielu z nas – kojarzy się on z zadowoleniem i bezpieczeństwem. Co więcej, kocie mruczenie na korzystny wpływ na zdrowie właściciela! Dowiedz się, dlaczego koty mruczą i jak wydają z siebie mruczenie – dzięki temu lepiej zrozumiesz, co Twój pupil chce w ten sposób zakomunikować!

Dlaczego koty mruczą?

Ciekawostki o rasie

Koty to niezwykle komunikatywne stworzenia, które wyrażają swoje potrzeby oraz emocje poprzez szeroką gamę dźwięków – od miauczenia i mruczenia po gruchanie, syczenie, piski i skomlenie. Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie: czy jak kot mruczy to jest zadowolony? Mruczenie istotnie jest dla kotów sposobem na wyrażanie zadowolenia, a także na komunikację i nawiązywanie więzi z innymi osobnikami, a także z człowiekiem. Uwielbiamy, gdy kot mruczy gdyż dźwięk ten działa na nas uspokajająco i kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa i szczęściem naszego pupila. Nie jest to jednak jedyny możliwy powód wydawania tych charakterystycznych odgłosów – sprawdź, co oznacza mruczenie kota.

Co powoduje że kot mruczy?

  • Zadowolenie – mruczenie kota to jeden ze sposobów na wyrażenie kociego szczęścia. Jeśli kot głośno mruczy, jest zrelaksowany, ma przymknięte oczy i trzyma ogon przeważnie nieruchomo, na przykład podczas głaskania, możemy śmiało założyć, że jego mruczenie jest wyrazem szczęścia.
  • Domaganie się pokarmu – koty mruczą również kiedy są głodne. Często domagają się w ten sposób podania posiłku przez właściciela – najczęściej słyszy się wtedy mruczenie w połączeniu z miauczeniem.
  • Okazywanie ulgi – jeśli zastanawiasz się, co oznacza gdy kot mruczy, warto również wiedzieć, że wiele z nich mruczy gdy odczuwają ból lub są ranne. Mruczenie jest dla nich wówczas instynktownym sposobem na uspokojenie samych siebie.
  • Dochodzenie do zdrowia – mruczenie kotów o niskiej częstotliwości powoduje wewnątrz kociego ciała wibracje, które pomagają leczyć kości, ścięgna i rany. Mruczenie ułatwia także kotom oddychanie oraz zmniejsza ból i obrzęk. Eksperci uważają, że może to być jedną z przyczyn, dla których koty miewają mniej komplikacji po zabiegach niż psy, a także są w stanie przetrwać upadki z wysokości.
  • Nawiązywanie więzi z matką – czy wiesz, że mruczenie kotów to dla nich rodzaj kołysanki? W ten sposób matka uspokaja i relaksuje swoje kocięta, a one w odpowiedzi komunikują jej, gdzie są oraz że są bezpieczne. Dzięki mruczeniu buduje się oraz umacnia więź pomiędzy nimi. Koty nie rodzą się ze zdolnością mruczenia, jednak uczą się jej nawet w kilka dni po urodzeniu.

Zobacz: Odgłosy kota – co oznaczają?

Czy kot mruczy gdy jest chory?

Właściciele często zastanawiają się: co to oznacza, jeśli kot cały czas mruczy? Jak już objaśnialiśmy, mruczenie kotów jest dla nich metodą na uspokojenie samych siebie, a także na instynktowne wspomaganie procesów regeneracji w całym ciele i uśmierzanie bólu. Kot może mruczeć przez cały czas w stresującej sytuacji, takiej jak wizyta u weterynarza, a także w okresie rekonwalescencji. Jeśli zachowanie Twojego kota budzi Twoje objawy i masz powody przypuszczać, że może być chory, bezzwłocznie udaj się do weterynarza.

Przeczytaj więcej: Ciekawostki o kotach – 10 faktów o życiu kota

Jak powstaje mruczenie kota

Odsłanianie brzucha

Jak koty mruczą? Biologia kociego mruczenia do pewnego stopnia jest nadal zagadką dla naukowców. W latach 80. badaczom udało się wywołać mruczenie poprzez stymulację mózgu, co sugeruje, że sygnał do mruczenia przesyłany jest przez centralny układ nerwowy. Jak jednak odpowiada na to ciało kota? Jak się to dzieje, że kiedy koty mruczą, wprawiają ciało w wibracje bez napinania mięśni i powstrzymywania oddechu? Dlaczego dźwięk wydaje się dochodzić z całego kociego ciała?

Na ten temat na przestrzeni lat powstawało wiele teorii. Jedną z najpopularniejszych jest krtań jako możliwy narząd odpowiadający za mruczenie – wywoływałoby je w tym przypadku uciskanie głośni przez rozszerzające się mięśnie krtani. Eksperci przyglądali się również kociej kości gnykowej. Weterynarz Walter McCuistion twierdził w latach 60., że źródłem mruczenia jest przepona – doszukiwał się przy tym przyczyny wibracji w zaburzeniach krwi w żyle głównej dolnej. W latach 70. natomiast fizjolodzy Henry Gautier i John Remmers wysunęli tezę, że za wibracje powstające przy mruczeniu jest odpowiedzialna zamykająca się i otwierająca szpara głosowa. Doszukiwano się również źródła mruczenia nawet w tętnicy głównej, jednak niedawno teza ta została obalona.

Najnowsze odkrycia sugerują, że mruczenie powoduje efekt rezonansu, który najprawdopodobniej wywołują obijające się o siebie fałdy głosowe.

Sprawdź też: Miauczenie kota – co oznacza i skąd się bierze?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Wybór wyjątkowych prezentów dla kotów

Mruczenie kota – wpływ na człowieka

Czy wiesz, że mruczenie kotów ma również korzystny wpływ na zdrowie jego właścicieli? Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie w USA długoterminowe badania wskazują, że właściciele kotów są mniej narażeni na śmierć w wyniku choroby sercowo-naczyniowej niż osoby ich nieposiadające. Ryzyko wystąpienia zawału jest u nich aż o 40% mniejsze niż u osób, które nie posiadają kota. Co więcej, badania pokazują, że właściciele kotów są mniej zestresowani i narażeni na choroby, których przyczyną jest stres.

Niektórzy badacze twierdzą, że jedną z przyczyn jest właśnie kocie mruczenie, które wpływa relaksująco nie tylko na kota, ale również na właściciela. Co więcej, podobnie jak u samych kotów, kocie mruczenie zwiększa u nas odporność, łagodzi ból, stabilizuje tętno i poprawia krążenie, a także przyśpiesza regenerację organizmu. Jak się okazuje, warto być kociarzem nie tylko dla przyjemności, ale i dla zdrowia!

Co ciekawe, koty wypracowały specjalny rodzaj mruczenia do komunikacji z człowiekiem. Jak opisano w opublikowanym w 2009 roku artykule „The cry embedded within the purr,” tego rodzaju mruczenie kota ma tę samą częstotliwość, co płacz dziecka – z tego powodu wzbudza w człowieku opiekuńcze emocje.

Sprawdź: Koty są dobre na wszystko

Najgłośniej mruczący kot świata

Głośne mruczenie kota to odgłos, który uwielbia wielu kociarzy. Jak jednak zareagowałbyś, gdyby Twój kot potrafił wyjątkowo głośno mruczeć? Głośne kocie mruczenie, jak się okazuje, znalazło drogę nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Rekordzistą jest żyjący w Devon kot o imieniu Merlin, który wydał z siebie imponująco głośne mruczenie, które wyniosło aż 67,8 dB! Dla porównania, Merlin był w stanie mruczeć głośniej, niż niektóre odkurzacze, a także zagłuszyć przeciętną rozmowę. Jego mruczenie było niemal tak głośne, jak wnętrze zatłoczonej restauracji.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, czy kot mnie kocha? Sygnały i wskazówki

Czy każdy kot mruczy?

W jaki sposób koty zarażają się nicieniami?

Co oznacza jak kot mruczy bardzo cicho albo nie mruczy wcale? Jak się okazuje, niemal każdy kot posiada zdolność mruczenia, jednak nie u wszystkich jest ono na tyle głośne, by było słyszalne – o tym, że szczególnie cichy kot mruczy można się przekonać przez dotyk i wyczucie wibracji w jego ciele. Zdarzają się jednak przypadki kotów, które nie mruczą wcale i poza wykluczeniem uszkodzenia strun głosowych naukowcy nie są w stanie wskazać przyczyny.

Co ciekawe, koty bezdomne i dziko żyjące są zdecydowanie mniej mrukliwe niż koty domowe, dlatego krążą teorie, że kotki żyjące bez opieki człowieka zniechęcają swoje młode do mruczenia, by nie zwrócić uwagi potencjalnego drapieżnika. Mruczenie kota, a także miauczenie i inne charakterystyczne kocie odgłosy często służą głównie komunikacji z człowiekiem, dlatego koty żyjące bez ich opieki mogą być w konsekwencji mniej wokalne.

Zobacz: Jak widzi kot? Świat oczami kota

Dlaczego kot mruczy i ugniata?

Właściciele często zastanawiają się także, czemu koty mruczą i ugniatają łapkami jednocześnie. Ugniatanie to charakterystyczne rozwieranie i zaciskanie przednich łapek podczas dreptania w miejscu, które często wzbudza zabawne skojarzenia z ugniataniem chleba.

Jak się okazuje, koty mogą się uspokajać w ten sposób, podobnie jak poprzez mruczenie. Czynność ta kojarzy im się z ciepłem i bezpieczeństwem, gdyż kocięta ugniatają w ten sposób listwę mleczną matki, by stymulować wydzielanie mleka. Kocięta zbyt wcześnie oddzielone od matki mogą wykazywać chorobę sierocą poprzez ugniatanie. Natomiast koty prawidłowo odsadzone i socjalizowane mogą w ten sposób wyładowywać stres oraz negatywne emocje.

Przeczytaj też: Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij