Jaką rolę odgrywa sól w diecie psa? Sól kuchenna jest niczym innym, jak chlorkiem sodu, czyli prostym związkiem mineralnym. Dodatek w postaci soli spotykany jest przy okazji wielu rozmaitych potraw, głównie ze względu na walory smakowe. Niezwykle istotnym okazuje się przy tym fakt, iż chlorek sodu odgrywa również ważną rolę zarówno u człowieka, jak i psa. Odpowiada on bowiem za utrzymywanie płynów w organizmie, jednocześnie wywierając wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych.
I choć sól bardzo często uważana jest za szkodliwą, tak w rzeczywistości szkodliwym będzie wyłącznie jej nadmiar oraz niedobór. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również ich czworonożnych podopiecznych. Najważniejsze okazuje się więc zachowywanie umiaru, co zostało szerzej omówione w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Czy pies może jeść resztki ze stołu?
Spis treści
Czy pies powinien jeść sól?
Sól jest składnikiem, który musi znajdować się w diecie każdego psa. Nie oznacza to jednak, że opiekunowie powinni bagatelizować szkodliwy wpływ związany z jej nadmiarem, czy też celowo podawać pupilowi słone pokarmy.
Dzienne zapotrzebowanie czworonoga na sól wynosi od 10 do 25 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia. Dla przykładu – pies o masie ciała wynoszącej 10 kg może spożyć zaledwie od 0,1 do 0,25 g soli w ciągu doby. Jak można zauważyć, wartości te są wręcz znikome. Co więcej, chlorek sodu znajduje się również w takich produktach, jak chociażby mięso, czy też poszczególne warzywa. Oznacza to, że w codziennym żywieniu czworonoga całkowicie niewskazanym okazuje się zapewnianie mu dodatkowych źródeł soli, a wręcz przeciwnie – jej ilości należy ograniczać do minimum.
Niedobór i nadmiar sodu u psa – objawy i konsekwencje zdrowotne
Zarówno niedobór, jak i nadmiar chlorku sodu w organizmie psa, mogą nieść za sobą nie tylko uciążliwe objawy, ale również poważne konsekwencje zdrowotne, z których należy zdawać sobie sprawę.
Niedobór sodu u psa
Niedobór sodu u psa to zjawisko niezwykle rzadkie, gdyż składnik ten znajduje się w praktycznie każdej karmie komercyjnej. Warto jednak zaznaczyć, że może do niego dojść na skutek poszczególnych dolegliwości czworonoga, wśród których wyróżnia się między innymi silne i długotrwałe biegunki oraz wymioty, a także zaburzenia czynności nerek, czy też niewydolność nadnerczy, wątroby lub serca. Co więcej, sporadycznie niedobór sodu jest również obserwowany u psów, które na porządku dziennym uprawiają bardzo intensywną aktywność fizyczną. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż w trakcie długotrwałego ruchu pies może doświadczyć zaburzeń elektrolitowych.
Wśród objawów, które towarzyszą łagodnej hiponatremii, czyli zbyt niskiemu poziomowi sodu w organizmie, należy zaznaczyć:
- Utratę apetytu;
- Senność i zmęczenie;
- Obniżenie ciśnienia krwi.
Nadmiar sodu u psa
Znacznie powszechniejszą dolegliwością okazuje się nadmiar sodu w organizmie, zwany hipernatremią. Dochodzi do niego na skutek złej diety, która obejmuje również regularne serwowanie zwierzęciu zbyt słonych pokarmów, przeznaczonych głównie dla ludzi. Wśród nich można wyróżnić między innymi rozmaite wędliny, resztki ze stołu, a także różnego rodzaju przekąski (np. solone paluszki lub chipsy).
I choć początkowe stadia hipernatremii okazują się łatwe do przeoczenia, tak z czasem schorzenie może rozwinąć się do formy przewlekłej.
Przewlekła hipernatremia to dolegliwość o poważnych skutkach, które obejmują między innymi:
- Otyłość;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Kamicę nerkową;
- Arytmię serca;
- Osteoporozę;
- Zwiększone ryzyko występowania nowotworów żołądka.
Nadmiar sodu w organizmie psa jest dolegliwością, której można uniknąć poprzez odpowiednie zbilansowanie diety czworonoga. Warto przy tym unikać pokarmów cechujących się znaczącą zawartością soli. Zaleca się również, aby pies nie miał dostępu do jakichkolwiek resztek ze stołu, czy też słonych przysmaków lub przekąsek przeznaczonych dla ludzi.
Zobacz: Czy pies może jeść dynię? Dynia w diecie psa
Karma dla psa z ograniczoną ilością soli – Hill’s Science Plan
Ograniczenie spożywanej przez czworonoga soli odgrywa niezwykle istotną rolę dla jego stanu zdrowia i samopoczucia, tym samym wywierając wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, a także funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego. Pomocą w tym zadaniu okazuje się zakup odpowiednio dopasowanej, a zarazem zbilansowanej karmy. Doskonałym przykładem niskosodowych pokarmów jest linia Science Plan marki Hill’s.
Seria Science Plan składa się z kilku odmiennych wariantów karm dedykowanych zarówno dorosłym czworonogom, jak i szczeniakom. Ponadto w ofercie producenta znajdują się również pokarmy dostosowane do rozmiaru psa, a także jego preferencji względem formy pożywienia.
Marka Hill’s dołożyła wszelkich starań, aby stworzyć recepturę odpowiednią dla czworonogów, które dotychczas miały styczność z pokarmami o nadmiernie wysokiej zawartości soli. Producent gwarantuje przy tym niezwykły smak i aromat oferowanych karm, co z kolei stanowi zachętę nawet dla psich-niejadków. Pokarmy Science Plan będą więc doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich czworonogów, które z rozmaitych względów wykazują zapotrzebowanie na dietę niskosodową.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów Hill’s Science Plan