Dlaczego psom wypada sierść

Dlaczego psom wypada sierść

Linienie to naturalne zjawisko, do którego jest przyzwyczajony każdy właściciel psa. To związany ze zmianą pór roku fizjologiczny proces, który na ogół odbywa się dwa razy do roku – zwykle wiosną i jesienią. Wśród rozmaitych ras psów występują różne typy sierści, z czym wiążą się okresy linienia o różnej długości i intensywności. Pojedyncze włoski albo kłębki sierści na odzieży czy podłodze nie powinny zatem budzić zdziwienia. Kiedy zatem wypadanie sierści powinno wzbudzić niepokój i kiedy wymaga interwencji? Dlaczego psom wypada sierść jeśli nie jest to związane z naturalnymi porami linienia? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Przyczyny wypadania sierści

Psy o dużej ilości podszerstka linieją najbardziej intensywnie, natomiast psy długowłose linieją niemal niezauważalnie. U psów krótkowłosych okres linienia jest dłuższy, jednak nie jest ono obfite.

Co może być przyczyną do niepokoju?

  • Twój pies gubi sierść bardzo intensywnie,
  • sierść Twojego psa jest matowa,
  • skóra jest zaczerwieniona i swędzi, a pies drapie się, liże skórę lub ociera o meble,
  • pies ma łojotok lub łupież,
  • w sierści pojawiają się miejscowe wyłysienia albo widoczne przerzedzenia włosia,
  • ospałość i brak apetytu połączony z długim okresem linienia,
  • podobne objawy pojawiają się u innych pupili w domu.

W powyższych przypadkach zalecane jest udanie się z pupilem do weterynarza.

Przyczyn wypadania sierści niezwiązanych z naturalnym linieniem może być wiele. Stan sierści i skóry psa jest do pewnego stopnia odzwierciedleniem stanu zdrowia pupila oraz diety, jaką on stosuje. Jedną z najbardziej podstawowych jest niedobór wartości odżywczych, takich jak witaminy i minerały w diecie psa. Niedobór kwasów tłuszczowych omega -3 i -6, witamin z grupy B, cynku oraz biotyny również może spowodować wypadanie sierści.

Za nadmiernym linieniem może stać również choroba – najczęściej jest to zapalenie skóry lub alergia (pokarmowa lub skórna) czy nietolerancja pokarmowa. Przyczyną może być również obecność pasożytów w organizmie, grzybica lub też choroba endokrynologiczna i zaburzenia hormonalne. Z tego powodu niepokojące zmiany w wyglądzie sierści i skóry psa warto skonsultować ze specjalistą.

Sprawdź: Jak rozpoznać, że pies jest chory?

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa

Alergia pokarmowa u psów

Usuwanie martwego włosia poprzez wyczesywanie psa oraz dbanie o kondycję sierści poprzez stosowanie odpowiednich szamponów lub odżywek przeznaczonych dla psów są jednymi z kluczowych kroków do ograniczenia linienia.

Szczególnie istotna jest dieta psa – zapewnienie zbilansowanych, pełnowartościowych posiłków bogatych w niezbędne wartości odżywcze to pierwszy krok do zdrowej skóry i lśniącej sierści. Zła jakość tłuszczów w diecie, niedobory mikro- i makroelementów czy też niska strawność składników odżywczych mogą mieć znaczny wpływ na pogorszenie kondycji sierści i skóry. Gdy za nadmiernym linieniem stoi nieodpowiednia dieta, sierść zazwyczaj wypada równomiernie na całym ciele.

Przeczytaj więcej: Jak dbać o psią sierść?

Składniki pozytywnie wpływające na kondycję sierści

Aby sierść Twojego pupila była zdrowa, piękna i lśniąca, warto sięgnąć po karmy o wysokiej zawartości białek wysokiej jakości. Mięsa takie, jak wołowina, wieprzowina, przepiórka, kaczka czy dziczyzna oraz ryby zawierają bogactwo składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz wspomagają kondycję sierści. Oleje rybne, takie jak olej ze śledzia lub łososia zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega, które wzmacniają sierść. Kokos zawiera cenny dla skóry cynk, z kolei kurkuma działa przeciwzapalnie na skórę.

Z tego względu na szczególną uwagę zasługują wysokiej jakości karmy marki Farmina. Marka posiada szeroką ofertę pełnoporcjowych karm o różnorodnych smakach, a także linię karm opracowaną specjalnie z myślą o kondycji skóry i sierści pupila – Farmina Quinoa Skin&Coat.

Sprawdź ofertę karm dla psa na sierść marki Farmina w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psa Farmina

Co więcej, marka Farmina przygotowała specjalną aplikację FarminaGenius, która pomoże Ci w świadomej opiece nad Twoim pupilem. Dzięki aplikacji masz możliwość otrzymania bezpłatnej konsultacji z Konsultantem Żywieniowym Genius, a także monitorowania stanu zdrowia Twojego pupila przy pomocy 5 Parametrów Zdrowia.

Jak to działa? Pobierz aplikację z Google Play Store lub Apple Store, zarejestruj się i stwórz profil swojego zwierzaka, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i regularnie monitoruj jego stan zdrowia korzystając ze wskazówek opracowanych przez specjalistów do spraw żywienia marki Farmina. Możesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji na stronie producenta.

Data publikacji: 16.05.2022 

Udostępnij