Doberman – oddany pies stróżujący

Doberman – oddany pies stróżujący

Dobermany swoje istnienie zawdzięczają niejakiemu Fryderykowi Ludwikowi Dobermanowi, natomiast popularność zdobyły głównie dzięki amerykańskiemu serialowi „Magnum”. Na pierwszy rzut oka psy tej rasy wydają się być agresywne i groźne. W rzeczywistości są jednak spokojne, cierpliwe i niezwykle oddane. Dobermany świetnie sprawdzą się w roli psów stróżujących, choć będą również wymagały konsekwentnego, a zarazem odpowiednio dopasowanego szkolenia opartego na wzajemnym szacunku oraz zrozumieniu wszelkich potrzeb.

Rasa zdecydowanie nie sprawdzi się u każdego opiekuna, dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie dobermana warto zapoznać się z jego wymaganiami, charakterem, a także najważniejszymi informacjami dotyczącymi tresury, żywienia oraz pielęgnacji.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 32-45 kg

wzrost: do 75 cm

 maść czarna, czekoladowa, kasztanowa
długość życia  od 10 do 12 lat
główne cechy  inteligentne, pewne siebie, opiekuńcze

Sprawdź: Wyjątkowe rasy psów z całego świata

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Dobermany są klasyfikowane jako psy o średnich rozmiarach, a zarazem majestatycznej i silnej budowie, która niejednokrotnie budzi podziw, a nawet postrach. Dorosłe osobniki osiągają od 63 do 72 cm w kłębie, w zależności od płci oraz predyspozycji. Waga samców przyjmuje wartości z granic 40-45 kg, natomiast samic – od 32 do 35 kg.

Rasa cechuje się niezwykle proporcjonalną strukturą ciała. Głowa jest delikatnie wydłużona, szyja mocna i umięśniona, a tułów przyjmuje smukły kształt wpisany w kwadrat. W naturalnej formie dobermany posiadają wysoko osadzone, oklapnięte uszy oraz stosunkowo długi ogon, delikatnie wywijający się ku górze. Niegdyś szczenięta poddawano zabiegowi kopiowania, czyli celowego przycinania uszu oraz ogona, aby nadać im inny kształt. Na chwilę obecną tego typu praktyki są jednak całkowicie zakazane w większości europejskich krajów.

Wśród charakterystycznych cech dobermanów wyróżnia się także owalne oczy w ciemnych kolorach, które posyłają przenikliwe i czujne spojrzenia na otoczenie. Nos najczęściej przyjmuje czarną barwę, choć zdarzają się także odcienie brązu.

Kończyny zwierzęcia są mocne, umięśnione i proste. Dobermany poruszają się w swobodny, a zarazem niezwykle elegancki sposób.

Sierść czworonoga jest gęsta, twarda i krótka, jednocześnie mocno przylegając do jego ciała. Co więcej, rasa nie posiada podszerstka, przez co skrajnie niskie temperatury mogą przyczyniać się do wywołania dyskomfortu, a nawet skutkować rozmaitymi dolegliwościami. Jednocześnie oficjalny wzorzec akceptuje wyłącznie takie umaszczenia, jak czerń oraz ciemne odcienie brązu. Wymogiem są natomiast wyraźnie zaznaczone podpalenia, które znajdują się w okolicach oczu, na spodzie szyi i ogona, klatce piersiowej, łapach oraz kufie. Błękitne lub białe dobermany, które nieraz spotykane są w rozmaitych ogłoszeniach, nie będą więc osobnikami z rodowodami, gdyż Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna nie uznaje ich we wzorcu.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Wybór hodowli, która zajmuje się sprzedażą dobermanów, nieraz stanowi znaczące wyzwanie. Renomowane placówki dokładają bowiem wszelkich starań, aby czworonogi były pozbawione wszelkich chorób genetycznych, a także socjalizowane w prawidłowy sposób. Nie brakuje jednak pseudohodowców, którzy kierują się wyłącznie chęcią szybkiego zysku, jednocześnie ignorując potrzeby oraz wymagania zwierząt. Co więcej, tego typu miejsca często traktują je w całkowicie niehumanitarny sposób, tym samym przyczyniając się do wykształcania u dobermanów rozmaitych niepożądanych zachowań.

Doberman – cena

Doberman - cena

Ceny szczeniąt z rodowodami najczęściej mieszczą się w granicach od 3000 do 5000 zł. Kwoty te są jednak ustalane indywidualnie przez wybranego hodowcę, przez co mogą być wyższe w zależności od renomy, historii i osiągnięć rodziców, a nawet płci dobermana lub jego zgodności ze wzorcem.

W momencie, gdy napotkane ogłoszenie lub oferta zawierają jednak zaskakująco niskie ceny, potencjalni opiekunowie powinni mieć świadomość, że będą mieli do czynienia z pseudohodowcą. To z kolei niesie za sobą ryzyko występowania dolegliwości o podłożu genetycznym, a nieraz także wrodzonych wad u szczenięcia.

Doberman – historia i pochodzenie rasy

Doberman – historia i pochodzenie rasy

Doberman to stosunkowo młoda rasa, a jej powstanie jest datowane na koniec XIX wieku, za sprawą wspomnianego już Fryderyka Ludwika Dobermana. Mężczyzna obejmował stanowisko poborcy podatkowego, komornika, a według niektórych źródeł również hycla. W związku z tym, że Doberman nieraz obawiał się o swoje życie, głównie ze względu na wykonywane zawody, postanowił on stworzyć rasę psów obronnych, cechujących się odwagą, siłą oraz dużą wytrzymałością. Posada hycla umożliwiała mu łatwy i niemal bezproblemowy dostęp do rozmaitych czworonogów, dlatego też rozpoczął proces krzyżowania poszczególnych osobników w celu wydobycia pożądanych cech.

Określenie, jakie psy zostały skrzyżowane przez Dobermana, jest niemal całkowicie niemożliwe. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, że rasa nosząca jego nazwisko ma w sobie krew pinczerów krótkowłosych, owczarków niemieckich, rottweilerów, owczarków francuskich, a także wyżłów niemieckich. Niewykluczonym jest jednak również krzyżowanie rozmaitych mieszanek.

Rasa, którą wykreował Doberman, nie zyskała popularności wśród innych ludzi. Po jego śmierci dalsze prace nad ujednoliceniem dobermanów podjął Otto Goller, będący przyjacielem hycla, który skrzyżował zwierzę z Greyhoundem i Manchester terierem. Z oficjalną datę uznania rasy jako odrębnej, przyjmuje się rok 1910.

Doberman – charakter i usposobienie

Doberman - charakter i usposobienie

Psy tej rasy są inteligentne, pewne siebie i ruchliwe. Doberman potrafi być kochającym, łagodnym i opiekuńczym czworonogiem. Odpowiednie szkolenie i systematyczność pomogą w ujarzmieniu jego energicznej i silniejszej strony charakteru. Natomiast relacja psa z właścicielem powinna opierać się na poczuciu bezpieczeństwa i szacunku. Zwierzęta szybko się uczą, jednak czasem bywają uparte, dlatego w trakcie wychowywania psa właściciel musi cechować się stanowczością, co jednak nie oznacza wykorzystywania metod awersyjnych, agresji lub krzyku. Tego typu zachowania mogą bowiem skutkować całkowitym brakiem zaufania, wycofaniem, a nieraz również nerwowym podejściem do człowieka lub agresją względem otoczenia. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się więc pozytywne wzmocnienia, nagrody oraz unikanie kar.

Doberman źle znosi samotność i często domaga się uwagi od swoich właścicieli. W momencie, gdy przez większą część dnia pies przebywa sam, może wykazywać niszczycielskie zachowania, a także doświadczać obniżenia ogólnego samopoczucia.

Cechą dobermana jest aktywność, dlatego też lubi zabawy, które wymagają ruchu na świeżym powietrzu. Co więcej, rozładowanie dużych pokładów energii pozwoli na zmniejszenie destrukcyjnych praktyk, do których rasa nieraz wykazuje tendencję.

Doberman niejednokrotnie jest wykorzystywany do pilnowania posesji, a tym samym pełnienia funkcji psa stróżującego. Czworonogi te są bowiem nieufne w stosunku do obcych osób, czujne, a zarazem niezwykle odważne. Należy jednak zaznaczyć, że zwierzę nie powinno mieszkać w budzie, czy też żyć na uwięzi. Wówczas pies może wykształcić szereg niepożądanych zachowań, tym samym stwarzając realne zagrożenie dla swojego otoczenia. Ponadto szkodliwe okazują się także zbyt niskie temperatury, gdyż rasa nie posiada podszerstka chroniącego przed utratą ciepła.

Zobacz: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Dobermany to inteligentne psy, które chętnie nabywają nowe umiejętności. Rasa wykazuje jednak pewną niezależność, a także silny charakter, przez co jej szkolenie powinno rozpocząć się od określenia roli człowieka jako przywódcy zwierzęcia. Czworonogi nie będą jednak odpowiednie dla początkujących opiekunów, głównie ze względu na fakt, iż wymagają konsekwencji w działaniach, sporych pokładów cierpliwości, a także stanowczego, choć przyjaznego podejścia.

Nauka posłuszeństwa oraz podstawowych komend powinna odbywać się możliwie najwcześniej, czyli już od okresu szczenięcego. Znaczącą rolę odgrywa również prawidłowa socjalizacja, dzięki której pies będzie potrafił obchodzić się zarówno z innymi ludźmi, jak i zwierzętami.

Doberman jest w stanie wytworzyć z człowiekiem silną więź, a jednocześnie uwielbia być docenianym. Z tego względu koniecznym okazuje się unikanie metod awersyjnych, a wręcz zastępowanie ich nagrodami i pozytywnymi wzmocnieniami. Ponadto tego typu działania okazują się także motywacją do dalszej nauki, co z kolei umacnia zaistniałą relację.

Wychowanie czworonoga musi odbywać się w przyjaznej i swobodnej atmosferze. Agresja fizyczna oraz słowna sprawiają bowiem, że zwierzę wycofuje się oraz wykształca negatywne schematy zachowań, polegające głównie na obronie samego siebie i walce z zagrożeniem.

Ze względu na fakt, iż rasa jest niezwykle inteligentna oraz spostrzegawcza, pupil z łatwością dostrzega słabości opiekunów, tym samym chętnie wykorzystując je na swoją korzyść.

Czytaj również: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Zabawki dla dobermana

Zabawki dla dobermana

Doberman jest aktywnym i żywiołowym psem o zaskakujących pokładach energii, którą należy pożytkować w optymalny sposób. Czworonogi tej rasy uwielbiają spacery, a także wspólne zabawy ze swoimi opiekunami. Dlatego też warto zaopatrzyć się w akcesoria, które umilą wszelkie aktywności oraz pozwolą zwierzęciu na zaspokojenie swojej potrzeby ruchu.

Wśród polecanych zabawek wyróżniane są rozmaite frisbee, piłki, a także sznurkowe gryzaki. I choć czworonogi nie wykazują problemów z dopasowywaniem się do wybranych przez opiekunów aktywności, tak będą one również wymagały odpowiedniej stymulacji intelektualnej. Nuda przyczynia się bowiem do występowania destrukcyjnych zachowań, które mogą okazać się problematyczne dla opiekunów. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w zabawki typu Kong oraz produkty interaktywne, gdyż zajmują one uwagę zwierzęcia na długi czas, tym samym rozwijając jego zdolności umysłowe.

Pielęgnacja dobermana

Pielęgnacja dobermana

Krótka sierść dobermana jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wystarczające będzie więc regularne czesanie psa rękawicą z wypustkami, a co jakiś czas przecieranie sierści wilgotną szmatką. Gdy nie jest to konieczne nie należy kąpać psa, natomiast dla wygody samego zwierzęcia warto robić to w momencie, gdy jego okrywa i skóra są widocznie zabrudzone.

Doberman będzie odpowiednim czworonogiem dla osób, które lubią porządek. Psy sporadycznie tracą sierść, dlatego częste sprzątanie po nich nie będzie konieczne. Wyjątek stanowią jedynie okresy linienia.

Krótka okrywa i brak podszerstka mają jednak pewne wady. Chłodne dni oraz skrajnie niskie temperatury źle wpływają na zdrowie psa i mogą wywoływać u niego przeziębienie. Zwierzę powinno więc być trzymane w domu, szczególnie jesienią oraz zimą. Często koniecznym okazuje się także zakup odpowiednio dopasowanego ubranka, które ochroni pupila przed nadmierną utratą temperatury ciała.

Wśród niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych wyróżnia się także regularne kontrolowanie stanu oczu, uszu oraz jamy ustnej. Wszelkie nieprawidłowości należy jednocześnie konsultować z lekarzem weterynarii.

Doberman – dieta i żywienie

Doberman - dieta i żywienie

Dobermany zdecydowanie nie należą do wybrednych czworonogów, przez co nieraz wykazują skłonności do podjadania oraz łakomstwa. Zadaniem opiekunów jest więc bieżące kontrolowanie wagi oraz wyglądu zwierzęcia, gdyż spożywanie nadmiernej ilości kalorii może przyczynić się do występowania nadwagi, otyłości, a także wszelkich chorób współistniejących, tym samym obniżając samopoczucie pupila.

Dieta zwierzęcia powinna być dopasowania z uwzględnieniem jego rzeczywistych potrzeb, ale również czynników takich, jak chociażby wiek, waga, stopień aktywności fizycznej oraz ogólny stan zdrowia. Niezależnie od tego, czy opiekunowie zdecydują się na żywienie gotową karmą suchą, mokrą, czy też dietą BARF, podstawę powinno stanowić wysokiej jakości mięso.

Wybierając pokarm dla dobermana należy więc dokładnie zapoznać się ze składem oraz zasadami żywienia rasy, gdyż czworonogi te wykazują dużą wrażliwość na niedobory witamin i minerałów. Nieraz uzupełnieniem diety będzie więc podawanie pupilowi odpowiednich suplementów, mających na celu wzmocnić jego organizm oraz umożliwić mu prawidłową pracę.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla dobermanów

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż dobermany należą do silnych i odpornych psów, które cieszą się dobrym zdrowiem. Nie oznacza to jednak, że czworonogi nie będą wymagały regularnych kontroli u specjalisty, a także bieżącej obserwacji stanu zdrowia. Rasa może bowiem cierpieć z powodu takich dolegliwości, jak:

  • Schorzenia układu kostno-stawowego (np. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych),
  • Niedoczynność tarczycy,
  • Alergie skórne,
  • Nietolerancje pokarmowe,
  • Zwyrodnienia kręgów szyjnych,
  • Problemy układu sercowo-oddechowego,
  • Dolegliwości prostaty u samców,
  • Zespół Wobblera,
  • Dolegliwości układu pokarmowego (np. skręt żołądka),
  • Choroby oczu (np. zaćma lub progresywny zanik siatkówki),
  • Choroba von Willebranda (wywoływana brakiem białka odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi).

Zadbane i pozbawione chorób genetycznych dobermany żyją średnio 10-14 lat. Jednocześnie warto zaznaczyć, iż ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie czworonoga ma jego dieta, pielęgnacja, a także szeroko pojęta opieka obejmująca wizyty u lekarza weterynarii oraz wykonywanie niezbędnych badań.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Doberman z pewnością nie sprawdzi się u każdego, w szczególności jako pierwszy pies. Zwierzę będzie bowiem wymagało konsekwentnego, a zarazem łagodnego i wyrozumiałego opiekuna, który zrozumie jego potrzeby. Co więcej, silny charakter rasy sprawia, że tresura oraz wychowanie pupila wymagają stosunkowo dużych ilości czasu, cierpliwości i zaangażowania. Ponadto dobermany potrzebują także sporo ruchu i aktywności fizycznej, a długotrwała samotność źle wpływa na ich samopoczucie.

Zwierzę zdecydowanie nie sprawdzi się u osób starszych oraz nadmiernie zapracowanych. Rasa odnajdzie się jednak nawet w mieszkaniu, przez co nie wymaga dużego domu z ogrodem. Koniecznym będzie wówczas dołożenie wszelkich starań, aby pies otrzymywał możliwość rozładowania swojej energii w aktywny sposób. Co więcej, dobermany szczekają jedynie wówczas, gdy mają ku temu wyraźny powód, przez co zarówno opiekunowie, jak i sąsiedzi, nie powinni obawiać się o nadmierny hałas.

Doberman a dzieci

Pomimo tego, że dobermany nie są typowymi psami dla dzieci, zwierzę jest w stanie nawiązać niezwykle silną więź ze wszystkimi domownikami, tym samym wykazując cechy takie, jak chociażby opiekuńczość. Warto jednak pamiętać, że czworonogi tej rasy są stosunkowo duże, a ich cierpliwość również może mieć swoje granice. Z tego względu wszelkie zabawy dziecka i psa powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.

Doberman a inne zwierzęta domowe

Doberman a inne zwierzęta domowe

Podejście dobermanów do innych zwierząt domowych może przyjmować rozmaite formy. Czworonogi, które od najmłodszych lat były odpowiednio socjalizowane, a także przebywały w towarzystwie różnorodnych stworzeń, najprawdopodobniej nie będą miały z nimi problemów. Koniecznym jest jednak uświadomienie sobie, że rasa wykazuje skłonności do nieufności, a także zachowywania bezpiecznego dystansu, przez co nie zawsze będzie czuła się komfortowo.

Nieraz zdarzają się również sytuacje, w których dobermany wyłącznie tolerują towarzystwo innych zwierząt. Warto jednak zachowywać pewną ostrożność, gdyż pies w celu ochrony własnego terytorium oraz członków „stada” może wykazywać różnorodne zachowania.

Zalety i wady dobermanów

Zalety i wady dobermanów

Dobermany to niezwykłe czworonogi, które swoim wyglądem budzą nie tylko zainteresowanie, ale nieraz także obawę. Rasa cechuje się zarówno licznymi zaletami, jak i wadami, które dla wielu osób mogą odgrywać znaczącą rolę. Poniższa tabela prezentuje więc najważniejsze kwestie dotyczące dobermanów, jednocześnie stanowiąc krótkie podsumowanie omawianych cech rasy.

Zalety dobermana Wady dobermana
Inteligencja Duża niezależność
Duże chęci do współpracy z człowiekiem Znaczące zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną
Silna więź z opiekunami Źle znosi samotność
Szybkie nabywanie nowych umiejętności Wymaga konsekwentnego i adekwatnego szkolenia
Wyjątkowe zdolności stróżujące Nie sprawdzi się u niedoświadczonych opiekunów
Łatwa pielęgnacja Może wykazywać zachowania niszczycielskie
Duża odporność i dobre zdrowie Potrzebuje stosunkowo dużo uwagi i zaangażowania
Zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu  

Ciekawostki o rasie

Ciekawostki o rasie

Wśród interesujących informacji dotyczących dobermanów z pewnością warto zaznaczyć fakt, iż rasa była wykorzystywana zarówno w I, jak i II wojnie światowej. Czworonogi miały za zadanie wspomagać żołnierzy poprzez informowanie o nadciągającym wrogu lub wykrywanie min. Co ciekawe, pierwszą psią ofiarą II wojny światowej był doberman o imieniu Kurt, który zginął w drodze do bazy wojskowej, aby ostrzec żołnierzy przed niebezpieczeństwem. Kurt był jednocześnie pierwszym psem, którego ciało pochowano na Cmentarzu Psów Wojennych Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Dobermany odnajdują się również w rozmaitych hollywoodzkich produkcjach. Jedną z najpopularniejszych pozycji, w których rasa odgrywała główną rolę, jest film z 1972 roku zatytułowany „The Doberman Gang”.

Jedną z niezwykłych ciekawostek jest także fakt, iż niegdyś oficjalny wzorzec FCI, oprócz aktualnie spotykanych umaszczeń (czarnego podpalanego i czekoladowego podpalanego), dopuszczał również barwy takie, jak izabelowata podpalana oraz błękitna podpalana. Niestety, tego typu odmiany często cierpiały na dolegliwość, jaką jest łysienie spowodowane rozjaśnioną maścią (Color Dilution Alopecia). Międzynarodowy Związek Kynologiczny postanowił więc wykreślić wspomniane umaszczenia z oficjalnego wzorca, głównie ze względu na dobro czworonogów. Co ciekawe, Amerykański Kennel Club nadal uznaje powyższe odmiany. Ponadto na obszarach USA spotykane są także dobermany o kremowym umaszczeniu i niebieskich oczach. Ich hodowla okazuje się jednak nie tylko kontrowersyjna, a wręcz niehumanitarna, gdyż zwierzęta te niejednokrotnie cierpią na nadwrażliwość oczu oraz skóry w kontakcie z promieniami słonecznymi.

Popularne imiona dla dobermana

Popularne imiona dla dobermana

Dopasowanie imienia do ukochanego czworonoga nieraz może stanowić sporą zagwozdkę. Dlatego też w poniższej tabeli znajdują się przykładowe nazwy zarówno dla psów, jak i suczek rasy doberman.

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Apollo, Duke, Loki, Diesel, Rocky, Kobe, Milo, Tytan, Bruno, Atlas, Hunter, Tyson, Bruce, Connor, Tytus, Salem. Luna, Stella, Ruby, Daisy, Lily, Leia, Maggie, Arya, Nova, Molly, Skylar, Kirby, Freya, Dixie, Poppy, Kira, Britta.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje doberman

Cena psów tej rasy waha się od 4. do 10. tysięcy złotych.

Ile żyje doberman

Żyją one 10-13 lat.

Ile waży doberman

Dorosłe psy tej rasy ważą 40–45 kg.

Doberman jaki jest

Psy te są inteligentne i pewne siebie, a także czujne, odważne i zwinne. Są też bardzo lojalne i czułe, potrzebują kontaktu z człowiekiem. Wymagają doświadczonego, cierpliwego i konsekwentnego opiekuna.

Doberman jak karmic

Dzienna porcja karmy powinna być dostosowana do wieku i wagi psa. Dzienną dawkę podziel na co najmniej 2 porcje i zapewnij pupilowi co najmniej godzinę odpoczynku po jedzeniu. Dla dobermanów polecana jest wysokiej jakości karma dla psów dużych ras.

Czy doberman jest niebezpieczny?

Prawdą jest, że dobermany cechują się wysokim stopniem czujności i rejestracji zachowań. Na zachowanie dobermana będzie jednak wpływać jego odpowiednie, łagodne wychowanie. Dobrze wychowany doberman nie powinien sprawiać większych problemów.

Czy dobermany są dobre dla dzieci?

Dobermany to wierne i lojalne wobec swojej rodziny psy. Obdarzą one sympatią również dzieci. Dobrze wychowany i szczęśliwy doberman będzie dla dziecka opiekunem i towarzyszem zabaw. Wszelkie zabawy dziecka i psa powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.

Czy w Polsce można mieć dobermana?

Tak, w Polsce można mieć dobermana. Dodatkowo nie potrzeba mieć pozwolenia na psy tej rasy.

Data publikacji: 22.09.2022

Udostępnij