Dokarmianie ptaków zimą to jedyny sposób, aby mogły one przetrwać najcięższe mrozy. Jednak jeśli zdecydujemy się na taką pomoc, trzeba to zrobić w sposób przemyślany i bezpieczny dla samych ptaków. Pisaliśmy już o tym, czym i kiedy można dokarmiać, warto jednak również zastanowić się nad tym, jak uchronić ptaki przed niebezpieczeństwami. Jak więc wybrać dobry karmnik?
Zobacz też: Jak dokarmiać ptaki zimą?
Spis treści
Bezpieczne dokarmianie ptaków
Kiedy zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Aby pożywienie rzeczywiście pomogło ptakom przetrwać zimę, musi być odpowiednio zabezpieczone – nie może wypadać z miski, leżeć w przypadkowym miejscu lub być narażone na zanieczyszczenie. Z drugiej strony, dokarmiając ptaki nie można ich narażać na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników: choćby domowych kotów i psów.
Sprawdź: Karmienie ptaków chlebem – czy wolno? Możliwe skutki
Jak dokarmiać ptaki zimą?
Jedną z możliwości dokarmiania ptaków są dzwonki tłuszczowe. Są one owinięte biodegradowalną siatką, dzięki czemu można wieszać je bezpośrednio na drzewach. Zawieszone na gałęzi, będą dobrze dostępne dla ptaków, a jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo od innych zagrożeń. W innym wypadku warto pomyśleć o zamontowaniu karmnika.
Rodzaje karmników
Karmnik w ogrodzie lub na balkonie nie tylko pomoże ptakom, ale może stanowić także ciekawy element dekoracyjny. Wybierając karmnik należy zwrócić uwagę na jego wielkość oraz sposób dostępu do ziarn. Nie powinien być on utrudniony i powinien umożliwiać korzystanie z karmnika kilku ptakom równocześnie.
Rozmiary karmnika najlepiej dostosować do korzystających z niego ptaszków. O ile zastosowanie zbyt dużego karmnika nie powinno być dużym problemem, o tyle zbyt mały karmnik może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Wśród propozycji gotowych karmników znajdujemy dwa najpopularniejsze modele. Jeden z nich to podstawa z daszkiem, natomiast drugi to bardziej skomplikowana konstrukcja przypominająca domek. Jeżeli decydujemy się na karmienie ptaków kulami zbożowymi, możemy nabyć karmniki dostosowane do takiego pożywienia: mieszczące kilka kul lub dekoracyjne, przybierające fantazyjne kształty.
Budowanie karmnika
Jeżeli żadna z dostępnych opcji nas nie zadowala lub chcemy, aby nasz karmnik był wyjątkowy, możemy zbudować go sami. Wystarczy kilka deseczek, gwoździ i trochę chęci. Podłoga i daszek mogą być dowolnego kształtu, należy jednak zwrócić uwagę na wysokość karmnika – powinna wynosić ok. 20 cm, jednak nie mniej niż 16. Montaż wysuwanej podłogi ułatwi nam czyszczenie karmnika.
Cała konstrukcja powinna być wykonana z naturalnego drewna. Wszelkie elementy sztuczne, również lakier, mogą mieć niekorzystne działanie na ptaki odwiedzające nasz karmnik.
Gdzie umieścić karmnik?
Aby karmnik stał się ulubionym miejscem dla okolicznych ptaków, musimy pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej umieścić go w miejscu zacisznym, nie narażonym na częste i silny podmuchy wiatru. Lepszy będzie wybór południowej strony ogrodu, gdzie jest cieplej i śnieg będzie szybciej topniał. Jeśli zamierzamy obserwować ptaki z domu, umieśćmy karmnik na widoku, ale możliwie najdalej od domu i w pobliżu drzew i krzewów. Zdecydowanie nie należy montować karmnika tuż przy dużych powierzchniach szklanych, które stanowią zagrożenie dla ptaków.
Optymalna wysokość na jakiej powinien stać karmnik to 1,5-2 metry. Jest to wysokość, która zapewni ptakom bezpieczeństwo od kotów i innych drapieżników. Można umieścić go na pojedynczym kołku lub na gałęzi drzewa. Jeżeli nie mamy własnego ogrodu, możemy zainstalować karmnik na balkonie lub parapecie okna.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla ptaków zimujących
Data publikacji: 03.02.2017