Bezdomność to problem, który dotyka zatrważająco dużej liczby zwierząt – szacuje się, że na świecie może żyć od 600 milionów do miliarda bezpańskich zwierząt, z których większość z nich stanowią koty i psy. Miłośnicy zwierząt oraz aktywiści działający na rzecz ich praw stale dążą do szerzenia świadomości na temat skali problemu oraz możliwych form pomocy. Dnia 4 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Bezpańskich Zwierząt – to idealna okazja do refleksji na temat możliwych rozwiązań i form pomocy.
Dzień Bezpańskich Zwierząt – historia
Światowy Dzień Bezpańskich Zwierząt został ustanowiony w 2000 roku w Holandii, kiedy to ponad setka organizacji działających na rzecz praw zwierząt zwołała konferencję na temat problemy bezdomności wśród zwierząt. Dzień został ustanowiony w celu zwiększenia świadomości na temat skali problemu oraz zachęcenia nas wszystkich do pomocy. Obchodzimy go 4 kwietnia każdego roku.
Dzień Bezpańskich Zwierząt – jak obchodzimy?
W dzień ten aktywiści i organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt organizują liczne akcje pomocy i szerzenia świadomości. Warto do nich dołączyć, a także samemu rozważyć możliwe formy pomocy. Nawet, jeśli nie możesz przyjąć nowego zwierzaka pod swój dach, miej na względzie, że możesz zrobić dla bezpańskich zwierząt wiele. Jeden gest czasem wystarczy, by odmienić życie futrzaka w potrzebie.
Jak zaangażować się w obchody?
- przekaż datek na schronisko,
- przyłącz się do akcji szerzenia świadomości,
- zaangażuj się w lokalne formy bezpośredniej pomocy (na przykład spytaj, jakiej formy pomocy lokalne schronisko najbardziej potrzebuje),
- jeśli obecnie rozważasz adopcję nowego pupila, sprawdź lokalne schroniska zanim wybierzesz się do hodowcy,
- zachipuj pupila.
Sprawdź: Formy pomocy bezdomnym zwierzętom
Jak pomóc bezpańskim zwierzętom?
Szacuje się, że w Polsce może żyć nawet 1 do 4 milionów bezpańskich zwierząt. Liczby te są trudne do oszacowania, gdyż polegać możemy głównie na danych pochodzących z inspekcji schronisk, lecz nie wszystkie bezpańskie zwierzęta do nich trafiają. W Polskich schroniskach żyje ponad 100 tysięcy bezdomnych zwierząt według danych z 2020 roku. Dlatego też pomoc jest pilnie potrzebna nie od święta, lecz stale – zachęcamy do zaangażowania się do pomocy i szerzenia świadomości na temat problemu.
Jakie rozwiązania problemu proponują aktywiści?
- Sterylizacja zwierząt – dzięki niej jest możliwa kontrola populacji zwierząt. Warto mieć na względzie, że do schronisk trafiają również ciężarne suczki i kotki, a także matki z miotami szczeniąt lub kociąt.
- Mikrochipowanie zwierząt – dzięki temu łatwiej odnaleźć zagubionego pupila.
- Przemyślana adopcja – pamiętaj, że zwierzak to nie zabawka! Należy o tym pamiętać zwłaszcza w okresach świątecznych. Pupil to odpowiedzialność, więc nie stanowi odpowiedniego prezentu, jeśli decyzja nie zostanie bardzo dobrze przemyślana i ustalona z obdarowanym.
- Adopcja ze schronisk zamiast zakupu w hodowli – nie każdy z nas ma oczywiście taką możliwość, lecz warto pamiętać o zwierzakach w potrzebie, gdy decydujemy się na adopcję nowego pupila.
- Angażowanie się w pomoc schroniskom – bezpośrednia pomoc oraz przekazywanie datków to doskonały pomysł na pomoc lokalnie. Skontaktuj się ze schroniskiem i spytaj, jakiej pomocy najbardziej potrzebują.
Pamiętajmy o naszych zwierzęcych przyjaciołach nie tylko od święta!