Nie od dziś wiadomo, że pozytywne myślenie i optymistyczne nastawienie potrafi zdziałać naprawdę wiele w naszym codziennym życiu. Liczne badania dowodzą, że pozytywne nastawienie ma niebanalnie dobry wpływ na nasz organizm. Warto zatem się zastanowić, jak popracować nad swoim nastawieniem. Warto przy tym wiedzieć, że dobre samopoczucie mentalne ma również wpływ na organizm naszych zwierzaków. 2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Wykorzystaj tę okazję, by nauczyć się, jak myśleć pozytywnie i zadbać o samopoczucie Twojego zwierzaka.
Spis treści
Dzień Pozytywnego Myślenia – historia święta
Dzień Pozytywnego Myślenia to nieoficjalne święto obchodzone 2 lutego, które zostało zapoczątkowane przez amerykańską psycholożkę Kirsten Harell. Przedmiotem jej badań był właśnie wpływ optymistycznego i pozytywnego nastawienia na zdrowie oraz procesy leczenia. Jak zauważyła ona oraz liczni inni psychologowie i lekarze, pozytywne myślenie ma ogromny wpływ na stan naszego organizmu. Jak się okazuje, optymiści i osoby myślące pozytywnie są mniej narażone na depresję, choroby serca i układu krążeniowego, a nawet na nowotwory. Co więcej, optymiści dłużej żyją, są bardziej aktywni, realizują swoje cele i spełniają swoje marzenia.
Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć? Jak najbardziej! Nawet, jeśli zwykle szklanka jest dla nas bardziej w połowie pusta niż pełna, można zmienić swoje nastawienie. Pozytywne myślenie to wyuczony nawyk, który niesie ze sobą liczne zalety – od poprawy zdrowia psychicznego i odporności organizmu po lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.
Pamiętaj przy tym, że podejście opiekuna ma również wpływ na jego zwierzaka. Stres lub napięcia wpływają nie tylko na nas, ale i naszych ulubieńców.
Sprawdź też: Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą? Poznaj możliwe przyczyny
Jak obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia?
Czy można postanowić zostać optymistą? Tak – Dzień Pozytywnego Myślenia to doskonała okazja, by zrobić pierwszy krok! Pozytywne myślenie nie jest w stanie wyeliminować wszystkich przeciwności w naszym życiu, jednak pomoże nam ono radzić sobie z problemami. Dzięki niemu swoją pozytywną energią możemy zacząć zarażać innych, a stres i pesymizm przestaną się udzielać osobom w najbliższym otoczeniu oraz pupilom.
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów, jak w Dzień Pozytywnego Myślenia możesz zacząć przestawiać się na optymistyczne podejście.
- Zadbaj o siebie – w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Pamiętaj o prawidłowej diecie oraz ruchu i aktywności fizycznej. Twój pupil z pewnością ucieszy się z regularnych dłuższych spacerów.
- Znajdź czas na relaks – gorąca kąpiel, wycieczka na łono natury czy spokojny wieczór z książką i Twoim pupilem u boku to doskonały sposób na wyciszenie się. Zabawa z Twoim zwierzakiem z pewnością sprawi Tobie i jemu mnóstwo radości.
- Skup się na pozytywach – doceń swoje osiągnięcia i nie zamartwiaj się porażkami. Może się okazać, że nawet w pozornie przygnębiającej sytuacji można znaleźć coś dobrego. Może Ci w tym pomóc prowadzenie notatek.
- Stawiaj sobie realistyczne cele – nie martw się porażkami i nie poddawaj się. Skup się na tym, nad czym jesteś w stanie zapanować i nie poświęcaj zbędnej (zwłaszcza negatywnej) energii na coś, co nie ma dla Ciebie większego znaczenia.
- Nie rezygnuj z drobnych przyjemności i ciesz się chwilą – prezent dla samego siebie czy znajdowanie małych radości w naszej codziennej rutynie mogą zrobić ogromną różnicę.
Zobacz też: Mata węchowa – jakie ma zalety i jak jej używać?
Zadbaj o samopoczucie i zdrowie Twojego pupila
Dzień Pozytywnego Myślenia to także dobra okazja, by zdać sobie sprawę, jak bardzo nasze podejście i atmosfera panująca w domu wpływają na naszego pupila. Zwierzęta są bardzo wyczulone na ludzkie emocje. Każdy właściciel kota lub psa z pewnością zauważył kiedyś, jak jego zwierzak próbował go pocieszyć w trudnej chwili.
Pamiętaj przy tym, że wpływ nastawienia i mentalnego samopoczucia na zdrowie nie dotyczy tylko ludzi. Stres, samotność, lęki czy napięta atmosfera mogą wywrzeć bardzo negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie Twojego zwierzaka, lecz także – długoterminowo – na jego zdrowie. Samotność może prowadzić do lęku separacyjnego i problemów behawioralnych. Stres natomiast może prowadzić do nadpobudliwości lub agresji, lękliwości, a także problemów zdrowotnych – w tym problemów z trawieniem lub układem moczowym.
Wykorzystaj Dzień Pozytywnego Myślenia, by zadbać o samopoczucie nie tylko Twoje, lecz także Twojego pupila. Przemyśl, czy zapewniasz zwierzakowi wystarczający komfort – może czas na nowe legowisko lub zabiegi pielęgnacyjne? Długi spacer oraz zabawa z pewnością uszczęśliwią i zrelaksują nie tylko Ciebie, ale również pupila. Można również wykorzystać tę okazję, by podarować pupilowi wyjątkową zabawkę dla psa lub dla kota, którą będzie mógł się bawić z Tobą lub pod Twoją nieobecność. Doskonałym pomysłem są zabawki interaktywne, które zaktywizują Twojego pupila, odstresują go i pozwolą mu na rozładowanie nadmiaru energii. Odpędzą także samotność gdy będzie on spędzał czas samotnie w domu.
Pamiętaj jednak, by dbać o zdrowie psychiczne swoje i pupila nie tylko od święta, ale i na co dzień – włącz pozytywne myślenie i dbaj stale o atmosferę w swoim otoczeniu.
Przeczytaj więcej: Lękliwość u psa: Przyczyny, objawy i wpływ na zdrowie psa
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór zabawek dla psów