Psy i koty towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Przez ten czas zdążyliśmy się dobrze poznać, ale stworzyliśmy także na swój temat wiele mitów. Dziś nadal je powtarzamy, mimo że wiele z nich nie jest prawdą. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze stwierdzenia na temat naszych pupili i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
FAKTY I MITY O PSACH
1. Psy są daltonistami
Psy nie widzą wszystkich kolorów, jak ludzie. Ich wzrok nieco przypomina widzenie daltonistów, ponieważ rozróżniają tylko kilka kolorów: głównie żółty i niebieski oraz zielony, jako połączenie dwóch powyższych. Niegdyś twierdzono, że psy rozróżniają tylko jasne i ciemne kolory, jednak przeprowadzone badania pozwoliły obalić tę tezę.
2. Jeśli nos psa jest ciepły, to znaczy, że jest chory
Temperatura nosa psa nie jest wyznacznikiem stanu chorobowego, jest tylko jednym z wielu widocznych sygnałów złego lub dobrego stanu organizmu. Powinniśmy jednak zwracać uwagę bardziej na jego wilgotność, niż temperaturę, a tym, co powinno nas zaniepokoić jest suchy i chłodny nos. Całkowitą pewność da nam zmierzenie temperatury ciała: odpowiednia powinna wynosić 38-39 stopni.
3. Jeśli pies macha ogonem, to znaczy, że jest zadowolony
Niestety, z samego ruchu ogona nie da się odczytać stanu emocjonalnego naszego psa. Powinniśmy zwrócić uwagę na całą jego postawę. Jeżeli czworonóg jest rozluźniony, a ruchy ogonem zamaszyste wówczas pies rzeczywiście ma dobry humor. Nadrzędna zasada mówi o tym, że im szybsze ruchy, tym bardziej gorące emocje, a im wyżej ogon, tym większa pewność siebie psa.
4. Jama ustna psa jest czystsza niż jama ustna człowieka
Mit ten powstał w wyniku spostrzeżenia, że ślina psa ma właściwości gojące. Jest to prawda, ale nie można tego przełożyć na stopień czystości jamy ustnej. U psa znajdziemy równie dużo różnych bakterii, jak i u człowieka. Niektóre z drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej psa mogą być nawet niebezpieczne dla człowieka, dlatego należy ograniczać kontakt ze śliną czworonoga.
5. Nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek
Można, jednak prawdopodobnie będzie trwało to nieco dłużej. Starsze psy potrzebują więcej czasu na opanowanie nowych komend, niż szczeniaki. Nie oznacza to jednak, że pies, który przeżył już kilka lat nie nauczy się niczego nowego! Potrzeba nam tylko wytrwałości i odpowiednich ćwiczeń, a na pewno nasz pupil opanuje nowe sztuczki czy komendy.
FAKTY I MITY O KOTACH
1. Koty zawsze spadają na cztery łapy
Koci instynkt pozwala im tak ustawiać się w czasie lotu, że spadają na nogi. Dzięki temu większość upadków jest dla nich bezpieczna. Budowa ciała kota pozwala mu na manewrowanie swoimi mięśniami i właściwe ustawianie się względem podłoża oraz amortyzowanie upadków. Jednak nie wszystkie lądowania pozostają bez żadnej szkody na zdrowiu. Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej zamontować siatki na balkonach czy oknach w wysokich budynkach.
2. Jeśli kot mruczy, to znaczy, że jest szczęśliwy
Kocie mruczenie to jeden ze sposobów komunikacji z ludźmi i innymi gatunkami. Mruczenie rzeczywiście może oznaczać zadowolenie, szczególnie wtedy, kiedy głaszczemy naszego pupila. Jednak czasem może ono oznaczać całkiem inne emocje, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na całokształt zachowania zwierzęcia.
3. Kot powinien pić mleko
Koty zazwyczaj lubią mleko, jednak nie jest im ono niezbędne we właściwie dobranej diecie. Zbyt duża ilość mleka może nawet prowadzić do problemów pokarmowych. Jeżeli jednak chcemy podawać mleko naszemu czworonogowi róbmy to raczej rzadko i w niewielkich ilościach. Codzienne podawanie mleka powinniśmy zamienić na stały i nieograniczony dostęp do wody.
4. Koty widzą w ciemnościach
Koty są bardzo aktywne w godzinach nocnych, nie oznacza to jednak, że doskonale widzą w ciemnościach. Ich oko potrzebuje 6 razy mniej światła, niż oko ludzkie, co jest spowodowane inną budową narządu wzroku. Oznacza to, że te czworonogi poradzą sobie lepiej od nas w słabo oświetlonych miejscach, jednak całkowite ciemności są dla nich taką samą barierą.
5. Koty mają dziewięć żyć
Ten mit powstał prawdopodobnie z obserwacji kotów, które potrafią wyjść cało z wielu opresji. Zawdzięczają to swoje giętkości i gibkości. Wyjątkowość kotów podkreślona została także w wierzeniach Starożytnego Egiptu, co również przyczyniło się do rozpowszechnienia tego mitu. Mimo wszystko koty posiadają jednak tylko jedno życie, a wypadki i choroby mają dla nich złe skutki.