Feromony dla kotów – czym są i jak działają?

Feromony dla kotów – czym są i jak działają?

Feromony to substancje, których nazwę każdy kojarzy, jednak nie wszyscy rozumiemy ich działanie. Substancje te znajdują liczne zastosowania w produktach zoologicznych, a ich skuteczność jest potwierdzona zarówno badaniami, jak i doświadczeniem licznych właścicieli dla zwierząt. Feromony można nabyć w formie preparatów dla kotów, które działają uspokajająco na pupila i pomagają poradzić sobie z problemami behawioralnymi. Dowiedz się, czym właściwie są kocie feromony, do czego służą kotom i jakie zastosowanie znajdują w preparatach dla kotów.

Spis treści

Czym są feromony dla kotów?

Feromony to związki chemiczne, które wydzielane są przez zwierzęta oraz niektóre rośliny przy pomocy przystosowanych do tego gruczołów. Gruczoły te w przypadku kotów znajdują się na policzkach oraz na łapach. Feromony służą komunikacji – wysyłają informację, dzięki której jeden osobnik przekazuje innemu osobnikowi określony komunikat, lub też wpływa na siebie samego. Mogą być obecne w ślinie, śluzie, kale i moczu.

Komunikaty te służą przede wszystkim informowaniu o potrzebach, samopoczuciu i zamiarach kota.

Do czego służą kotom feromony?

Jak zastosowanie feromonów w naturalny sposób wygląda w praktyce? Kocie feromony wydzielane są poprzez policzki i łapy, ale także są zawarte w moczu. Właściciele niewykastrowanych kotów z pewnością doświadczyli przykrego zapachu kociego moczu, którym kot spryskuje swoje otoczenie. Jest to nic więcej, jak instynktowna forma komunikacji. Warto jednak wiedzieć, że tym samym celom służy ocieranie się pyszczkiem o właściciela, inne zwierzęta lub przedmioty, a także drapanie przedmiotów. Te czynności są także formami znakowania przestrzeni, którą kot uznaje za swoje bezpieczne miejsce.

Koty używają wiadomości w formie feromonów w celach takich, jak:

  • znaczenie swojego terytorium,
  • wysyłanie sygnałów o gotowości do rozrodu,
  • identyfikacja,
  • komunikowanie szczęścia lub strachu,
  • wzmacnianie więzi pomiędzy kotami.

Sprawdź też: Wrażliwy kot i jego żywienie w sytuacjach stresowych

Jakie komunikaty koty odbierają dzięki feromonom?

Kocie feromony pozostają neutralne dla człowieka, choć sam ostry zapach moczu używanego do znaczenia terenu oczywiście drażni. Koty jednak potrafią wyczytać bardzo wiele informacji z feromonów.

Mogą z tych komunikatów wyczytać między innymi informacje o:

  • stresie,
  • strachu,
  • szczęściu,
  • spokoju,
  • gotowości do rozrodu,
  • chęci walki,
  • chęci wzmacniania więzi z innym kotem.

Zobacz: Pupil u weterynarza – czyli jak łagodzić stres u psów i kotów

Preparaty z feromonami dla kotów

Znamy już sposoby funkcjonowania feromonów wydzielanych przez koty naturalnie – jak zatem jest z feromonami w formie preparatów? Na rynku zoologicznym jest dostępna cała gama rozmaitych preparatów, które są stosowane w celu zrelaksowania pupila lub poradzenia sobie z problemami behawioralnymi u mruczka.

Preparaty te zawierają syntetyczne feromony, które zawierają komunikaty mające na celu uspokojenie kota. Badania i doświadczenie licznych właścicieli pokazują, że syntetyczne feromony dla kotów są skuteczne w działaniu, choć nie można ich traktować jako jedyne możliwe rozwiązanie w sytuacjach długotrwałego stresu lub poważnych problemów behawioralnych.

W jaki sposób efekt ten jest osiągany przy pomocy syntetycznie pozyskanych feromonów? By to zrozumieć, warto poznać rodzaje feromonów, które są zawierane w popularnych preparatów. Zaliczają się do nich między innymi feromony wydzielane przez kocie policzki, które komunikują szczęście i spokój. Niezwykle popularne są także feromony wydzielane przez kocice-matki, które uspokajają kocięta i zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Choć feromon pochodzi od preparatu, a nie od innego kota, odpowiednio zastosowany wywoła u mruczka taką samą reakcję.

Feromony dla kota są dostępne pod postaciami takimi, jak:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów z feromonami dla kotów

Przeczytaj też: Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą? Poznaj możliwe przyczyny

Zastosowanie preparatów z feromonami dla kotów

Sytuacje takie, jak przeprowadzka, remont w domu, przybycie gości, wyjazd czy wizyta u weterynarza mogą wywołać u kota silny stres i lęk. Stres nie jest zdrowy dla nikogo, na koty ma jednak wyjątkowo negatywny wpływ – potrafi sprawić, że pupil przestaje jeść, staje się zniechęcony lub lękliwy, lub zaczyna sprawiać problemy swoim zachowaniem. W takiej sytuacji odpowiedni preparat z feromonami pozwala uspokoić mruczka i pozwolić mu przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Feromony znajdują także zastosowanie w przypadku adaptacji kociaka lub dorosłego kota do adopcji i życia w nowym domu. Można je również stosować w sytuacjach, w których kot drapie lub niszczy przedmioty w domu, załatwia swoje potrzeby poza kuwetą lub nadmiernie wokalizuje.

Podsumowując, feromony znajdują zastosowanie w sytuacjach takich, jak:

  • stres,
  • agresja,
  • lękliwość,
  • adaptacja w nowym domu,
  • zmiany w codziennej rutynie,
  • drapanie i niszczenie przedmiotów,
  • załatwianie potrzeb poza kuwetą,
  • spowodowana stresem utrata apetytu,
  • nadmierne wylizywanie futerka o podłożu nerwowym.

Pamiętaj, że możesz ulżyć kotu w sytuacjach stresowych dzięki stosowaniu sprawdzonych, bezpiecznych preparatów – w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub kocim behawiorystą. Miej także na względzie, by nie działać wyłącznie „objawowo” podając preparaty na stres, lecz także dołóż starań, by wyeliminować czynniki powodujące stres u mruczka lub oswoić go z nową sytuacją.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!

Udostępnij