Foksterier – mały pies myśliwski

Foksterier – mały pies myśliwski

Foksterier, mimo swoich małych rozmiarów, jest doskonałym psem myśliwskim, który cechuje się wytrwałością i odwagą. Aby odpowiednio rozwinąć jego charakter i umiejętności wymagane jest profesjonalne, dokładne szkolenie. Ponadto foksterier potrzebuje aktywnego właściciela, który będzie razem z nim uprawiał sporty. Poznaj bliżej tę uroczą rasę.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 6-9 kg

wzrost: 33-41 cm

 maść biała, trójkolorowa, czarno-biała, biało-brązowa
długość życia  od 13 do 14 lat
główne cechy  szybkie, śmiałe, przyjazne

Wygląd i wzorzec rasy

Suka mierzy od 33 do 38 centymetrów oraz waży około 6 do 8 kilogramów, natomiast dorosły pies osiąga od 35 do 41 centymetrów, a jego waga waha się w przedziale od 7 do 9 kilogramów.

Ze względu na sierść rasę dzieli się na dwie odmiany – są to foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy. Pierwszy z nich ma włosy proste, gęste i twarde, natomiast drugi – charakteryzuje się delikatniejszym podszerstkiem, twardszą i bardziej gęstą sierścią. Maść tych psów jest biała, trójkolorowa, czarno-biała lub też biało-brązowa.

Obie rasy mają identyczną sylwetkę – jest ona harmonijna, wpisana w kwadrat. Psy te mają krótki, lekko zaokrąglony grzbiet oraz gruby ogon. Głowa jest dość długa i wąska, o załamanych uszach, natomiast łapy psa są mocne i silne.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję psiaka dobrze rozważ wybór odpowiedniej hodowli. Warto wybrać zarejestrowaną, renomowaną hodowlę, by mieć pewność, że szczeniaki są hodowane w sposób etyczny i w dobrych warunkach, a także że jest im zapewniana odpowiednia socjalizacja. Dzięki temu unikniesz w przyszłości problemów behawioralnych i zdrowotnych, których można było uniknąć. Od hodowcy powinieneś otrzymać komplet informacji o stanie zdrowia rodziców psa.

Ceny szczeniaków tej rasy mogą wynieść nawet 4000-5000 zł. Od czego zależą ich ceny? W grę wchodzą czynniki takie, jak stan zdrowia i ewentualne osiągnięcia ich rodziców, renoma hodowli, a także stan zdrowia psiaka, jego wygląd oraz odmiana.

Historia rasy

Są to zwinne i zręczne psy myśliwskie w typie teriera, których nazwa nawiązuje do ich funkcji – od słów fox, czyli po angielsku lis, oraz terra, czyli po łacinie ziemia. Ich rolą była asysta w polowaniach na lisy, w tym dostawanie się do lisich nor i wywabianie lub też zabijanie zwierzyny. Rasa została wyhodowana w tym celu w Anglii, w XVII wieku. Powstała ona ze skrzyżowania ras takich, jak beagle, jamniki, a także foxhoundy angielskie.

Co ciekawe, pierwsze foksteriery były w całości lub niemal w całości białe, w odróżnieniu od dzisiejszych osobników, które to występują w różnych odmianach kolorów, w tym trójkolorowej. Miało to na celu łatwe odróżnienie psa od lisa, na którego polował. Już w 1876 roku wyodrębniowo znane nam dziś dwie odmiany rasy, szorstkowłosą i krótkowłosą. Odmiana krótkowłosa początkowo była bardziej popularna ze względu na zainteresowanie myśliwych, jednak w XX wieku rasa szorstkowłosa zaczęła zyskiwać na popularności i stała się modna wśród dam.

W Polsce psy te pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym.

Foksterier – charakter i usposobienie

Pies tej rasy jest przede wszystkim czuły i oddany swojemu właścicielowi. Ponadto jest pozytywnie nastawiony do osób już znanych i zachowuje się delikatnie w stosunku do małych dzieci. Pies jest odpowiedni dla osób aktywnych – czworonóg lubi wysiłek fizyczny, jest energiczny i kocha zabawę, w szczególności z dziećmi. Warunkiem jest jednak umiejętne i odpowiedzialne traktowanie go przez małych opiekunów.

Pies jest inteligentny i z łatwością nauczy się nowych komend. Podczas spacerów jest posłuszny i dokładnie wykonuje zadania i komendy, ponadto dzięki swoim umiejętnością sprawdzi się doskonale w czasie polowań. Swoje możliwości wykorzystuje podczas łowów z innymi psami – z łatwością dołącza do grupy psów goniących zwierzynę, polowań tradycyjnych na drobne ptactwo i zwierzynę, a także w norach.

Pies dobrze znosi samotność, jednak opiekun musi zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Niezaspokojenie tych potrzeb może prowadzić do niechcianych zachowań – zwiększenie szczekliwości czy też niszczenie przedmiotów w najbliższym otoczeniu.

Wychowanie i tresura

Foksterier ma skłonności do bycia upartym i niezależnym, a także ma silny charakter. Odpowiednie szkolenie i tresura pomogą jednak zmniejszyć nasilenie tych cech. Pomocne okazuje się ustalenie zasad i granic, które pies powinien przestrzegać – w ten sposób wychowanie będzie łatwiejsze i efektywniejsze. Z czasem relacja, jaką buduje opiekun z czworonogiem oprze się na zaufaniu i przywiązaniu. Wtedy podopieczny będzie traktował swojego właściciela z szacunkiem i oddaniem. Zadbaj o asertywne podejście w czasie szkolenia i nagradzanie pupila za dobre sprawowanie pochwałami i przysmakami.

Psy tej rasy należą do psów myśliwskich, dlatego należy zwrócić uwagę na skłonności do ucieczek. Silny trop stanowi dla niego priorytet, dlatego podążając za nim może próbować uciec lub oddalić się z posesji. Rozwiązaniem będzie ogrodzenie terenu, a także zabawy i ćwiczenia wykorzystujące instynkt tropicielski.

Zadbaj także o odpowiednią socjalizację pupila już od najmłodszego, by dobrze tolerował obecność obcych osób oraz innych zwierząt.

Zabawki dla foksteriera

Są to niezwykle szybkie, energiczne psy które uwielbiają zabawę, dlatego wyposaż pupila w zabawki, które zapewnią mu odpowiednią dawkę ruchu, jak frisbeepiłki, a także zabawki sznurowe. Natomiast kości do gryzienia lub też gryzaki Kong zaspokoją naturalny instynkt żucia, odwracając uwagę psiaka od kapci i innych przedmiotów domowych. Polecane są również zabawki interaktywne, które sprawią tej myśliwskiej rasie mnóstwo frajdy podczas pościgu za uciekającą zabawką. Tego typu zabawki aktywizują psa i stymulują jego myślenie przy zabawie.

Foksterier – pielęgnacja

Niezależnie od odmiany rasy, pielęgnacja psa nie należy do trudnych. Regularne szczotkowanie pozwoli na utrzymanie sierści w dobrej kondycji. Foksteriera szorstkowłosego należy wyczesywać 2-3 razy w tygodniu, z kolei krótkowłosego raz. Dodatkowo u psów odmiany szorstkowłosej zaleca się trzy razy do roku przeprowadzenie trymowania. Foksterier nie traci dużych ilości sierści. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że linienie będzie mniej obfite. Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby z użyciem odpowiedniego szamponu. Dla odmiany szorstkowłosej poleca się szampon dostosowany do ich typu sierści.

Należy również regularnie sprawdzać stan oczu i uszu pupila oraz dbać o ich higienę, a także kontrolować stan jamy ustnej pupila i długość jego pazurów.

Dieta i żywienie

Pies jest wielkim łakomczuchem, dlatego należy rozsądnie podawać mu karmę. Czworonóg je dopóki miska nie będzie pusta, dlatego należy odpowiedzialnie wydzielać mu porcje karmy. Ponadto sposób żywienia powinien być dostosowany do stanu zdrowia i intensywności aktywności fizycznej. Poleca się dla nich w szczególności karmy dla psów małych ras odpowiednie do wieku psa.

Czworonogi mają tendencję do skrętów żołądka, dlatego zalecane jest podawanie mniejszych porcji oraz ograniczenie ruchu w okolicach pory posiłków.

W przypadku karmienia psa dietą typu BARF samodzielnie przygotowaną z surowych składników należy zadbać o regularną suplementację, by uniknąć niedoborów. Nie jest to jednak odpowiednia opcja dla osób, które nie są dobrze zaznajomione z psimi wymogami żywieniowymi.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla foksterierów

Zdrowie i długość życia

Rasa jest uważana za zdrową i odporną, także na warunki atmosferyczne – foksterier dobrze poradzi sobie z rozmaitymi warunkami pogodowymi. Warto natomiast mieć na uwadze ich skłonności do nadwagi oraz predyspozycje do skrętu żołądka, dlatego warto zadbać o to, by pies przyjmował odpowiednie dawki karmy i odpoczywał po jedzeniu.

U psów tej rasy mogą wystąpić genetyczne schorzenia i problemy zdrowotne takie, jak padaczka, nowotwory skóry czy choroby oczu.

Psy te żyją około 13 do 14 lat.

Zobacz też: Padaczka u psa – przyczyny, objawy i leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

Psy te odnajdują się w rozmaitych warunkach, zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Warto jednak mieć na uwadze, że są to psy aktywne i potrzebują odpowiednio dużą dawkę ruchu. Najlepiej będą się czuły w towarzystwie aktywnych właścicieli, także seniorów. Stanowią również doskonałych towarzyszy rodzin, gdyż uwielbiają zabawy i dobrze znoszą towarzystwo nawet małych dzieci.

Foksteriery jednak wymagają bardzo starannej socjalizacji w przypadku przebywania z innymi zwierzętami, zwłaszcza kotami. Psy te mogą mieć problem z zaakceptowaniem innych pupili oraz solidnie pogonić obce zwierzaki. Miewają też skłonności do ucieczek i są dość szczekliwe. Jest to zdecydowanie pies dla właściciela, który jest gotowy poświęcić na wychowanie pupila odpowiednią ilość czasu.

Zalety:

  • odpowiedni dla aktywnych osób,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • dobry do kontaktów z dziećmi,
  • ma instynkt myśliwski.

Wady:

  • silny charakter,
  • może wykazywać skłonności do ucieczek.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Charlie, Tobi, Fuks, Bingo, Leo, Rocky, Cosmo, Fluffy, Dolar, Elvis, Piorun. Coco, Mela, Tosia, Kora, Nora, Pestka, Kropka, Nela, Fifi, Nutka, Lola, Siri.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda foksterier

To małe psy myśliwskie w typie teriera, które występują w dwóch odmianach: krótkowłosej i szorstkowłosej. Mają nieduże, zwisające uszy. Ich maść może być biała, trójkolorowa, czarno-biała i biało-brązowa.

Ile zyje foksterier

Żyją 13-14 lat.

Ile waży foksterier

Dorosłe osobniki ważą 6-9 kg.

Ile kosztuje foksterier

Kosztują 4000-5000 zł.

Foksterier gatunki

Rasa występuje w odmianie szorstkowłosej i krótkowłosej.

Foksterier charakter

Psy te są śmiałe, bystre i czujne, a także przyjazne i odważne. Odznaczają się instynktem myśliwskim.

Foksterier szorstkowłosy wychowanie

Są to psy o silnym instynkcie łowczym. Ich właściciel powinien być konsekwentny i asertywny. Psy te wymagają dokładnej socjalizacji, aby tolerowały inne zwierzęta. Postaw na wczesne szkolenie oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia.

Data publikacji: 07.10.2020

Udostępnij