Bezdomność wśród zwierząt stale utrzymuje się na zaskakująco wysokim poziomie. Z raportu Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w 2020 roku aż 92 242 psy oraz 32 507 kotów przebywało w schroniskach. I choć liczby te w przypadku psów są mniejsze, niż były w 2019 roku, tak o wiele więcej kotów zostało pozostawionych na pastwę losu.
Powyższe statystyki mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych emocji, jednak należy zaznaczyć, że nie uwzględniają one czworonogów będących pod opieką fundacji oraz wszelkich organizacji niosących pomoc bezdomnym zwierzętom. Jedną z nich okazuje się Fundacja AMI, która od 2010 roku dokłada wszelkich starań, aby zapewniać schronienie i troskę potrzebującym czworonogom. Co więcej, organizacja zajmuje się również promowaniem oraz nauczaniem humanitarnego podejścia do zwierząt, o którym tak wiele osób zdaje się zapominać.
Pod opiekę Fundacji AMI trafiają również psy trudne, które straciły swoje domy w wyniku agresywnych lub zagrażających zachowań, często wynikających z błędów popełnianych przez opiekunów. Tym samym zyskują one szansę na nowe życie, w którym nie ma miejsca na lęki oraz niepokój, przez co czworonogi zdają się być zupełnie odmienione.
Spis treści
Jak możemy pomóc bezdomnym zwierzętom?
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób możliwe jest udzielenie pomocy bezdomnym zwierzętom, które znajdują się pod opieką schronisk lub fundacji. Ze względu na to, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na adopcję, będącą bezpośrednią formą pomocy czworonogom, poniżej znajdują się wszelkie kroki, które może podjąć każdy z Nas.
Adopcja wirtualna
Niekorzystne warunki mieszkalne, brak wystarczającej ilości miejsca, czasu, a nieraz i poczucia odpowiedzialności – wszystko to sprawia, że w dużej ilości przypadków decyzja o rzeczywistej adopcji staje się wręcz nierealna.
Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwości zaangażowania się w adopcję wirtualną, która polega na comiesięcznym finansowaniu wszelkich potrzeb wybranego czworonoga. Co więcej, Wirtualny Opiekun samodzielnie deklaruje dysponowaną kwotę, przez co ofiarowuje on tyle, na ile może sobie pozwolić. Jedno zwierzę może mieć przy tym kilku Opiekunów, a ich przywilejem staje się odwiedzanie podopiecznego, wspólne zabawy oraz pielęgnacja, a także pierwszeństwo do adopcji rzeczywistej.
Wystarczy jedynie spojrzeć na wszystkie poczciwe pyszczki oraz wdzięczne oczy, aby zatracić się w nich całkowicie i podjąć decyzję o wirtualnym wsparciu dla wybranego czworonoga, który wciąż czeka na swój wymarzony dom.
Wolontariat
Pojęcie wolontariatu w obecnych czasach przybiera szereg różnorodnych form. W przypadku Fundacji AMI może on polegać zarówno na własnoręcznych pracach w Przytulisku, jak i pomocy zdalnej, która nie wymaga przebywania na miejscu.
W zakres obowiązków wolontariuszy z możliwością dojazdu do Fundacji wchodzą czynności takie, jak:
- Karmienie i pielęgnacja podopiecznych,
- Renowacja i ocieplanie kojców oraz bud,
- Spacery i warsztaty węchowe dla psów,
- Udział w programie przygotowawczym do adopcji.
Zdalny wolontariat obejmuje natomiast poszukiwanie troskliwych opiekunów oraz bezpiecznych domów, pozyskiwanie sponsorów i darczyńców, a także przygotowywanie materiałów edukacyjnych. Wszystko to wymaga w rzeczywistości jedynie dostępu do Internetu, chęci oraz czasu.
Darowizny
Każda organizacja non-profit utrzymuje się głównie dzięki życzliwości oraz hojności swoich Darczyńców i Sponsorów. Zarówno darowizny finansowe, jak i rzeczowe są więc na wagę złota, ponieważ zapewniają dalsze niesienie pomocy oraz gwarantują możliwość ratowania kolejnych czworonogów.
Niezwykle istotnym jest, że darowizny nie muszą być przecież duże. Każda wpłacona złotówka, przesłana puszka karmy, koc, a nawet gumowa piszcząca zabawka są w stanie odciążyć pracowników oraz założycieli organizacji, tym samym zapewniając im odrobinę spokoju i wytchnienia. Czworonogi zyskują natomiast pewny posiłek, ciepłe i wygodne posłanie, a także odrobinę rozrywki.
faniMani.pl
Zakupy online są obecnie na porządku dziennym. Kupujemy ubrania, buty, a nawet produkty spożywcze, ponieważ jest to najzwyczajniej wygodne. Co ciekawe, Nasze zakupy również mogą być formą pomocy dla bezdomnych zwierząt, a wszystko to dzięki faniMani.pl, czyli całkowicie darmowej wtyczce przeglądarkowej lub aplikacji mobilnej.
Korzystanie z faniMani.pl jest banalnie proste. Wystarczy bowiem zainstalować aplikację lub pobrać odpowiednią wtyczkę, ustawić przypominajkę i swobodnie dokonywać wszelkich niezbędnych zakupów online. Z listy dostępnych organizacji należy również wybrać tą, na której konto będzie trafiać dany procent z wydanej kwoty (na przykład AMI – Fundacja Pomocy Zwierzętom).
FaniMani.pl systematycznie dostarcza wszelkie podsumowania darowizn, dzięki czemu możliwe jest śledzenie wsparcia, które zostało zagwarantowane całkowicie bezwysiłkowo. Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że kwoty zakupów nie są w żaden sposób obciążane dodatkowymi kosztami, przez co płacimy dokładnie tyle, ile wynosi kwota w koszyku – i nic poza tym!
Dlaczego warto pomagać bezdomnym zwierzętom?
Każdy kochający opiekun czworonoga dokłada wszelkich starań, aby jego życie było szczęśliwe oraz przepełnione troską. Niestety – nie każdy pies lub kot miał możliwość natknięcia się na dobry i spokojny dach nad głową i właścicieli z dobrymi sercami, o czym bezpośrednio świadczą wszelkie dostępne statystyki dotyczące bezdomności.
Niesienie pomocy czworonogom znajdującym się w schroniskach i fundacjach może wydawać się skomplikowane, a nieraz i zbyt czasochłonne. Warto jednak zaznaczyć, że przecież każda forma zaangażowania jest cenna, przez co nie należy z niego rezygnować. Co więcej, pomaganie przynosi szereg korzyści, do których zalicza się nie tylko poprawę warunków życia bezdomnych zwierząt, ale i wzmocnienie własnego poczucia zadowolenia. Dzięki temu uzyskujemy również możliwość nawiązania nowych relacji oraz dzielenia się doświadczeniami, wrażeniami i umiejętnościami z ludźmi, którzy powielają nasze działania.
Pamiętajmy również, że nawet najmniejsze okazywane dobro jest w stanie wrócić ze zdwojoną siłą. Jeśli więc dysponujemy chociażby podstawowymi możliwościami, takimi jak czas lub chęci, zdecydowanie warto zainwestować je w cel, jakim jest niesienie pomocy potrzebującym czworonogom, które bez odpowiedniego wsparcia będą skazane tylko i wyłącznie na siebie.