Fretka domowa – wymagania i hodowla

Fretka domowa – wymagania i hodowla

Fretka domowa to niewielki, drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Powszechnie nazywa się ją tchórzofretką, jednak określenie to nie jest prawidłowe. Fretki domowe są bowiem udomowioną odmianą tchórza zwyczajnego lub stepowego. Tchórzofretka to natomiast krzyżówka fretki i tchórza, którą cechuje o wiele bardziej dzikie, a nieraz nawet agresywne usposobienie.

Fretka domowa, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i uroczego wyglądu, wykazuje specyficzne potrzeby, wymagania oraz preferencje. Dlatego też przed zakupem lub adopcją zwierzątka zdecydowanie warto zapoznać się ze specyfiką tego gatunku, a także najważniejszymi informacjami dotyczącymi opieki i pielęgnacji fretki.

Zobacz również: Koszatniczka domowa – hodowla i wskazówki

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 0,7–2 kg

wzrost: 38 cm

 maść brązowa-szara, biała, brązowa, czarna, ruda, pastelowa, czekoladowa
długość życia  od 5 do 10 lat
główne cechy  inteligentne, ciekawskie, skore do psot

Jak wygląda fretka domowa?

Jak wygląda fretka domowa?

Fretka domowa to mały, zwinny, lecz udomowiony drapieżnik z rodziny łasicowatych, którego przodkiem jest tchórz. Fretki domowe cechują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samce mogą więc być nawet dwukrotnie większe od samic. Długość ciała fretki wraz z jego ogonem najczęściej przyjmuje jednak 33-35 cm u samiczek oraz około 38-40 cm u samców. Samiec fretki domowej może ważyć od 1 do nawet 3 kg, samice są natomiast drobniejsze i ważą od 300 g do około 1 kg.

Fretka domowa charakteryzuje się wydłużonym ciałem i niewielkimi kończynami zakończonymi ostrymi pazurami. Głowa fretki domowej jest stosunkowo niewielka, jej oczy najczęściej przyjmują ciemną barwę (z wyjątkiem osobników albinotycznych), natomiast uszy – owalną postać. Warto również zaznaczyć, że fretki zaliczane są do drapieżników, przez co posiadają od 28 do 30 zębów przystosowanych do typowo mięsnej diety.

W obrębie najczęściej spotykanych umaszczeń fretki domowej wyróżnia się przede wszystkim odcienie szaro-brązowe, charakterystyczne dla tchórza zwyczajnego, a także odmiany albinotyczne. Na skutek selekcji w hodowlach uzyskano jednak fretki o rozmaitych barwach sierści, a także różnych jej długościach. Spotykane są więc takie umaszczenia, jak chociażby:

  • jednolite (np. fretka biała, czarna, albinotyczna),
  • łaciate (np. panda, borsuk, arlekin, strzałka, platyna),
  • tchórzowe (np. brązowe, rude, czekoladowe, czarne).

Co więcej, fretki mogą również przyjmować odmianę o nazwie angora. Wówczas cechują się one długą (5-10 cm), a także niezwykle miękką sierścią.

Ile kosztuje fretka? Cena fretki

Ile kosztuje fretka?

Ile kosztuje fretka domowa i gdzie kupić fretkę? Fretka domowa to stosunkowo popularne zwierzątko domowe w Polsce, jednak ich zakup nieraz okazuje się kosztowny. W sklepach zoologicznych cena, jaką może osiągnąć fretka to od 200 do 600 zł. Profesjonalna hodowla często narzuca jeszcze większe kwoty, więc fretka z hodowli może kosztować nawet 1000 zł. Cena fretki to jednak nie koniec wydatków. Nie należy przy tym zapominać o kosztach związanych z wyprawką dla pupila, a także podstawowych akcesoriach i pokarmie.

Doskonałą alternatywą dla zakupu fretki jest jej adopcja. W Polsce funkcjonują bowiem fundacje niosące pomoc niechcianym lub porzuconym zwierzątkom z tego gatunku, a także organizacje odbierające fretki z nielegalnych hodowli futerkowych.

Charakter i usposobienie fretki

Charakter i usposobienie fretki

Fretki domowe cechują się przyjaznym, radosnym i żywiołowym usposobieniem. Są to przy tym zwierzątka stadne, które najlepiej czują się w towarzystwie innych osobników ze swojego gatunku. W przeciwnym razie kompanem do zabaw musi stać się człowiek. Warto jednak zaznaczyć, że zadanie to może okazać się nieco wyczerpujące. Fretka domowa z radością oddaje się bowiem rozmaitym szaleństwom, w tym chociażby radosnym podskokom, czy też biegom. Nieraz zabawy te przyjmują nieco chaotyczną postać, jednak są one w pełni naturalne dla zwierzątka.

Fretka domowa jest gatunkiem zmierzchowym, co oznacza, że moment jej największej aktywności przypada na czas kilku godzin od zmierzchu do świtu. Ponadto fretki domowe przesypiają znaczącą większość doby (nawet 16-18 godzin).

Aby dobrze zaopiekować się fretką domową, warto pogodzić się z niektórymi zwyczajami, które z punktu widzenia człowieka mogą być niepożądane, stanowią one jednak naturalne zachowanie fretki. Niezwykle istotne jest to, że fretkibardzo terytorialne. W związku z tym nieraz oznaczają one własne terytorium przy użyciu moczu, kału oraz gruczołów zapachowych, które zlokalizowane są przy odbycie. Choć ich zapach nie jest aż tak intensywny, jak chociażby w przypadku skunksów, tak w przypadku osób ceniących sobie porządek i czystość w domu oznaczanie terytorium może okazać się wyjątkowo problematyczne.

Jak prawidłowo zadbać o fretkę?

Jak prawidłowo zadbać o fretkę?

Fretka domowa to radosne i aktywne zwierzątko, które od swoich opiekunów może wymagać stosunkowo dużych pokładów cierpliwości, a także wyrozumiałości. Charakter fretki sprawia bowiem, że nieraz powoduje ona drobne zniszczenia, a nawet wyciąga rzeczy z szafek, które wcześniej otworzyła. Zrozumienie natury fretki jest więc kluczowym aspektem nie tylko jej oswajania, ale również wspólnego funkcjonowania. Nie należy przy tym stosować metod awersyjnych w postaci karania, krzyku oraz przemocy w fizycznym lub psychicznym aspekcie. W przeciwnym razie fretka stanie się wycofana, bojaźliwa i apatyczna, nieraz wykazując przy tym agresję w celu samoobrony.

Fretki potrzebują codziennej dawki ruchu, dlatego też niewskazane jest stałe przetrzymywanie czworonogów w klatkach. Fretka domowa wymaga przynajmniej 3 godzin codziennej aktywności. Warto więc zorganizować fretce ogrodzony wybieg, do którego będzie miała regularny lub stały dostęp. Jednocześnie pamiętaj, że zapewnienie fretce odpowiedniej klatki czy wybiegu to nie wszystko – należy także odpowiednio zabezpieczyć dom. Pomocne mogą być w tym różnego rodzaju kratki czy też siatki zabezpieczające. Sprawdź wszystkie zakamarki takie, jak szczeliny, dziury, a także szyby wentylacyjne i zabezpiecz je odpowiednio. Pamiętaj także o kablach od sprzętów domowych, listwach oraz gniazdkach.

Klatka dla fretki domowej

Klatka dla fretki domowej

Czego wymaga fretka w domu? Warto wiedzieć, że fretka to zwierzę wyjątkowo ruchliwe, dlatego należy zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni do codziennej aktywności i zabaw. Klatka dla fretki powinna stanowić przede wszystkim bezpieczne miejsce, w którym fretka domowa będzie w stanie odpocząć lub ukryć się w przypadku poczucia zagrożenia. Ponadto musi również przyjmować odpowiednie rozmiary. Zakłada się, że optymalne wymiary klatki dla fretki domowej to 1,5 m x 1 m x 1 m. Opiekunowie tych fretek domowych nieraz zaznaczają, że konstrukcja powinna być wyposażona w piętra lub półki, gdyż fretki bardzo chętnie się wspinają.

Aby dobrze zaopiekować się fretką, należy również zapewnić jej odpowiednie wyposażenie – najlepiej postawić na akcesoria przeznaczone dla fretek. Do podstawowych akcesoriów, które należy umieścić w klatce zalicza się przede wszystkim miseczki na pokarm i wodę (lub poidełko), a także kuwetę. Warto jednocześnie zrezygnować z umieszczania ściółki na dnie klatki, gdyż rozwiązanie to często okazuje się niehigieniczne. Fretki domowe stosunkowo szybko pojmują ideę kuwety, a także chętnie z niej korzystają. Dla opiekunów jest to natomiast o wiele wygodniejsza opcja, gdyż czyszczenie kuwety zajmuje znacznie mniej czasu niż wymiana ściółki na obszarze całej klatki.

Urządzając klatkę dla fretki należy zadbać również o dodatkowe udogodnienia w postaci drabinek, hamaków i odpowiednio dopasowanych zabawek. Zwierzątka te przepadają za domkami, tunelami, a także budkami, w których czują się komfortowo i bezpiecznie.

Fretka domowa – pielęgnacja

Fretka domowa - pielęgnacja

Fretki domowe, podobnie jak inne zwierzęta futerkowe, dwa razy w roku zmieniają swoją okrywę. Dlatego też podstawą pielęgnacji pupila jest regularne wyczesywanie jego sierści oraz zwiększenie częstotliwości tego zabiegu w okresach linienia.

Co więcej, fretka domowa wydziela charakterystyczny zapach, a opiekunowie nieraz starają się go pozbyć poprzez stosunkowo częste kąpiele. Warto jednak wiedzieć, że regularne mycie zwierzątka jedynie intensyfikuje wspomniany zapach. Z wyjątkiem kąpieli leczniczych, które są zalecane bezpośrednio przez specjalistę, mycie fretki jest całkowicie niewskazane. Fretki domowe same doskonale zadbają o swoją higienę.

Bieżącej kontroli wymagają oczy i uszy fretki. Warto także monitorować długość jej pazurków, a w razie potrzeby delikatnie je skracać. Wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie zewnętrznym fretki domowej należy konsultować z lekarzem weterynarii, gdyż mogą one być oznakami pogarszającego się stanu zdrowia pupila.

Żywienie fretki domowej

Żywienie fretki domowej

Co jedzą fretki? Fretka domowa, jako zwierzę mięsożerne, powinna być karmiona przede wszystkim gotowanym, nieprzyprawionym mięsem drobiowym (np. z kurczaka, indyka, przepiórki lub kaczki), jagnięcym, króliczym, wołowym oraz wieprzowym. Całkowicie niewskazane jest natomiast żywienie fretki surowym mięsem wieprzowym, gdyż może to skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią pupila. Dla bezpieczeństwa wszelkie rodzaje mięsa powinny zostać uprzednio ugotowane.

Ponadto dieta fretki może również uwzględniać ryby morskie, żółtka kurze, jajka przepiórcze, tran oraz oliwę z oliwek. Sporadycznie warto podawać fretce także świeże warzywa (np. ogórka zielonego, paprykę, marchewkę lub kalarepę) i owoce (np. jabłka, truskawki, banany, gruszki i arbuza). Nie należy przy tym zapominać o stałym i nieograniczonym dostępie do świeżej i czystej wody.

Karma dla fretek może stanowić uzupełnienie spożywanych posiłków. Ze względu na specyfikę układu trawiennego fretki, nie zaleca się żywienia jej pokarmami przeznaczonymi dla innych zwierząt, gdyż mogą one okazać się szkodliwe.

Miej na uwadze, że niektóre składniki naszej diety są dla nich zdecydowanie nieodpowiednie, dlatego nie ulegaj prośbom zwierzaka i nie dziel się z fretką swoimi przekąskami. W diecie fretki nie powinny pojawiać się takie składniki, jak:

  • kawa i herbata,
  • alkohol i słodzone napoje,
  • mleko,
  • czekolada,
  • ryby słodkowodne,
  • parówki, kiełbaski i wędliny,
  • sól i inne przyprawy,
  • produkty i przekąski przeznaczone dla ludzi (np. chipsy, słone paluszki, orzeszki).

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla fretek

Zdrowie i długość życia

Długość życia i zdrowie zwierzątka

Ile żyje fretka domowa? Powszechnie przyjęło się uznawać, iż długość życia fretki domowej wynosi od 6 do nawet 15 lat. Aby jednak fretka żyła jak najdłużej, opiekunowie muszą zadbać o prawidłową pielęgnację, żywienie oraz regularne kontrole stanu zdrowia pupila. Aby dobrze zaopiekować się fretką domową, należy również dbać o jej regularne odrobaczanie i szczepienie.

U fretek spotykane są takie dolegliwości, jak:

  • nosówka,
  • kardiomiopatia,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • problemy jelitowe i trawienne,
  • grzybica,
  • niewydolność nerek,
  • insulinoma,
  • ruja przetrwała (u samiczek),
  • nadczynność i nowotwory nadnerczy.

Należy mieć na uwadze, że fretki domowe bardzo dobrze ukrywają wszelkie problemy zdrowotne, przez co ich rozwój może następować w szybkim i niespodziewanym tempie. Dlatego też wymagane są regularne kontrole u specjalisty, które powinny odbywać się co 6-9 miesięcy. Jednocześnie niezwykle istotne jest także bieżące monitorowanie wyglądu i zachowania fretki oraz niezwłoczne konsultowanie wszelkich zaobserwowanych nieprawidłowości. Szybka reakcja sprawia bowiem, że postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia staje się o wiele łatwiejsze, a przy tym również skuteczniejsze.

Ciekawostki o gatunku

Ciekawostki o gatunku

Poznaj fascynujące ciekawostki o fretkach, które z pewnością Cię zainteresują! Fretki niejednokrotnie wykorzystywano do polowań na króliki. Zwierzątka te wbiegały do króliczych norek, wypędzając je z ukrycia. Fretki wykorzystywane do tego typu polowań są obecnie wyposażane w specjalne obroże z nadajnikami GPS, dzięki którym ich opiekunowie są w stanie precyzyjnie je zlokalizować, a w razie potrzeby również wydobywać z norek.

Fretka posiada silny instynkt łowiecki odziedziczony po swoich przodkach, tchórzach. Objawia się on nie tylko u osobników wykorzystywanych do polowań – właściciele fretek wielokrotnie zauważyli, że zwierzątka te są bardzo ruchliwe i ciekawskie, a także uwielbiają myszkować w domu. Fretka wsadzi nos w każdy kąt, strąci przedmioty z półek, a nawet rozkopie ziemię w doniczce! Ten aktywny zwierzak wymaga przynajmniej 3 godzin ruchu dziennie. Fretkę można nawet wyprowadzać na smyczy, jak psa.

Fretki jednocześnie potrzebują bardzo dużo snu – sypiają one nawet do 18 godzin dziennie. Najbardziej aktywne są o porankach oraz wieczorami.

Krewny fretki domowej, czyli tchórzofretka, ma wrodzony instynkt chomikowania pożywienia, który odziedziczyły po nim nawet udomowione osobniki. Należy liczyć się z tym, że Twoja fretka może chować po kątach to i owo – zwłaszcza pokarm. Miej to na uwadze, by potem za meblami nie czekała Cię przykra niespodzianka.

W obliczu zagrożenia dzikie fretki stosują specjalny taniec mający na celu zdezorientowanie większego drapieżnika. Polega on między innymi na przeskakiwaniu z boku na bok, wyginaniu tułowia oraz puszeniu ogona. Choć w domowych warunkach fretki nie muszą mierzyć się z przeciwnikami, wciąż chętnie podejmują się one charakterystycznego tańca w celu zabawy lub okazania swojego szczęścia i radości.

Imiona dla fretki

Imiona dla samca Imiona dla samiczki
Zippy, Flip, Speedy, Tornado, Robin, Mars, Timon, Bolt, Oreo, Gizmo, Cheddar, Draco. Fiona, Poppy, Sunny, Coco, Chanel, Pixie, Lucy, Delia, Sally, Daisy, Gigi, Lilo, Zelda.

Zobacz: Królik miniaturka – potrzeby i wymagania

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje fretka

Fretka domowa żyje 5 do 10 lat.

Ile kosztuje fretka

W sklepie zoologicznym kosztuje 200-600 zł, natomiast u hodowcy może to być nawet około 1000 zł.

Fretka gdzie kupić

Można je kupić w sklepie zoologicznym lub w hodowli fretek. Przed zakupem upewnij się, że hodowla odbywa się w sposób etyczny i zwierzęta mają dobre warunki do życia.

Jak wygląda fretka

Fretka to ssak z gatunku łasicowatych o podłużnym ciele i krótkich łapkach. Fretki najczęściej mają szaro-brązowe futerko, ale występują w różnych kolorach. Fretka ma małe uszy i długi ogon.

Co je fretka

Fretka powinna być karmiona gotowanym mięsem. W diecie powinny też pojawić się ryby, jaja, owoce i warzywa.

Co to jest fretka

Jest to ssak z gatunku łasicowatych, który występuje dziko i jako zwierzę domowe.

Fretka jak się opiekować

Fretki są bardzo aktywne i lubią towarzystwo, dlatego warto zakupić co najmniej jedną i trzeba im zapewnić odpowiednią przestrzeń do zabawy. Oprócz pożywienia zapewnij także fretce klatkę, kuwetę oraz zabawki. Pod Twoją nieobecność w domu trzymaj fretkę w klatce.

Kiedy fretka jest dorosła

Fretka osiąga dorosłość po ukończeniu roku.

Ile fretka rodzi młodych

Fretka rodzi do 15 młodych w miocie.

Fretka domowa cena

W sklepach zoologicznych znajdziemy młode osobnika za 400 zł, a starsze do 600 zł. Ceny fretki z hodowli są wyższe: musimy się przygotować na wydatek rzędu 1000 złotych.

Dlaczego fretka liże?

Fretka może lizać właściciela instynktownie, próbując pomóc mu w myciu tak, jak innych przedstawicieli gatunku.

Dlaczego fretka macha ogonem?

Nie wszystkie fretki machają ogonem, jednak niektórym osobnikom się to zdarza. Fretka okazuje w ten sposób ekscytację.

Czy warto kupić fretkę?

Fretki są wymagającymi zwierzątkami domowymi, dlatego należy dobrze rozważyć ich adopcję. Warto zakupić fretkę jeśli posiadasz dużo przestrzeni w domu, lubisz psotne, aktywne zwierzaki i jesteś w stanie poświęcić pupilowi odpowiednio wiele uwagi.

Czy fretka może ugryźć?

Fretka może delikatnie podgryzać właściciela, by skłonić go do zabawy lub zwrócić uwagę. Mocniejsze i bardziej agresywne ugryzienia mogą wskazywać na to, że fretka próbuje zwrócić uwagę na ból lub czuje się zagrożona.

Czy fretka śmierdzi?

Miej na uwadze, że naturalny zapach fretki jest dość intensywny i będzie go dawało się wyczuć w domu. Jeśli jesteś wrażliwy na zapachy zwierząt, fretka nie będzie dla Ciebie odpowiednim zwierzątkiem domowym.

Udostępnij