Organizm kota w 50-70% składa się z wody. Znajduje się ona w niemal każdej komórce organizmu naszego pupila i odpowiada za wiele ważnych procesów życiowych – od wchłaniania składników pokarmowych po prawidłowe funkcjonowanie nerek. Już utrata 15% wody stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Często jednak zdarza się, że nasz kot nie chce pić. Jak to zmienić?
Przede wszystkim powinniśmy obalić popularny mit: kot potrzebuje wody, w żadnym wypadku nie potrzebuje mleka. Zwierzęta te z zasady piją niewiele – ok. 50 ml w ciągu doby na kilogram masy ciała, a więc dla kota ważącego 4 kg jest to zaledwie szklanka wody dziennie. Koty żyjące na wolności większość zapotrzebowania na płyny pokrywają podczas zjadania upolowanych ofiar. To dlatego kot często nie chce pić i w domu niechętnie podchodzi do miski z wodą. Istnieje jednak kilka sposobów, by go do tego zachęcić – przybliżamy je w poniższym artykule.
Spis treści
- Miski w strategicznych miejscach
- Nawadnianie jako atrakcja
- Mała zachęta, gdy kot nie chce pić
- Uważaj, gdy Twój kot nie chce pić
- Co robić, gdy kot nie chce pić wody? Podsumowanie

Miski w strategicznych miejscach
Bardzo często za tym, że kot nie chce pić kryje się umiejscowienie miski z wodą. Powinniśmy wybrać spokojne miejsce, z dala od kuwety i miski z karmą, których zawartość mogłaby zanieczyścić wodę. Koty to czyścioszki i niektóre nie tkną się wody, gdy w tej znajdują się jakieś okruszki. Z tego powodu należy często sprawdzać stan wody w misce i wymieniać ją w razie potrzeby.
Warto pomyśleć o ustawieniu więcej niż jednej miski na wodę – być może któraś będzie odpowiadała kotu bardziej. Poza tym gdy w jednej zabraknie wody lub woda rozleje się, kot nadal będzie mógł skorzystać z drugiej. Oczywiście pamiętajmy, że woda musi być zawsze świeża, a miski – regularnie myte.

Nawadnianie jako atrakcja
Wiele kotów lubi pić bieżącą wodę prosto z kranu. W sklepach zoologicznych możemy także kupić specjalne poidełka lub fontanny dla kotów, które działają na podobnej zasadzie. Woda jest w nieustannym ruchu, a dodatkowo urządzenie filtruje ją i schładza, aby nasz kot cały czas miał dostęp do wody najwyższej jakości. Dzięki temu kot ma dostęp do czystej, świeżej i chłodnej płynącej wody przez cały czas – zupełnie jak w naturalnym środowisku. Być może ciekawość skłoni naszego pupila do częstszego pobierania płynów?

Mała zachęta, gdy kot nie chce pić
Dobrym pomysłem jest podawanie karm wilgotnych zamiast suchych, gdyż mają one dużo wyższą zawartość wody. Oczywiście nawet wtedy kot powinien mieć stały dostęp do miski z wodą. Możemy wykorzystać jeszcze inne sztuczki – dodać do wody odrobinę oleju z łososia lub innego oleju rybnego, który nada wodzie delikatny, zachęcający kota zapach.
Warto rozważyć również podawanie pupilowi wody mineralnej dla kotów z dodatkiem tauryny i kocimiętki. Taka woda, poza walorami smakowymi zachęcającymi do picia, posiada również substancje, które uzupełniają dietę naszego pupila w niezbędne dla jego organizmu składniki. Uwielbiana przez kotów kocimiętka może skutecznie zachęcić kota do częstszego picia wody.

Uważaj, gdy Twój kot nie chce pić
Koty piją tak niewiele, że czasem zaobserwowanie zmiany jest trudne. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy nasz kot nie pije nienaturalnie dużo lub mało – może w tym pomóc kontrolowanie zawartości kuwety. Znacznie odbiegające od normy zachowanie, które powtarza się przez dłuższy czas, może być sygnałem problemów zdrowotnych. Jeśli kot pije nadmierne ilości wody, może to sugerować początki choroby nerek lub cukrzycy, natomiast jeśli odmawia picia, a także traci apetyt, może to wskazywać na cały szereg różnych dolegliwości. Nie powinniśmy go ignorować i w razie wątpliwości skonsultować niepokojące objawy z lekarzem weterynarii.
Co robić, gdy kot nie chce pić wody? Podsumowanie
Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u kota, dlatego tak ważne jest aby szybko namierzyć problem i go rozwiązać. Jeśli kot jest wyjątkowo oporny i mimo Twoich starań dalej nie chce pić, rozwiązaniem może być podawanie mu wyłącznie karmy mokrej dla kota.
Jedzenie mokrej karmy pomoże skutecznie nawodnić kota. Większość suchych karm zawiera tylko około 10% wody, ale mokre karmy mogą zawierać jej nawet 70%. Rozważ wprowadzenie do diety swojego kota mokrych karm, które znajdziesz w saszetkach, kartonikach lub puszkach, w mięsnym sosie lub galarecie. Jeśli Twój kot nie lubi mokrej karmy, możesz dolać wodę do suchych krokietów lub połączyć karmę mokrą i suchą w tym samym naczyniu.
W ofercie szwedzkiej marki Bozita znajdziesz całą gamę wyśmienitych mokrych karm w uwielbianych przez koty smakach, od drobiu i delikatnych mięs takich jak królik po dziczyznę, intensywne w smaku ryby oraz owoce morza. Karmy są bezzbożowe i naturalne, bogate w białko oraz niezbędne wartości odżywcze – to doskonały wybór dla wrażliwego kota. Wysoka wilgotność karm pomoże stale nawadniać organizm pupila. Obecnie w promocji znajdziesz pakiety karm 1+1 oraz 2+1 gratis – oferta ważna do wyczerpania stanów magazynowych gratisów.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości mokrych karm dla kotów Bozita