Golden Retriever

Golden Retriever

Golden retriever to wyjątkowo sympatyczna rasa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na żywiołowy, energiczny i przyjazny sposób bycia. To doskonali towarzysze rodzin, którzy kojarzą się z psią radością i ekscytacją. Dowiedz się więcej o tej czarującej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 25-35 kg

wzrost: do 61 cm

 maść od kremowej do złotej
długość życia  od 10 do 13 lat
główne cechy  inteligentne, radosne, towarzyskie, łagodne

Wygląd i wzorzec rasy

Dorosłe suczki tej rasy osiągają wagę 25–32 kg i wzrost 51–56 cm, natomiast psy osiągają wagę 30–34 kg i wzrost około 56–61 cm. Golden retriever posiada proporcjonalną czaszkę osadzoną na szerokiej szyi. Jego kufa jest mocna oraz szeroka. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie we wszystkich odcieniach złotego oraz kremowego. Natomiast rasowe psy nie powinny być mahoniowe lub czerwone. Ogon powinien być osadzony na linii grzbietu o strukturze prostej, nie zakręconej.

Są to zwierzęta o proporcjonalnej oraz harmonijnie zbudowanej sylwetce. Sylwetka ta jest pokryta falującą sierścią. Co ciekawe, zupełnie dopuszczalne są nieliczne białe włoski, które znajdują się na klatce piersiowej. Sierść tego psa utrzymuje wilgoć, z tego też powodu, aby zapobiec licznym podrażnieniom oraz zaburzeniom skórnym, należy regularnie pielęgnować włosień golden retrievera.

Wygląd opisany w oficjalnych źródłach przedstawia psa o harmonijnej budowie, ze zwartą i dobrze wyrzeźbioną sylwetką. Znacząco wyróżnia się na jej tle głowa, która jest dość szeroka i jednocześnie wyrazista. Tułów jest proporcjonalny i masywny. Na uwagę zasługuje rozbudowana klatka piersiowa. Zarówno przednie, jak i tylne łapy są mocno umięśnione, a ogon jest gruby i umieszczony w taki sposób, że naturalnie przedłuża regularną linię grzbietu. Co więcej, ogon ten nie powinien być zawinięty na końcu, a raczej solidnie wyprostowany. Głowa tego psa posiada raczej lekkie rysy, natomiast oczy są szeroko rozstawione. Czarny nos psa często jaśnieje wraz z nadejściem zimy. 

Na przestrzeni lat zmieniał się wzorzec tej rasy. Obecnie coraz częściej możemy spotkać osobniki posiadające krótsze nogi i dłuższy tułów. Związane jest to ze zrezygnowaniem z kryterium wagi opisanej we wzorcu. Dodatkowo pies może mieć różny wygląd ze względu na jego odmianę – goldenek amerykański jest znacznie lżejszy od jego europejskiej wersji.

Golden Retriever

Szczeniaki i hodowla

Hodowla tych psów powinna przebiegać w dogodnych oraz spokojnych warunkach. Jeżeli pragniesz kupić psa tej rasy, to szukaj hodowcy wpisanego do oficjalnego katalogu hodowców, Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że w twoje ręce trafi osobnik rasowy oraz spełniający wzorce. Hodowla oczywiście powinna przebiegać w warunkach nienagannych, a psy powinny być odżywianie w sposób bardzo staranny, tak, aby nie zabrakło im żadnych składników mineralnych niezbędnych do dalszego wzrostu. Hodowla powinna także przygotowywać szczeniaki pod względem socjalnym – psy powinny być przyzwyczajone do towarzystwa ludzi oraz innych zwierząt.

Szczeniaki tej rasy kosztują przeważnie około 6000-7000 zł.

Historia rasy

Golden Retriever historia rasy

Skąd wywodzi się rasa? Historia rasy zaczyna się w Anglii u schyłku XIX wieku. Golden retriever został wyhodowany jako pies do aportowania drobnej zwierzyny oraz ptaków podczas polowania. To jedna z sześciu ras retrieverów, której prawdopodobnym kreatorem był w połowie Szkot oraz w połowie Anglik – sir Dudley Marjoribanks.

Nie ma jednak jednej potwierdzonej historii wyjaśniającej pochodzenie tych psów. Istnieje kilka alternatywnych teorii. Jedna z nich dotyczy rosyjskiej trupy cyrkowej – według tej wersji, sir Marjoribanks obejrzał przedstawienie cyrkowe, w którym ujrzał poczynania psa o żółtym umaszczeniu. Angielski lord był zachwycony posłuszeństwem, jakie przejawiał pies. Z tego też powodu odkupił od Rosjan kilka psów tej rasy i rozpoczął i hodowlę na własnej posiadłości.

Inna teoria głosi natomiast, że ten sam lord skrzyżował swojego retrievera z suką tweed water spaniela. W wyniku takiego połączenia powstało potomstwo, które następnie skrzyżowano z wavy coated retrieverami, tweed water spanielami, a nawet seterami irlandzkimi. Po dwudziestu latach ingerencji w rozwój i rozród tych psów, powstał nareszcie pierwowzór współczesnego golden retrievera.

Do Polski pierwsze psy tej rasy sprowadzono w latach 80. Obecnie jest to bardzo popularna rasa, która zawędrowała do różnych zakątków świata. Powstała także specjalna amerykańska odmiana tej rasy, zwana amerykańskim retrieverem.

Golden retriever – charakter i usposobienie

Z powodu tego, że są to psy bardzo zrównoważone, spokojne i niezwykle sympatyczne, powinny przebywać w otoczeniu ludzi. Golden retriever nie znosi samotności. Pod żadnym pozorem nie może być trzymany w odosobnieniu, w budzie lub też w kojcu. 

Charakter tego psiaka sprawia, że doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Co więcej jest też doskonałym pomocnikiem, zarówno podczas polowania, tropienia, jak i dla osób niepełnosprawnych. To bardzo pojętny pies, który po prostu kocha uczyć się nowych rzeczy. Największą zaletą jego charakteru jest bez wątpienia fakt, że jest bardzo przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi oraz zwierząt. Ze względu na doskonałe właściwości relaksacyjne oraz ich towarzyskość, te psy są wykorzystywane także w terapii dzieci autystycznych.

Zobacz także: Jakie rasy psów są idealne dla dzieci?

Wychowanie i tresura

Golden Retrievery to niezwykle sympatyczne oraz pojętne psy. Zawsze są chętne do nauki i z chęcią poznają nowe komendy. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Pamiętaj, by zapewnić pupilowi odpowiednia dawkę ruchu oraz odpowiednią socjalizację już od najmłodszego. W wychowaniu postaw na stanowcze i konsekwentne, ale cierpliwe podejście. Stosuj metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj pupila pochwałami lub też smakołykami za dobre sprawowanie.

Zabawki dla golden retrievera

Wygląd Golden Retrievera

Są to bardzo aktywne psy, które wprost uwielbiają zabawę, dlatego warto zapewnić im odpowiednie zabawki, które umilą im czas. Polecamy w szczególności zabawki typu Kong, które stymulują wrodzone zdolności oraz instynkty pupila. Natomiast zabawki interaktywne zajmą uwagę psa na długi czas i zapewnią mu dodatkową dawkę ruchu oraz skłonią go do myślenia przy zabawie. Do zabaw na świeżym powietrzu niezbędne będą takie zabawki, jak piłki czy też frisbee.

Akcesoria

Akcesoria potrzebne dla golden retrievera to przede wszystkim wytrzymała i mocna obroża oraz wystarczająco długa smycz, która nie będzie ograniczała zbytnio ruchów podczas spaceru. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby nie zakładać szelek szczeniętom podczas spaceru – może to negatywnie działać na rozwój ich przyszłej sylwetki. Wyposaż także pupila w miski na wodę i jedzenie oraz legowisko.

Golden retriever – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja zapewni psu dobre samopoczucie i zdrowy wygląd. Proces ten wymaga oczywiście niezbędnego sprzętu, jakim jest szczoteczka oraz pasta do zębów dla psów, specjalna obcinaczka do pazurków, a także szczotka oraz grzebień do rozczesywania sierści. 

Warto przyzwyczaić swojego psa już od najmłodszych lat do nawyku mycia zębów. Pamiętaj, że pasta do zębów powinna być specjalnie przeznaczona dla psów. Dokładnie szczotkuj wszystkie zęby i staraj się także, aby czynność ta nie była zbyt uciążliwa dla psa. 

Pielęgnacja powinna obejmować także wycieranie okolicy oczu w celu pozbycia się wszelkich wydzielin. Co więcej, warto także dbać o uszy twojego pupila. Należy regularnie sprawdzać, czy nie ma w nich nadmiaru wydzieliny. W tym celu odegnij delikatnie ucho i korzystaj ze specjalnie do tego celu przeznaczonego czyścika do uszu.

Dieta i żywienie

Karma dla psa powinna być dopasowana do jego wieku, wagi, stopnia aktywności, a także indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla psów tej rasy w szczególności polecana jest wysokiej jakości karma komercyjna dla psów dużych ras lub opracowana bezpośrednio dla golden retrieverów. Jeśli pies jest bardzo aktywny, poleca się karmę dla psów aktywnych i uprawiających sport.

Trzeba pamiętać o tym, że psy tej rasy mają tendencję do tycia. Właściciel tych psów powinien więc zadbać o wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia, a także o restrykcyjne pilnowanie diety. Nawet najmniejsze ustępstwa mogą powodować nadwagę. Ta z kolei będzie obciążać stawy i negatywnie oddziaływać na kręgosłup.

Zobacz także: Karma dla Golden Retrievera – ranking [Top 10]

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów rasy Golden Retriever

Zdrowie i długość życia

Choroby są raczej rzadko spotykane w przypadku tej rasy psów, ponieważ retrievery są bardzo odporne, a także doskonale przystosowują się do różnych warunków atmosferycznych. Jednak należy pamiętać o tym, że pomimo wrodzonej odporności, często mogą występować problemy związane ze stawami biodrowymi – szczególnie w przypadku osobników, które cierpią na nadwagę. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, by nie przesadzać w przypadku z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także zbyt częstym i intensywnym wchodzeniem po schodach. Chociaż rasa uwielbia ruch, to jego nadmiar może doprowadzić do wyrodności stawów. 

Choroby oczu dotykając te psy stosunkowo często, zwłaszcza w postaci zaniku siatkówki oraz zaćmy. Należy nieustannie kontrolować oczy naszych czworonogów, a także w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast udać się do weterynarza. Co więcej, kłopoty może sprawiać także sierść. Choroby z nią związane wywoływane są przede wszystkim przez wilgoć, która kumuluje się w owłosieniu. Jak wiadomo, wilgoć doskonale wpływa na rozwój pasożytów oraz grzybów. Bardzo ważna jest regularna kontrola oraz pielęgnacja sierści tych psów.

U kogo sprawdzi się rasa?

Usposobienie tych psów jest łagodne, zarówno wobec ludzi, a także wobec innych zwierząt. Są to zwierzęta niezwykle oddane oraz wierne. Są opanowane i stabilne psychicznie. Z tego też powodu doskonale sprawdzają się w roli psa rodzinnego – te psy po prostu uwielbiają dzieci.

Pies źle znosi rozłąkę, dlatego nie powinien być zostawiany samotnie na dłuższy czas. Warto mieć na uwadze, że są to aktywne i żywiołowe psy dużych rozmiarów, więc będą najlepszym wyborem dla osób aktywnych. Pies tej rasy najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem.

Golden retriever – ciekawostki

Warto przytoczyć fakt, że psy te posiadają znacznie głębszy dopuszczalny odcień maści za oceanem. Amerykańska odmiana tych psów pozwala na jaśniejsze oraz znacznie ciemniejsze odcienie sierści. Co więcej, amerykański golden retriever jest znacznie drobniejszy i posiada lżejszą głowę, niż jego europejski odpowiednik.

Psy te są niesamowicie popularne w Polsce, głównie ze względu na ich bardzo sympatyczne usposobienie oraz posłuszeństwo. Nie każdy jednak wie, że istnieje rasa psów bardzo podobna, która jednak jest jeszcze bardziej spokojna – tą rasą psów jest hovawart.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Charlie, Birsztyn, Leo, Lucky, Happy, Yogi, Felek, Henry, Timon, Fifi, Elvis, Eddie, Scooby, Goofy. Goldie, Złotko, Amber, Luna, Tola, Diana, Coco, Saba, Nela, Siri, Nana, Pola, Dunia, Mela.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Golden Retriever potrzebuje dużo ruchu?

Tak, ta rasa uwielbia długie spacer — potrzebuje przynajmniej jednego w ciągu dnia. Dodatkowo te psy uwielbiają kąpiele, warto o tym pamiętać.

Ile kosztuje Golden Retriever?

Szczenięta psów tej rasy kosztują od 2. do 7. tysięcy złotych.

Czy Golden Retriever nadaje się do mieszkania w bloku?

Wychowywanie się w mieszkaniu w bloku nie będzie dla tej rasy uciążliwe, pod warunkiem że zapewni się mu odpowiednią dawkę ruchu.

Czy Golden Retriever ma włosy, czy sierść?

Goldeny mają sierść, gładką lub falistą, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Psy te mają też wodoodporny podszerstek.

Czy Golden Retriever niszczy?

Psy te, dobrze wychowane nie mają skłonności do niszczenia przedmiotów, jednak lubią aportowanie i mają skłonności do noszenia rzeczy w pysku.

Data publikacji: 15.02.2018

Udostępnij