Goldendoodle – hybryda pudla i golden retrievera

Goldendoodle – hybryda pudla i golden retrievera

Goldendoodle to rasa, która powstała na skutek połączenia genów pudla oraz golden retrievera w celu uwydatnienia możliwie najlepszych cech charakteru i wyglądu tych czworonogów. I choć popularność goldendoodli stale wzrasta, tak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wciąż ich nie uznaje.

Jak wygląda goldendoodle? U kogo sprawdzi się rasa i jakie wymagania wykazuje? Czego będzie potrzebował psiak na porządku dziennym? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Niezwykłe rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 14-21 kg

wzrost: 61-66 cm

 maść biała, kremowa, czerwona, czarna, złota
długość życia  od 10 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, energiczne, przyjazne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec czworonogów

Ze względu na fakt, iż goldendoodle nie jest rasą uznawaną przez FCI, na chwilę obecną czworonogi te nie posiadają oficjalnego i jednolitego wzorca, a w ich obrębie spotykane są rozmaite odmiany.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż goldendoodle mierzą w kłębie od około 61 do 66 cm w przypadku samców oraz od 56 do 58 cm wśród suczek. Waga dorosłych psów powinna mieścić się w przedziale od 14 do 21 kg, jednak spotykane są również mniejsze osobniki, które cechują się drobną i delikatną budową, a także niższym wzrostem i wagą. Z założenia goldendoodle powinien być krzyżówką golden retrievera z pudlem królewskim, jednak hodowcy nieraz decydują się również na połączenie genów mniejszych pudli, co w konsekwencji może skutkować przyjściem na świat czworonogów w odmianie minigoldendoodle.

Tego typu psy cechują się smukłą, aczkolwiek mocną i silną budową, a także harmonijną postawą. Ich ciała są proporcjonalne, a kufy delikatnie wydłużone. Zarówno oczy, jak i nos, przyjmują zazwyczaj ciemną barwę. Uszy są oklapnięte i stosunkowo duże.

Sierść goldendoodla

Tym, co w wyglądzie goldendoodla przykuwa największą uwagę, jest oczywiście jego sierść. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż jej struktura oraz barwą to istna loteria. Psiaki mogą bowiem cechować się wyraźnymi lokami, delikatnymi falami, a nawet prostym włosem. Niezależnie od struktury sierści, powinna ona być stosunkowo długa, a zarazem miękka i przyjemna w dotyku. Jeśli natomiast chodzi o barwę okrywy, w obrębie rasy spotykane są zasadniczo wyłącznie jednolite odcienie. Ich zakres jest jednak dość szeroki, gdyż psiaki mogą przyjmować takie barwy, jak chociażby biała, kremowa, czerwona, czarna, a nawet złota.

Istotnym okazuje się przy tym fakt, iż okrywa goldendoodla określana jest mianem hipoalergicznej. Warto jednak zaznaczyć, iż nie oznacza to, że sierść zwierzęcia zupełnie nie uczula. W przypadku tej rasy hipoalergiczne właściwości oznaczają bowiem, że pies nie gubi sierści w nadmiernym stopniu, co z kolei znacząco ogranicza transmisję alergenów na powierzchni domu lub mieszkania.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Ze względu na fakt, iż goldendoodle nie jest oficjalnie uznawaną rasą, na obszarze Polski nie funkcjonują legalne i zarejestrowane hodowle tych czworonogów. Nie oznacza to jednak, że ich zakup jest całkowicie niemożliwy, choć będzie to wymagało znacznie więcej wysiłku i zaangażowania. Prawdopodobnie najlepszą możliwością jest bowiem sprowadzenie zwierzęcia z zagranicy. Jednocześnie nie należy zakładać, że transport czworonoga powinien odbywać się z Australii lub Stanów Zjednoczonych, a raczej zachodu Europy, gdzie spotykane są renomowane hodowle.

Warto jednocześnie pamiętać, że wybór hodowcy powinien być szczegółowo przemyślany i dokładnie sprawdzony. W przypadku goldendoodli bardzo łatwo jest napotkać pseudohodowlę, w której dobrostan i jakość życia czworonogów odgrywają drugoplanową rolę. Przed zakupem psiaka warto więc zapoznać się z opiniami na temat hodowcy, zasięgnąć porad wśród miłośników rasy, a także poprosić o dokumentację medyczną i historię hodowli.

Ceny szczeniąt

W związku z tym, że popularność rasy goldendoodle stale wzrasta, a ilość profesjonalnych hodowli jest znacznie ograniczona, ceny szczeniąt niejednokrotnie osiągają wręcz zaskakujące wartości, szczególnie przeliczając je na złotówki.

Decydując się na zakup goldendoodla warto mieć na uwadze fakt, iż cena samego czworonoga może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do podstawowych kosztów należy jednak doliczyć również kwestie związane z transportem szczeniaka, a także całą stojącą za tym logistyką.

Historia rasy

Historia rasy

Początki rasy, jaką jest goldendoodle, datuje się na 1969 rok. To właśnie wtedy w Australii na świat przyszły pierwsze szczenięta powstałe na skutek połączenia pudla i golden retrievera. Wydarzenie to było ściśle związane z powstaniem rasy labradoodle, która zawiera w sobie geny pudla i labrador retrievera. Ze względu na fakt, iż labradoodle spotkał się z bardzo zadowalającym odbiorem ze strony społeczeństwa, tym samym cechując się niezwykłym usposobieniem, hodowcy postanowili spróbować również z golden retrieverem.

Pomimo tego, że za ojczyznę goldendoodli uznawana jest Australia, rasa cieszy się największą popularnością przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Z biegiem lat tego typu czworonogi stały się również bardziej rozpoznawalne na zachodzie Europy.

Goldendoodle, podobnie jak inne współczesne krzyżówki, nie jest uznawany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). W praktyce oznacza to więc, że nie istnieją organizacje sprawujące pieczę nad rasą, a wszelkie hodowle tych czworonogów funkcjonują bez większego nadzoru. Z łatwością można się więc domyślić, że zakup goldendoodla będzie związany ze stosunkowo dużym ryzykiem, szczególnie w kwestiach zdrowotnych.

Krzyżówki różnych ras psów zazwyczaj mają przypadkowy charakter, a w ich konsekwencji na świat przychodzą czworonogi zwane potocznie kundelkami. Jeśli jednak za połączeniem genów danych psów stoi człowiek, którego celem jest stworzenie hybrydy, powstała rasa jest nazywana designerską. W środowisku hodowców tego typu działanie spotykają się z całkowicie odmiennymi reakcjami. Zwolennicy twierdzą bowiem, że kreowanie nowych odmian psów może przynosić szereg rozmaitych korzyści, natomiast przeciwnicy zastrzegają, że rasy powstałe na skutek połączenia różnych psów mogą cierpieć z powodu wielu chorób i dolegliwości, a samo ich krzyżowanie jest niehumanitarne.

Goldendoodle – charakter i usposobienie

Goldendoodle - charakter i usposobienie

Oprócz wyjątkowego wyglądu, goldendoodle charakteryzuje się również niezwykłym usposobieniem. Rasa jest bowiem łagodna, przyjazna i sympatyczna, tym samym doskonale odnajdując się w towarzystwie ludzi. Nie będzie to jednak typowy kanapowiec, który domaga się ciągłych pieszczot i niezliczonych ilości uwagi. Goldendoodle potrzebuje bowiem stosunkowo dużych dawek ruchu i aktywności fizycznej, co wynika ze specyfiki zarówno pudli, jak i golden retrieverów. Psiak może więc okazać się niezwykle energiczny, a także zabawowy. Obowiązkiem opiekunów staje się wówczas zaspokojenie naturalnych potrzeb czworonoga, gdyż w przeciwnym razie nadmiar energii może być pożytkowany między innymi na niszczeniu domowego wyposażenia.

Ze względu na fakt, iż goldendoodle nawiązuje ze swoimi właścicielami silną więź, rasa nie przepada za długotrwałą samotnością. Ponadto przesiadywanie bez opieki przez większą część dnia może skutkować znaczącym pogorszeniem samopoczucia psa. Nie będzie to więc rasa dla nadmiernie zapracowanych osób, czy też ludzi, którzy nie dysponują odpowiednimi ilościami czasu.

Goldendoodle doskonale odnajduje się przy okazji różnorodnych psich sportów, a także w roli psów pracujących. Rasa może być wykorzystywana nie tylko w służbach ratowniczych, ale również takich działaniach, jak chociażby dogoterapia.

Zobacz: Co to jest dogoterapia?

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura goldendoodle

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż goldendoodle jest psem o dużej inteligencji. Z tego względu z łatwością jest on w stanie nabywać nowe umiejętności, jednocześnie wykonując polecenia i komendy opiekunów. Tresurę należy jednak rozpocząć już od okresu szczenięcego, gdyż psiaki, które nie znają podstawowych zasad wychowania, nieraz mogą okazać się zbyt natarczywe.

Podczas treningu całkowicie niewskazanym będzie stosowanie wszelkich metod awersyjnych, w tym krzyku oraz przemocy w aspekcie fizycznym oraz psychicznym. Wrażliwa natura goldendoodle sprawia bowiem, że tego typu działania znacząco pogarszają jego samopoczucie, a także czynią zdystansowanym i niechętnym do dalszej współpracy z człowiekiem. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się więc pozytywne wzmocnienia w postaci pieszczot, pochwał, a także nagród. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości przysmaki, które będą stanowiły dodatkową motywację do działania.

Co więcej, pomimo przyjaznego charakteru, goldendoodle wymaga również odpowiedniej socjalizacji. Z założenia powinna ona obejmować nie tylko zapoznawanie psa z innymi zwierzętami, ale również ludźmi, bodźcami, a także sytuacjami. Błędnie zsocjalizowane psy mogą bowiem wykazywać szereg niepożądanych zachowań, w tym chociażby nadmierny strach w przypadku nowych lub nieco bardziej stresujących okoliczności. Socjalizacja powinna więc mieć miejsce już od okresu szczenięcego lub też momentu, w którym pies pojawia się w nowym domu.

Zabawki dla Goldendoodle

Zabawki dla goldendoodle

Zabawa to nieodłączny element życia każdego czworonoga, niezależnie od jego rasy. Goldendoodle wykazuje przy tym ogromne zamiłowanie do rozmaitych aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie ukochanych opiekunów. Dlatego też właściciele czworonoga powinni zaopatrzyć się w dopasowane, a zarazem wytrzymałe akcesoria, wśród których wyróżnia się między innymi piłki, frisbee, zabawki sznurkowe, a także rozmaite gryzaki.

Co więcej, duża inteligencja rasy sprawia, że jej przedstawiciele nieraz wymagają również stymulacji intelektualnej. Przydatnym rozwiązaniem może więc okazać się zakup zabawek interaktywnych oraz produktów typu Kong, których zadaniem jest nie tylko aktywizowanie czworonoga i zachęcanie go do podjęcia wyzwania, ale również zajmowanie jego uwagi nawet na stosunkowo długie okresy czasu.

Pielęgnacja Goldendoodle

Pielęgnacja rasy

Ze względu na specyfikę swojej sierści, goldendoodle nie będzie wymagał nadmiernie skomplikowanej pielęgnacji. Czworonogi tej rasy praktycznie nie linieją, jednak ich okrywa może wykazywać skłonności do nadmiernego kołtunienia i filcowania. Z tego względu zaleca się jej regularne wyczesywanie, a w razie potrzeby również stosowanie specjalistycznych odżywek mających ułatwiać rozczesywanie i zapobiegać powstawaniu kołtunów.

Częstotliwość kąpieli powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb danego czworonoga, a także stopnia zabrudzenia jego skóry i sierści. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon dedykowany rasom długowłosym, który skutecznie usunie wszelkie nieczystości i zadba o prawidłowy wygląd okrywy. Szampon powinien przy tym cechować się delikatną, a wręcz hipoalergiczną formułą.

Zaleca się, aby na porządku dziennym sprawdzać stan i wygląd oczu, uszu, a także jamy ustnej zwierzęcia. Ponadto regularnej kontroli wymagają również pazury czworonoga, które w razie konieczności należy delikatnie skracać, jeśli pies nie ściera ich w naturalny sposób.

Dieta i żywienie

Goldendoodle - dieta i żywienie

Odpowiednio dopasowana, a zarazem zbilansowana dieta, stanowi podstawę dla prawidłowego rozwoju każdego psa, a także jego funkcjonowania na wszystkich etapach życia. Z tego względu obowiązkiem właścicieli goldendoodla jest zapewnienie zwierzęciu wysokiej jakości pokarmu dobranego pod kątem jego indywidualnych potrzeb, wymagań, a także preferencji.

Najpopularniejszą formą żywienia rasy jest zakup jakościowej karmy komercyjnej o zbilansowanym i wartościowym składzie. Pokarm powinien zostać dopasowany z uwzględnieniem wieku, rozmiaru, stanu zdrowia, a także stopnia aktywności pupila. Ponadto niejednokrotnie zaleca się również wdrożenie konkretnych suplementów diety mających wspierać organizm czworonoga na porządku dziennym.

Drugą możliwością żywienia goldendoodla jest samodzielne przygotowywanie jego posiłków w oparciu o zasady diety BARF. Tego typu rozwiązanie będzie jednak wymagało nieco więcej zaangażowania, a także wiedzy z zakresu wymagań żywieniowych psów. Pokarmy czworonoga powinny bowiem cechować się optymalną zawartością wszystkich niezbędnych składników odżywczych, gdyż zarówno niedobory, jak i nadmiary danych komponentów, mogą stanowić zagrożenie dla dobrostanu zwierzęcia. Przed wdrożeniem diety BARF zdecydowanie warto więc zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

W hodowli goldendoodle zasadniczo wyróżnia się trzy linie. Psiaki wywodzące się z pierwszej linii (F1) rodzą się na skutek połączenia rasowego golden retrievera i pudla, a specjaliści zakładają, że takie szczenięta cieszą się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem. Czworonogi z drugiej linii (F2) powstają na skutek skrzyżowania dwóch goldendoodli. Pomiędzy nimi znajduje się linia F1b, która zawiera w sobie psiaki powstałe na skutek połączenia goldendoodla i rasowego pudla.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż długość życia rasy mieści się w przedziale od 10 do około 15 lat, a jej przedstawiciele cechują się dużą odpornością i wytrzymałością. W obrębie goldendoodli nie spotyka się przy tym specyficznych chorób i dolegliwości, jednak psiaki mogą cierpieć między innymi z powodu:

  • Chorób oczu (np. jaskra lub zaćma);
  • Dysplazji stawów biodrowych;
  • Dolegliwości żołądkowych (np. skręt żołądka);
  • Alergii pokarmowych.

Pomimo stosunkowo dobrego zdrowia, opiekunowie goldendoodli nie powinni rezygnować z odbywania regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty w dziedzinie weterynarii, a także bieżącego monitorowania wyglądu i zachowania czworonoga. Wszelkie nieprawidłowości warto przy tym konsultować z zaufanym weterynarzem.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Goldendoodle to niezwykle czuła i sympatyczna rasa, która odnajdzie się nawet w przypadku początkujących opiekunów. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie nie będzie to typowy kanapowiec, który zadowoli się krótkim spacerem wokół bloku. Goldendoodle o wiele lepiej odnajduje się bowiem w wolnostojących domach, najlepiej wyposażonych w ogrody. Rasa cechuje się aktywną i żywiołową naturą, która sprawia, że czworonogi wymagają stosunkowo dużych dawek ruchu na świeżym powietrzu, a przy tym również zabaw i rozmaitych szaleństw.

Goldendoodle nie będzie psem dla osób, które preferują spokojny i mało aktywny tryb życia, a także spędzają większość swojego czasu w pracy lub poza domem. Długotrwała samotność i brak ruchu mogą bowiem sprawiać, że pupil stanie się nieszczęśliwy, a nawet apatyczny. Ponadto opiekunowie powinni również wykazywać zaangażowanie w wychowanie i socjalizację czworonoga.

Goldendoodle a dzieci

Charakter i usposobienie goldendoodla sprawia, że rasa bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci. Tego typu czworonogi mogą jednak osiągać stosunkowo duże rozmiary, za czym idzie również zwiększona waga i siła. Dlatego też zabawy z najmłodszymi pociechami powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Rodzice muszą również zadbać o to, aby ich dzieci obchodziły się z goldendoodlem w przyjazny i delikatny sposób. Każdy pies ma bowiem własne granice cierpliwości i wytrzymałości, o czym najmłodsi domownicy nie zawsze wiedzą. 

Goldendoodle a inne zwierzęta domowe

Zasadniczo rzecz biorąc, goldendoodle w kontakcie z innymi psami przeważnie nie wykazuje żadnych niepożądanych zachowań. Rasa wyróżnia się bowiem dużą cierpliwością i tolerancją. Warto jednak pamiętać, że w każdym psiaku drzemią pewne naturalne instynkty oraz popędy, które nieraz mogą okazać się zaskakujące i niespodziewane. Dlatego też opiekun czworonoga powinien zadbać o jego prawidłową socjalizację, która sprawia, że zwierzę jest obyte z innymi stworzeniami oraz potrafi je w pełni zaakceptować.

Goldendoodle – ciekawostki

Ciekawostki o rasie

Ze względu na fakt, iż goldendoodle dziedziczy zarówno cechy pudla, jak i golden retrievera, rasa wykazuje ogromne zamiłowanie do wody i pływania. Czworonogi chętnie taplają się wiec w rzekach, jeziorach, a nawet przydomowych basenach oraz kałużach napotkanych podczas spaceru.

Specyfika charakteru rasy czyni ją wręcz idealną do roli przewodników, a także psów asystujących. Duża inteligencja tych czworonogów sprawia, że z łatwością nabywają one wszystkie niezbędne umiejętności, a czułe i przyjazne usposobienie czyni goldendoodla doskonałym towarzyszem. Rasa sprawdza się między innymi jako pomoc dla osób niewidomych, a także wsparcie w przypadku trudności lękowych. Goldendoodle odnajdzie się również w dogoterapii, a nawet jako pies alarmujący o pogorszeniu stanu zdrowia opiekuna.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Charlie, Cooper, Teddy, Ollie, Oliver, Winston, Tucker, Max, Leo, Milo, Rocky, Max. Nala, Lola, Luna, Lucy, Skylar, Daisy, Coco, Rosie, Maggie, Millie, Stella, Willow, Chloe, Kona.

Najczęściej zadawane pytania

Goldendoodle gdzie kupić

Zaleca się zakup psa wyłącznie z renomowanej, sprawdzonej hodowli. W Polsce obecnie nie ma hodowli tej rasy.

Goldendoodle ile kosztuje

Cena wynosi do kilkunastu tysięcy złotych.

Goldendoodle ile żyje

Żyją one 10-15 lat.

Goldendoodle hodowla Polska

Na chwilę obecną w Polsce nie ma zarejestrowanych hodowli tej rasy i konieczne jest sprowadzenie psiaka z zachodu Europy.

Goldendoodle charakter

Są to przyjazne i towarzyskie psy. Mają bardzo energiczną naturę i są inteligentne.

Goldendoodle siersc czy wlosy

Psy te mają sierść.

Goldendoodle wzrost

Mają one 61-66 cm.

Udostępnij