Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski to niezwykle sympatyczny psiak o małych rozmiarach. Radosne i przyjazne usposobienie rasy sprawia, że doskonale odnajduje się ona w roli towarzystwa dla całych rodzin, tym samym darząc swoich opiekunów ogromną miłością i niemal bezgranicznym zaufaniem. I choć dawniej te niewielkie czworonogi wykorzystywano do tępienia szkodników w gospodarstwach, dziś są one uwielbiane i cenione na całym świecie.

Przed zakupem gryfonika brukselskiego warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi rasy, a także jej potrzebami i preferencjami. Pomimo uroczego wyglądu i drobnej budowy, gryfon wciąż będzie wymagał prawidłowej opieki oraz uwagi ze strony właścicieli.

Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów – zbiór

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3-5 kg

wzrost: 28-35 cm

 maść czarna, czarna podpalana, brązowa, niebieska, ruda
długość życia  od 10 do 15 lat
główne cechy  ciekawskie, wrażliwe, czujne

Gryfonik brukselski – wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z oficjalną klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), gryfonik brukselski został przydzielony do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, a także sekcji 3, czyli małe psy belgijskie.

Rasa osiąga wysokość 28-35 cm w kłębie, natomiast waga powinna mieścić się w przedziale od 3,5 do około 5 kg, w zależności od płci oraz budowy czworonoga.

Sylwetka gryfonika przyjmuje nieco kwadratowy kształt, będąc przy tym mocną i harmonijną. Charakterystycznym elementem wyglądu rasy zdecydowanie okazuje się pyszczek, który cechuje się skróconą kufą oraz mocno zetkniętymi wargami układającymi się nieraz w specyficzny grymas. Co więcej, w obrębie kufy, oczu oraz uszu gryfonik brukselski posiada długie, szorstkie owłosienie, które tworzy wyjątkowe obramowanie całej głowy.

Okrywa rasy składa się z dwóch warstw – podszerstka oraz sierści wierzchniej o szorstkiej budowie. Wzorzec zakłada, iż sierść może przyjmować delikatnie falowaną strukturę, lecz całkowicie nieakceptowalne są wyraźne loki, a także jedwabista lub wełnista forma włosia.

Wśród dopuszczalnych odmian kolorystycznych wyróżnia się barwę rudą oraz rdzawą. W obrębie kufy i uszu mogą pojawiać się ciemniejsze znaczenia, natomiast na klatce piersiowej nieraz widoczna jest biała sierść, choć nie będzie to cecha pożądana na wystawach.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Gryfonik brukselski cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem, dlatego też na terenie kraju funkcjonuje co najmniej kilka renomowanych hodowli tej rasy. Przed zakupem szczeniaka należy jednak dokładnie sprawdzić wybranego hodowcę, szczególnie pod kątem przynależności do ZKwP. Wówczas psiak będzie posiadał rodowód FCI, który świadczy nie tylko o zgodności z oficjalnym wzorcem, ale również jego pochodzeniu i historii.

Ceny szczeniąt

Na chwilę obecną ceny szczeniąt rasy gryfonik brukselski wahają się w granicach od 2500 do około 4000 zł. Warto jednak zaznaczyć, iż każdy hodowca ma prawo do indywidualnej wyceny oferowanych psiaków. Nieraz kwoty te będą więc nieco wyższe, szczególnie, gdy hodowla cieszy się dużą renomą i uznaniem, a rodzice szczeniąt mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia.

Koniecznym okazuje się unikanie wszelkich podejrzanych ofert, które zawierają tańsze pieski. Taki zakup może wiązać się bowiem ze zwiększonym ryzykiem występowania różnego rodzaju chorób genetycznych, co z kolei wymusza na opiekunach konieczność podjęcia kosztownego leczenia, jednocześnie wywołując u czworonoga ból i cierpienie.

Gryfonik brukselski – historia rasy

Historia rasy

Szczegółowa historia rasy wciąż pozostaje niewystarczająco udokumentowana. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, że przodkiem gryfonika brukselskiego jest pinczer małpi.

Początkowo czworonogi o wyglądzie gryfoników towarzyszyły ludziom na obszarach wiejskich, którzy wykorzystywali je między innymi do tępienia stajennych gryzoni. Z czasem psiaki zostały jednak zauważone przez arystokrację, tym samym odnajdując się w roli towarzystwa dla zamożnych dam, a nawet królów. Jednym z miłośników rasy okazuje się bowiem król Francji Henryk III.

Z biegiem lat starano się nieco poprawić wygląd gryfoników, przez co krzyżowano je z takimi rasami, jak chociażby terier irlandzki, mops, cavalier king charles spaniel oraz yorkshire terrier.

Pierwszy oficjalny klub miłośników rasy został założony w 1880 roku na obszarach Belgii, która jest uznawana za ojczyznę gryfoników. W 1899 rasę uznał angielski Kennel Club.

Gryfonik brukselski – charakter i usposobienie

Gryfonik brukselski - charakter i usposobienie

Gryfonik brukselski to rasa opisywana jako wesoła, przyjacielska, a także łagodna i całkowicie bezkonfliktowa. Pupil w znaczącym stopniu przywiązuje się do swoich opiekunów, przez co ciężko znosi samotność. Długotrwałe przesiadywanie bez kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami może jednocześnie przynosić szereg negatywnych skutków, jak chociażby znaczące pogorszenie samopoczucia i apatię.

Gryfonik chętnie towarzyszy swoim właścicielom przy okazji rozmaitych aktywności, choć uwielbia także przesiadywanie u ich boku na wygodnej kanapie lub fotelu. Rasa wykazuje również ogromne zamiłowanie do wszelkich zabaw, szczególnie w okresie szczenięcym. Z czasem temperament psiaka ulega jednak stabilizacji, przez co staje się on nieco spokojniejszy.

Gryfonik nie należy do hałaśliwych, przez co doskonale odnajduje się nawet w przypadku mieszkań w bloku. Ponadto rasa bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami, choć nieraz może obawiać się całkowicie nieznajomych i większych czworonogów.

Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura gryfonika brukselskiego

Gryfonik to inteligentny pies, który chętnie nabywa nowe umiejętności. Przy treningu będzie on jednak wymagał nie tylko pozytywnej atmosfery, ale również odpowiedniej motywacji, na przykład w postaci ulubionych przysmaków, pochwał oraz pieszczot. Rasa nie toleruje wszelkich metod awersyjnych, a krzyk oraz karanie są całkowicie niewskazane. W przeciwnym razie pupil straci jakiekolwiek chęci do dalszej nauki, tym samym wycofując się ze współpracy z człowiekiem.

Pies z dużą łatwością podporządkowuje się do zasad panujących w domu, jednak w momencie, gdy jest traktowany zbyt pobłażliwie, może wykształcić nieco uciążliwe zachowania. Z tego względu gryfonik będzie potrzebował konsekwentnego szkolenia, ale również prawidłowej socjalizacji już od okresu szczenięcego. Pupil powinien więc być zapoznawany z innymi zwierzętami oraz różnorodnymi bodźcami, aby w późniejszych latach nie wykazywał on nadmiernego lęku.

Zabawki dla gryfonika brukselskiego

Zabawki dla gryfonika brukselskiego

Gryfonik to radosny i aktywny psiak, który chętnie oddaje się różnorodnym zabawom, szczególnie w towarzystwie ukochanych opiekunów. Z tego względu warto zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane akcesoria, jak chociażby piłki, maskotki, frisbee oraz gryzaki. Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się również zabawki interaktywne oraz typu Kong, które są w stanie nie tylko rozwijać umiejętności intelektualne pupila, ale także zajmować jego uwagę nawet na stosunkowo długi czas. Sprawdzą się one więc na przykład podczas nieobecności właścicieli, kiedy to psiak może ulegać uporczywej nudzie.

Gryfonik brukselski – pielęgnacja

Gryfonik brukselski - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na gryfonikach nie należą do skomplikowanych, choć rasa wymaga stosunkowo dużej systematyczności. Wyczesywanie sierści powinno odbywać się raz w tygodniu, a trymowanie należy przeprowadzać około 3-4 razy w roku. Wówczas opiekunowie zyskują bowiem pewność, że wypadająca sierść czworonoga nie będzie stanowiła nadmiernego problemu.

Kąpiele są uzależnione od indywidualnych potrzeb, przez co zaleca się ich wykonywanie dopiero w momencie, gdy stan okrywy i skóry wyraźnie na to wskazuje. Po kąpieli psiaka należy dokładnie wysuszyć.

W związku z charakterystyczną brodą, na którą składa się długie i gęste owłosienie, pupil może potrzebować wycierania pyszczka oraz usuwania resztek pokarmu, szczególnie jeśli spożywa on mokrą karmę.

Bieżącej kontroli wymagają pazurki zwierzęcia, a także jego oczy i uszy. Regularnie należy usuwać „śpiochy” znajdujące się pod oczami oraz sprawdzać, czy stan uszu jest prawidłowy. Ich delikatnie oklapnięta budowa stanowi bowiem doskonałe podłoże do rozwoju różnego rodzaju infekcji i zapaleń.

Dieta i żywienie

Gryfonik brukselski - dieta i żywienie

Gryfoniki zdecydowanie nie należą do wybrednych psiaków, tym samym wykazując skłonności do spożywania nadmiernych ilości pokarmów, co może skutkować nawet otyłością. Opiekunowie powinni więc zadbać o to, aby dieta czworonoga była nie tylko odpowiednio zbilansowana, ale również dopasowana do jego rzeczywistych potrzeb.

Najpopularniejszą formą żywienia gryfoników brukselskich jest zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej w suchej lub mokrej wersji. W ofercie producentów warto szukać wariantów dedykowanych psom małych ras, które cechują się przy tym odpowiednią zawartością wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Drugą możliwością żywienia pupila jest samodzielne przygotowywanie jego posiłków w oparciu o zasady diety BARF. Wówczas koniecznym okazuje się jednak zapoznanie z najważniejszymi informacjami dotyczącymi potrzeb czworonoga, a w razie potrzeby zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki. Błędne zbilansowanie konkretnych składników odżywczych może bowiem skutkować zagrażającymi niedoborami lub nadmiarami, które wpływają zarówno na stan zdrowia zwierzęcia, jak i jego samopoczucie.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla gryfoników brukselskich

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

Gryfonik brukselski jest opisywany jako odporny i zdrowy pies, przez co średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi 13-15 lat. I choć gryfoniki chorują stosunkowo rzadko, tak w obrębie rasy wyróżniane są specyficzne dla niej dolegliwości, w tym:

  • Niedrożność oddechowa,
  • Wypadanie rzepki,
  • Dwurzędowość rzęs,
  • Infekcje i zapalenia uszu,
  • Alergie,
  • Dolegliwości skórne.

Specyficzna budowa pyszczka gryfonika sprawia, że jego zęby są narażone na rozmaite urazy, przez co nie zaleca się zabaw w pociąganie, a także podawania pupilowi nadmiernie twardych pokarmów i przysmaków. Co więcej, bruzda nosowa wymaga regularnego przemywania (np. solą fizjologiczną) w celu zapobiegania bolesnym odparzeniom. Duże oczy należy natomiast systematycznie oczyszczać przy użyciu dedykowanych preparatów, a także dbać o ich prawidłowy wygląd.

Podobnie jak inne psy ze skróconą kufą, gryfoniki źle znoszą skrajne temperatury, w szczególności upały. W lecie należy więc ograniczyć zbędne aktywności, a także zadbać o komfort pupila. Zimą warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranko, które ochroni psa przed ujemnymi temperaturami.

Wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie lub zachowaniu gryfonika zaleca się konsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ szybkie zdiagnozowanie danej dolegliwości oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia może ograniczyć ból zwierzęcia oraz zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Gryfonik brukselski to wręcz idealny pies zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących osób. Rasa doskonale odnajduje się w rozmaitych warunkach, a do pełni szczęścia nie wymaga zbyt wiele. Opiekunowie powinni jednak cechować się cierpliwością, sumiennością oraz pewną dozą konsekwencji, gdyż psiak pozostawiony samemu sobie może wykształcić niepożądane zachowania.

Gryfon zdecydowanie nie sprawdzi się u osób, które większość swojego dnia spędzają poza domem. Długotrwała samotność negatywnie wpływa bowiem na samopoczucie czworonoga, czyniąc go nieszczęśliwym i apatycznym.

Gryfonik brukselski a dzieci

Rasa niejednokrotnie jest polecana jako pupil do domu z dziećmi. Gryfonik uwielbia towarzystwo pociech w różnym wieku, choć w przypadku najmłodszych dzieci wszelkie zabawy powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Delikatna budowa psiaka sprawia bowiem, że jest on podatny na zranienia i uszkodzenia, o czym dzieci bardzo często po prostu nie wiedzą.

Gryfonik brukselski a inne zwierzęta domowe

Gryfonik brukselski a inne zwierzęta domowe

Towarzystwo innych zwierząt domowych w przypadku gryfoników często jest wręcz zalecane. Rasa bardzo dobrze dogaduje się zarówno z kotami, jak i psami, choć może obawiać się większych osobników. Kluczową rolę odgrywa przy tym prawidłowa socjalizacja, która powinna mieć miejsce już od okresu szczenięcego lub momentu, gdy psiak pojawił się w nowym domu.

Ciekawostki o gryfoniku brukselskim

Ciekawostki o gryfoniku brukselskim

Na dzień dzisiejszy w obrębie gryfoników wyróżniane są trzy odmiany, w tym brukselski, belgijski oraz brabancki. Podczas wystaw są one oceniane względem odmiennych kryteriów, choć w hodowlach niejednokrotnie krzyżuje się je między sobą. Gryfonik brukselski i belgijski różnią się jedynie umaszczeniem, natomiast brabantczyk stanowi po prostu krótkowłosą odmianę rasy.

Opiekunowie gryfoników nieraz zaznaczają, że ich psiaki zdecydowanie mają w sobie coś z kotów. Rasa chętnie wspina się na rozmaite meble, przesiaduje w pudełkach, a także domaga pieszczot w momencie, gdy odczuwa taką potrzebę. Być może to właśnie dlatego towarzystwo kotów przynosi gryfonom tak dużą radość.

Popularne imiona

Popularne imiona
Imiona dla suczki Imiona dla psa
Tia, Pixie, Prada, Coco, Minnie, Rosie, Lucy, Daisy, Bella, Molly, Lily, Minnie. Newton, Nero, Louie, Hobbit, Teddie, Zeus, Lucky, Bambi, Charlie, Angus, Cezar.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje gryfonik brukselski

Cena szczeniaka to około 2500-4000 zł.

Ile żyje gryfonik brukselski

Rasa żyje 10-15 lat.

Ile waży gryfonik brukselski

Rasa waży 3-5 kg.

Jak wygląda gryfonik brukselski

To mały psiak o charakterystycznych oklapniętych uszach i rudej lub rudopłowej sierści, z ciemną lub rozjaśnioną maską.

Gryfonik brukselski a belgijski

Rasy te różnią się umaszczeniem. Gryfonik belgijski ma czarne lub rude umaszczenie.

Gryfonik brukselski charakter

To łagodne, bezkonfliktowe psy, które lubią wesołą zabawę i spacery. Są bardzo towarzystkie.

Gryfonik brukselski w filmie

Piesek tej rasy pojawił się w filmie „Lepiej być nie może”.

Gryfonik brukselski opinie

Rasa cieszy się dobrymi opiniami z uwagi na towarzyską naturę. To bardzo dobry pies dla rodzin.

Udostępnij