Grzywacz chiński – nagi pies

Grzywacz chiński – nagi pies

Grzywacz chiński przyciąga wzrok i uwagę swoim niespotykanym wyglądem. To wyjątkowo uroczy mały piesek o przyjaznym, towarzyskim usposobieniu. Ich charakterystyczne pędzelki sierści i smukła sylwetka wzbudzają zachwyt, natomiast przyjazny, towarzyski i inteligentny sposób bycia czyni z nich doskonałych towarzyszy. Dowiedz się więcej o tej ślicznej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa:  2,3–5,4 kg

wzrost: 28-33 cm

 maść czarna, morelowa, czekoladowa, biała, trójkolorowa, niebieska
długość życia  od 13 do 15 lat
główne cechy  łagodne, czujne, wesołe

Wygląd i wzorzec rasy

Istnieją dwie odmiany rasy – naga i powderpuff. Pierwszą z nich charakteryzuje to, że ciało czworonoga (poza kończynami, głową oraz ogonem) pozbawione jest sierści. Druga odmiana ma natomiast podwójną sierść i miękki, długi włos.

Dorosły osobnik osiąga od 28 do 33 centymetrów, natomiast suka mierzy od 23 do 30 centymetrów. Psy tej rasy rasy nie powinny ważyć więcej niż 5,4 kg. Delikatna budowa psa sprawia, że wzbudza on wiele pozytywnych emocji.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję psiaka koniecznie postaw na renomowaną, zarejestrowaną hodowlę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest ona prowadzona w sposób etyczny, a także uzyskasz komplet informacji na temat osiągnięć i stanu zdrowia rodziców szczeniaka.

Psy tej rasy kosztują w granicach 5000-7000 zł. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od osiągnięć rodziców psiaka.

Historia rasy

Od początku swojego istnienia psy tej rasy pełniły funkcję zwierząt do towarzystwa, ponadto wykorzystywano je do niefarmakologicznego leczenia, między innymi zmian reumatycznych (poprzez ogrzewanie ciałem). Obecnie grzywacz chiński doskonale odnajduje się w roli przyjaciela rodziny.

Pochodzenie rasy nie jest do końca zdefiniowane. Pierwsze zapiski o jej istnieniu pochodzą z Chin, z czasów panowania dynastii Han ( 206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.). Wtedy też czworonogi towarzyszyły marynarzom podczas długich rejsów – na statkach używane były głównie do tępienia gryzoni oraz jako żywe termofory.

Współczesny grzywacz powstał prawdopodobnie w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Był wynikiem krzyżówki nagiego psa meksykańskiego (xoloitzcuintle), peruwiańskiego perro sin pelo del peru z długowłosymi, miniaturowymi rasami. Czworonogi po raz pierwszy zostały zaprezentowane na wystawie w 1885 roku w Westminster.

Grzywacz chiński – charakter i usposobienie

Pies tej rasy jest radosny, pogodny i aktywny oraz chętnie spędza czas ze swoimi opiekunami – także z małymi dziećmi. Przesiaduje na kolanach, lubi pieszczoty, a także wspólne zabawy. Przywiązuje się do swojego właściciela i dobrze czuje się w roli psa rodzinnego, jednak nie lubi zostawać sam w domu bez opieki. Jest bardzo wrażliwy, dlatego wymaga cierpliwego, łagodnego opiekuna.

Mimo swoich małych rozmiarów jest aktywny, energiczny i wytrzymały. Lubi życie towarzyskie, dlatego często nie opuszcza swojej rodziny, zarówno podczas wspólnych aktywności fizycznych (np. wędrówki górskie), jak i weekendowego odpoczynku. Wobec obcych jednak może bywać nieufny.

Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania

Wychowanie i tresura

Grzywacz jest inteligentny i szybko się uczy, jednak nieodzownym elementem jego wychowania i tresury jest konsekwentność działania. Wszystkie postępy w nauce należy dobrze nagradzać, aby rozbudzić w czworonogu chęć do dalszego uczenia się – można do tego stosować na przykład przysmaki dla psa. Psy te mają wrażliwą naturę, więc wszelkie metody awersyjne lub podniesiony głos sprawią tylko, że pupil poczuje się zraniony. Dbaj zatem o więź z psem i bądź asertywny, lecz cierpliwy.

Psy te bywają bardzo nieufne wobec obcych ludzi i zwierząt, dlatego pamiętaj, by zadbać o socjalizację psa już od najmłodszego wieku, by ułatwić mu kontakty.

Zabawki dla grzywacza chińskiego

Psy te są aktywne i zręczne – doskonale radzą sobie ze sportami, a także uwielbiają zabawę i harce. Dla grzywacza przydatne będą zabawki takie, jak frisbee oraz piłki, a także gryzakizabawki sznurowe. Natomiast zabawki interaktywne zaabsorbują psiaka na długi czas i zapewnią mu ruch oraz skłonią do myślenia przy zabawie. Grzywacze źle znoszą samotność, więc zabawka, za którą pies będzie mógł gonić idealnie wypełni mu czas spędzony bez właściciela.

Grzywacz chiński – pielęgnacja

Mimo, że pies nie posiada dużych ilości włosów, jego właściciel nie powinien zapominać o systematycznej pielęgnacji. Regularne wyczesywanie podszerstka i włosów w okolicach głowy, ogona, a także kończyn pozwoli na utrzymanie nienagannego wyglądu. Czworonoga należy również często kąpać, a przed szczotkowaniem zwilżać włosie. Do kąpieli wybierz odpowiedni szampon dla psa, który nie podrażni jego skóry.

Rasa ta jest bardzo podatna na zmiany temperatur, dlatego zimą warto wyposażyć pupila w ciepłe i wygodne ubranko i buty dla psa.

Brak sierści sprawia, że rasa jest bezpieczna dla osób cierpiących na alergie – struktura włosów czworonoga jest podobna do ludzkich, dlatego sierść grzywaczy chińskich mało uczula.

Dieta i żywienie

Grzywacz ma dobry apetyt, dzięki czemu rzadko bywa wybredny. Jego posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, a także powinny zawierać średnią ilość białka. Ponadto zwiększony metabolizm, który jest charakterystyczny dla małych ras sprawia, że posiłki należy dzielić na mniejsze porcje. Karma dla psa, którą wybierzemy powinna dostarczać odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, a także kwasów tłuszczowych, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu – szczególnie poleca się wybór karm opracowanych dla psów małych ras.

Opiekunowie mogą również zdecydować się na dietę BARF, która polega na samodzielnym przygotowaniu posiłków z wysokiej jakości surowych składników, jednakże wymaga to doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psa, a także odpowiedniej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla grzywaczy chińskich

Zdrowie i długość życia

Grzywacze zwykle borykają się z problemami zdrowotnymi związanymi z uzębieniem lub też z oczami. Występują też problemy kardiologiczne. Do najczęściej występujących u nich schorzeń zaliczają się:

  • zwichnięcie rzepki kolanowej,
  • cukrzyca,
  • zapalenie przyzębia,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby skóry
  • postępujący zanik siatkówki (PRA),
  • zaćma,
  • przemieszczanie się soczewki,
  • jaskra.

Psy tej rasy zwykle żyją około 13 do 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Jego opiekun musi być systematyczny i cierpliwy, gdyż psy te są wyjątkowo wrażliwe, a podniesiony głos lub karcący ton potrafią sprawić, że poczują się skrzywdzone. Mogą się dystansować od opiekuna lub też obrażać. Miej zatem na uwadze, by podchodzić do pupila cierpliwie.

Psy te są bardzo aktywne, jednak nie wymagają dużo przestrzeni, dlatego nadadzą się zarówno do mieszkania, jak i do domu z ogrodem. Źle znoszą samotność, więc będą się dobrze czuły z opiekunem, który nie przebywa długo poza domem.

Ich włosy bardzo mało uczulają, dlatego też stanowią doskonały wybór dla osób z alergią. Jego charakter i przyjazne nastawienie sprawiają, że będzie odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi lub też dla osób starszych.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • odpowiedni do roli psa rodzinnego,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • sprawdzi się zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i u osób starszych,
  • inteligentny, a także chętny do nauki.

Wady:

  • wrażliwy na zmiany pogodowe,
  • nieufny wobec nieznajomych.

Grzywacz chiński – popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Daktyl, Drops, Diego, Eddie, Hamlet, Imbir, Fifi, Mochi, Bambi, Charlie, Figiel, Happy. Candy, Daisy, Lola, Mimi, Coco, Lexi, Gigi, Baby, Cleo, Gracja, Dora, Kora, Dama, Bajka.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda grzywacz chiński

To mały pies o smukłej sylwetce, który występuje w dwóch odmianach – nagiej, czyli z pędzelkami na nogach, ogonie i głowie, oraz Powder Puff, czyli z podwójną sierścią i długim, miękkim włosem.

Ile kosztuje grzywacz chiński

Kosztują one 5000-7000 zł.

Ile żyje grzywacz chiński

Żyją 13 do 15 lat.

Grzywacz chiński jak strzyc

W przypadku nagiej odmiany podcina się sierść jedynie w celach estetycznych, na wystawy. Z kolei w przypadku długowłosych grzywaczy strzyżonych na nagie, najlepiej zostawić to profesjonaliście – groomerowi.

Grzywacz chiński charakter

Psy te są bardzo czułe i wrażliwe, mocno się przywiązują. Źle reagują na ostry ton i mogą czuć się zranione lub obrażone. Są wyjątkowo inteligentne i łatwo się uczą. Wobec obcych bywają nieufne.

Grzywacz chiński choroby

Występują o nich schorzenia takie, jak zwichnięcie rzepki kolanowej, zanik siatkówki, zaćma, przemieszczanie się soczewki lub jaskra.

Grzywacz chiński alergia

Włosy tych psów zaliczają się do mało uczulających, są więc dobre dla alergików.

Grzywacz chiński karmienie

Postaw na wysokiej jakości pokarm dla psów małych ras. Sucha karma powinna być dopasowana rozmiarem do jego drobnej szczęki.

Data publikacji: 05.10.2020

Udostępnij