Jednym z najbardziej popularnych zwierząt terraryjnych jest żółw. Te stworzenia nie sprawiają wiele problemów w żywieniu i pielęgnacji, ale trzeba dobrze poznać ich nawyki i sposób życia, aby im nie zaszkodzić. Hodowla żółwia i obserwowanie jego życia może być bardzo interesujące! O czym pamiętać, jeśli chcemy rozpocząć hodowlę żółwia w domu?
Spis treści
Żółwie, które można hodować w domu
W domu możemy hodować kilka gatunków żółwi, wśród których dokonywany jest podział na gady lądowe oraz wodno-lądowe. Każdy gatunek żyje w odmiennych warunkach naturalnych, dlatego będzie też wymagał innych warunków hodowli. Co więcej, żółwie nie wykazują zdolności adaptacyjnych, przez co ich lokum powinno wyglądać dokładnie tak, jak środowisko, w którym funkcjonują na wolności.
Żółwie lądowe
Wśród najpopularniejszych gatunków lądowych z pewnością należy umieścić żółwie stepowe, a także greckie. Ten pierwszy charakteryzuje się oliwkowozieloną barwą skorupy, która dodatkowo wzbogacona jest ciemnymi plamami na każdej z tarczek. Każda kończyna jest natomiast wyposażona w cztery charakterystyczne pazury. Warto zaznaczyć, że gatunek ten znajduje się w kategorii narażonej na wymarcie, która została rozpoznana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Z tego względu na chwilę obecną jego zakup może być znacznie utrudniony.
Żółw grecki występuje w barwach takich, jak jasnożółta, jasnobrązowa lub oliwkowobrązowa. Ponadto każda tarcza skorupy jest wzbogacona czarną lub ciemnobrązową plamą, która znajduje się na środku. Jego nogi zakończone są najczęściej pięcioma pazurami, jednak zdarzają się również osobniki, których tylne kończyny posiadają jedynie trzy pazury.
Żółwie wodno-lądowe
Zakup żółwia wodno-lądowego w Polsce może okazać się niezwykle problematyczny. Popularne niegdyś gatunki, jak chociażby czerwonolicy, żółtolicy oraz żółtobrzuchy, na chwilę obecną są uznawane za inwazyjne. Oznacza to, że ich obecność w środowisku naturalnym stanowi zagrożenie dla flory i fauny, a wszystko to przez nieodpowiedzialną działalność poszczególnych hodowców, którzy wypuszczali wspomniane gatunki na wolność.
W związku z ograniczeniami nałożonymi przez rozporządzenie Ministra Środowiska, na przetransportowanie żółwi czerwonolicych, żółtolicych oraz żółtobrzuchych, potrzebne będzie odpowiednie zezwolenie. Co więcej, każdy posiadacz osobnika ze wspomnianych gatunków musi również zarejestrować jego zakup w Wydziale Ochrony Środowiska. Wówczas koniecznym jest także udowodnienie legalnego pochodzenia zwierzęcia poprzez okazanie dowodu transakcji lub zaświadczenia uzyskanego od lekarza weterynarii.
Jak przygotować miejsce dla żółwia?
Aby przyjąć pod swój dach żółwia, musimy przygotować mu odpowiednie warunki. Powinny być one możliwie najbardziej zbliżone do tych, jakie wybrany gatunek ma w naturalnym środowisku. Dla żółwi lądowych trzeba przygotować terrarium o wymiarach co najmniej 60x100x40 cm. Zaspokojenie potrzeby ruchu stanowi bowiem niezwykle istotny element codzienności każdego osobnika, niezależnie od jego gatunku.
Należy także zagwarantować im właściwą temperaturę. W tym celu koniecznym okazuje się zakup lampy grzewczej oraz lampy UVB, emitującej promieniowanie ultrafioletowe, które stanowi niezbędny element wpływający na prawidłowy rozwój żółwi. Temperatura w terrarium powinna mieścić się granicach 27-28°C, gdyż stworzenia te wykazują niezwykłe zamiłowanie do wygrzewania się w ciepłych miejscach. Warto jednak zapewnić zwierzęciu przestrzenie w terrarium, do których będzie mógł się udać w celu odpoczynku. Może to być zacieniony kąt lub kryjówka w postaci odpowiednio dużego domku.
Kolejnymi niezbędnymi elementami terrarium są akcesoria takie, jak termometr i higrometr, które umożliwią bieżące kontrolowanie temperatury oraz wilgotności.
Hodowla żółwi wodno-lądowych okazuje się o bardziej wymagająca. Niezbędne jest przygotowanie akwaterrarium, w którym znajdzie się część lądowa oraz wodna, a także wielu innych elementów wyposażenia, jak chociażby grzałka do wody.
Jak wyposażyć terrarium dla żółwia?
Zapewnienie właściwych warunków bytowych dla żółwia, wiąże się z kilkoma zakupami. Utrzymywanie prawidłowej temperatury, wilgoci oraz czystości wody to tylko niektóre elementy, o jakich nie możemy zapomnieć przygotowując terrarium. Warto wobec tego zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria terrarystyczne.
Lampa grzewcza umożliwi żółwiowi wygrzewanie się w jej cieple. Najlepiej umieścić ją tak, aby oświetlała konkretny punkt, w który nasz żółw będzie mógł się ułożyć. W zależności od temperatury pomieszczenia, moc lampy będzie różna. Powinna ona dawać ciepło o temperaturze ok. 35-40°C. Drugą niezbędną do prawidłowego rozwoju lampą jest lampa UVB.
Żółwie potrzebują również dwóch miseczek – jednej na pokarm, a drugiej na wodę. Najlepiej sprawdzają się płaskie, stosunkowo duże miski (takie, jak np. podstawki pod doniczki), które pozwolą żółwiowi wejść do środka, jeśli będzie miał na to ochotę.
Elementy wystroju oraz kryjówki są elementami, które nie tylko ozdobią terrarium, ale i zagwarantują zwierzęciu komfort. W związku z tym, że żółwie potrzebują nawet kilku miejsc, w których będą mogły się schować i poczuć bezpiecznie, do terrarium można włożyć doniczki, łupinki kokosa, a nawet stosunkowo duże korzenie. Warto zaopatrzyć się także w odpowiednie preparaty i odżywki do terrarium, które pomogą utrzymać w nim optymalne warunki.
Absolutną podstawą okazuje się również podłoże. U żółwi lądowych najlepiej sprawdza się darń, ale także mieszkanki torfu i ziemi. W akwaterrariach stosuje się glebę i żwir.
Filtr do wody w hodowli żółwi lądowo-wodnych jest niezastąpiony. Utrzymanie czystości wody ma kluczowe znaczenie dla zdrowia żółwia, dlatego inwestycja w jakościowy filtr to sposób na zachowanie dobrego zdrowia naszego zwierzątka. Najlepsze efekty w takich zbiornikach uzyskują filtry kubełkowe.
Weź udział w quizie i sprawdź swoją wiedzę o gadach!
Pożywienie
Dieta żółwi powinna być oparta na roślinach. To one są podstawą żywienia żółwi w naturalnym środowisku, dlatego, zwłaszcza w miesiącach wiosenno-letnich, powinniśmy przynosić im jak najwięcej świeżej zieleniny. Występujące w Polsce gatunki odpowiednie do podawania żółwiom to m.in: babka lancetowata, fiołek polny i ogrodowy, koniczyna, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, czy też mięta. W okresie, kiedy dostęp do świeżych roślin jest utrudniony możemy podawać żółwiowi gotowy granulat, który zapewni mu wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Karmy można wzbogacić o witaminy i wapno, co pomoże zachować dobre zdrowie naszemu pupilowi.
Żółwiom wodnym można dodawać do diety drobne dżdżownice, krewetki, małże, kijanki, ślimaki, a także ryby.
W trosce o zdrowie domowego żółwia, koniecznym jest również unikanie wszelkich błędów żywieniowych. W diecie zwierzęcia nie powinny więc znajdować się składniki takie, jak:
- Rośliny zawierające szczawiany (np. szpinak, szczaw, gryka, kapusta, owies, sałta, rabarbar, mięta kłosowa),
- Pokarmy wysokobiałkowe (np. gotowane jajka, biały ser),
- Szkodliwe rośliny (np. cis, hortensja, jemioła, bukszpan, łubin, konwalia, krokus, rododendron, dąb, ziemniak, aksamitka, chaber, irys, jaskiej oraz cytrusy).
Pełnoporcjowe pożywienie dla żółwi i innych gadów znajdziesz tutaj.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór pokarmów i akcesoriów dla żółwi
Jak opiekować się żółwiem?
Opieka nad żółwiem nie sprawia dużo trudności, jednak wymaga od nas poznania zwyczajów tego gatunku. Właściwe żywienie i pielęgnacja, odpowiednie terrarium, a także temperatura dostosowana do wymagań żółwia to tylko kilka czynników, dzięki którym nasz nowy pupil poczuje się u nas bardzo dobrze. Posiadając podstawową wiedzę na temat hodowli żółwia, możemy cieszyć się z jego obecności przez długie lata.
Sprawdź artykuł: „Pierwsze zwierzątko dla dziecka„.
Data publikacji: 27.03.2017