Nadchodzą ferie zimowe – to idealny czas na zimową wycieczkę, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Wielu z nas planuje podróż lub wyjazd do rodziny. Co jednak zrobić, jeśli jest się opiekunem psa? Jak wiadomo, nie każdy pies łatwo poradzi sobie ze zmianą otoczenia i może nie czuć się dobrze pod opieką nowej osoby. Jak sobie z tym poradzić? Czy hotel dla psa to dobre rozwiązanie? O dostępnych możliwościach przeczytasz w poniższym artykule.
Spis treści
Gdzie można zostawić psa na ferie?
Większość psów radzi sobie z krótką rozłąką. Może ona bez wątpienia stanowić źródło stresu i niepewności, lecz nie stanowi poważnego problemu w każdym przypadku. Warto brać pod uwagę, jak Twój pies znosi rozłąkę. Niektóre hotele przyjmują gości ze zwierzętami – można rozważyć tę opcję, jednak nie będzie ona dostępna w każdym przypadku. Zadbaj zatem o odpowiednią opiekę dla psa. Z kim zostawić psa na czas wyjazdu?
Pod opieką rodziny lub znajomych
- pies zostaje u bliskiej osoby – jeśli zostawiasz psa w domu wybranego opiekuna, warto przyprowadzić go tam wcześniej, by zaznajomił się z otoczeniem. Weź pod uwagę, czy w domu będą inne zwierzęta i czy pies będzie w stanie się z nimi „dogadać”. Nawet jeśli przyjaźni się z mieszkającym tam psem, nie sposób przewidzieć, jak psy zachowają się sam na sam.
- bliska osoba wprowadza się do domu – warto poprosić członka rodziny lub znajomego, by wprowadził się do nas na czas naszego wyjazdu, by zaopiekować się psem. Znajome otoczenie wpłynie uspokajająco na psa, nawet bez obecności właściciela.
Pod opieką profesjonalisty
- profesjonalny opiekun zwierząt – osoba ta może przyjąć psa do siebie na ten czas, lub też wprowadzić się do nas. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem zapoznać psa z opiekunem i otoczeniem, jeśli pies będzie przebywał poza domem.
- hotel dla psów – miejsce, w którym pies pozostanie pod opieką profesjonalistów doświadczonych w tymczasowej opiece nad zwierzętami, które tęsknią za właścicielem.
Bez względu na wybraną opcję pamiętaj, by zaznajomić opiekuna psa z jego zwyczajami żywieniowymi, stanem zdrowia, zachowaniem i szczególnymi potrzebami. Wyznacz jasne zasady opieki nad zwierzakiem, by jego rutyna nie uległa znacznej zmianie. Poinformuj opiekuna w szczególności o tym, czego pies nie może jeść i jakich zachowań nie toleruje.
Jak działają hotele dla psów
Hotele dla psów to w Polsce nowość, jednak cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Działają na podobnej zasadzie, co hotele dla ludzi – kwateruje się pupila na doby i zostawia psa oraz niezbędne wyposażenie, o którym przeczytasz w dalszej treści artykuły, pod okiem profesjonalistów.
Istnieją dwa typy hoteli dla psów – domowe i kojcowe. W pierwszym z nich pupile cały czas przebywają we wspólnych pomieszczeniach, w towarzystwie innych psów, pod opieką obsługi. To doskonała opcja dla psów towarzyskich, które lubią przebywać wśród innych psów. Opcja ta odpada jeśli pupila stresuje obecność innych zwierząt lub bywa on nerwowy.
Druga opcja zapewnia prywatne kwatery w formie kojca, do których pupile mogą się udać gdy będą potrzebować spokoju. To opcja odpowiednia dla psów-samotników, nerwowych lub podatnych na stres.
W każdym hotelu obowiązuje regulamin, do którego należy się zastosować – zapoznaj się z nim przed podjęciem decyzji o zakwaterowaniu psa. Na miejscu podpisuje się umowę, z której muszą wywiązać się obie strony. Zadbaj o to, by był w niej zapis o całodobowej opiece nad psem.
Pamiętaj, że niektóre hotele mogą zastrzec sobie prawo do odmówienia przyjęcia psa. Może to być motywowane jego zachowaniem (agresywnym lub destrukcyjnym) lub też rasą (w przypadku ras, na których posiadanie wymaga zezwolenia). Przed przyjęciem psa obsługa przeprowadzi wywiad, w którym oceni, czy pies nie będzie stwarzał zagrożenia dla innych gości hotelu.
Niektóre hotele oferują dodatkowe usługi, takie jak grooming, trening lub psie SPA, na które można się zdecydować za dodatkową opłatą. W niektórych jest też dostępna usługa przywiezienia i odwiezienia pupila do domu za dodatkową opłatą.
Hotele często współpracują z weterynarzami – jeśli pies źle się poczuje lub będzie wymagał interwencji medycznej, otrzyma odpowiednią opiekę, a jej koszt zostanie doliczony do rachunku.
Sprawdź: Jak uspokoić psa? 5 sprawdzonych sposobów
Ile kosztuje doba w hotelu dla psa?
Cena za dobę zależy od wybranego hotelu i jest uzależniona od wielu czynników. Zwykle waha się od 30 do 100 zł, jednak może osiągnąć nawet do kilkuset złotych.
Na cenę mogą wpłynąć takie czynniki, jak:
- ilość oddanych pod opiekę psów (niektóre hotele oferuję rabat dla większej ilości psów),
- długość pobytu,
- dostarczenie własnej karmy (może wpłynąć na obniżenie ceny),
- typ hotelu,
- lokalizacja hotelu,
- sezon (w czasie świąt, wakacji i ferii ceny mogą być wyższe),
- wielkość pupila,
- specjalne potrzeby psa,
- korzystanie z dodatkowych usług.
Jak przygotować psa do pobytu w hotelu?
Pamiętaj, że każda zmiana otoczenia może stanowić dla psa źródło stresu. Będzie mu łatwiej poradzić sobie z rozłąką, jeśli spakujesz dla niego jakąś rzecz przesyconą zapachem domu – na przykład znoszone ubranie opiekuna. Spakuj także ulubione zabawki psa oraz w miarę możliwości jego (nieprane!) legowisko. Oczywiście w hotelach dostępne są legowiska, jednak pies będzie lepiej się czuł na własnej.
Oprócz tego zabierz ze sobą odpowiednią ilość karmy dla psa, najlepiej z informacjami o dawkowaniu. Warto też zaopatrzyć pupila w gryzak lub kong, który go zajmie i odstresuje. Zabierz też smycz i szelki lub obrożę pupila.
Nie zapomnij również książeczki szczepień i informacji o odrobaczaniu – zostaną one w hotelu na czas pobytu pupila.
Jeśli Twój pies przyjmuje leki, zostaw odpowiednią dawkę ze szczegółowym opisem dawkowania oraz najlepszym sposobem podania ich pupilowi. W przypadku pupili źle znoszących rozłąkę warto skonsultować z weterynarzem użycie odpowiedniego preparatu na stres i zaopatrzyć w niego psa.
Obsługa hotelu może poprosić o wypełnienie ankiety, w której odpowiesz na pytania o potrzeby i zwyczaje pupila, a także jego cechy i dzienną rutynę.
W dniu przyjazdu do hotelu wyprowadź wcześniej psa na długi, relaksujący spacer. Po przyjściu do hotelu pozwól psu na eksplorację nowego miejsca. Nie żegnaj się wylewnie – najlepiej cicho się ulotnić, gdy pies będzie czymś zaabsorbowany.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków na stres dla psów
Alternatywa dla hotelu dla psa
Najlepszą alternatywą dla hotelu jest pozostawienie psa pod opieką osoby znajomej. Najlepiej, jeśli wprowadzi się ona na czas naszej nieobecności do naszego domu, jednak można również zawieźć pupila do domu wybranej osoby. Inną opcją jest wynajęcie profesjonalisty – jest nim tzw. petsitter, czyli opiekun do zwierząt domowych. Taka osoba może wprowadzić się do nas lub też przyjąć psa do siebie.
Sprawdź: Wyjazd z psem – rodzinne wakacje z pupilem czy bez?
Miejsce przyjazne psom na ferie
Hotele i hostele, które akceptują gości z psami są coraz częściej spotykane. Warto rozważyć, czy u celu podróży możemy znaleźć taką opcję i zabrać psa ze sobą. Pamiętaj, że takie miejsca również posiadają stosowny regulamin dotyczący czworonogów, z którym należy się zapoznać przed przyjazdem. Wyjazd z psem to najlepsza opcja dla właścicieli, których pupil źle znosi rozstanie lub cierpi na silny lęk separacyjny.
Dowiedz się więcej: Czy można przewozić psa lub kota w pociągu?
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!
Data publikacji: 12.01.2023