Husky syberyjski – pies z Syberii

Husky syberyjski – pies z Syberii

Husky syberyjski to pies o wyjątkowym, przenikliwym spojrzeniu, a także niezwykłym usposobieniu. Rasa źle znosi samotność, jednocześnie uwielbiając towarzystwo ludzi. Te wesołe i energiczne czworonogi chętnie spędzają swój czas na rozmaitych aktywnościach, są inteligentne i szybko się uczą. Silny charakter sprawia jednak, że nie odnajdą się one w przypadku każdego opiekuna.

Przed podjęciem decyzji o zakupie psa rasy husky zdecydowanie warto zapoznać się z jego najważniejszymi potrzebami, wymaganiami, a także preferencjami, gdyż wśród obowiązków właścicieli leży ich prawidłowe zaspokojenie.

Zobacz: Najpopularniejsze rasy psów

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 20–27 kg

wzrost: 53–60 cm

 maść biała, czarna, szaro-biała
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, towarzyskie, czujne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją FCI husky zaliczany jest do grupy V – szpice i psy w typie pierwotnym, a także sekcji 1 – północne psy zaprzęgowe, zaraz obok samojeda, alaskan malamuta oraz psa grenlandzkiego.

Rasa należy do średnich psów, tym samym osiągając wysokość w kłębie 53 – 60 cm w przypadku psów oraz 51 – 56 cm u suczek. Waga powinna natomiast mieścić się w przedziale 16-27 kg, w zależności od płci.

Siberian husky cechuje się sportową sylwetką, która może przypominać nieco skrócony prostokąt. Budowa czworonoga jest niezwykle proporcjonalna. Obejmuje ona średniej wielkości głowę, trójkątne uszy z delikatnym zaokrągleniem na krańcach, a także brązowe lub niebieskie oczy posyłające bystre spojrzenia. Kufa zwęża się w stronę wierzchołka nosa. Tułów jest silny, a linia grzbietu przyjmuje prostą formę. Ogon zwierzęcia przypomina lisią kitę, będąc przy tym mocno owłosionym. Mocne i proste kończyny sprawiają, że chód husky jest lekki oraz elegancki.

Okrywa zwierzęcia jest gęsta, a podszerstek miękki. Charakterystyczną cechą rasy jest wymiana podszerstka i wierzchniej pokrywy włosowej wraz z nadejściem wiosny. Jeśli natomiast chodzi o dopuszczalne umaszczenia, wzorzec rasy nie precyzuje ich ilości. Możliwe jest więc napotkanie czworonogów o niemal wszystkich odcieniach – od bieli, aż po czerń, łącznie z rozmaitymi znaczeniami. Wśród popularnych odmian wyróżniane są osobniki szare, wilkowate, a także rudo-białe oraz czekoladowo-białe. Interesującym może przy tym okazać się fakt, iż rasa jest w stanie zmienić odcień umaszczenia w trakcie swojego życia.

Husky wyróżnia się specyficznymi „maskami”, czyli układem danych kolorów i kształtów na głowie. Co ciekawe, mogą one przyjmować niezwykle zróżnicowane formy.

Siberian husky – szczeniaki i hodowla

Siberian husky - szczeniaki i hodowla

W związku z dużą popularnością husky, w Polsce funkcjonuje szereg różnorodnych miejsc, które oferują psiaki o wyjątkowym wyglądzie, czy też niezwykłym usposobieniu. Wybór hodowcy powinien jednak zostać szczegółowo przemyślany, gdyż duże zainteresowanie rasą sprawia, że natknięcie się na pseudohodowlę jest niezwykle łatwe.

Ceny szczeniąt

Ceny rodowodowych szczeniąt rasy husky najczęściej mieszczą się w granicach od 4500 do 8000 zł. Wszystko to jest jednak uzależnione od rozmaitych czynników, wśród których wyróżnia się chociażby renomę hodowcy, osiągnięcia rodziców, a nawet umaszczenie wybranego psiaka.

Jednocześnie warto unikać ofert, które zawierają wyjątkowo tanie szczenięta, gdyż najczęściej świadczą one o pseudohodowli, co z kolei zwiększa ryzyko występowania rozmaitych chorób genetycznych, a także przyczynia się do rozpowszechniania niehumanitarnego traktowania zwierząt.

W związku z tym, że zakup przedstawiciela rasy husky syberyjski wiąże się nieraz z dużymi kosztami, zdecydowanie warto rozważyć adopcję czworonoga z pobliskiej organizacji, fundacji lub schroniska dla bezdomnych zwierząt, w których nie brakuje zarówno rasowych czworonogów, jak i osobników w typie danej rasy.

Historia rasy

Historia rasy

Husky syberyjski to rasa pierwotna, przez co udział człowieka w jej tworzeniu jest wyłącznie znikomy. Przodkowie husky zamieszkiwali tereny wschodniej Syberii, natomiast ludzie wykorzystywali te czworonogi głównie do polowań. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż prekursorami hodowli rasy byli Czukcze, czyli jedna z najstarszych grup zamieszkujących północno-wschodnią Rosję. To właśnie oni dojrzeli w czworonogach potencjał i możliwości do ciągnięcia sań, co z kolei umożliwiało Czukczom przetrwanie trudnych warunków. Od swoich zwierząt wymagali jednak wytrzymałości, siły oraz odporności na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne.

Przez długi czas rasa funkcjonowała wyłącznie na terenach Syberii. W 1909 roku pierwsi jej przedstawiciele pojawili się w Kanadzie, gdzie urządzano wyścigi psów zaprzęgowych. Wówczas czworonogi zaskoczyły pozostałych uczestników osiąganymi wynikami, wbrew prześmiewczemu określeniu ich „zaprzęgiem syberyjskich szczurów”.

Husky syberyjski - zaprzęgi

Co ciekawe, rasa przyczyniła się między innymi do ocalenia mieszkańców miasta Nome (Alaska), w którym panowała epidemia błonicy. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi samoloty nie mogły bowiem dostarczyć szczepionek, co z kolei groziło śmiercią znaczących ilości ludzi. Z pomocą przyszły jednak bohaterskie zaprzęgi, w których skład weszło aż 150 psów. Wspólnymi siłami udało im się dostarczyć szczepionki w nienaruszonym stanie, pokonując tym samym 1085 km w niecałe sześć dni. W nowojorskim Central Parku do dziś obserwowany jest pomnik lidera jednego z zaprzęgów, a mianowicie przedstawiciela rasy siberian husky o imieniu Balto. Ponadto co roku na Alasce odbywa się również wyścig upamiętniający wyczyn, jakiego dokonały psy w 1925 roku. Iditarod jest najbardziej prestiżową, a zarazem najtrudniejszą gonitwą na świecie.

W 1930 roku siberian husky, jako odrębna rasa, został uznany przez American Kennel Club, natomiast Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wpisała ją do oficjalnego rejestru w 1966 roku.

Pierwszym osobnikiem, który znalazł się na obszarach Polski, była suczka Juonna Elfkarlens. Wydarzenie to miało jednak miejsce dopiero w 1983 roku. Na pierwszy miot trzeba było poczekać następne 5 lat.

Husky syberyjski – charakter i usposobienie

Husky syberyjski - charakter i usposobienie

Husky syberyjski to rasa, która stale cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż czworonogi te charakteryzuje się jako żywiołowe, przyjazne oraz radosne, co czyni je wręcz idealnymi towarzyszami. Kluczowe jest jednak zrozumienie, że rasa wykazuje również własne potrzeby. Jedną z nich jest konieczność regularnego podejmowania się aktywności fizycznej w stosunkowo dużym stopniu. Husky potrzebuje nowych bodźców, doskonale poradzi sobie podczas rozmaitych wędrówek, a także jako kompan do biegu lub jazdy na rowerze.

Co więcej, siberian husky wyjątkowo źle znosi samotność, często pożytkując ją na uporczywe wycie aż do momentu powrotu opiekunów. Długotrwałe pozostawianie psa w domu może przyczynić się jednocześnie do wykształcenia niszczycielskich zachowań, co z kolei zdecydowanie nie będzie pożądane.

Rasa wykazuje również silny instynkt myśliwski, który powinien być stale kontrolowany przez opiekunów. W przeciwnym razie pies jest skłonny do ucieczki w pogoni za napotkaną zwierzyną, pokonując przy tym nawet stosunkowo wysokie ogrodzenia.

Husky to czujny i uważny pupil, jednak zdecydowanie nie nadaje się do roli stróża posesji. Nie wykazuje on bowiem podejrzliwości oraz wrogiego nastawienia, przez co w stosunku do obcych może okazać się całkowicie potulny.  

Wychowanie i tresura husky

Wychowanie i tresura husky

Siberian husky to inteligentny, a zarazem niezależny oraz uparty pies, który będzie potrzebował stanowczego podejścia i wytrwałości w treningu. Pupil często jest zainteresowany wszystkim poza poleceniami opiekunów. Nie przepada również za podporządkowywaniem się, przez co tresura może okazać się nieco problematyczna, w szczególności dla początkujących właścicieli.

Kluczowe jest zrozumienie, iż każdy osobnik rasy husky będzie potrzebował indywidualnego podejścia do wychowania. Nie należy przy tym oczekiwać natychmiastowych efektów, a raczej doceniać i nagradzać wszelkie drobne kroki w stronę osiągnięcia zamierzonego celu. Co więcej, całkowicie niewskazanym jest stosowanie wszelkich metod awersyjnych, krzyku, a w szczególności przemocy (fizycznej lub psychicznej). O wiele lepszym, a zarazem bardziej efektywnym rozwiązaniem, jest wykorzystywanie pozytywnych wzmocnień.

Szkolenie powinno rozpocząć się już od okresu szczenięcego, gdy pies trafia do nowego domu. Wśród polecanych działań wyróżnia się między innymi skorzystanie z usług psiego przedszkola, a w razie konieczności również behawiorysty. Źle poprowadzony lub błędnie zsocjalizowany husky syberyjski może bowiem okazać się utrapieniem dla swoich opiekunów, tym samym przynosząc im ogrom zmartwień.

Zabawki dla husky

Zabawki dla husky

Zabawa jest jednym z nieodłącznych elementów życia każdego psa, niezależnie od jego rasy. Husky uchodzi za żywiołowego i radosnego czworonoga, który chętnie pożytkuje swój czas na rozmaitych aktywnościach, szczególnie poza domem. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wytrzymałe, a zarazem jakościowe zabawki, które umilą wspólnie spędzone chwile.

Wśród polecanych produktów z pewnością warto wyróżnić rozmaite akcesoria sznurkowe, gryzaki, piłki oraz frisbee. Przydatnym rozwiązaniem, które jednocześnie dostarcza zwierzęciu nowych bodźców i stymuluje jego zdolności, są zabawki interaktywne. Doskonałą opcję stanowią również zabawki typu Kong, gdyż stanowią one całkowicie naturalną formę wyciszenia czworonoga przy okazji nadmiernie ekscytujących momentów. Kong umożliwia także zajęcie uwagi psa nawet na stosunkowo długi okres czasu.

Husky syberyjski – pielęgnacja

Husky syberyjski – pielęgnacja

Pielęgnacja przedstawicieli rasy husky będzie wymagała systematyczności, szczególnie w okresach linienia. Wiosenna wymiana okrywy przyjmuje bowiem niezwykle intensywną formę, tym samym zmuszając opiekunów do szczotkowania jej nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Jesienne linienie jest jednak nieco mniej problematyczne. Na porządku dziennym sierść wypada w umiarkowanym stopniu, jednocześnie wykazując właściwości samoczyszczące, dlatego też wystarczające jest wyczesywanie jej wyłącznie od czasu do czasu.

Kąpiele powinny odbywać się wyłącznie wtedy, gdy są one całkowicie niezbędne. Zbyt częste mycie skóry i sierści niszczy naturalną warstwę ochronną okrywy, co z kolei sprawia, że pupil może utracić odporność na ujemne temperatury lub niekorzystne warunki pogodowe takie, jak śnieg lub deszcz. Wówczas warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon, który w skuteczny sposób zapobiega nadmiernemu wysuszaniu sierści i cechuje się łagodnym, nieuczulającym składem.

Bieżącej kontroli będą wymagały również zęby, uszy oraz pazury czworonoga. Warto monitorować także stan oczu, szczególnie w przypadku błękitnej barwy.

Dieta i żywienie rasy

Dieta i żywienie rasy

Powszechnie przyjęło się, że husky syberyjski nieraz bywa wybredny i odmawia spożywania pokarmów, które nie spełniają jego preferencji. Dlatego też opiekunowie niejednokrotnie doświadczają problemów z dopasowaniem karmy tak, aby zawierała ona wszelkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie wpisywała się w gusta czworonoga.

Najpopularniejszą formą żywienia husky jest zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej, gdyż wówczas pies otrzymuje wszystko to, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania na każdym z życiowych etapów. Postaw na wysokiej jakości karmę dla dużych ras, która wspiera stawy i kości psa.

Na chwilę obecną dużą popularnością cieszy się również samodzielne przygotowywanie posiłków dla psów, które odbywa się zgodnie z zasadami diety BARF. W tym celu niezbędne jest jednak dysponowanie odpowiednią ilością wolnego czasu, a także solidne zapoznanie się z tematyką żywienia czworonożnych podopiecznych. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto również zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki, gdyż zarówno niedobory, jak i nadmiary poszczególnych substancji odżywczych, mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie pupila. Tego rodzaj diety wymaga także suplementacji.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów husky

Husky syberyjski – zdrowie i długość życia

Husky syberyjski - zdrowie i długość życia

Siberian husky uchodzi za niezwykle odporną, wytrzymałą, a także zdrową rasę. Jej przedstawiciele żyją średnio od 12 do 15 lat, jednocześnie nie wykazując nadmiernych predyspozycji do chorób genetycznych. Nie dotyczy to jednak czworonogów, które wywodzą się z pseudohodowli, gdyż tego typu przypadki mogą okazać się bardziej podatne na rozmaite dolegliwości.

Wśród chorób obserwowanych w obrębie rasy husky, wyróżnia się:

  • Dolegliwości oczu (np. zaćma, dystrofia rogówki, postępujący zanik siatkówki – szczególnie w przypadku jasnookich osobników),
  • Zatrucia pokarmowe,
  • Alergie i nietolerancje,
  • Dermatozę cynkozależną (objawiającą się miejscowym łysieniem i zmianami skórnymi),
  • Dysplazję mieszków włosowych,
  • Podrażnienie krtani,
  • Dysplazję stawów biodrowych.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Husky syberyjski to pies, który dostosuje się do rozmaitych warunków. Należy jednak zaznaczyć, że pupil zdecydowanie nie będzie szczęśliwy w miniaturowej kawalerce w bloku. O wiele bardziej doceni on możliwość swobodnego wylegiwania się w ogrodzie, czy też odbywania długich spacerów w pobliskich lasach.

Co więcej, rasa cechuje się specyficznym, niezależnym usposobieniem, przez co wymaga konsekwencji w szkoleniu. Początkujący opiekunowie mogą więc doświadczać rozmaitych problemów z posłuszeństwem zwierzęcia lub jego uporem. Husky potrzebuje także stosunkowo dużo ruchu na świeżym powietrzu, dlatego też nie będzie to pies do towarzystwa dla osób starszych.

Pies zdecydowanie nie będzie zadowolony również wtedy, gdy większość swojego dnia spędza w samotności. Rasa potrzebuje kontaktu z ludźmi oraz innymi zwierzętami, gdyż bez tego może wykształcać niszczycielskie lub uciążliwe zachowania, polegające chociażby na głośnym ujadaniu przez cały okres nieobecności opiekunów.

Zakup siberian husky powinien więc zostać szczegółowo przemyślany. Zdecydowanie nie jest to bowiem pies dla każdego, tym samym wymagając dużych pokładów cierpliwości, czasu, a także zaangażowania ze strony właścicieli.

Husky syberyjski a dzieci

Husky jest oddanym i czułym czworonogiem, który dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci, często traktując je jako członków własnego stada. Zdecydowanie bardziej preferuje jednak starsze pociechy, głównie ze względu na swoją potrzebę niezależności. Dlatego też wszelkie zabawy psa oraz dzieci powinny odbywać się pod stałym nadzorem ze strony osób dorosłych, aby w razie konieczności umożliwić zwierzęciu odpoczynek i regenerację.

Husky syberyjski a inne zwierzęta domowe

Husky syberyjski a inne zwierzęta domowe

Powszechnie przyjęło się uznawać, że odpowiednio zsocjalizowany husky nie będzie miał nic przeciwko, jeśli w domu przebywają również psy, w szczególności tej samej rasy. Szczególną ostrożność należy jednak zachować w kontakcie w kotami, gdyż silne instynkty myśliwskie oraz terytorialne nieraz sprawiają, że pies wykazuje chęć ochrony własnej przestrzeni, a w konsekwencji również pogoni za kotami. Jeśli jednak zwierzęta przebywały ze sobą już od okresu szczenięcego, husky będzie w stanie czerpać przyjemność z towarzystwa innych stworzeń domowych, tym samym traktując je w delikatny i ostrożny sposób.

Ciekawostki o husky

Ciekawostki o husky

Zgodnie z wierzeniami Czukczów, dwa osobniki rasy siberian husky strzegą bram do nieba, jednocześnie odrzucając wszystkich tych, którzy za życia źle traktowali psy.

Podczas II wojny światowej husky były wykorzystywane przez amerykańską armię. Do zadań czworonogów należało między innymi poszukiwanie zestrzelonych samolotów, a także wydobywanie i ratowanie ich pilotów oraz przewożonych ładunków.

Sprawdź również: Berneński pies pasterski – charakterystyka rasy

Popularne imiona

Popularne imiona
Imiona dla psa Imiona dla suczki
Storm, Loki, Echo, Iglo, Leo, Milo, Hugo, Ozzy, Luca, Kenzo, Archie, Gizmo, Hermes. Luna, Blue, Skylar, Bella, Nala, Poppy, Rosie, Molly, Ava, Lola, Havana, Holly, Mira, Lady.

Zalety i wady rasy

Zalety i wady rasy

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi,
  • inteligentny,
  • aktywny,
  • lubi spędzać czas ze swoją rodziną.

Wady:

  • może być uparty i wykazywać tendencję do dominacji,
  • obficie linieje,
  • nieumiejętne szkolenie sprawia, że może być nieposłuszny,
  • brak aktywności skutkuje rozwinięciem się niepożądanych zachowań.

Najczęściej zadawane pytania

Ceny szczeniąt
Ile kosztuje husky

Kosztują one 4500-8000 zł.

Ile żyją husky

Żyją one 12-15 lat.

Jak wygląda husky

To duży pies zaprzęgowy o gęstej sierści, przeważnie w kolorze szaro-białym lub czarno-białym. Husky często miewają niebieskie oczy. Mają sterczące uszy i puszyste ogony. Wyglądem przypominają mniejsze wilki.

Dlaczego husky wyje

Psy te komunikują się w ten sposób, często w celu przywołania innych psów lub domowników. Wyrażają także w ten sposób emocje lub reagują na głośne dźwięki. Psy pierwotne jak ta rasa mają tendencję do wycia.

Jakie szelki dla husky

Psy te są bardzo silne, więc postaw na wytrzymałe i odporne na uszkodzenia modele sportowe. Najczęściej polecane są szelki typu guard albo szelki typu easy-walk.

Ile waży husky

Dorosłe psy tej rasy ważą około 20-27 kg.

Husky jak wychować

Psy te bywają bardzo uparte i żywiołowe, dlatego wymagają bardzo stanowczego i konsekwentnego, ale cierpliwego podejścia. Nie stosuj metod awersyjnych, lecz nagradzaj pupila za dobre sprawowanie. Dostosuj długość lekcji do koncentracji pupila i zapewnij psu odpowiednią socjalizację, pamiętając przy tym o jego silnym instynkcie myśliwskim.

Co je husky

Psy te bywają bardzo wybredne. Postaw na wysokiej jakości karmę dla psów średnich lub dużych ras odpowiednią do wagi psa. Wprowadzaj urozmaicenia w jego diecie kiedy pies straci zainteresowanie dotychczasową karmą.

Data publikacji: 12.10.2020

Udostępnij