Ile powinien jeść kot?

Ile powinien jeść kot?

Ile powinien jeść kot? Podobne pytania dotyczące opieki nad kotami nurtują wielu właścicieli – nie tylko tych świeżo upieczonych. Trudno jest bowiem określić, ile jedzenia powinien dostać nasz pupil, jak często go karmić, czym go karmić, a także jakimi porcjami. Skąd mamy wiedzieć, ile powinien ważyć kot i jak to powinno wpłynąć na dobór i ilość podawanego pokarmu? Warto więc uporządkować swoją wiedzę na temat karmienia – Wasz kot z pewnością za to podziękuje.

Ile powinien jeść nasz kot?

Trudno określić, ile dokładnie powinien jeść kot, jednak przyjmuje się, że dorosłe koty potrzebują 5 gram białka na 1 kilogram należnej masy ciała. Czym jest jednak „należna masa ciała”? Jest to spodziewana, prawidłowa waga kota, która jest oczywiście zależna od szeregu różnych czynników, takich jak rasa, czy budowa ciała.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli nasz kot przekracza spodziewaną wagę ciała, to należy dawać mu jeść mniej, jeżeli zaś jeszcze mu do niej trochę brakuje, to powinien dostawać więcej karmy. Uznaje się też, że koty potrzebują od 40 kilokalorii na 1 kg masy ciała do 60 – w zależności od trybu życia, co daje około 240 kalorii dziennie.

Trzeba pamiętać o tym, że podawane na opakowaniach karm informacje o dawkowaniu dotyczą kotów, które jedzą tylko tę karmę. Widać więc, że w przypadku wyznaczania tego, ile ma zjeść nasz kot, musimy dostosowywać ilość jedzenia do różnych czynników.

Ile razy dziennie karmić kota?

kot w kuchni

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość karmienia kota zależy w dużej mierze od tego, co kot jada. Często właściciele kotów dają kotom dwa posiłki dziennie i stały dostęp do suchej karmy. Poleca się jednak, by i karmę dawkować – jej dzienny przydział podzielić na trzy grupy i w ten sposób dawać kotu. W ten sposób kot dostanie około pięciu posiłków dziennie. Trzeba jednak rozplanować, co i kiedy dostanie zwierzak, tak, aby odległość między dwoma posiłkami nie była zbyt duża lub zbyt mała.

Kocia dieta

Czasem, gdy nasz pupil za dużo je, przyda się mu dieta. Żywienie kotów nie jest czymś statycznym, a dynamicznym – trzeba dostosowywać dawki do potrzeb kota i etapu życia, na jakim się znajduje. By ocenić, czy dotychczasowy sposób żywienia jest odpowiedni, należy sprawdzić, czy kot nie ma nadwagi lub też niedowagi.

Prostym sposobem na sprawdzenie tego jest przejechanie ręką po kręgosłupie i żebrach zwierzęcia. Jeżeli są one niewyczuwalne, to znaczy, że kot ma nadwagę. Jeżeli zaś i kręgosłup lub żebra są widoczne, świadczy to o niedowadze. Na podstawie wyników tego badania powinno się zwiększać lub zmniejszać porcje pokarmu podawane kotu.

Pamiętaj też o tym, że koty to mięsożercy, a nie wegetarianie. Wybieraj zatem karmy, które są bogate w białka zwierzęce i zostały przygotowane na bazie mięsa. Zwracaj też uwagę na ilość węglowodanów w karmie – nie powinny one przekraczać około 10% składu całego produktu. Przy wyborze karmy mokrej kieruj się tym, ile jest w niej mięsa. Produkty uboczne, wypełniacze – to są rzeczy, których jak najmniej powinno być w kocim posiłku.

Polecane karmy dla kota

Polecamy w szczególności karmy dla kota marki Brit – producent oferuje szeroką gamę karm na każdą kocią potrzebę wynikającą z wieku, wielkości kota, trybu życia, stanu zdrowia czy też indywidualnych potrzeb. Sprawdź ofertę:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit dla kotów

Data publikacji: 5.02.2018 r.

Udostępnij