Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia?

Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia?

Koty to zwierzaki domowe, które cieszą się stosunkowo długim życiem, jednak przeciętna długość życia kota nadal jest znacznie krótsza od ludzkiej. Długość życia kota zależy od wielu czynników, z których niektóre niezależne są od właściciela, na inne natomiast mamy wpływ. Każdy opiekun kota chciałby, aby jego pupil towarzyszył mu jak najdłużej. Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia? Jak możemy się zatroszczyć o to, by nasz kot żył jak najdłużej? Przeczytaj o tym więcej.

Ile żyją koty domowe?

Kot towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów – najstarsze informacje na temat udomowionych kotów pochodzą ze starożytnych cywilizacji Grecji, Egiptu, a nawet Babilonii. Jako towarzysz życia kot ma pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę człowieka, a także bywa doskonałym kompanem do zabaw dla dorastających dzieci. 

Ile żyją koty? W warunkach domowych kot potrafi żyć długo – przeciętnie kilkanaście, a nawet 20 lat. Zdarzają się jednak osobniki, które żyją znacznie dłużej. Na długość życia kota ma wpływ szereg rozmaitych czynników, od stanu zdrowia i wrodzonych cech genetycznych po dietę, tryb i warunki życia. Rasa kota również ma niemałe znaczenie jeśli chodzi o to, ile żyje kot, gdyż pewne rasy są szczególnie długowieczne.

Która rasa kotów żyje najdłużej?

Kot egipski mau – zdrowie i długość życia rasy

Koty starzeją się od 7. roku życia. W zależności od rasy, trybu życia i opieki siódmy rok życia może zwiastować albo nadchodzącą krótką emeryturę, albo początek trwającej ponad dekadę „złotej kociej jesieni”. Opinię kotów długowiecznych mają koty balijskie, syjamskie, brytyjskie, a także persy.

Rasa balijska tak naprawdę pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest wynikiem przemyślanych krzyżówek. Kot balijski jest towarzyski, lubi zwracać na siebie uwagę innych i ma opinię tolerancyjnego, dlatego wybierają go rodziny z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Kot balijski potrafi żyć ponad 20 lat.

Koty syjamskie to dalecy kuzyni wyżej wymienionej rasy. Mają opinię zgodnych zwierzaków, które potrafią dostosować się do człowieka i wiele od niego nauczyć, oczywiście o ile chcą. Są też towarzyskie i jeśli się na nie zdecydujemy, pamiętajmy, że ten ukochany czworonóg nie będzie szczęśliwy sam w czterech ścianach. Podobnie jak koty balijskie żyją około 20 lat.

Kot brytyjski lubi patrzeć na ludzi z wysoka, ceni sobie spokój i dystans. Nie lubi, gdy narzuca mu się kontakt fizyczny. Chłodna angielska krew i spokojne, stateczne spojrzenie to jego znak rozpoznawczy. Jest dobrym towarzyszem ludzi starszych, spokojnych i poukładanych, natomiast raczej unika dzieci. Będzie twoim towarzyszem przez plus-minus 18 lat.

Kot perski, łagodny samotnik i domator, nie ma nic przeciwko zabawie i pieszczotom jeśli się go do nich zachęci. Bezpieczny dla dzieci, unikający nawet pozorowanej agresji, chętnie zajmuje miejsce w swoim ulubionym fotelu. Żyje około 17 lat.  

Co wpływa na długość życia kota?

Nasz kot może długo cieszyć się zdrowiem i witalnością jeśli poświęcimy mu swój czas i uwagę. Na długość życia kota wpływa bardzo wiele czynników, spośród których niektóre pozostają poza wpływem właściciela, jednak właściwe dbanie o pupila oraz zapewnienie mu dobrych warunków życia ma niebagatelne znacznie.

Co wpływa na długość życia kota?

  • rasa,
  • genetyka,
  • tryb życia,
  • dieta,
  • waga,
  • przebyte zabiegi, takie jak sterylizacja,
  • niewychodzący lub wychodzący tryb życia,
  • warunki bytu,
  • kontrola stanu zdrowia,
  • stres,
  • odpowiednia pielęgnacja.

Ile żyje kot wychodzący i niewychodzący?

To, ile żyje kot zależy również od prowadzonego trybu życia. Wypuszczanie kota na samotne spacery i przechadzki oznacza ryzyko, że przydarzy mu się wypadek. Kot może mieć styczność z chorymi zwierzętami lub zjeść coś nieodpowiedniego. W najlepszym wypadku oddali się zbyt daleko i będzie miał kłopot z powrotem.

Koty korzystające z wolności nocnych i dziennych przechadzek zazwyczaj żyją do około 10 lat, podczas gdy ich bardziej stateczni koci sąsiedzi, którzy prowadzą niewychodzący tryb życia, żyją nawet dwa razy dłużej. Co więcej, koty wychodzące wymagają dodatkowego wsparcia odporności. Z drugiej strony prowadzą one bardziej aktywny tryb życia.

Ile żyją koty po sterylizacji?

Według powszechnie przyjętej w środowisku naukowym opinii, sterylizacja zwierzęcia przedłuża życie w przypadku kocurów o połowę, a w przypadku kotek o jedną trzecią. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są różne, od chorób narządów rodnych w późniejszym wieku po eliminację ryzykownych zachowań w okresie rui.

Koty po sterylizacji są też bardziej spokojne – nie dadzą się ponieść emocjom wpadając w pościg za ukochaną i nie uczestniczą w walkach o terytorium.

Sprawdź: Żywienie kota po sterylizacji – jak dbać o odpowiednią masę ciała zwierzęcia?

Ile żyją koty rasowe i dachowce?

Koty mieszańce, czyli tak zwane dachowce cieszą się dobrym zdrowiem i długowiecznością z uwagi na brak obciążenia genetycznego. Przy hodowli ras często dochodzi do obciążenia rasy pewnymi problemami zdrowotnymi w wyniku prób zachowania określonych cech rasy. Dachowce potrafią osiągnąć długość życia pomiedzy 18 a 20 latami.

Nie oznacza to jednak, że koty rasowe z zasady żyją krócej. Rasy takie, jak koty syjamskie, brytyjskie, balijskie i perskie cieszą się długowiecznością. Rasa ma znaczący wpływ na to, ile żyją koty.

Jak się liczy wiek kota?

Uważa się, że jeden rok kociego życia liczy się jak siedem lat jego właściciela, jednak jest to bardzo uproszczony rachunek. W przypadku młodych kociąt, w pierwszym roku życia okres ten liczy się podwójnie. Roczne kocię jest jak nastolatek – wprawdzie jest już duży, ale jeszcze ma pstro w głowie.

Koty starzeją się od siódmego roku życia. Tracą wtedy powoli sprawność zmysłów i gibkość ciała, pogarsza się też metabolizm, a także zaczynają pojawiać się choroby i popsute zęby.

Przeczytaj więcej: Kocie lata – jak obliczyć wiek kota?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Hill’s dla kotów

Co robić, aby Twój kot żył jak najdłużej?

Kot, jak każdy z domowników, wymaga opieki, troski i miłości. Zbilansowana, zdrowa dieta dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb i aktywności fizycznej to podstawa. Istotna jest także obserwacja kocich zachowań pod kątem ewentualnych chorób lub wynikłych z wieku niesprawności. Niezależnie od tego wskazane są regularne odwiedziny u weterynarza, szczepienia, odrobaczanie i sterylizacja. Zbilansowanej diecie powinien także towarzyszyć ruch – tak samo jak my, tak i nasze koty również potrzebują gimnastykować się dla zachowania kondycji. Zadbajmy o kocie zabawki i wspólne zabawy.

Na długość życia kota wpływa także tryb jego życiakoty wychodzące przeciętnie żyją krócej od kotów niewychodzących, gdyż są narażone na znacznie wiecej czynników ryzyka. Kot potrafi świetnie odnaleźć się nawet w niewielkim mieszkaniu, jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki do życia.

Kot – jak każde żywe stworzenie – potrzebuje także naszej miłości. Wyczuwa doskonale nasze emocje i zauważa nasz szacunek wobec jego potrzeb. Koty to zwierzęta wrażliwe, które lubią czuć się kochane. Mogą wtedy odwzajemnić się po swojemu i szczęśliwie dożyć długiej, spokojnej, kociej starości.  Samotność, stres i depresja dopadają także naszych kocich domowników i wpływają na długość ich życia, dlatego należy zapewnić kotu możliwie najbardziej bezstresowe warunki.

Sprawdź: Czy karma wpływa na samopoczucie kota?

Czym karmić kota?

Hill's karma dla kota

Koty powinny otrzymywać zdrowe, zbilansowane i regularne posiłki. Powinniśmy dbać o to, aby nasz kot nie spożywał pokarmów źle wpływających na jego metabolizm i nie przejadał się. Nie należy też żywić kota resztkami ze stołu i choć oczywiście od czasu do czasu odrobina gotowanego mięsa mu nie zaszkodzi, to jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybór przeznaczonej do tego celu suchej lub mokrej karmy pełnowartościowej. W przypadku problemów zdrowotnych należy zastosować specjalistyczną dietę.

Warto skonsultować z weterynarzem wprowadzenie karmy marki Hill’s – marka ta jest pionierem w dziedzinie specjalistycznych karm dla zwierząt. Posiada szeroką ofertę karm bytowych oraz weterynaryjnych dla kotów.

Zobacz: Jak zapewnić kotu odpowiednie warunki żywienia?

Najdłużej żyjący kot

Koty to długowieczne zwierzaki, które często dożywają aż 20 lat, jednak niektóre osobniki żyją znacznie dłużej. Pewna rekordzistka – kotka o imieniu Creme Puff, czyli Kremowy Ptyś, – żyła ponad 38! Mieszkała ona w Austin, w stanie Teksas w USA. Co ciekawe, dzieliła ona właściciela z inną długowieczną kotką rasy sfinks – Granpa przeżyła aż 34 lata.

Ile żyją koty? Najczęściej zadawane pytania

Ile lat żyją koty?

Przeciętnie koty żyją około 14-17 lat, jednak niektóre żyją znacznie dłużej.

Ile żyją koty po sterylizacji?

Koty po sterylizacji żyją średnio dwa razy dłużej od niewysterylizowanych samców tej samej rasy, natomiast w przypadku kotek sterylizacja wydłuża życie średnio o jedną trzecią.

Ile żyją koty dachowce?

Żyją one około 12-18 lat.

Ile żyją koty brytyjskie?

Żyją one 15-18 lat.

Ile żyją koty syberyjskie?

Koty syberyjskie żyją 15-20 lat.

Ile żyją koty perskie?

Persy żyją 12-17 lat.

Ile żyją koty europejskie?

Żyją one nawet do 20 lat.

Ile żyją koty maine coon?

Maine coon żyją ok. 14-18 lat.

Ile żyją koty ragdoll?

Ragdolle żyją ok. 12-15 lat.

Ile żyją koty syjamskie?

Żyją one 15-20 lat.

Ile żyją koty bengalskie?

Żyją one 9-15 lat.

Ile żyją koty rosyjskie niebieskie?

Żyją one 15-18 lat.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 02.02.2021

Udostępnij