Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier to wyjątkowo sympatyczna rasa małych psów o charakterystycznym białym umaszczeniu z brązowymi i czarnymi znaczeniami. Pieski te są wyjątkowo aktywne i energiczne. Dowiedz się więcej o historii rasy i jej potrzebach.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 6-8 kg

wzrost: 25-30 cm

 maść dominująca biała z czarnymi i brązowymi znaczeniami
długość życia  od 13 do 16 lat
główne cechy  inteligentne, energiczne, czujne

Jack Russell Terrier – wygląd i wzorzec rasy

Jack Russell Terrier to niewielka rasa psów o charakterystycznym białym umaszczeniu z rudymi i czarnymi znaczeniami. Wzorcowy pies tej rasy ma ok. 25-30 cm wzrostu w kłębie i osiąga wagę od 6 do 8 kg. Psy mają krępy tułów, umięśnione tylne nogi i wysoko osadzony ogon. Uszy psa są niewielkie, a nos zawsze ma kolor czarny. Kufa jest mocna, szczęki silne, a oczy – ciemne, o migdałowym kształcie. Sierść psa jest zawsze gęsta i krótka, szorstka lub drutowata.

Jack Russel Terrier opis rasy

Jack Russell Terrier gładkowłosy

Jack Russel Terrier gładkowłosy

Rasa może posiadać różnorodne odmiany włosa. Co więcej, krzyżówki między tymi odmianami są jak najbardziej wskazane. Jack Russell Terrier gładkowłosy posiada szatę odporną na wszelkie warunki atmosferyczne, która jest jednocześnie bardzo wytrzymała i twarda. Początkowo takie rozwiązanie miało zapewnić ochronę przed różnorodnymi zwierzętami, jakie mogły zaatakować czworonoga podczas polowania.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki tej rasy cechują się swoistą niezależnością. Mimo młodego wieku potrafią same o siebie zadbać, oczywiście w pewnych granicach. Szczeniaki powinny być szkolone oraz wychowywane od razu, jak tylko znajdą się w domu. Maleństwa należy traktować ostrożnie oraz delikatnie, ale jednocześnie stanowczo. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić, aby pies przekraczał pewne granice. Są to zwierzęta inteligentne i sprytne, bardzo szybko więc wyczują słabość u właściciela.

Cena psa

Jeżeli już zdążyłeś lub zdążyłaś zakochać się w tej rasie psów, to z pewnością zastanawiasz się, ile będzie cię kosztować szczeniak rasy Jack Russell Terrier. Cena takiego psiaka może wahać się w granicach od 1500 do 2000 zł. Dokładna wartość szczeniaka określona jest przez renomę hodowcy oraz dokładny rodowód psa. Im rodzice bardziej zbliżyli się do wzorca rasy, tym cena będzie wyższa.

Historia rasy

Historia rasy sięga początków XIX wieku, kiedy to angielski pastor John Russell (1795-1883), zapalony myśliwy, zapragnął stworzyć idealną rasę psa do polowań. Pies tej rasy miał docelowo za zadanie płoszenie z nor borsuków i lisów. Duchowny postawił sobie za cel stworzenie rasy, która będzie energiczna i nieustraszona, idealna do pogoni oraz do wypłaszania zwierzyny.

Rasa została wyodrębniona z rasy Fox Terrier. Jeszcze na studiach teologicznych John Russell został opiekunem suczki tej rasy o imieniu Trump, która stała się matką przyszłych Jack Russell Terrierów. Około roku 1880 roku rasa trafiła do Australii, która wówczas była jedną z brytyjskich kolonii. Rasa przyjęła się tam doskonale do polowania na lisy.

Po śmierci duchownego kontynuowano pracę nad udoskonalaniem rasy, która w latach 30. ostatecznie została nazwana na jego cześć, jako że nosił przezwisko Jack. Wcześniej rasa była znana jako working terrier, czyli terrier pracujący.

Rasa została uznana w 1990 roku przez brytyjski Kennel Club. Od tamtej pory zdobywa coraz większą popularność.

Jack Russel Terrier – charakter i usposobienie

Nie ma wśród psów równie uroczego rozrabiaki jak pies rasy Jack Russell Terrier. Temperament tych zwierzaków potrafi przysporzyć ich właścicielom sporo problemów, ale jednocześnie mnóstwo radości. Jest to pies o łobuzerskim usposobieniu. Jest zawsze żywiołowy i pełen energii, jednocześnie bardzo wesoły. Choć na co dzień zawsze jest go pełno i rozpiera go energia, to także zdarzają się chwilę, kiedy ten pies jest ostoją spokoju oraz opanowania. Jeżeli tylko właściciele poświęcą mu wystarczająco dużo uwagi, a także sprawią, że ten łobuz będzie mógł się wykazać podczas licznych zabaw, to nie powinien sprawiać większego problemu w domu.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem tego psa, to powinieneś zdać sobie sprawę z cech charakteru rasy. Temperament tego zwierzaka sprawia, że przystosowuje się doskonale do wszelkich nowych warunków, co natomiast może być doskonałą zaletą dla wszystkich psiarzy, którzy często podróżują i zabierają swojego pupila w drogę. Jeżeli pies wyczuje, że sytuacja tego wymaga, potrafi zachowywać się bardzo grzecznie. Co więcej, nie rozpraszają ani nie przerażają go nowe sytuacje, ani nowo poznane osoby.

Jednocześnie jest psem bardzo towarzyskim, bardzo oddanym, a także przywiązanym do swojego właściciela. Niestety, jeżeli w twojej rodzinie są małe dzieci, to rasa nie będzie najlepszym wyborem. Te psy nie są tolerancyjne na niedelikatne i pozbawione taktu traktowanie. Jeżeli jednak dzieci są już w wieku szkolnym, to pies tej rasy będzie ich doskonałym towarzyszem zabaw.

Jack Russell Terrier – szkolenie i wychowanie

Posłuszny i miły w obyciu psiak tej rasy przyniesie wiele satysfakcji i radości właścicielom. Szkolenie i wychowanie powinno się opierać na odpowiedniej motywacji, a także na konsekwencji w postępowaniu. Są to psy bardzo inteligentne, bardzo szybko przyswajają sobie nową wiedzę oraz komendy. Jednak jego łobuzerski charakter oraz upartość sprawiają, że trzeba wykazać się nie lada umiejętnościami, żeby właściwie go wychować.

Jack Russell Terrier jest łakomczuchem, który jest w stanie uczynić naprawdę wiele za swój ulubiony smakołyk. Taka sytuacja ma swoje wady oraz zalety. Oczywiście, w takim wypadku o wiele prościej jest zmotywować psa do wykonywania konkretnych komend. Z drugiej jednak strony, bardzo łatwo doprowadzić do nadwagi, co z kolei negatywnie może wpływać na samopoczucie oraz na stan jego kości i stawów.

Szkolenie i wychowanie psa tej rasy powinno uwzględniać fakt, że psy te raczej nie potrafią długo usiedzieć w jednym miejscu. Bardzo szybko się nudzą, a także szukają nowych bodźców w otoczeniu. Z tego też powodu nie wolno przesadzać z długością lekcji. Lepiej wykonywać je częściej, ale zadbać o to, by nie doprowadziły do rozkojarzenia psa. Jeżeli więc zamierzasz nauczyć psa tej rasy nowej komendy, powtarzaj lekcje często, ale w krótkich odstępach czasu, mając na uwadze to, że taka nauka nie może potrwać zbyt długo.

Zabawki

Psy tej rasy są niezwykle aktywne, energiczne i skore do zabawy. Idealnym rozwiązaniem są zabawki interaktywne lub też frisbee, które zapewnią psiakowi odpowiednią dawkę ruchu i rozrywki. Chętnie będzie także gonić za piłkami czy piszczącymi zabawkami. Psiaki wykazują tendencję do gryzienia i szarpania przedmiotów, warto więc zaopatrzyć się w kości i gryzaki lub zabawki takie, jak kong.

Dieta i żywienie

Najbardziej odpowiednie karmy dla psa tej rasy to wysokiej jakości karmy komercyjne dla psów małych ras. Z uwagi na to, że rasa wykazuje skłonności do alergii, warto postawić na karmy hipoalergiczne. Aby zmniejszyć ryzyko osadzenia się kamienia na zębach, warto rozważyć karmy dentystyczne lub przysmaki, których chrupanie korzystnie wpływa na zęby i ułatwia ścieranie kamienia nazębnego. Te niezwykle energiczne psiaki cechuje duży apetyt, warto mieć więc na uwadze, by kontrolować wielkości porcji oraz ilość przekąsek pomiędzy posiłkami. Jeśli szukasz pomysłu na karmę dla pupila, sprawdź ranking najpopularniejszych karm dla psów małych ras.

Przeczytaj więcej: Karma dla psów małych – jak wybrać najlepszą?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla Jack Russell Terrier

Jack Russel Terrier – zdrowie i długość życia

Jack Russel Terrier choroby

O te psy trzeba nieustannie dbać, a także je pielęgnować. Z pewnością pragniesz, aby Twój pies cieszył się jak najlepszym zdrowiem. Choroby, jakie spotykają te psy, są najczęściej powiązane z metabolizmem. Zmorą tej rasy jest cukrzyca. To przewlekłe schorzenie, które polega na zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, a także tłuszczowej oraz białkowej. Objawami tej choroby mogą być wzmożony apetyt, niepohamowane pragnienie, a także wielomocz.

Niestety, istnieją także inne choroby, z którymi Jack Russell Terrier oraz jego właściciel muszą się zmagać. Należy do nich na przykład martwica główki kości udowej. Występuje w przypadku, kiedy kość jest niedokrwiona. Spowodowane to jest najczęściej złym odżywianiem, w wyniku którego struktura kości słabnie.

Kolejnymi chorobami, z jakimi musi zmagać się rasa są schorzenia uszne. Jeżeli pies nadzwyczaj często potrząsa głową, a także drapie się po uszach, jest to wyraźny sygnał mówiący o tym, że prawdopodobnie jest to zapalenie uszu. Dodatkowo z kanalików ocznych może wydobywać się nieprzyjemny zapach, a uszy mogą być zaczerwienione. Co więcej, każda próba dotknięcia tego narządu u psa tej rasy może powodować ból. Jeżeli zaobserwujesz takie objawy, to twój pupil jak najszybciej powinien być zaprowadzony przez ciebie do weterynarza. W takim wypadku nie ma co odwlekać wizyty, ponieważ może to być oznaka poważnego zapalenia ucha zewnętrznego. Czasami może to być także reakcja na alergię.

Rasa zalicza się do długowiecznych – psy żyją przeważnie od 13 do 16 lat.

Sprawdź: Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

U kogo sprawdzi się rasa?

Jack Russell Terrier to pies niesamowicie aktywny oraz ciekawski. Z tego powodu raczej nie nadaje się dla typowego domatora. Bez wątpienia nie jest to pies kanapowy, który większość dnia może się wylegiwać w oczekiwaniu na kolejny spacer. Decydując się na tą rasę, musisz mieć na uwadze fakt, że sporo czasu poświęcisz na liczne spacery.

Psy te szybko się nudzą, nieustannie potrzebują nowych bodźców oraz wrażeń. Potrafią być bardzo posłuszne, jednak trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Jack Russell Terrier raczej nie nadaje się dla nowicjuszy, dla których ma być to pierwszy pies. Niezwykle ważne jest wychowanie tego psa, oraz konsekwencja i wyraźnie wyznaczone granice. Jack Russell Terrier doskonale nadaje się dla psiarzy, którzy posiadają już pewne doświadczenie i doskonale wiedzą, jak sprawić, by pies wykonywał polecenia, a także wiedzą, jak zwrócić jego uwagę oraz nie pozwolić na to, by czworonóg się najzwyczajniej nudził.

Jack Russell Terrier – wady i zalety

Nie ma róży bez kolców, wie także o tym właściciel psa rasy Jack Russell Terrier. Konkretne cechy wyglądu oraz charakteru mogą mieć decydujący wpływ na decyzję, czy zdecydujemy się na takiego właśnie psa. Zacznijmy więc od wad. Jack Russell Terrier jest bardzo energiczny, więc wymagający podczas spacerów. Jednocześnie ciężko mu skupić się na jednej czynności przez dłuższy okres, co wymaga nieustannej ingerencji właściciela w sposób spędzania czasu podczas przechadzki na smyczy. Psy te bywają negatywnie nastawione do małych dzieci, spowodowane jest to jednak ich nadmierną wrażliwością. Nie tolerują niedelikatnego traktowania oraz braku wyczucia małych pociech.

Teraz pora na zalety. Są znakomitymi towarzyszami dzieci w wieku szkolnym. Są bardzo mądre i skore do nauki. Z łatwością uczą się nowych komend, jeśli tylko posiadają odpowiednią motywację. Te psy uwielbiają smakołyki i są gotowe za nie zrobić naprawdę wiele. Psy tej rasy uwielbiają pływać i doskonale czują się w wodzie. W większości wypadków są posłuszne, także podczas dłuższych podróży. Są bardzo przyjazne i znakomicie odnajdują się w nowych warunkach.

Opinie o rasie

Opinie na temat tej rasy psów są z reguły bardzo pozytywne. Są to psy bardzo inteligentne, które szybko uczą się nowych sztuczek oraz komend. Są bardzo energiczne, co sprawia, że nie sposób nudzić się w ich otoczeniu w domu. Właściciele tych czworonogów uwielbiają spędzać z nimi czas. Często uważają, że psy rasy Jack Russell Terrier są najsłodszymi istotami na ziemi.

Przeglądając Internet w dłuż i wszerz, natknąć się można jednak także na opinie nieco negatywne. Użytkownicy narzekają na ich skłonność do ucieczek. Spowodowane jest to nadpobudliwością oraz zbytnią ciekawością. Dodatkowo psy te uwielbiają pastwić się nad sąsiadami, potrafią bardzo intensywnie szczekać. Dla niektórych z was może być to jednak zaleta.

Sprawdź: Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Jack Russell Terrier – ciekawostki

Jack Russel dla kogo

Istnieje kilka ciekawych historii związanych z rasą Jack Russell Terrier, które z pewnością was zainteresują. Rasę stworzył wielebny Jack Russell, stąd też nazwa tych psów. Był on miłośnikiem polowań, z tego też powodu szukał psa, który będzie niezwykle odważny oraz ruchliwy, a jednocześnie inteligentny i uparty. Kolejna ciekawostka o Jack Russell Terrier to historia o psie o imieniu George. Ten czworonóg z Nowej Zelandii otrzymał wysokie międzynarodowe odznaczenie. Nagroda została przyznana za jego niesamowitą odwagę. Ten niepozorny pies obronił piątkę dzieci przed atakiem dwóch pitbulli.

Jack Russell Terrier – pies z Maski

Jeśli zastanawiasz się, skąd możesz kojarzyć tę sympatyczną rasę, bardzo prawdopodobne jest, że pamiętasz ją z filmu. To pies z Maski! Maska (The Mask) to film z 1994 roku, w którym założenie tajemniczej maski przemienia głównego bohatera w pewnego siebie, zabawnego i nietypowego superbohatera. W tej zawrotnie śmiesznej komedii u boku Jima Carrey’a pojawił się sympatyczny psiak tej rasy w roli psa o imieniu Milo, który wspiera swojego pakującego się w tarapaty właściciela.

Popularne imiona

Jeśli szukasz inspiracji, aby nadać nowemu pupilowi tej rasy imię, sprawdź najpopularniejsze imiona – może jedno z nich przypadnie Tobie i psiakowi do gustu.

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Milo, Wishbone, Alex, Elvis, Borys, Nico, Charlie, Chester, Fafik, Freddie, Figiel. Daisy, Lola, Fafi, Mimi, Mia, Nutka, Żelka, Pixie, Fraszka, Muszka.

Jack Russell Terrier – najczęściej zadawane pytania

Ile żyje Jack Russell Terrier

Rasa żyje przeważnie 13-16 lat.

Ile kosztuje Jack Russell Terrier

Cena wynosi około 1500-2000 zł.

Jack Russell Terrier kiedy jest dorosły

Okres wzrostu dobiega końca około 9. miesiąca życia.

Ile waży Jack Russell Terrier

Pies waży 6-8 kg.

Jack Russell Terrier jak często karmić

Szczenięta karmi się 4-6 razy dziennie, natomiast psy dorosłe powinny jeść dwa razy dziennie.

Jak wygląda Jack Russell Terrier

To niewielkie psy o białej, krótkiej i gęstej sierści z brązowymi, rudymi lub czarnymi znaczeniami. Mają masywne tylne łapy i prostokątną budowę ciała.

Jack Russell Terrier jak wychować

Psy są inteligentne, szybko się uczą i są bardzo ruchliwe. Z tego względu warto postawić na stanowcze szkolenie oparte na nagrodach i konsekwencjach. Lekcje nie powinny być zbyt długie.

Jaka karma dla Jack Russell Terrier

Postaw na wysokiej jakości karmę komercyjną przeznaczoną dla małych ras. Psy wykazują tendencje do alergii, warto więc rozważyć karmę hipoalergiczną.

Udostępnij