Choroby stawów u psów znacząco obniżają komfort życia tych stworzeń, a przy tym uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie. Wówczas czworonogi doświadczają trudności w poruszaniu się, wstawaniu, siadaniu i kładzeniu się. Jednocześnie mogą one odczuwać ból, który z kolei pogarsza ich samopoczucie, czyni apatycznymi oraz nieszczęśliwymi. I choć schorzenia stawów obserwowane są u wielu rozmaitych psów, na ich występowanie w szczególności narażone są rasy duże i olbrzymie. Dbanie o stawy dużych psów stanowi więc jeden z elementów prawidłowej i niezbędnej opieki nad nimi.
O tym, jak prawidłowo pielęgnować stawy domowego pupila, aby zapobiec rozwojowi bolesnych dolegliwości, opowiadamy w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Duży pies, duże wyzwanie – jak dbać o psa dużej rasy?
Spis treści
Choroby stawów – rodzaje i grupy zwiększonego ryzyka
Stawy u psów są zbudowane podobnie jak u ludzi. Posiadają więc chrząstki, które znajdują się na krańcach kości, a także maź stawową. Jej rola jest zbliżona do smaru, który sprawia, że chrząstki są w stanie prawidłowo się poruszać. W momencie, gdy ilość mazi stawowej jest niewystarczająca, chrząstki zaczynają się ścierać i kruszyć, gdyż nie mają odpowiedniego poślizgu. W trakcie degeneracji chrząstek dochodzi do ich stopniowego zaniku, przez co zasadniczo kości tracą swój amortyzator, a następnie wzajemnie się o siebie ocierają. Niestety, bezpośrednim skutkiem okazuje się ból, sztywność, a także trudności w poruszaniu się.
Problemy ze stawami spotykane są zasadniczo u wielu rozmaitych czworonogów. W tym aspekcie nie istnieje bowiem złota zasada mówiąca o tym, że na schorzenia te cierpią wyłącznie psy danej rasy, w konkretnym wieku, czy też o określonej wielkości. Prawdą jest jednak, że wśród psów ras dużych i olbrzymich choroby stawów pojawiają się wyjątkowo często. Wynika to z faktu, iż czworonogi te najzwyczajniej cechują się sporymi rozmiarami, co z kolei stanowi obciążenie dla szkieletu i mięśni, a przede wszystkim dla stawów i chrząstek będących ich elementem. W związku z tym są one w stanie znacznie szybciej się zużywać.
W obrębie ras znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka wyróżnia się przede wszystkim labradory, owczarki niemieckie, berneńskie psy pasterskie oraz dalmatyńczyki. Ponadto na schorzenia stawów narażone są także jamniki, które dźwigają całe swoje ciała na drobnych i małych łapkach.
Jak dbać o stawy u psów dużych ras?
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych chorób, dolegliwościom stawów znacznie lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Dlatego też już od okresu szczenięcego, czy też momentu, w którym psiak pojawia się w nowym domu, opiekunowie powinni zadbać o kilka kluczowych aspektów będących w stanie zagwarantować pupilowi zdrowie i dobre samopoczucie.
Prawidłowa waga
Masa ciała zwierzęcia odgrywa znaczącą rolę w wielu aspektach jego życia. Psiaki z nadwagą i otyłością nie są bowiem w stanie prawidłowo funkcjonować, a przy tym ich waga sprawia, że układ kostno-stawowy mierzy się z nadmiernym obciążeniem, przez co może ulegać poważnym uszkodzeniom. W związku z tym każdy opiekun powinien zadbać o to, aby jego pupil utrzymywał prawidłową wagę na każdym etapie swojego życia. Dotyczy to zarówno okresu szczenięcego, jak i starości, podczas której metabolizm czworonoga może być już wolniejszy.
Sprawdź: Otyłość u czworonogów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?
Zbilansowana dieta
Psy dużych ras rosną w bardzo szybkim tempie, co dotyczy w szczególności pierwszych miesięcy życia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż do około 1,5 r.ż. czworonogi nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu ruchowego, przez co są one znacznie bardziej podatne na jego uszkodzenia. Dlatego też już od okresu szczenięcego psiaki powinny otrzymywać odpowiednio zbilansowane, a zarazem dopasowane do ich potrzeb posiłki. W diecie nie może wówczas zabraknąć wartościowych białek, a także wszelkich niezbędnych mikroelementów, wśród których wyróżnia się przede wszystkim minerały (w tym wapń, fosfor, krzem, mangan, selen i cynk) oraz witaminy (np. C, E oraz z grupy B). Ponadto karma dla psa rasy dużej lub olbrzymiej musi wyróżniać się zmniejszoną wartością energetyczną, a przy tym również zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz antyoksydantów.
Zobacz: Kwasy tłuszczowe w diecie psa i kota
Suplementy diety
Nieraz czworonogi ras dużych i olbrzymich wymagają suplementacji poszczególnych składników, które wzmocnią stawy oraz wspomogą ich pracę. Wdrożenie jakichkolwiek suplementów diety, w tym również preparatów na stawy, powinno jednak odbywać się w porozumieniu z zaufanym lekarzem weterynarii, który doradzi zarówno w kwestii wyboru odpowiednich suplementów, jak i prawidłowego ich dawkowania.
W momencie, gdy psiak zmaga się z dolegliwościami stawów, weterynarz zaleca przeważnie preparaty o działaniu przeciwzapalnym oraz chondroprotekcyjnym, które zawierają w sobie glukozaminę i chondroitynę. Składniki te wspomagają bowiem odbudowę chrząstek stawowych, chronią je przed degeneracją, a przy tym również przyczyniają się do produkcji mazi stawowej. Wówczas niejednokrotnie suplementuje się również kwasy tłuszczowe omega-3, ale i kolagen, kwas hialuronowy, czy też MSM.
Przeczytaj również: Niezdenaturowany kolagen typu II: Rewolucyjny składnik dla wsparcia stawów psa
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem dbania o zdrowie psich stawów. Ruch sprawia bowiem, że maź stawowa jest rozprowadzana po chrząstkach, przez co zapewnia im odpowiedni poślizg. Czworonogi powinny więc być zachęcane do podejmowania aktywności, choć nie mogą być przy tym nadmiernie forsowane. Nie zaleca się więc, aby podczas każdego spaceru psy ras dużych i olbrzymich oddawały się szaleńczym pogoniom, czy też nieokiełznanym zabawom. Wówczas może bowiem dochodzić do mikrouszkodzeń stawów i rozmaitych urazów, które z kolei nieraz niosą za sobą bolesne stany zapalne.
Każdy opiekun czworonoga powinien pamiętać o tym, że stopień aktywności fizycznej musi być dopasowany indywidualnie pod każdego czworonoga. Należy przy tym uwzględniać również jego wiek, co dotyczy w szczególności szczeniąt, które są znacznie bardziej podatne na wszelkie urazy i uszkodzenia w trakcie różnorodnych zabaw i szaleństw.
Zaleca się, aby uprawiane aktywności były regularne, choć nie nadmiernie intensywne i forsujące. Dobrym rozwiązaniem dla psów ras dużych i olbrzymich okazuje się pływanie, które nie obciąża stawów czworonoga, a jednocześnie gwarantuje mu niezbędny ruch. Ponadto wskazanym jest również spacerowanie po różnych powierzchniach – zarówno twardszych, jak i tych miękkich.
Wypoczynek
Każdy psiak potrzebuje odpowiednich ilości wypoczynku, podczas którego zregeneruje swoje siły i odpręży się. W przypadku ras dużych i olbrzymich warto zadbać o to, aby posłanie dla pupila było dopasowane do jego rozmiaru, a przy tym umożliwiało zwierzęciu wygodne ułożenie się. Ponadto wskazanym jest zakup legowiska, które nie będzie zbyt miękkie. Musi ono zapewniać również odpowiednią izolację termiczną, gdyż wylegiwanie się na zimnych i wilgotnych powierzchniach lub w miejscach, w których panują przeciągi, nie jest dobre dla psich stawów.
Regularne kontrole
Opiekunowie psów muszą mieć świadomość, że wszelkie schorzenia i dolegliwości stawów nie rozwijają się z dnia na dzień, a wręcz przeciwnie – proces degeneracji chrząstek i kości trwa latami. Tym, co warto więc mieć na uwadze, jest wczesne rozpoznanie danych chorób, a także zapobieganie ich dalszemu postępowaniu. W związku z tym nie należy rezygnować zarówno z regularnych wizyt kontrolnych, jak i wszelkich konsultacji w momencie spostrzeżenia konkretnych nieprawidłowości. Wskazanym jest więc bieżące monitorowanie wyglądu i zachowania pupila, aby w razie konieczności szybko podjąć odpowiednie kroki. Dotyczy to w szczególności szczeniąt, ale i psów w podeszłym wieku (po ukończeniu około 7. roku życia). Dzięki kontrolowaniu bieżącego stanu zdrowia zwierzęcia opiekunowie zyskają pewność, że ich ukochany pupil może cieszyć się życiem bez bólu i uciążliwych dolegliwości.
Zobacz również: Jak wzmocnić odporność psa?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości suplementów na stawy dla psów