Zima to bez wątpienia najtrudniejsza pora roku dla ptaków. Dla tych gatunków, które nie odlatują do ciepłych krajów, przeżycie tego okresu to nie lada wyzwanie. Oprócz niskich temperatur dużym utrudnieniem jest dla nich poszukiwanie pożywienia w śniegu. Ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu lub lodu, co znacząco utrudnia dostęp do pokarmu. Z tego powodu dokarmianie ptaków to często ich jedyna szansa na przeżycie tych kilku zimowych miesięcy. Jak dokarmiać ptaki zimą, by pomóc im przetrwać ten trudny czas?
Spis treści
Misja – pożywienie
Ptaki ze swojej natury zmuszone są do samodzielnego poszukiwania jedzenia. Podczas chłodnych, zimowych miesięcy ta czynność jest znacznie utrudniona, ponieważ bardzo często pokarm jest ukryty pod warstwą śniegu lub lodu. Poszukiwanie pożywienia o tej porze roku pochłania znacznie więcej energii niż latem. Ponadto ptasi organizm w tym czasie potrzebuje znacznie więcej substancji odżywczych, które przetworzy na energię niezbędną do przetrwania zimy.
Zobacz też: Dokarmianie ptaków zimą – jaki karmnik wybrać?
Zima z ptasiej perspektywy
Kiedy śniegowy puch pokrywa każdy skrawek ziemi i próżno szukać ziaren, traw czy nasion, zdobywanie jedzenia staje się niezwykle trudne. Problem pogarsza się, kiedy do grubej pokrywy śnieżnej dochodzi siarczysty mróz. Wówczas przeżycie bez pomocy człowieka jest dla ptaków właściwie niemożliwe, dlatego w miarę naszych możliwości powinniśmy pomóc im i zapewnić stały dostęp do jedzenia przy naszych domach lub mieszkaniach.
Czy możemy pomóc?
Niestety dla wielu ptaków zima kończy się tragicznie. Istnieje wiele powodów, dla których nie są w stanie przeżyć mroźnych miesięcy, jednak znacząca ilość ptaków ginie z powodu braku pożywienia. Możemy to zmienić dokarmiając je odpowiednim pokarmem. Jeśli już zdecydujemy się na to, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby im nie zaszkodzić.
Sprawdź: Ptaki zimujące w Polsce
Dokarmiać czy nie?
Zimą w ogrodzie możemy spotkać mazurki, sikorki, wróble, dzięcioły, gawrony, kosy, kawki, kwiczoły oraz inne ptaki szukające pożywienia wśród zasp. To, co jest możliwe do znalezienia jeszcze przy słabym mrozie i niewielkim śniegu, w czasie większej zimy, jest już całkiem niedostępne.
W społeczeństwie znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników dokarmiania ptaków. Ci drudzy twierdzą, że nie powinno się ingerować w naturę. Według nich ptaki powinny samodzielnie znaleźć sobie pokarm, dokarmianie im szkodzi i uczy niesamodzielności. Niestety obecnie przy wysokim stopniu urbanizacji możliwości znalezienia pokarmu przez ptaki zmniejszyły się i bez naszej pomocy zima dla nich może zakończyć się w najgorszy sposób.
Kiedy zacząć dokarmianie?
W głosach przeciwników dokarmiania jest trochę racji: nie należy być nadgorliwym w pomaganiu ptakom. Nie wyjdzie im na dobre, jeżeli ułatwimy dostęp do pokarmu w czasie, gdy bez problemu mogą zdobyć pożywienie w naturalnym środowisku. Dokarmianie ptaków można rozpocząć po pierwszych poważnych przymrozkach. Jednak najlepiej zrobić to kiedy pojawi się gruba warstwa śniegu uniemożliwiająca żerowanie.
Istotną kwestią jest także czas zakończenia dokarmiania. Nie można tego zrobić tuż po odwilży – należy odczekać jeszcze kilka dni, aż zniknie pokrywa lodowa, która w lasach i polach utrzymuje się dłużej. Niekiedy dokarmianie ptaków może potrwać do wiosny.
Przeczytaj też: Karmienie ptaków chlebem – czy wolno? Możliwe skutki
Pomagaj regularnie!
Jeżeli zdecydowałeś się na pomoc ptakom, równocześnie zobowiązałeś się do regularnej pomocy. Bardzo ważną kwestią przy dokarmianiu ptaków jest systematyczność. Jeśli zaczniemy wspierać te zwierzęta pokarmem, nie możemy nagle zaniechać tej czynności. Może to bardzo źle wpłynąć na zdrowie ptaków, które bardzo szybko przyzwyczajają się do otrzymywania pożywienia i dłuższe przerwy mogą być dla nich niebezpieczne. Dlatego jeśli już podejmiesz decyzję o dokarmianiu, ważna jest regularność, także w wypadku, gdy dokarmiasz ptaki w trakcie spacerów. Wówczas zobowiązujesz się do dostarczania im pożywienia nawet (a może zwłaszcza) wtedy, gdy pogoda się pogorszy.
Czym karmić ptaki zimą?
Najlepiej tym, do czego mają dostęp w naturze. Dobre są dla nich zboża, nasiona, płatki zbożowe, kasze, orzechy, a także tłuszcze zwierzęce. Nie należy im podawać pieczywa. Należy pamiętać o tym, aby nie podawać produktów solonych – ptaki nie tolerują soli! Pamiętajmy także o wodzie dla ptaków. Przy silnych mrozach znalezienie niezamarzniętej wody w przyrodzie jest trudne, dlatego warto zapewnić ją ptakom przy karmniku.
Najlepszym rozwiązaniem jest karma dla ptaków zimujących. Produkty te są doskonałą odpowiedzią na zimowe potrzeby żywieniowe ptaków. Dzięki zawartym w kulach i karmie nasionom roślin oleistych i ziarnom zbóż, ptaki zachowują prawidłową dietę, a ich potrzeby energetyczne zostają w pełni zaspokojone. Karma nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników ani polepszaczy smaku, a jej podawanie jest całkowicie bezpieczne dla ptasich organizmów.
Istnieją również sprawdzone domowe sposoby pomagania tym zwierzętom, które od lat są praktykowane. Najpopularniejszym z nich jest umieszczanie przy karmniku słoniny. Inną często stosowaną praktyką są mieszanki ziaren, smalcu i oleju, które należy umieścić w pojemniku i wystawić na przykład na parapecie lub powiesić na gałęzi. Jeśli nie mamy takiej możliwości, doskonałym rozwiązaniem jest również karma tłuszczowa w tubie papierowej, zastąpi karmnik i jest gotowa do użycia od razu po zakupie.
Zobacz też: Sikorki – czym się żywią, gdzie zimują?
Co jest jeszcze potrzebne?
Przy dokarmianiu ptaków ponadto ważną rolę odgrywają również inne akcesoria dla tych zwierząt. Rynek zoologiczny oferuje wiele produktów, które z pewnością pomogą w trosce o te stworzenia. Na przykład bardzo ważnym elementem są karmniki, w których ptaki mogą się posilić. Wykonanie tego niewielkiego domku nie powinno być trudnym zadaniem. Karmnik można także kupić, zapewniając ptakom komfortowe schronienie i miejsce do spożywania posiłku.
Jak dokarmiać ptaki zimą ? Kilka cennych porad, które warto zapamiętać
- Misja pożywienie – To właśnie Ty możesz im pomóc!
Zimowe i mroźne miesiące to ciężki czas dla ptaków – trudności ze zdobywaniem pożywienia sprawiają, że dla wielu, ten okres kończy się on tragicznie. Możemy zmniejszyć ilość umierających ptaków, dokarmiając je odpowiednim pokarmem.
- Czym karmić ptaki zimą?
Najlepiej dokarmiać je dedykowaną karmą, bo zawiera ona wszystko co niezbędne i w rezultacie pomaga im przetrwać ten trudny czas.
- Regularność kluczem do sukcesu
Pamiętaj: systematyczność w Twoim działaniu jest najważniejsza i stanowi dla nich szanse na przetrwanie. Ich los w tym czasie uzależniony jest od Ciebie!
- Karmnik – miejsce do odpoczynku i posiłku
Ważną rolę odgrywa też stworzenie ptakom jak najlepszych warunków do spożywania posiłku i schronienia. Karmnik to doskonały pomysł, który zapewni im strefę komfortu, a Tobie ułatwi karmienie. Dodatkowym plusem będzie możliwość obserwacji ich zachowania (oczywiście z miejsca, które nie będzie zaburzać ich spokoju).
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla ptaków zimujących
Podsumowując, zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Bez pomocy ludzi jest im znacznie trudniej i ciężej przeżyć chłodne miesiące. Warto pomagać zwierzętom w potrzebie, jednak pamiętajmy równocześnie o tym, że decydując się na dokarmianie, zobowiązujemy się być systematyczni.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!
Data publikacji wpisu: 15.12.2017r.