Jak karmić małego kociaka?

Jak karmić małego kociaka?

Potrzeby żywieniowe kotów są bardzo zbliżone do ich dzikich przodków. Dlatego tak ważne jest dostarczanie bezwzględnym mięsożercom pokarmu bogatego w składniki mięsne i białko pochodzenia zwierzęcego. Właściwe żywienie, odpowiadające biologicznym potrzebom żywieniowym, należy w miarę możliwości rozpocząć od momentu w którym mały kociak trafia do naszej rodziny. Jak karmić małego kociaka? Jaką karmę najlepiej wybrać? Czym się kierować, aby zapewnić małemu mruczkowi stabilne i zdrowe dorastanie?

Żywienie inne niż mleko matki, czyli kiedy wprowadzić karmę dla kociąt?

Kociak z hodowli lub adoptowany ze schroniska czy fundacji zostanie wydany Ci w odpowiednim dla siebie czasie, kiedy z całą pewnością będzie już w stanie przyjmować stały pokarm. Odsadzenie dietetyczne następuje między 6 a 8 tygodniem życia kociaka, podczas gdy odsadzenie behawioralne zwykle w 12 tygodniu. Najprawdopodobniej Twój nowy przyjaciel trafi do Ciebie właśnie w okolicach 13 tygodnia życia. Spokojnie możesz więc podawać mu pokarm stały – suchą karmę.

Jak wybrać idealną suchą karmę dla małego kota?

Jak karmić małego kociaka? Wybierając karmę dla małego kota musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze skrupulatnie czytaj składy karm i odpowiedź sobie na pytanie, czy jest on dla Ciebie transparentny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z producentem lub dystrybutorem, aby otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.

Po drugie, przeanalizuj składniki analityczne wybranej karmy. Zwróć szczególnie uwagę na dwa składniki pokarmowe: białka i tłuszcze. To właśnie one dostarczają Twojemu kotu energii potrzebnej m.in. do wzrostu, procesów trawiennych, regulacji temperatury ciała i aktywności.

Karma przeznaczona dla kotów rosnących powinna zawierać minimum 28% białka w suchej masie, z czego 19% powinno być pochodzenia zwierzęcego. Minimum tłuszczów to 9%, jednak zdecydowanie zaleca się poszukiwania karmy z większą ich zawartością. Przyjmuje się, że dla optymalnego rozwoju kocięcia, udział tłuszczu w suchej masie powinien wynosić 18-35%.

Przeczytaj więcej: Kocięta – jak karmić? Najlepsze karmy dla małego kota

ORIJEN Kitten – nowość dla kociąt odpowiadająca na ich biologiczne potrzeby

Karmą, która zapewnia optymalny poziom odżywienia rosnącego kociego organizmu jest sucha karma ORIJEN Kitten. Ostatnia nowość kanadyjskiego producenta Champion Petfoods to ciekawa i propozycja żywienia. Karma powstała aż z 90%* składników zwierzęcych najwyższej jakości. W składzie znajduje się świeży kurczak, surowy indyk i surowe ryby, takie jak łosoś, śledź i makrela. Dzięki temu, udział białka w suchej masie to aż 44%! Ta wartość zapewnia doskonały materiał budulcowy organizmu.

Co więcej, Twój kociak dorastając z ORIJEN Kitten zapewnia sobie naturalne składniki odżywcze w najlepiej przyswajalny sposób! Jak to możliwe? Składniki mięsne w karmie zawarte są w proporcjach WholePrey (z ang. „cała zdobycz”), oddających ideę żywienia kotów zgodnie z ich naturalnymi instynktami. Właśnie dlatego w karmie ORIJEN, poza mięsem mięśniowym obecnym w największym procencie, znajdziesz również odżywcze organy wewnętrze oraz chrząstki i kości – dokładnie to, co Twój kot jadłby w naturze i do czego jest anatomicznie przystosowany.

Dodatkowo pierwsze 5 składników karmy to zawsze świeże lub surowe** składniki mięsne! Dzięki temu karma nie dość, że jest niezwykle odżywcza, to urzeka kocięta smakowitością i daje gwarancję czystej miski po posiłku.

Odżywiaj dziką naturę swojego kociaka

Co stanowi pozostałe 10% karmy ORIJEN Kitten? Odżywcze warzywa, owoce i zioła, czyli naturalne prebiotyki i błonnik korzystanie wpływające na układ trawienny. Z kolei bogata zawartość różnorodnych ryb zapewnia naturalne kwasy DHA i EPA, które pozwolą na rozwój mózgu i funkcji poznawczych Twojego kociego maluszka.

W karmie ORIJEN Kitten nie znajdziesz zbóż, ziemniaków, ryżu czy tapioki. Te składniki charakteryzują się względnie wysokimi indeksami glikemicznymi, i w dłużej perspektywie mogą prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości, a nawet cukrzycy. Tego zdecydowanie chcesz uniknąć!

Ile jedzenia dawać kocięciu?

Wbrew powszechnej opinii, małych kociąt nie należy karmić „na żądanie.” Jak wobec tego karmić małego kociaka? Warto posiłkować się tabelą dawkowania umieszczoną na opakowaniu wybranej karmy, która stanowi doskonały punkt wyjścia do wypracowania dawki optymalnej dla danego osobnika. Pamiętaj, że przekarmianie kociąt jest niewskazane. Może skutkować niebezpieczną dla młodego organizmu biegunką prowadzącą do odwodnienia.

Dzienną dawkę pokarmową warto rozbić na kilka mniejszych posiłków, aby jednorazowo nie przekarmiać kociaka i nie doprowadzić do wymiotów niestrawionego pokarmu. Wraz z dorastaniem kota, liczbę posiłków w ciągu dnia można stopniowo zmniejszać.

*Wartość przybliżona i pochodząca z nieprzetworzonego stanu składników.

**Świeże składniki jedzenia ORIJEN poddawane są chłodzeniu jako jedynej metodzie konserwacji. Surowe składniki jedzenia ORIJEN są zamrożone w momencie najlepszej świeżości, aby zachować wszystkie składniki odżywcze.

Sprawdź: Poradnik żywienia kotów dla początkujących

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kota Orijen

Udostępnij