Jak karmić rybki?

Jak karmić rybki?

Karmienie rybek to bardzo ważny proces, szczególnie jeśli akwarysta zdaje sobie sprawę z faktu, że ryby w zasadzie nie odczuwają sytości w naturze nigdy im taki zmysł nie był potrzebny, bo jedzenia nie było tyle, żeby mogły się przejeść. Dodatkowo właśnie od karmy zależy to, jak ryby wyglądają, jak się zachowują i czy chorują.

Jak karmić rybki akwariowe?

Procedura karmienia jest wbrew pozorom dość skomplikowana i może różnić się znacznie w zależności od specyfiki hodowanych gatunków. Ogólne wytyczne są jednak następujące:

  • rybki akwariowe karmi się od 2 do 5 razy na dobę, przy czym jeden dzień postu w tygodniu zalecany jest przy częstym karmieniu;
  • najlepiej, aby pokarm był pochodzenia naturalnego i zwierzęcego;
  • porcja pokarmu starcza rybom na kilkuminutowy posiłek, nie należy ich dokarmiać;
  • wybór jedzenia w płatkach jest duży, ale należy zwrócić uwagę na to, aby wielkość kęsa była dostosowana do wielkości otworu gębowego ryb;
  • resztki pokarmu nie mogą unosić się w wodzie;
  • karmienie pokarmem żywym zwiększa ryzyko chorób warto wybrać pokarm suszony, w płatkach lub tabletkach.

Pokarm dla różnych typów ryb

Ryby różnią się od siebie sposobem żerowania. Jedne są przystosowane do żerowania przy dnie, inne zbierają pokarm z powierzchni, jeszcze inne szukają pokarmu w toni wodnej, a są i takie, które swój pokarm zbierają z powierzchni kamieni, ścian akwarium czy liści roślin. W zależności od sposobu pobierania pokarmu można rybom podać inną karmę.

  • Tabletki: zrzucone na dno będą stanowiły pokarm dla ryb przydennych i głębinowych, ale można także przykleić je do ściany akwarium, aby stworzyć źródła pokarmu na różnych głębokościach. Takie tabletki będą powoli się rozpadały na drobniejsze cząstki, pozwalając na pobieranie pokarmu wszystkim rybom.
  • Granulaty tonące: tonące granulki doskonale sprawdzają się w karmieniu ryb żerujących na samym dnie, ale zdarza się, że spora część granulek, szczególnie jeśli są one dość niewielkie, zostanie zjedzona przez ryby w toni akwarium.
  • Granulaty pływające: unoszą się na wodzie, pozwalając na pobieranie pokarmu rybom z górnym otworem gębowym i niektórym rybom z toni wodnej, które podpłyną po pokarm ku górze.
  • Pokarm w płatkach dla rybek początkowo unosi się na wodzie, a nasiąkając, opada, dzięki czemu stanowi źródło pożywienia dla ryb na każdej głębokości, choć niekiedy do dna dociera go już niewiele. Płatki są produkowane w różnych wersjach, jeśli chodzi o skład, dlatego należy dobrać odpowiedni pokarm dla ryb mięsożernych, roślinożernych i wszystkożernych.
  • Suszone i liofilizowane karmy dla rybek zwykle ze względu na niewielką masę unoszą się na powierzchni, po czym, podobnie jak płatki, opadają, ale czas do tego potrzebny jest dłuższy niż dla płatków.
Tropical

Polecany pokarm dla rybek

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór pokarmu dla rybek, żółwi i skorupiaków

Kontrowersje wokół żywej karmy

Teoretycznie żywy pokarm powinien być idealny, ponieważ jest naturalny. W praktyce jednak nigdy nie ma pewności, w jakim środowisku znajdowały się poszczególne organizmy i czy przy okazji karmienia ryby nie zostaną narażone na działanie jakiegoś patogenu. W praktyce dla ryb zdrowych o silnym układzie odpornościowym nie ma przeciwwskazań do podawania żywej karmy, ale jeśli rybki są osłabione, zwykle nie warto ryzykować.

Zjawiskowe akwarium

Czym karmić bezkręgowce?

Bezkręgowce akwariowe żywią się w zasadzie tym samym co wybrane gatunki ryb. Niezależnie od tego, czy są to ślimaki słodkowodne, krewetki, kraby czy jeszcze inne stworzenia, wszystkie je można karmić pokarmem dla ryb, ponieważ w naturalnym środowisku zajmują to samo miejsce w łańcuchu pokarmowym i zwykle również żywią się tym samym. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie ryby jedzą to samo i nie wszystkie skorupiaki czy mięczaki będą żywiły się tym samym pokarmem. Cała sprawa jest bardziej skomplikowana, ale w dobrym sklepie zawsze znajdzie się pokarm dla ryb akwariowych, w którym gustują też inne zwierzęta.

Udostępnij